وبسایت خبری
امروز: دوشنبه ۵ آیان ۱۳۹۹
تجربه سفر به ییلاقات ماسال (اولسبلنگاه) بهشت رویایی شمال
ییلاقات ماسال (اولسبلنگاه) - در سفرمان به شمال کشور اول سری زدیم به قلعه رودخان که در 32 کیلومتری ماسال قرار دارد ، بعد راهی ماسال شدیم و از جاده فومن به مرکز شهر ماسال رسیدیم که حدود 40 دقیقه طول کشید ، شب در ماسال گذشت و صبح راهی ییلاقات (اولسبلنگاه) شدیم، تمام مسیر ییلاقات سرسبز است و در هر جای آن می توانید کنار بزنید و غرق در منظره ها شوید

 البته منظره اصلی در بالای کوه ها قرار دارد، پیچ های جاده خطرناک است و هیچ حفاظی کنار جاده برای امنیت خودروها نیست بنابراین خودتان باید مراقب باشید چون جاده باریک است و خیلی جاها آسفالت وضع خیلی نامناسبی دارد. مسیر ییلاقات حدود 40 دقیقه طول می کشد تا به بالا برسید و در ورودی 10 هزار تومان در ازای هر خودرو دریافت می کنند، وقتی کلبه ها را ببینید یعنی به ییلاقات رسیده اید و حالا باید مکانی را پیدا کنید تا کمپ بزنید.

اجاره کلبه یا کمپینگ

دو راه دارید، یکی کمپینگ و یکی دیگر اجاره کلبه یا اقامت در هتل فردین معصومی که سه طبقه است و توسط خودش احداث شده، در مسیر ییلاقات که مشغول بالا رفتن هستید چندین مرتع می بینید که در هرکدام چندین کلبه ساخته شده و از هر مرتع که خوشتان آمد می توانید خودرو را پارک کنید و سراغ اجاره کلبه را از افرادی که همانجا هستند بگیرید. قیمت اجاره کلبه از 250 الی 400 هزار تومان است (اردیبهشت 99). کلبه ها سرویس بهداشتی و آب و برق دارند و البته بخاری هیزمی که در ماسال از واجبات است.

ماسال از شهرهای زیبای استان گیلان، در کنار کوه‌های تالش قرار گرفته است. این مکان یکی از جاهای ایران است که طرفداران بسیار زیادی دارد. از طرفی اقیانوس ابرهای این منطقه پدیده زیبایی است که راه رفتن بر روی ابرها را از یک تخیل زیبا به واقعیت تبدیل می‌کند. این جاذبه‌های دست‌ نخورده طبیعی و وجود رودخانه و غارهای زیبای این منطقه سبب شهرت ماسال شده است. البته ابرها همیشه نیستند و در روزهای ابری و بارانی باید منتظر پدیدار شدن آن ها باشید اما در کل منظره های حیرت انگیز در مقابل شما هستند که از هرکدام به نوع خاصی لذت می برید.

اقلیم و شرایط جوی این منطقه به تبعیت از دیگر مناطق استان، معتدل و مرطوب است که به طبع با توجه به قرارگیری در مناطق کوهستانی، کمی سردتر و کوهستانی می‌شود. میانگین دمای این منطقه در روزهای سرد سال 3 درجه و در روزهای گرم سال 28 درجه، همراه با رطوبت میانگین 80 درصد اندازه‌گیری شده است.

این مشخصه‌های جغرافیایی پدیده‌های طبیعی دیدنی از جمله آبشارهای متعدد، غارها و مناطق کوهستانی زیبا و همچنین پوششی سرسبز را برای ماسال در پی داشته است.

بهترین زمان سفر به ماسال

بهترین زمان برای سفر به ماسال، از اواسط اردیبهشت تا اواسط شهریور است که طبیعت در نهایت جلا و زیبایی قراردارد. اما اگر مایل باشید، می‌توانید تا اواسط پاییز و قبل از شروع بارش‌های زمستانی نیز به آنجا سفر کنید. برای گشت و گذار و تفرج در این طبیعت بکر و دوست‌داشتنی حتی یک روز هم فرصت کمی است، اما خب حتی یک گردش چندساعته هم حال آدم را جا می‌آورد.

شهرستان ماسال درگذشته بخشی از شهرستان وسیع تالش بود که در سال 1376 به شهرستان ماسال تبدیل شد و شامل دو بخش، مرکزی و شاندرمن است. مردم ماسال به میهمان‌نوازی مشهور هستند، به زبان تالشی تکلم می‌کنند. طبیعت مناسب ماسال سبب رونق کشاورزی و دامداری در این منطقه شده است.

مسیر رفتن به ماسال

اگر از استان های جنوبی استان گیلان مثل تهران، کرج، سمنان و اصفهان و فارس وهستید؛ بهترین راه عبوری همان اتوبان قزوین به رشت و بعد به ماسال است. قبل از ورود به رشت از سمت امامزاده هاشم (ع) (کمی بعد از پلیس راه رشت) در جاده سراوان ادامه مسیر دهید تا بدون ورود به فومن و تولم شهر و صومعه سرا به ماسال برسید. این جاده در مناطقی دو طرفه و در بعضی جاها نیز اتوبان می باشد. با توجه به تردد ماشین های سنگین ترانزیتی و حمل و نقل در مسیر؛ از سرعت غیرمجاز و سبقت‌های ناگهانی پرهیز کنید.

اما اگر از استان‌های غربی گیلان مثل اردبیل، آذربایجان و … به سمت ماسال می‌آیید، ورود شما از آستارا به این استان زیبا خواهد بود. اتوبان آستارا به سمت ماسال از شهرها و شهرک‌های متعدد می گذرد. این مسیر شامل مناطق تاریخی و ساحلی بسیاری است. باغ های متعدد کیوی هم چشم‌های مشتاق شما را نوازش خواهند داد.ساحل گیسوم با آوازه ای بلند، قصد فریب شمارا دارد ولی یادتان باشد ماسال چیز دیگریست

ولی اگر از استان و شهرهای شرقی و حتی از سمت فیروزکوه و چالوس به سمت گیلان و ماسال می‌آیید، لاهیجان، آستانه اشرفیه و کوچصفهان شهرهایی هستند که از کنار آنها عبور و به رشت می‌رسید.بعد از راه پسیخان و تولم شهر به سمت ماسال رهسپار خواهید شد. این مسیر اغلب اتوبان است ولی به علت مراکز خدماتی حومه رشت شلوغ می باشد. ماسال را برای یکبار مسافرت انتخاب نکنید. این کار جفای به خودتان است. بارها باید افسانه ماسال را گوش داد چون هر بار جادوی تازه ای برای شنیدن و دیدن دارد.

موقعیت جغرافیایی اولسبلنگاه

روستای ییلاقی «اولسبلنگاه» (Olasbelanga) یا «اولسبلانگاه» در 25 کیلومتری جنوب ماسال و در ارتفاع 1800 متری از سطح دریا قرار دارد.

جاده ماسال به کجا منتهی می شود؟

ماسال در 50 کیلومتری غرب رشت قرار دارد. برای رسیدن به اولسبلنگاه، که به معنای درختی در ارتفاع بلند است، باید جاده‌ی جنوبی خروجی از ماسال را در پیش گرفت. مسافت این جاده‌ آسفالته تا اولسبلانگاه تقریبا ۲۵ کیلومتر است و به راحتی می‌توان با تاکسی یا اتومبیل شخصی از آن گذر کرد. محل مرگ «میرزاکوچک خان جنگلی» نیز کمی بالا‌تر از اولسابلانگاه، در روستای «گیلوانه» است و مشتاقان می‌توانند از آن مکان دیدن کنند. این جاده به جاده‌ی قدیم ماسوله به خلخال منتهی می‌شود. رسیدن به این ییلاق بر خلاف دیگر ییلاقات شمال کشور ، راحت است و با خودرو به راحتی می توان به این ییلاق رفت ، به همین دلیل ماسال معمولاً جای شلوغی است.

اقامتگاه‌ها و جاذبه‌های منطقه

به جز هتل ، بقیه خانه‌ها چوبی هستند و اجازه ساخت خانه با مصالح داده نمی‌شود. این روستای زیبا شبکه برق ندارد و روشنایی و سایر نیازها٬ به وسیله موتور برق تأمین می‌شود. برای اسکان در این ییلاق گزینه‌های متعددی وجود دارند که تقریبا تمامی آنان مکان‌های مناسبی هستند.

هتل فردین معصومی، کشتی‌گیر معروف اهل ماسال، لوکس‌ترین و مدرن‌ترین هتل موجود در این منطقه ییلاقی است که در ابتدای اوسبلانگاه واقع شده است. روبروی هتل قبلی، مجموعه اقامتی کوچکی با نام «افرا» وجود دارد که دارای رستوران است، اتاق‌های کوچکی همراه با سیستم گرمایشی نفتی در اختیارتان قرار می‌دهد.

شهرستان ماسال دو بخش مرکزی و شاندرمن دارد که هر دو آنها طبیعتی دست‌نخورده به شمار می آیند. در شهرستان ماسال بیش از 17 غار بزرگ و کوچک وجود دارد که بزرگ‌ترین آنها غار آویشو است که بین مناطقی همچون تائی بنه، انده چو و خماسون در بستر دره‌ای کم آب قرار دارد. این غار شگفت انگیز که در حوزه جغرافیایی بخش شاندرمن شهرستان ماسال واقع شده و همچنین از بزرگترین غارهای گیلان و در نوع خود یکی از کم نظیرترین غارها در سطح کشور است.

در ماسال می‌توانید علاوه بر دیدن غار آویشوی، سری هم به منطقه جنگلی طاسکوه و آری دول، منطقه باستانی اسبه ریسه با غارها و صخره‌های بلند، گردشگاه جنگلی ریزه مندان، ییلاق شالماء، چسلی، بیلگاه دون، اسپی دشت، دشت النزه و ویرگاه، خندیله پشت، مارجونه، رشته پشت و شنه راه، واشیار، اولسه بلنگاه، صی فی، نم نمه پشت، خشکه دریا، تلارگاه ملومه بند، غارآویشو، مناطق باستانی درخانه، گیله سرا و وردم بزنید و جاذبه‌های تاریخی و طبیعی این منطقه را از نزدیک ببینید.

چه فصلی به ماسال برویم؟

سفر به ییلاقات معمولا از اواسط اردیبهشت ماه آغاز می‌شود و تا پایان تابستان ادامه می‌یابد. هر چند که ییلاق ماسال دارای زیبایی کم نظیری در فصل پاییز است. اما گردشگران کمتری در فصل پاییز به این منطقه سفر می‌کنند. هایپرشیا در فصل بهار، تابستان و پاییز تورهایی را برای این منطقه اجرا می‌کند.

پیشنهاد برنامه سفر به ماسال

از تهران حدود 5 الی 6 ساعت و از قزوین حدود 3.5 ساعت تا ماسال راه در پیش دارید البته بدون در نظر گرفتن ترافیک ، بعد از ظهر به ییلاقات بروید و کلبه اجاره کنید ، شب را در کلبه استراحت کنید و فردا صبح که بیدار شدید صبحانه بخورید و شروع کنید به گشت و گزار در این ییلاق رویایی... کلبه های چوبی در ییلاقات و ویلا در شهر ماسال همیشه در دسترس است.

از تهران و با خودروی شخصی بعد از حدود 330 کیلومتر رانندگی و عبور از شهرهای کرج، قزوین و رودبار به رشت خواهید رسید. بعد با حدود 60 کیلومتر رانندگی به سمت غرب به ماسال خواهید رسید.

امکانات رفاهی

به جز در هتل، هیچ سوپرماکتی نیست که بتوانید از آن خرید کنید، سوپرمارکت هتل هم اقلام محدودی برای فروش دارد؛ بنابراین سعی کنید با امکانات کامل به ییلاقات بروید. سرویس بهداشتی هم برای هر کلبه در نظر گرفته شده و شخص دیگری نمی تواند از سرویس های بهداشتی کلبه ها استفاده کند چون کلبه های اجاره نشده ، قفل هستند. بنابراین کمپینگ کمی دشوار می شود. درمورد آب آشامیدنی هم خیالتان راحت باشد چون هر مرتع چشمه دارد و آب خنک و گوارا.

منبع: مجله نیک شو

نازیلا چاکرزهی 


786

سرویس : مقاله
تاریخ : ۱۳۹۹/۷/۱۲ - ۰۴:۰۸
کد خبر: ۴۷۰۷۰۳
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۹/۸/۳ - ۰۸:۱۷
شهرستان زابل:
دیدار گروه جهادی حضرت صاحب الزمان(عج)
۱۳۹۹/۸/۳ - ۰۸:۱۵
شهرستان زابل:
همایش کوه پیمایی در کوه خواجه
۱۳۹۹/۸/۳ - ۰۸:۱۳
شهرستان زابل :
دیدار فرمانده و کارکنان هنگ مرزی زابل
۱۳۹۹/۸/۳ - ۰۸:۱۱
شهرستان زابل :
دیدار رئیس دانشگاه آزاد اسلامی زابل
۱۳۹۹/۸/۳ - ۰۸:۰۸
صبح گاه مشترک نیروهای انتظامی
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ از سیستان ، صبح روز پنجشنبه یکم ابان ماه 99 ، به مناسبت هفته نیروی انتظامی ، صبح گاه مشترک نیروهای انتظامی شهرستان زابل با حضور حجت الاسلام والمسلمین عزیزی امام ...
۱۳۹۹/۸/۳ - ۰۸:۰۵
بازدید از کشتارگاه مرغ کاکلی سیستان
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ از سیستان ، ظهر روز پنجشنبه 1 آبان ماه 99 ، حجت‌الاسلام والمسلمین عزیزی امام جمعه شهرستان زابل با همراهی غلامرضا گنجی معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان زا...
۱۳۹۹/۸/۳ - ۰۸:۰۳
آغاز رهاسازی بچه ماهی قزل آلا در استخرهای پرورش ماهی
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ از سیستان ، عرب نژاد سرپرست اداره شیلات هیرمند ضمن بیان این خبر افزود : با عنایت به مساعد شدن شرایط آب و هوایی جهت پرورش ماهی سردابی قزل آلا، در مرحله نخست تعداد...
۱۳۹۹/۸/۳ - ۰۷:۴۷
فرماندار دلگان؛
برای نخستین بار نیز به صورت نیمه مکانیزه ، ضایعات نخیلات تبدیل به کود میگردد
۱۳۹۹/۸/۳ - ۰۷:۴۵
شهرستان زابل:
مراسم توديع و معارفه رئيس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامى شهرستان هيرمند
۱۳۹۹/۸/۳ - ۰۷:۴۴
شهرستان چابهار؛
تجلیل از پرستاران بخش کرونای بیمارستان امام علی (ع) چابهار

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها

۱۳۹۹/۷/۲۹ - ۰۴:۰۸
فعالیت در زمینه امر به معروف و نهی از منکر به یک قوم یا مذهب اختصاص ندارد
نماینده ولی فقیه در سیستان‌وبلوچستان گفت: فعالیت در زمینه امر به معروف و نهی از منکر به یک قوم یا مذهب اختصاص ندارد و بهتر است کارگروه‌ها و هیئت‌های اندیشه ورز به صورت تلفیقی از شیعه و اهل سنت باشند.
۱۳۹۹/۷/۲۸ - ۰۶:۴۹
ایجاد اختلاف در کشور سم مهلک است و در استان، مهلک‌تر
نماینده ولی فقیه در سیستان‌وبلوچستان گفت: برای این که زمینه خدمت‌رسانی به مردم فراهم شود، باید فضایی آرام داشته باشیم و ایجاد اختلاف در کشور سم مهلک است و در استان، مهلک‌تر.
۱۳۹۹/۸/۳ - ۰۷:۴۵
شهرستان زابل:
مراسم توديع و معارفه رئيس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامى شهرستان هيرمند
۱۳۹۹/۷/۲۸ - ۰۸:۳۱
شهرستان زابل:
افتتاح پروژه زمین چمن مصنوعی
۱۳۹۹/۷/۲۹ - ۰۶:۳۰
کوتاهی قامت را با همت بلند و تلاش جبران کنید
نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان گفت: کوتاه قامتان باید با همت بلند، تلاش و امید به کار بر مشکلات غلبه کنند.
۱۳۹۹/۸/۳ - ۰۷:۳۹
امضا تفاهم‌نامه همکاری اداره آموزش و پرورش و اداره بیمه سلامت شهرستان نیکشهر
با حضور مدیر آموزش و پرورش و رئیس اداره بیمه سلامت شهرستان نیکشهر با هدف توسعه مشارکت و ارتقای تعاملات اجرایی، علمی، آموزشی و پژوهشی در محل دفتر مدیریت آموزش و پرورش تفاهم نامه همکاری امضا شد.
۱۳۹۹/۷/۲۹ - ۰۷:۳۵
شهرستان زابل:
دیدار با خانواده سردار شهید حاج حبیب لک زایی
۱۳۹۹/۷/۲۸ - ۰۶:۴۵
ائمه جمعه همانند لشکرهای درون جبهه هماهنگ عمل کنند
نماینده ولی فقیه در سیستان‌وبلوچستان گفت: همانند لشکرهای درون جبهه که هماهنگ عمل می‌کنند نیاز است تا ائمه جمعه نیز از تفرق و ناهماهنگی پرهیز کنند.
۱۳۹۹/۷/۲۹ - ۰۷:۲۷
به مناسبت هفته تربیت بدنی:
برنامه های روز سوم هفته تربیت بدنی در خاش
۱۳۹۹/۷/۲۸ - ۰۸:۳۳
شهرستان زابل:
اهدای حکم ریاست اداره ورزش و جوانان