کار در خانه برای سلامت مفید است

کد مطلب: 459570  |  تاريخ: پنج شنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸  |  ساعت: ۰۹:۰۹


کار در خانه برای سلامت مفید است

کار در خانه یا همان دورکاری که این روزها زیاد در مورد آن می شنویم طرفداران بسیاری پیدا کرده است. در فرانسه، تخمین زده شده است که بین ۲ تا ۱۶ درصد حقوق بگیران، قرارداد همکاری به صورت دورکاری با کارفرمای خود امضا کرده اند. اما مزایای کار در خانه چیست؟

مزایای کار در منزل

مزیت اصلی کار در منزل داشتن زمان کافی برای فعالیت حرفه ای و شخصی است، زیرا این نوع کارها در منزل انجام می شود و نیاز نیست که فرد مسیری را طی کند و به طور متوسط ۴۰ تا ۷۰ دقیقه در راه باشد تا به محل کار برسید. این زمان را می توان به جای سپری کردن در وسایل نقلیه به فعالیت حرفه ای و شخصی پرداخت و البته در هر دو نیز موفق بود. هر چه مدت زمان سپری کردن در وسایل نقلیه کمتر باشد، میزان استرس و خستگی نیز کاهش می یابد. بیشتر کارمندان زمانی که صبح ها سر کار می آیند خسته و مضطرب هستند و به همین دلیل کارایی آن ها پایین می آید.

دومین مزیت بزرگ کار در خانه انعطاف پذیری آن است؛ ساعت های کاری و مدیریت کارها بر عهده کارمند است و او مسئول انجام آن ها است. فرد می تواند محیط اطراف خود را مدیریت کند و به اجبار آن را تحمل نکند. برای مثال نور، صدا، دما و رنگ محیط را خود فرد انتخاب می کند.

کار کردن در خانه با افزایش کارایی و بازدهی فرد همراه است. کاهش خستگی تنها عامل کاهش استرس نیست بلکه محیط نیز نقش مهمی در این امر ایفا می کند. در یک اداره، اگر چه تلاش بسیاری می شود تا صدای مزاحمی ایجاد نشود اما به هر حال کارمند مجبور است تا سر و صداهای اطراف و صحبت ها میان کارمندان دیگر را تحمل کند. یکی از مزایای دورکاری این است که فرد در محیطی آشنا و راحت کار می کند و در نتیجه بازدهی بیشتری خواهد داشت.

آسیب های سلامتی دورکاری

کلرک رنو، مدیر فروش شرکت Ergotron می گوید: «تنها کار کردن در خانه، بدون حضور هیچ همکاری، باعث می شود که ارتباط های ما با دیگران کاهش پیدا کند. کار در خانه همچنین باعث می شود که فرد تحرک بدنی کمتری داشته باشد. همه چیز به راحتی جلوی دست فرد قرار دارد و حتی نیازی نیست که کارمند برای ریختن چای هم از جای خود بلند شود. فرد هیچ مسیری را برای رفتن به محل کارخود طی نمی کنند. اما می توان زمانی را به فعالیت های فیزیکی و ورزش اختصاص داد تا این مشکل به راحتی حل شود.»

بزرگترین عیب دورکاری در زمینه سلامت، کار کردن در خانه با وسایل نامناسبی است که برای وضعیت صحیح بدن طراحی نشده اند. فرد در خانه روی یک کاناپه پشت یک میز کوتاه می نشیند که اصلا برای سلامت فیزیکی او مناسب نیستند. اگر طرفدار دورکاری هستید، به یاد داشته باشید که حتما در خانه وضعیت قرارگیری تان هنگام کار مناسب باشد، در غیر این صورت سیستم عضلانی اسکلتی شما آسیب می بیند و به بیماری آسیب فشار تکراری مبتلا می شود.

برقراری نظم میان کار در خانه، رفاه و سلامت

کلرک رنو در خصوص این که چگونه می توان میان کار در خانه، رفاه و سلامت نظم برقرار نمود اظهار داشت: «اولین موردی که باید در نظر گرفته شود این است که افزایش عدم فعالیت فرد خطری جدی برای سلامت است. دورکاری در خانه می تواند یک موقعیت خوب باشد تا کارمند به سلامت خود رسیدگی کند و سلامت بیشتری داشته باشد. کارمند باید از زمان ذخیره شده خود و نداشتن استرس در خانه استفاده کند تا هم برای خود و هم برای شرکتی که با آن همکاری دارد مفید باشد.»

هر از چند گاهی بلند شوید و بنشینید تا بدنتان کالری جذب شده را بسوزاند و عضلاتتان سفت شوند و جریان خون افزایش یابد.

از آن جایی که در خانه هیچ کارمندی جز ما وجود ندارد و می توانیم کارمان را به هر شکلی که دوست داریم تنظیم کنیم، هر زمانی که می توانید از فرصت استفاده کنید و حرکت کنید. مثلا اگر تلفنتان زنگ خورده یا زمانی که می خواهید پرونده یا کاغذی را بخوانید و بررسی کنید بلند شوید و قدم بزنید. می توانید زنگ ساعتتان را تنظیم کنید تا هر ۳۰ دقیقه بلند شوید و قدم بزنید یا کاری انجام دهید: قهوه بریزید، موبایلتان را شارژ کنید، پنجره اتاق را باز کنید، گل ها را آب بدهید. حتی می توانید گهگاهی بلند شوید و ایستاده کارتان را انجام دهید. علاوه بر این که می توانید در بازار وسایل کار ارگونومیکی پیدا کنید که برای قرار گرفتن صحیح بدن طراحی و ساخته شده اند و مانع از ابتلا به بیماری آسیب فشار تکراری می شوند، می توانید میز کارهایی را نیز پیدا کنید که هم به صورت ایستاده و هم به صورت نشسته تنظیم می شوند و یا قابلیت این را دارند که مانیتور روی آن ها جابجا شود. حتما باید یک وضعیت مناسب را برای قرار گرفتن بدنتان انتخاب کنید تا هنگام کار راحت باشید و فشاری به استخوان هایتان وارد نشود.

در پایان باید گفت که خانم هایی که در خانه کار می کنند باید بتوانند محدوده ای را برای خود تعیین کنند تا مرز میان فعالیت های حرفه ای و زندگی شخصی آن ها مشخص باشد. به طور کلی کسانی که دورکاری انجام می دهند بیش تر از کسانی که در شرکت فعالیت دارند کار می کنند زیرا محیط کاریشان استرس کمتری دارد و علاقه بیشتری به کار پیدا می کنند. برای آن که زیاد غرق کار نشوید و زمانی را هم به خانواده اختصاص دهید حتما باید یک محدودیت مکانی برای کارتان قائل شوید و در زمان کار در اتاق را ببندید و در ساعت مشخصی کارتان را به پایان برسانید و هنگامی که با خانواده هستید هرگز کار نکنید. این کار باعث می شود که در زمان کار ۱۰۰ درصد فکرتان به کار باشذ و در زمان اختصاص داده شده به خانواده، ۱۰۰ درصد به فکر آن ها باشید.

تنظیم:فرزانه کردی

786


http://www.zananbaloch.ir/detail/News/459570/17

چاپ خبر