ییلاق مازیچال محو شده در دل ابرها

کد مطلب: 469018  |  تاريخ: یکشنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۹  |  ساعت: ۰۴:۰۲


ییلاق مازیچال محو شده در دل ابرها

آغوش باز ابرها در ییلاق مازیچال - خطه سرسبز شمال دارای جاذبه های طبیعی بسیاری است و این خطه از ایران به واسطه چشم اندازهای کم نظیر، جاده های زیبا و امکانات گردشگری نسبتا مناسب، یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگران و طبیعتگردان داخلی است.

بسیاری از هموطنان مان به ویژه ساکنان تهران و کرج به محض پیدا کردن فرصت و چند روزه به سمت این خطه به جاده می زنند تا هر چند کوتاه اما ساعاتی را به دور دغدغه ها و شلوغی های شهر بگذرانند. استان مازندران در همین قسمت از کشورمان واقع است و زیبایی های بسیاری را در خود جای داده است. شهرهای مختلف این استان میزبان گردشگران از راه های دور و نزدیک هستند و خاطراتی خوش را برای آنها خلق می کند. مناطقی که شما را به دنیایی متفاوت می برند و اجازه می دهند در میان درختان سر به فلک کشیده نفسی تازه کنید. پارک های جنگلی نیز فرصتی خوب برای فراموش کردن خستگی ها در اختیارتان قرار می دهند. اما امروز الی گشت قصد دارد شما را با منطقه ای زیبا به نام ییلاق مازیچال آشنا کند، پس همراه ما باشید.در جاده زیبای چالوس که وقتی مرزن آباد را پشت سر گذاشتی باید راهت را به سمت کلاردشت تغییر دهی و از جنگل های این منطقه که عبور کنی به عباس آباد خواهی رسید و با ادامه آن و قدم در یک جاده ناهموار شما را به این مقصد دوست داشتنی به نام ییلاق مازیچال نزدیک می کند. گاهی این مسیر را مه غلیظی در بر می گیرد که در این صورت باید از اهالی منطقه برای رسیدن به روستا کمک بگیرید. این طبیعت قشنگ که در ارتفاعات قله است پر از ابر و مه است. در کنار زیبایی های مازیچال می توانید از جنگل‌های زیبای عباس آباد، درختان بلوط، افرا و کاج‌های سوزنی انبوه و صدای پرندگان وحشی از دل جنگل نیز لذت ببرید. اینجا گویی به آسمان نزدیک تر است تا زمین، جایی که با عبور از هر ابر یکی دیگر از جلوه ها و چشم انداز های طبیعت در این منطقه را خواهی دید، دریایی از ابر که گاهی درختان بلند و کهنسال هم در دل ابرها پنهان می شوند.

ویژگی ها و زمان سفر

تمام مسیرهای ییلاق مازیچال در فصل های مختلف بسیار متنوع و منحصر یه فرد است، شاید این مناظر بکر و زیبا را نتوانید در جایی دیگر پیدا کنید. هرفصل با خصوصیات خاص خود، منظره ای تازه و متفاوت برای این روستا را به ارمغان می آورد. در فصل بهار هوا بسیار مطبوع و لذت بخش است و سرسبزی روستا و پیرامون آن با گل های زیبای بهاری چشم اندازی چشم نواز و آرام بخش را به وجود می آورد. در تابستان اما نیز چون در ارتفاعات قرار دارد از رطوبت و هوای شرجی خبری نیست و مثل بهار دوست داشتنی خواهد بود. ولی برخی نیز مازیچال را در پاییز می پسندند و دوست دارند برگ زرد و نارنجی درختان زیر پاها هایشان خش خش کند و در نهایت عده ای دیگر نیز آن را در لباس سفید برفی می پسندند به طوری که زمستان هایی سرد و پر برف دارد که جاده ها و مسیر ها را سفید پوش می کند.

دریچه ای از بهشت

روستایی دیدنی و زیبا به نام مازیچال در منطقه کلاردشت که به خاطر طبیعت زیبایش و موقعیتی عالی، مورد توجه بسیاری از طبیعتگردان و گردشگران می باشد، روستایی که مردمانی همچون طبیعتش دلنوار و مهربانند. در این روستا معمولاً بین ۵۰ تا ۶۰ خانوار زندگی می کنند اما این منطقه ییلاقی است و به صورت موقتی ساکنند که از اوایل خرداد تا پاییز حضور دارند. در ارتفاع ۲۶۰۰ متری از سطح دریا واقع است و دارای چشم اندازی بسیار وسیع و دیدنی ار رامسر تا چالوس  و دریای خزر می باشد. واقعاً تصور کردنش هم جذابیت دارد که منظره ای پیش رویت باشد که جنگلی سرسبز را شامل شود و در امتداد آن چشم انداز دریا را هم داشته باشی. شکل کوه ها و موقعیت قرار گیری تپه ها به گونه ای است که ابر ها دائما در حال تغییر شکل و عبور هستند. به آن طرف دیگر که می نگری کلبه های ییلاقی روستاییان است که در روی فرشی سبز و تنها در فصل تابستان مورد استفاده اهالی روستا قرار می گیرد که در میان منظره سرسبز و آسمان آبی تصویری نقاشی شده و خیالی را برای گردشگران خلق می کند، خیالی که اکنون رنگ واقعیت گرفته است. در فصل بهار رویش گل های پامچال و بنفشه نیز، نقشی دل انگیز و تکرار نشدنی به همراه رنگ های زیبایش را در ذهن می نشاند.

به مردم این دیار چه می گویند؟

در گویش مازندرانی مووزی چال به اهالی روستای مازیچال اطلاق می گردد و ریشه کلمه مازیچال از زبان خودشان از دو قسمت تشکیل شده است که مازی به معنی درخت بلوط و چال در زبان مازندرانی به معنی گودال است یا همان چاله است.

پوشش گیاهی منطقه

جنگل ییلاق مازیچال از جنگل های هیرکانی ایران محسوب می شود و نوع خاک این منطقه موجب شده تا پوششی متنوعی از انواع درختان، بوته ها و گیاهان را شامل شود از جمله تمشک، توت، آلو جنگلی، سیب، گلابی، فندق، زغال اخته، نراد، سپیدار،‌ افرا و بسیاری دیگر. جنگل مازیچال  از آستارا تا شرق گرگان به طول ۸۰۰کیلومتر و عرض حدود ۱۱۰ کیلومتر واقع است که قدمت آن به دوره سوم زمین شناسی برمی گردد. در حال حاضر ۱۵۰ گونه بومی درختی و بوته ای مانند شمشاد و انجیلی وجود دارد. در این منطقه جنگلی و در ارتفاعات کمتر از ۵۰ متر از سطح دریا غالبا دارای گیاه شمشاد و بلوط است، در ارتفاعات ۴۰۰ متر از سطح دریا بلوط ، ممرز و در ارتفاع ۱۸۰۰ تا ۳۰۰۰ متر از سطح دریا درختان راش هیرکانی دیده می شود که به همراه درختان ممرز و بلوط گونه‌های غالب این بخش را تشکیل می دهند.

منبع: الی گشت

ایرندگانی

786


http://www.zananbaloch.ir/detail/News/469018/17

چاپ خبر