کارگاه بهداشت فرزندان در زاهدان برگزار شد

کد مطلب: 461641  |  تاريخ: دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸  |  ساعت: ۰۵:۵۶


بهداشت فرزندان

کارگاه بهداشت فرزندان در زاهدان برگزار شد

به همت گروه پژوهش کارگاه بهداشت فرزندان به کارشناسی پری بانو میربلوچ زهی مورخ 24شهریور98در مسجد زبیر برگزار شد.
شهریور ماه که می شود همه خانواده ها در تکاپو برای آماده کردن فرزندانشان برای ماه مهر  می شوند. اواخر شهریور که می شود کم کم بوی سال تحصیلی و شروع فصل پاییز به مشام می رسد. در این ماه خانواده ها به فکر تهیه لوازم تحریر و لباس و کیف و کفش مدرسه فرزندانشان هستند. در این میان خیلی از بچه ها هستند که بعد از چند ماه استراحت و دوری از درس و مدرسه دیگر تنبل شده اند و دوست ندارند مدارس باز شود. اما خیلی از بچه ها هم هستند که در این تعطیلات دلشان برای دوستانشان و درس و مشق مدرسه تنگ شده است. در این شرایط خانواده ها باید بچه هایی که دوق شروع مدارس را ندارند و نسبت به بازگشایی مدارس ترس و استرس  دارند با چیزهای مختلف مثل خرید کتاب و جلد کردن آن به وجد بیاورند. مهمتر از همه اینکه خانواده ها باید دقت کنند تا وسایلی که برای فرزندشان می خرند مثل کیف و کفش به گونه ای باشند که سلامت فرزند رو تحت تاثیر قرار ندهند و باعث اذیت او نشوند. در ادامه به بررسی موارد مهم در این باره می پردازیم.
تاثیرات منفی کوله پشتی بر بدن فرزندان
دست درد
 
گردن درد
 
سردرد
 
گرفتگی عضلات
 
آسیب دیدن ستون فقرات
 
آسیب به قفسه سینه و مشکلات تنفسی
 
گوژپشتی
 
کمر درد
تاثیر منفی کفش نامناسب
هنگام خرید کفش فرزندتان دقت زیادی کنید. سلامت پاها و سلامت کل بدن به پوشیدن کفش مناسب برمیگردد. استفاده از کفش هایی که کف آن ها خیلی تخت یا خیلی پپاشنه دار است باعث آسیب به کمر و ستون فقرات می شود. همچنین پا درد هم یکی دیگر از مشکلات استفاده از کفش نامناسب است. بنابراین هنگام خرید به جنس و راحتی کفش و اینکه حتما 3 سانت لژ داشته باشد دقت کنید.
 
بهداشت فرزندان
 مراقبت از موهای فرزندان در مدرسه
دختر یا پسر فرزند شما فرقی نمی کند. در هر حال باید به بهداشت و سلامت موهای بچه ها توجه کنین. آنها را مرتب حمام ببرین تا از قارچ و شپش و مشکلات پوستی در امان باشند و مرتب موهایشان را کوتاه کنید. در این میان دخترها به علت استفاده از مقنعه بیشتر در معرض آسیب موهاشون هستند. سر کردن مقنعه باعث میشه مو هوا نخوره  به اندازه کافی نور آفتاب به مو نخوره و باعث ایجاد موخوره و مشکلات پوستی در سر بچه ها می شود. دانش آموزان در مدرسه چه خوراکی هایی بخورند
 
کوتاه کردن به موقع موها
کوتاه کردن به موقع موها باعث سالم موندن موی بچه ها و حفظ سلامت پوست سرشون می شه. مدل موی مدرسه ای پسرانه
 
آفتاب‌خوردن موها
در طول روز و خارج از ساعات مدرسه اجازه بدین کف سر و موهای کودکان آفتاب بخوره تا هم به رشد و سلامتشون کمک کنه و هم از آسیب دیدنشون جلوگیری کنه.
 
جمع کردن موها زیر مقنعه
اگر موهای فرزندتون بلند هستن بهترین راه برای زیر مقنعه بافتن موهاست. به هیچ وجه وهای فرزندتون رو محکم نبندید چون ریشه مو آسیب می بینه. همچنین به هیچ وجه موهای فرزندتون رو زیر مقنعه باز نزارید چون باعث عرق کردن و ایجاد باکتری و مشکلات پوستی میشه و هم اینکه باعث میشه موها بهم گره بخورند و سپس شونه کردنشون کار خیلی سختی میشه. بافت مو دخترانه برای مدرسه و زیر مقنعه
 
حمام رفتن
بچه های مدرسه ای بهتره که حتما 1 روز درمیون به حمام برن و پوست و موهاشون رو از ابتلا به بیماری ها حفظ کنند. 3 مدل طرز تهیه تغذیه برای مدرسه بچه ها
 
شستن مقنعه
برای جلوگیری از مشکلات پوست و مو بهتره مقنعه فرزندتان را هر 2 روز درمیان بشویید و در آفتاب خشک کنید و در نهایت با اتوی داغ آن را اتو بزنید. توجه داشته باشید که یکی از راه های دوری از شپش همین شستن مرتب مقنعه است.
 
کوتاه کردن ناخن ها
خانواده ها باید حواسشان به بلندی ناخن فرزندشان باشد. هر هفته باید ناخن های بچه ها کوتاه شود. چون استفاده از مداد و پاک کن و دست زدن به گچ و تخته و یا ماژیک و همچنین دستشویی رفتن باعث انتقال آلودگی و میکروب به زیر ناخن بچه ها می شود. بنابراین برای پیشگیری از بیماری ها ناخن ها باید همیشه کوتاه باشند.
 
شستن جوراب ها
شستن جوراب یکی از کارهایی است که باید روزانه انجام شود. جوراب نقش حفاظت از پا را به عهده دارد. وقتی از صبح تا ظهر پا داخل جوراب و کفش عرق می کند باید حتما روزانه شسته شود وگرنه احتمال ابتلا به عفونت و قارچ پوستی بالا می رود.
786

http://www.zananbaloch.ir/detail/News/461641/5

چاپ خبر