عصای سفید، پرچم استقلال یک نابیناست

کد مطلب: 462824  |  تاريخ: یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸  |  ساعت: ۰۹:۱۶


عصای سفید، پرچم استقلال یک نابیناست

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ از زابل؛ گفتگو با حامده سارانی از روشن دلان شهرستان زابل به مناسبت روز نابینا

 

* لطفا خودتان را معرفی کنید؟

حامده سارانی هستم یکی از روشندلان شهرستان زابل که بیش از ده سال نابینا شده ام و در حال حاضر به کارهای هنری از جمله بافتنی با ماشین مشغول هستم.

*شما از همان ابتدا نابینا بودید، چطور به این مشکل دچار شدید؟

وقتی بدنیا آمدم خانواده‌ام متوجه شدند که مشکل بینایی دارم، طی عملی که در یک سالگی شدم بینایی ام حدود 50 درصد برگشت، ولی از سن 15 سالگی دوباره بینای‌ام خیلی کم، در حد نورشد.

* کسی از افراد خانواده‌ات هم این مشکل را دارند؟

الحمد الله؛ خواهر و برادرهایم سالم هستند، فقط در خانواده من این مشکل را دارم.

*از روز عصای سفید بگویید؟

عصای سفید، پرچم استقلال یک نابیناست؛ روز عصای سفید، روز به رسمیت شناختن استقلال و حقوق نابینایان و گرامیداشت هزاران‌ نابینا ‌نامگذاری‌کردند تا جوامع مختلف‌ سعی در‌رفع مشکلات این قشر آسیب دیده‌ تلاش کنند هر چند متاسفانه ‌در کشور ما این امر‌به‌کندی ‌انجام می گیرد.

*افراد نابینا چه انتظاری از مردم دارند؟

انتظار‌ما از مردم این است که اگر معلولی را می بینند‌ با انگشت اشاره به همدیگر نشان ندهند، مورد تمسخرقرار ندهند و به حقوقشان احترام بگذارند.

* مشکلات نابینایان از منظر خودتان بگویید؟

از جمله مشکلات روشندلان می توان به عدم معابر مناسب برای تردد، عدم اشتغال برای این قشر، عدم امکانات ورزشی مخصوص معلولین، عدم پوشش هزینه مسکن، ازدواج و درمان، عدم خودپرداز مناسب و همچنین عدم امکانات تحصیلی در روستاها اشاره کرد.

* در خواست شما از مسئولین چیست؟

انتظار‌ما از مسئولین این است که به فکر رفاه این قشر باشند و در اختیار ما امکاناتی جهت اشتغال و اوقات فراغت قرار دهند  تا بتوانیم مستقل و خودکفا عمل کنیم همچنین معلولین را استعدادیابی و سپس در جهت توانمندی‌هایشان حمایت کنند.

 

226


http://www.zananbaloch.ir/detail/News/462824/5

چاپ خبر