وبسایت خبری
امروز: شنبه ۱۰ آیان ۱۳۹۹
کارگاه آموزشی مهارتهای زندگی (کانون فرهنگی زنان سیستان)
-شخصیت سالم تافته جدا بافته نیست او آدمی است شبیه دیگران و می‌تواند پولدار باشد یا بی‌پول، می‌تواند قد بلند باشد یا کوتاه قد، می‌تواند لاغر باشد یا چاق، سفید باشد یا سیاه. خلاصه به‌رغم هر گونه تمایز اقتصادی، اجتماعی، نژادی یا فردی او شبیه دیگران است.

به گزارش خبرنگار کانون فرهنگی زنان سیستان، در تاریخ 1 مهر ماه 99به همت کانون فرهنگی زنان سیستان در راستای خدمت گذاری به جامعه بانوان ، کارگاه آموزشی مهارتهای زندگی(افسردگی و راه‌های درمان بدون دارو) با کارشناسی سرکار خانم ام البنین آصف مهر  و با حضور جمعی ازبانوان در روستای احمدآباد شهرستان نیمروز  برگزار گردید.

افسردگی و راه‌های درمان بدون دارو:

افراد افسرده خود را ناتوان و درمانده می‌کنند زیرا بسیاری از موقعیت‌ها را ناخوشایند در نظر می‌گیرند. وقتی رویداد ناخوشایندی خارج از کنترل شما است به نفعتان است که حقیقت را هر چند ممکن است ناخوشایند باشد قبول کنید. و انرژی‌هایتان را بر ارزیابی و پاسخ های مقابله‌ای خودتمرکز کنید. خودخوری کردن درباره‌ی رویدادی که نمی‌توانید تغییرش دهید هیچ نتیجه‌ای ندارد.

افسردگی می‌تواند ناتوان کننده باشد و بسیار فراتر از یک حس نارضایتی عمل کند. معمولاً همیشه دلیلی برای ناراحتی مانند طرد شدن و یا بدست نیاوردن کار مورد علاقه وجود دارد. افسردگی یک احساس فراگیر است. تقریباً مانند این است که در یک تونل سیاه و بدون هیچ نوری باشید.  امید نمایان نیست و پیدا کردن چیزهایی که لذت بخش باشد کار سختی است. حتی بردن در لاتاری هم نمی‌تواند شوکی باشد که طرف را از افسردگی بتواند خارج کند و هرگز ایده‌ای خوبی نیست که به کسی که افسردگی دارد بگوییم خودت را جمع کن و وارد اجتماع بشود. متأسفانه، غلبه بر افسردگی ساده نیست اما راه‌های سریعی برای کاهش علائم افسردگی وجود دارد.(ص 277 مهارت های زندگی، خنیفر)

 -  تمرین تمرکز حواس

ذهن افسرده تمایل دارد تا همه چیز را اشتباه ببیند و نگرانی‌های بی‌فایده‌ای در مورد تمامی احتمالات منفی که ممکن است در آینده اتفاق بیفتد داشته باشد. این چرخه تفکر منفی بدبختی فرد را تقویت می‌کند و در مدیریت غلبه بر افسردگی اصلاً مفید نیست. تمرکز حواس شامل تمرکز بر زمان حال است و یک مهارت است که نیاز به تمرین دارد. اکثر مواقع ذهن ما مملوء از افکار متفاوت است و تمرکز کردن بر زمان حال برای ذهن ما غیر طبیعی به نظر می‌رسد. تمرین تعامل بر حواس‌تان به صورت لحظه‌ای تمرکز بر حس لامسه، چشایی، بینایی، شنوایی و بویایی می‌تواند کمک کننده باشد. درگیر شدن بروی حواس‌تان زمان کم‌تری را برای نگرانی باقی می‌گذارد.

 -  گوش دادن به موسیقی ملایم

من همیشه از موسیقی به عنوان غذایی برای روح یاد کرده‌ام. موسیقی ملایم می‌تواند فضا را فوراً تغییر بدهد و جو مثبتی ایجاد کند. گوش دادن به موسیقی شاد تغییرات شیمیایی در مغز ایجاد می‌کند و می‌تواند خلق و خوی‌تان را بهبود بخشد.

 - درمان‌های لمسی

مطالعات علمی نشان می‌دهد که درمان‌های لمسی می‌تواند به برخی از افراد کمک کند تا بر افسردگی غلبه کنند، باعث می‌شود هورمون استرس، کورتیزول کاهش یابد و هورمون اکسی توسین احساس خوب افزایش پیدا کند. درمان هایی مانند طب سوزنی، طب فشاری، ماساژ می توانند بسیار مؤثر باشند.

 - اسیدهای چرب امگا ۳ را به رژیم غذایی تان اضافه کنید

تحقیقات نشان داده است که افراد افسرده اغلب فاقد اسید چرب شناخته شده به عنوان EPA هستند.  شرکت کنندگان در مطالعه سال ۲۰۰۲ که نتایجش در آرشیو عمومی روانپزشکی قرار دارد هر روز فقط یک گرم از روغن ماهی مصرف می‌کردند و این باعث کاهش ۵۰ درصدی در علائمی مانند اضطراب، اختلالات خواب، احساسات غیر قابل توضیح غم و اندوه، افکار خودکشی، کاهش تمایل جنسی شد. اسیدهای چرب امگا ۳ می تواند سطح کلسترول را پایین‌تر بیاورد و باعث بهبود سلامت قلب و عروق شود. امگا ۳ مورد نیاز بدنتان را از طریق گردو، دانه کتان و ماهی چرب مانند ماهی آزاد و ماهی تن بدست بیاورید.

-  زمزمه‌های منفی را متوقف کنید

افراد افسرده تمایل دارند که دنیا را به دید منفی ببینند. وقتی کارها اشتباه پیش می‌رود خودشان را سرزنش می‌کنند و وقتی که کارها طبق میل‌شان بود آن را به پای بخت و اقبال‌شان می‌نویسند. افسردگی به شک دامن می‌زند و احساس بی‌ارزشی را تقویت می کند. گفته‌های منفی درونی‌تان را مدام پیگیری کنید و به خودتان یادآوری کنید که این طرز فکر یک فرد افسرده است نه فردی با عملکرد سالم وقتی که احساس خوبی ندارید افکارتان را جدی نگیرید. این افکار را بشناسید و درک کنید اما آن‌ها را باور نکنید.

 -  و این نیز بگذرد

قبول کنید که حالت ذهنی‌تان به‌طور کامل متعادل نیست. در حین افسردگی، منفی‌نگری ما نسبت به همه چیز افزایش می‌یابد و یافتن تعادل در مورد چیزی که در جریان است سخت‌تر می‌شود. به خودتان یادآوری کنید که بروی کانال منفی تنظیم شده‌اید و به افکارتان گوش ندهید. وقتی افسرده هستید همه چیز را تحریف می‌کنید. زمانی که جهان تاریک و دلگیر به نظر می‌رسد این ایده به تنهایی می‌تواند کمی آسایش فراهم کند. این ایده که این‌ها برای ابد باقی نمی‌ماند. به خودتان یادآوری کنید که تغییر بوجود می‌آید و همیشه این‌گونه احساس‌تان باقی نخواهد ماند.خوب غذا بخورید و به اندازه کافی استراحت بکنید. و به خودتان بگویید: و این نیز می‌گذرد.

-  ذهن‌تان را منحرف کنید

اگر امکان دارد کاری کنید تا ذهن‌تان را از تفکر بیش از اندازه منحرف کنید. وقتی در حالت افسردگی هستید افکارتان دشمن‌تان هستند. با حیوان خانگی‌تان بازی کنید و یا به پیاده‌روی بروید. کتاب بخوانید و یا اگر می‌توانید تمرکز کنید یک پازل حل کنید. هر کاری را که می‌توانید انجام دهید تا ذهن‌تان از ترس‌ها و نگرانی‌هایش دور شود. مشغول نگه داشتن خودتان یک روش مؤثر برای غلبه بر افسردگی است.

 -  نور خورشید بیشتری دریافت کنید

اختلالات عاطفی فصلی (SAD) باعث کاهش سطح خلق و خویتان به دلیل کاهش نور آفتاب می‌شود. گرفتن حمام آفتاب کوتاه و ملایم ۳ مرتبه در روز می‌تواند بسیار به شما کمک کند. علائم SAD می‌تواند شامل مشکلات خواب، اضطراب، افسردگی، تحریک‌پذیری، خستگی، بی تفاوتی و از دست دادن میل جنسی باشد و استفاده از نور به غلبه بر افسردگی کمک می‌کند و این علائم را کاهش می‌دهد.

 - شناخت درمانی را امتحان کنید

شناخت درمانی می تواند در مقابله با افسردگی بسیار مفید باشد و بر طبق این اصل است که شیوه متفاوت اندیشیدن می‌تواند بر مشکلات سلامتی خاصی غلبه کند، مشکلاتی مثل افسردگی، مشاوره کمک می‌کند تا الگوهای فکری‌تان را بشناسید و درک کنید و ایده‌های غلط و یا مضر و افکاری که می‌تواند افسردگی را برانگیزد و یا آن را بدتر کند شناسایی کنید. هدف از این‌کار تغییر شیوه تفکرتان برای پرهیز از این ایده‌های مخرب و همچنین کمک به تغییر واقعی‌تر و مفید‌تر الگوهای فکری‌تان است.

 -  نشریه روزانه بنویسید

نشریه روزانه می‌تواند به دو روش عمل کند. استفاده از آن برای نوشتن نگرانی‌ها و ترس ها. گاهی اوقات داشتن خروجی به این روش می‌تواند تسکین دهنده باشد و ذهن‌تان را آرام کند یکی از راه‌های خوب دیگر برای نگارش نشریه روزانه (من خودم این روش را ترجیح می دهم) نگارش دست کم ۵ چیز است که شما به خاطر داشتنش سپاس‌گزار هستید. این‌کار ما را مجبور می‌کند تا مثبت فکر کنیم و به ما یادآوری می‌کند که همه چیز آنقدرها هم که فکر می‌کردیم بد نیست. در نشریه سپاس‌گزاری شما می‌توانید در مورد هر چیزی که در طول روز اتفاق افتاده و فکر می‌کنید که می‌توانید به خاطرش سپاس‌گزار باشید مطلب بنویسید. لبخند زدن یک غریبه به شما، نور خورشید و هر چیز مثبت دیگری که اتفاق افتاده است!

-  با دوستانتان ارتباط برقرار کنید

وقتی حس افسردگی دارید، ارتباط برقرار کردن با دوستانتان می تواند یکی از سخت ترین کارها باشد، اما یکی از با ارزش ترین فعالیت ها هم است. خودتان را مجبور کنید تا بیرون بروید. جدا کردن خودتان از دیگران شاید ایده خوبی بنظر برسد اما حد و اندازه اش را نگاه دارید.اینکار می تواند اثرات مثبت فوق العاده ای بروی خلق و خویتان داشته باشد.

 - باندازه کافی بخوابید

خواب و میزان خلق و خو با هم ارتباط نزدیکی دارند.خواب ناکافی می‌تواند تحریک‌پذیری و میزان استرس‌تان را افزایش بدهد، در حالی‌که خواب سالم می‌تواند همه این‌ها را تقویت کند. مطالعات ثابت کرده است که اختلال در خواب حتی به صورت جزئی می‌تواند اثرات مهمی بروی خلق و خوی فرد داشته باشد. اطمینان از داشتن خواب کافی می‌تواند در نهایت به بهبود خلق و خوی‌تان منجر شود.کیفیت خواب‌تان به صورت مستقیم بروی کیفیت زندگی‌تان در بیداری تأثیر می‌گذارد، از جمله وضوح فکری، بهره وری، تعادل عاطفی، خلاقیت، انرژی و زنده دلی فیزیکی، و حتی وزن‌تان. هیچ کار دیگری به این حد نمی‌تواند برای‌تان مزایا داشته باشد که تلاش کنید و هدف‌تان این باشد که روزانه بین ۷٫۵ الی ۹ ساعتخواب شبانه سالم داشته باشید.

 -   دیگران را ببخشید

وقتی که در دلمان کینه نگاه می‌داریم، خودمان کسی هستیم که در نهایت احساس عصبانیت می‌کنیم. کسی که ما به خاطرش عصبانی هستیم به احتمال زیاد مشغول کسب و کار خودش است و نسبت به احساسات ما بی اعتنا می‌باشد.  اجازه ندهید تا دیگران این‌گونه بر شما حکومت کنند. این‌کار باعث می‌شود شما در غم گذشته‌تان گیر کنید، اجازه ندهید تا این غم و اندوه ادامه پیدا کند  این‌کار فقط بروی شما تأثیر منفی می‌گذارد نه آن‌ها راهی بیابید تا آن‌ها را ببخشید  اینکار ارزش وقتی که می‌گذارید را دارد. اینکار احساسات‌تان را تغییر می‌دهد و خلق و خوی‌تان را بهتر می‌کند و به شما کمک می‌کند تا بر افسردگی غلبه کنید.

  -  ورزش کنید

ورزش مداوم دارای منفعت‌های فراوانی برای غلبه بر افسردگی است.ورزش باعث آزاد شدن اندورفین می‌شود که سیستم ایمنی طبیعی بدن‌تان را تقویت می‌کند و خلق و خوی‌تان را بهتر می‌کند. علاوه بر بهتر کردن خلق و خویتان، ورزش منظم مزایای سلامتی دیگر مانند کاهش فشار خون، محافظت در برابر بیماری‌های قلبی، سرطان و افزایش اعتماد به نفس را دارد. کارشناسان نیم ساعت تا یک ساعت ورزش متوسط را توصیه می‌کنند مانند پیاده‌روی سریع حداقل سه تا چهار بار در هفته.

 - کوتاه نیایید

افسردگی باعث می‌شود که کم کم مخفی شوید و از دید همه ناپدید شوید. بسیار خوب است که زمانی را بیرون از خانه سپری کنید اما به خودتان محدودیت زمانی بدهید و در این مدت کاری کنید تا خلق و خویتان بهبود پیدا کند. می‌شود افسردگی را به راحتی مدیریت کرد (من این را از روی تجربه شخصی خودم می‌گویم) و می‌تواند در پس هر افسردگی یک زندگی واقعا عالی باشد. پس به راه‌تان ادامه بدهید و ایمان‌تان را حفظ کنید.

با وجودی که پیشنهادات بالا می تواند مؤثر باشد،افسردگی باید بیشتر مورد بررسی قرار بگیرد و دیدن یک دکتر مشاور بیش از هر چیز دیگری می تواند مفید واقع بشود.

مثبت اندیشی مهم‌ترین راهکار در درمان افسردگی

هرساله افسردگی نزدیک به میلیون‌ها انسان  را تحت تاثیر قرار می‌دهد وعده زیادی ازهمین افراد داروهای ضد افسردگی میخورند.گاهی مصرف ضد افسردگی ها منجر به شدت یافتن آن می‌شود.  افسردگی و اضطراب مانع از روند زندگی طبیعی می‌شوند و عادات، رفتارها روابط با دیگران را در ابعاد شخصی و شغلی تغییر می‌دهند. این حالات با علائم جسمانی مانند دردهای شکمی، درد قفسه سینه، اختلالات تنفسی، حالت تهوع، لرزش عضلات، تعریق، خستگی و... و علائم روانی از جمله تحریک‌پذیری، ترس، تندخویی، احساس عدم امنیت، کاهش تمرکز، غم و... بروز می‌کنند. به طور کلی، این تغییرات نتیجه نگرانی بیش از حد و مزمن مانند عدم سازگاری با برخی تغییرات زندگی شخصی و اجتماعی خواهد بود. یکی از مهم‌ترین  راه‌های شاد زیستن و غلبه بر افسردگی مثبت اندیشی است. مثبت بیندیشید. بدین ترتیب که به شخص یا چیزی كه عمیقاً مورد علاقه‌تان است (در هر مكان) از5 ثانیه تا 5 دقیقه فكر كنید. یا منظره‌ای از یك تعطیلات آرام را تصور كنید یا عبارتی كه باعث ایجاد احساس مثبتی نسبت به خود و جهان اطرافتان می‌شود را در ذهنتان مرور كنید. به نظر می‌رسد كه فكر كردن همانند پندی از یك كارت تبریك است! شاد فكر كردن و افكار آرامش‌بخش می‌تواند با تغییرات فیزیولوژیك كه هنگام بوجود آمدن استرس اتفاق می‌افتند مقابله كند. آقای لوسكین كه در مورد قدرت درمان‌گر گذشت و بخشش تحقیق می‌كند می‌گوید: بسیاری از استرس‌هایی كه تجربه می‌كنیم از احساسات منفی كه در اطراف‌مان هستند  دشمنی‌ها، حسودی‌ها، عصبانیت‌ها و ضربه‌های روحی - ناشی می‌شوند ( او نویسنده كتاب ببخش برای خوب بودن است) او ادامه می‌دهد: در مورد شخصی كه نسبت به او عصبانی هستید بیندیشید، رئیسی كه مشکل آفرین است یا دوستی كه احساسات شما را جریحه‌دار كرده است. این عمل می‌تواند هورمون‌های عصبی زیان آوری را در سیستم بدن به جریان اندازد و اندیشیدن به اشخاص یا چیزهایی كه به آن‌ها عشق می‌ورزید آثار عكس را به دنبال دارد (شناخت درمانی روان شناسی افسردگی – تألیف: دیوید برنز - ترجمه : مهدی قرچه داغی).

شخصیت سالم

 همه در آرزوی شخصیت سالم هستند و اکثر افراد هم مدعی‌اند چنین شخصیتی دارند. در این‌جا چند  نکته را در مورد شخصیت سالم تشریح می‌کنم، آن وقت خود را با آن‌ها بسنجید. اگر دیدید 80 در صد از مشخصات مطرح شده در آن نکات در شما وجود دارد، دارای شخصیت سالمی هستید، اما اگر دیدید میزان آن کم‌تر است، باید در مورد خود تعمق بیش‌تری کنید، ولی ممکن است بگویید این کار چه ضروریتی دارد.

در جواب باید خاطر نشان کنم این آگاهی می‌تواند به شما کمک کند اگر ویژگی‌های منفی دارید، آن‌ها را شناسایی کنید و با جدیت برای رفع آن بکوشید و اگر ویژگی‌های مثبتی دارید، اجازه ندهید رفتار نامناسب دیگران باعث تزلزل آن‌ها در شما شود.

ویژگی‌های مثبت در شخصیت سالم

-شخصیت سالم تافته جدا بافته نیست او آدمی است شبیه دیگران و می‌تواند پولدار باشد یا بی‌پول، می‌تواند قد بلند باشد یا کوتاه قد، می‌تواند لاغر باشد یا چاق، سفید باشد یا سیاه. خلاصه به‌رغم هر گونه تمایز اقتصادی، اجتماعی، نژادی یا فردی او شبیه دیگران است.

-شخصیت سالم، رنجور و مظلوم نما نیست. یعنی اهل گله و شکایت و افسوس خوردن نیست و دائم نمی‌گوید: ای کاش اوضاع جور دیگری بود و اگر فلان، بهمان می‌شد بهتر بود. برعکس او به معنی واقعی کلمه زمان حال و واقعیت اکنون را دریافته است و طبق آن واکنش نشان می‌دهد. در نتیجه او نه در دیروز از دست رفته، نه در فردای نیامده زندگی نمی‌کند، بلکه می‌کوشد از زمان حال پلی بسازد برای رها شدن از تبعات اشتباهات گذشته و رسیدن به وضعیت بهتر و مطلوب در آینده.

به این ترتیب او از این‌که در گذشته اشتباه کرده، موفق نبوده یا شکست خورده، احساس گناه نمی‌کند و به ستیز با خود بر نمی‌خیزد. او پذیرفته انسان جایز الخطاست. بنابراین خیلی راحت خویش را می‌بخشد و خود را در گذشته تلخ و سیاه دار نمی‌زند تا در وادی تیره حسرت خوردن و آه و ناله کردن تباه شود.

-شخصیت سالم در کمال تعقل و تام شرایط را تحلیل می‌کند و اگر با وضعیت نامطلوبی مواجه شود، با تمام قوا برای رفع آن اقدام می‌کند، ولی نه به این معنی که شتاب زده به هر دری بزند، بلکه صبوری او در مقابل اتفاقات ناخوش‌آیند مثال زدنی است، سپس بهترین راه چاره را بر می‌گزیند و آن گاه وارد عمل می‌شود.

-شخصیت سالم انسانی است پر تلاش و خلاق. آیا در اطرافتان کسی را دیده‌اید که گاهی ناگهانی کارهای روزمره را رها می‌کند و به ماجرای جدیدی تن می‌دهد و حتی برای خود تنش بیشتر می‌خرد؟ چنین آدمی دنبال راه های نو، ابتکارات و تجربیات جدید می رود.

-شخصیت سالم هرگز مضطرب نیست. دائم نگران و دلواپس رویدادهای آتی نیست و از احتمال وقوعشان هراس ندارد. حوادثی که مورد دلخواهش نیست،  او را عصبانی نمی‌کند. بنابراین با ملایمت و نرمی با اتفاقات و رویدادهای نامطلوب برخورد می‌کند.

-شخصیت سالم خونسردی خود را حفظ می‌کند. در شرایط سخت و بحرانی که معمولاً بیشتر آدم‌ها از کوره در می‌روند و منفجر می‌شوند و داد و قال راه می‌اندازند و به خود حق می‌دهند پرخاشگری کنند، او تنها لبخند می‌زند و خونسردی خود را حفظ می‌کند. در حقیقت یک "صافی" جلو ذهن خود می‌گذارد تا از احساسات نامطلوبی جلوگیری کند که ممکن است در او بروز کند. مسلم است مزد این خصیصه عالی، آلت فعل و قربانی احساسات و هیجانات منفی خود نشدن است.

-شخصیت سالم در حال زندگی می‌کند. او هرگز دل  نگران چیزهایی نیست که در آینده ممکن است به ضررش رخ بدهد، زیرا می‌داند هیچ کس نمی‌تواند بر آینده تسلط تام و قطعی داشته باشد. بنابراین واکنش‌هایش را بر نامده بنیاد نمی‌کند و به دنبال واقعیت‌ها و ضرورت‌های حال، خط مشی‌هایش را تعیین می‌کند تا در آینده به نتیجه دلخواه برسد.

-شخصیت سالم به تائید و تصویب دیگران نیاز ندارد. او به دنبال این نیست که دیگران به او احترام بگذارند یا تحسینش کنند. البته مورد تائید دیگران بودن نشانه خوب بودن خود فرد است و حتی باعث آرامش و اعتماد به نفس او می‌شود، اما اگر این امر به صورت نیاز بیمار گونه در آید، قطعاً نتایج خوبی در پی نخواهد داشت. بنابراین شخصیت سالم با رفتار و کردار منطقی و اصولی، خود به خود تائید و تصویب دیگران را بر انگیزد.

-شخصیت سالم صادق، ساده و بی تکلف است. چاپلوسانه در گفتارش کلماتی را انتخاب نمی‌کند که سبب خشنودی مخاطبان شود. او با آداب و رسوم دست‌و پاگیری مخالفت می‌ورزد که برای بسیاری از مردم حائز اهمیت است و به آسانی از ظواهر پر زرق و برق و بی‌معنی زندگی اجتماعی چشم می‌پوشد. خلاصه این‌که در گیر نزاکت‌های خسته کننده نمی‌شود.

-شخصیت سالم عاشق شادی و شادکامی است. همیشه لبخند به لب دارد و به همین دلیل قدرت دارد دیگران را شاد و خندان کند. البته او مانند کسانی که اسباب خنده‌شان را با تمسخر دیگران جور می‌کنند نیست او شادی جاودانه می‌بخشد.

-شخصیت سالم اهل شایعه پراکنی و وراجی‌های بیهوده نیست. او خود را در زندگی مردم وارد نمی‌کند و از داوری روی مردم می‌پرهیزد.

-شخصیت سالم امتیازهای دیگران را ستایش میکند. غبطه می‌خورد، اما هرگز دچار حسد نمی‌شود و خلاصه او:

-کینه توز نیست.

-بد دهان، فحاش و هتاک نیست.

-اهل کنایه، طعنه و زخم زبان زدن نیست و تحقیر نمی‌کند.

-دروغگو نیست و صداقت را بر ریا کاری ترجیح می‌دهد.

- مهر طب نیست و مهر خود را نیز به زور تحمیل نمی‌کند.

- تقوا پیشه است و هدف برایش توجیه کننده به وسیله نیست و خود را به آب و آتش نمی‌زند تا به مقصد برسد.

-به حق خود قانع است و به مال دیگران چشم طمع ندارد.

- به احساسات و عواطف دیگران احترام می‌گذارد و برای رسیدن به مقاصد خود قلب وروح دیگران را زیر پاهایش له نمی‌کند.

-پندپذیر است و در جهت رفع نقایص و اصلاح عیب‌های خود تلاش می‌کند.

226

سرویس : استان
تاریخ : ۱۳۹۹/۷/۳ - ۰۷:۰۷
کد خبر: ۴۷۰۵۳۴
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۹/۸/۳ - ۰۸:۱۷
شهرستان زابل:
دیدار گروه جهادی حضرت صاحب الزمان(عج)
۱۳۹۹/۸/۳ - ۰۸:۱۵
شهرستان زابل:
همایش کوه پیمایی در کوه خواجه
۱۳۹۹/۸/۳ - ۰۸:۱۳
شهرستان زابل :
دیدار فرمانده و کارکنان هنگ مرزی زابل
۱۳۹۹/۸/۳ - ۰۸:۱۱
شهرستان زابل :
دیدار رئیس دانشگاه آزاد اسلامی زابل
۱۳۹۹/۸/۳ - ۰۸:۰۸
صبح گاه مشترک نیروهای انتظامی
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ از سیستان ، صبح روز پنجشنبه یکم ابان ماه 99 ، به مناسبت هفته نیروی انتظامی ، صبح گاه مشترک نیروهای انتظامی شهرستان زابل با حضور حجت الاسلام والمسلمین عزیزی امام ...
۱۳۹۹/۸/۳ - ۰۸:۰۵
بازدید از کشتارگاه مرغ کاکلی سیستان
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ از سیستان ، ظهر روز پنجشنبه 1 آبان ماه 99 ، حجت‌الاسلام والمسلمین عزیزی امام جمعه شهرستان زابل با همراهی غلامرضا گنجی معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان زا...
۱۳۹۹/۸/۳ - ۰۸:۰۳
آغاز رهاسازی بچه ماهی قزل آلا در استخرهای پرورش ماهی
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ از سیستان ، عرب نژاد سرپرست اداره شیلات هیرمند ضمن بیان این خبر افزود : با عنایت به مساعد شدن شرایط آب و هوایی جهت پرورش ماهی سردابی قزل آلا، در مرحله نخست تعداد...
۱۳۹۹/۸/۳ - ۰۷:۴۷
فرماندار دلگان؛
برای نخستین بار نیز به صورت نیمه مکانیزه ، ضایعات نخیلات تبدیل به کود میگردد
۱۳۹۹/۸/۳ - ۰۷:۴۵
شهرستان زابل:
مراسم توديع و معارفه رئيس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامى شهرستان هيرمند
۱۳۹۹/۸/۳ - ۰۷:۴۴
شهرستان چابهار؛
تجلیل از پرستاران بخش کرونای بیمارستان امام علی (ع) چابهار

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها