وبسایت خبری
امروز: شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹
از بین بردن لکه سوختگی از روی لباس
مانند بسیاری از انواع متداول لکه های پارچه، پاک کردن لکه های سوختگی با اتو وقتی فورا بعد از اتفاق افتادن انجام شود، آسان ترین حالت خواهد بود. اجازه ندهید تا زمانی که اتو کشیدن را به اتمام می رسانید، لکه سوختگی بر روی لباس باقی بماند میزان زمانی که طول می کشد تا شروع به برطرف کردن لکه سوختگی کنید، می تواند تفاوتی از محدوده پاک شدن کامل لکه سوختگی تا باقی ماندن ناحیه سوختگی به مدت طولانی بر روی پارچه داشته باشد.

پارچه را در آب گرم بشویید

برای آماده کردن پارچه یا لباس، فورا آن را در زیر آب بگیرید. این کار به دو منظور انجام می شود.

ابتدا، پارچه را آماده می کند تا ماده شوینده لباس شویی که در مرحله بعد برای برطرف کردن لکه لباس استفاده می کنید را جذب کند.

دوم اینکه هر گونه لکه های شل سوختگی را از بین می برد و به شما ایده بهتری می دهد که در واقع شدت لکه سوختگی تا چه اندازه بد است.

ماده شوینده لباس شویی را بر روی لکه مالش دهید

با استفاده از انگشتان، مواد شوینده معمولی لباس را به آرامی بر روی لکه سوختگی مالش دهید.

با دادن این شانس به ماده شوینده که قبل از شستن لباس، بر روی لکه لباس باقی بماند، احتمال از بین رفتن لکه سوختگی را افزایش می دهید. از مواد سفید کننده یا سایر مواد تمیز کننده مخصوص استفاده نکنید شما فرصت انجام این کار را در مرحله بعد خواهید داشت. مواد شوینده مایع برای این کار بهترین هستند، زیرا می تواند بین الیاف محکم پارچه ای نفوذ کرده تا لکه ها را در سطح میکروسکوپی برطرف کند. با این وجود، اگر ابتدا ماده شوینده پودری را با کمی آب مخلوط کنید تا خمیر نرمی تشکیل شود، برای این کار (و سایر موارد پاک کردن لکه ها) می توانید از مواد شوینده پودری نیز استفاده کنید.

در صورت تمایل، لباس را در آب با سفید کننده خیس کنید

اگر پارچه های لباس شما از موادی تشکیل شده که استفاده از سفید کننده برای آن بی خطر است، می خواهید از قبل لباس را بیشتر آماده کرده و اجازه دهید تا حدود 15 دقیقه در محلول آب و سفیدکننده خیس شود. تقریباً برای هر گالن آبی که استفاده می کنید، یک یا دو «سر بطری» از سفید کننده بریزید. کمی مخلوط را هم بزنید تا اطمینان حاصل کنید که به طور مساوی خیس شده است. اگر مطمئن نیستید که لباس تان از الیاف بی خطر برای قرار دادن در سفید کننده ساخته شده است، برچسب مراقبت از محصول را بررسی کنید. به عنوان یک قاعده کلی، پارچه های پشمی، ابریشمی، و پارچه های فاقد رنگ ثابت به طور کلی برای سفیدکننده مناسب نیستند.

پارچه را در ماشین لباس شویی قرار دهید

اگر مراحل آماده سازی لباس خاتمه پیدا کرد، آن را در ماشین لباس شویی ریخته و از دور طبیعی ماشین لباس شویی استفاده کنید. به عبارت دیگر، از تنظیمات شستشو توصیه شده در برچسب مراقبت از پوشاک استفاده کنید. همچنین می توانید لباس های دیگری که نیاز به شست و شو دارند را تا زمانی که با تنظیمات و ماده شوینده شما به خوبی شسته شود، با آن لباس در ماشین لباس شویی قرار دهید. همانطور که در بالا گفته شد، در صورت سالم بودن پارچه، ممکن است از سفید کننده یا سایر مواد تمیز کننده نیز استفاده کنید.

لباس را در بیرون آویزان کنید تا با نور مستقیم خورشید خشک شود

لباس را از ماشین لباس شویی بیرون آورده و لکه سوختگی را بررسی کنید امیدوارم نسبت به قبل کمتر قابل مشاهده باشد. برای رسیدن به نتیجه ایده آل، ممکن است نیاز باشد تا چرخه شست و شو را چندین مرتبه تکرار کنید. برای خشک کردن پارچه، به جای استفاده از خشک کن، در صورتی که هوای بیرون از خانه قابل قبول است، آن را در زیر نور خورشید خشک کنید. پرتوهای نور خورشید برای کم رنگ تر کردن هر لکه ای و غیر قابل رویت شدن لکه ها از جمله لکه های سوختگی مناسب هستند.

لباس خود را برای یک روز یا بیش از یک روز در مقابل نور آفتاب قرار ندهید. با گذشت زمان، نور خورشید می تواند به تدریج پارچه را ضعیف تر کرده و پارچه را بیشتر مستعد آسیب کرده و باعث می شود تا رنگ درخشان آن ناپدید شود.

درک کنید که آسیب دیدگی گاهی اوقات می تواند دائمی باشد

متأسفانه، به طور خاص لکه های سوختگی بد حتی پس از بارها تکرار کردن مراحل پاک کردن لکه، قابل پاک شدن نیستند. در این موارد، ممکن است لازم باشد تا لکه ها را بپوشانید، آن را برش داده و وصله زده، آن را دور ریخته یا به نیازمند دهید. از سوی دیگر، می توانید استفاده از این پارچه را برای یک منظور دیگر در نظر بگیرید.

روش دوم: پاک کردن لکه سوختگی لباس با هیدروژن پراکسید

لکه را با یک پارچه آغشته به هیدروژن پراکسید بپوشانید

این ترفند غیر متعارف می تواند به طرز شگفت انگیزی عملکرد خوبی داشته باشد، این کار مورد علاقه بسیاری از تمیز کننده های آماتور در اینترنت قرار گرفته است. برای شروع، یک پارچه قدیمی پیدا کرده و آن را با هیدروژن پراکسید مرطوب کنید. قسمت سوختگی پارچه را بر روی یک سطح صاف پهن کرده و لکه سوختگی را با پارچه مرطوب شده با هیدروژن پراکسید بپوشانید.

هیدروژن پراکسید، یک محلول تمیز کننده با خاصیت سفید کننده خفیف، معمولاً در فروشگاه های مواد غذایی و داروخانه ها با قیمت بسیار ارزان به فروش می رسد. اگر آمونیاک در دسترس خود دارید، ممکن است بخواهید که چند قطره از آمونیاک را مستقیما بر روی لکه سوختگی بریزید. اگرچه استفاده از آمونیاک و هیدروژن پراکسید با هم بی خطر است (بر خلاف استفاده از آمونیاک و سفید کننده با هم)، نباید این مخلوط را خورده یا بر روی صورت خود مالش دهید، پس اطمینان حاصل کنید که پس از اتمام کار دستان خود را می شویید.

آن را با یک پارچه خشک بپوشانید.

سپس، یک پارچه کهنه تمیز و خشک را بر روی پارچه خیس شده با هیدروژن پراکسید قرار دهید.

برای کاملاً واضح بودن این کار، سه لایه لباس بر روی سطح کار دارید: لایه زیرین که لکه سوختگی لباس است، لایه میانی که پارچه مرطوب شده با هیدروژن پر اکسید است و لایه بالایی که پارچه خشک است.

پارچه ها را با اتو با حرارت متوسط رو به بالا اتو کنید

اجازه دهید تا حرارت اتو بالا رفته تا نسبتا داغ شود (اما شدیدا داغ نباشد). به آرامی اتو را بر روی پارچه بالایی بکشید.

گرما به تدریج به لایه ها نفوذ کرده و به لکه سوختگی نفوذ خواهد کرد که در این قسمت هیدروژن پراکسید بر روی لکه سوختگی اثر کرده و به پاک کردن آن کمک می کند. صبور باشید- این فرآیند کمی نیاز به زمان دارد.

مایعات را وقتی خشک شدند، جایگزین کنید

همانطور که اتو بر روی پارچه بالایی قرار دارد، لکه سوختگی را به طور مرتب بررسی کنید. برای لکه های خفیف تا متوسط سوختگی، باید متوجه بهبود مداوم تدریجی شوید. اگر در هر لحظه متوجه شده اید که پارچه میانی خشک شده است، آن را برداشته و مقدار دیگری هیدروژن پراکسید بر روی آن بریزید. به طور مشابه، اگر در ابتدا مقداری آمونیاک بر روی پارچه ریختید و متوجه شدید که خشک شده است، چند قطره دیگر بر روی آن آمونیاک بریزید. انجام این کار روند تمیز کردن را سریع و موثر می کند. در صورتی که پارچه بالایی نیز در اثر تماس با لایه پارچه پایینی خیس شده با هیدروژن پراکسید، مرطوب شد، آن پارچه را برداشته و با یک پارچه دیگر جایگزین کنید. این کار مانع از ایجاد لکه زنگ زدگی اتو می شود.

روش سوم: یک پاک کننده خانگی را برای رفع لکه سوختگی لباس امتحان کنید

پارچه را با آب لیمو تازه بشوئید

اگر روش های بالا برای شما موثر نبودند، نگران نباشید برخی از منابع در اینترنت، استفاده از انواع تمیزکننده های جایگزین را توصیه کردند. اگرچه این کارها و روش های فوق تضمینی نیستند، اما بعید است که به لباس آسیب برسانند. برای شروع، سعی کنید تا آب لیمو تازه را بر روی لباس خود بریزید تا لکه سوختگی را خیس کنید. لباس را در یک ظرف آب داغ ریخته و اجازه دهید تا به مدت 15 تا 30 دقیقه در داخل ظرف باقی بماند. لباس را از ظرف بیرون آورده و مانند حالت عادی خشک کنید. برای بی خطر بودن، این روش را برای پارچه هایی که قابلیت استفاده از سفید کننده را ندارند، مانند ابریشم یا پشم، امتحان نکنید اگرچه آبلیمو در مقایسه با سفیدکننده بسیار ملایم است، اما برخی منابع گزارش می دهند که می تواند صدمات جزئی به این نوع پارچه ها وارد کند.

پارچه را با سرکه سفید بشوئید

یک ترفند دیگر برای از بین بردن لکه سوختگی بر روی لباس، خیس کردن یک اسفنج یا دستمال در سرکه سفید و مالش دادن آن بر روی لکه سوختگی است. اجازه دهید تا پارچه به مدت 10 تا 15 دقیقه با سرکه مرطوب شده و سپس آن را با آب سرد بشویید. به شکل عادی پارچه را خشک کنید. تنها از سرکه سفید برای این منظور استفاده کنید هرگز از سرکه شراب قرمز، سرکه سیب، یا سایر انواع سرکه برای این منظور استفاده نکنید، زیرا این سرکه ها می توانند باعث ایجاد لکه های جدید بر روی لباس شوند که پاک کردن آنها دشوار است.

پارچه را در آب یخ خیس کنید

اگر به طور تصادفی لباس را با اتو سوزاندید، برخی منابع توصیه می کنند که قبل از انجام هر کاری، لباس را در آب سرد و یخ خیس کنید. با ریختن تکه های یخ در ظرف یا قرار دادن ظرف در داخل فریزر، آب را سرد نگه دارید. برای حصول بهترین نتیجه، اجازه دهید تا حدأقل به مدت یک ساعت پارچه در داخل آب خیس شود. اگر لباس را در داخل فریزر قرار دادید، این را فراموش نکنید، اگرچه منجمد کردن پارچه یا لباس معمولا به آن آسیب نمی رساند، اما روند تمیز کردن را متوقف می کند.

برای لکه های سوختگی بد، سعی کنید تا با یک پد سمباده پارچه را سایش دهید.

لکه های سوختگی بد ممکن است با هیچ گونه روش پاک کنندگی عادی قابل پاک کردن نباشند. با این وجود، در بعضی موارد، با استفاده از یک ساینده ملایم مانند پد سمباده برای خراش دادن لکه های سوختگی، هنوز هم قادر به کم کردن شدت قابل رویت بودن لکه سوختگی هستید. تضمینی وجود ندارد که این روش عمل کند، و اگر خیلی شدید سایش دهید، حتی ممکن است یک سوراخ جدید بر روی لباس ایجاد کنید. با این وجود، در مقایسه با احتمال نیاز به دور انداختن لباس، بسیاری از افراد تصمیم می گیرند تا این ریسک را کنند. برای استفاده از این روش، لزوما نیازی به استفاده از پد سمباده نیست، هر ساینده ملایمی (به عنوا مثال، کاغذ سمباده) نیز اثر می کند.

منبع: مجله دگرم

آزیتا چاکرزهی


786

سرویس : مقاله
تاریخ : ۱۳۹۹/۶/۱۸ - ۰۳:۲۲
کد خبر: ۴۷۰۱۳۱
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۹/۷/۵ - ۰۴:۳۱
مراسم ازدواج در میان قوم بلوچ: عروسی بلوچی
زمان ازدواج بلوچ ها معمولا در بهار است. برپایی مراسم ازدواج در میان بلوچ های ایرانی کما بیش همچون رسم سال های دور این قوم است و دستکم 8 مرحله از مراحل عروسی همچنان در میان بلوچ ها به اجرا درمی آید. ...
۱۳۹۹/۷/۵ - ۰۴:۲۹
مزایای تغذیه ای انجیر
انجیرها، منبع غنی از مواد مغذی ضروری مختلف هستند ؛آنها غنی از مواد مغذی، آنتی اکسیدان ها و ویتامین ها می باشند. انجیر خشک شده در مواد معدنی و ویتامین بسیار متمرکز است. انجیر منبع غنی از قندهای طبیعی و...
۱۳۹۹/۷/۵ - ۰۴:۲۷
گیاه گزنه برای درمان کم خونی
گزنه حاوی منیزیم و آهن است افرادی که کم خونی دارند با نوشیدن دم کرده آن کم خونی را بهبود می دهند.
۱۳۹۹/۷/۵ - ۰۴:۲۶
کیست تخمدان به سراغ چه زنانی می رود
شاید شما هم با خانمهای متعددی رو به رو شده باشید كه از اختلالات دوره ماهانه شكایت دارند و نمی دانند چه کاری انجام دهند و البته در این میان حتی برخی از دختران به دلیل بی اطلاعی از اهمیت موضوع آن را ب...
۱۳۹۹/۷/۵ - ۰۴:۲۵
عفونت دندان
عفونت دندان که به آن دندان آبسه نیز میگویند، یک اصطلاح عمومی است که برای توصیف دندانی که دچار عفونت و تورم شده است، به کار می رود. هنگامی که پوسیدگی دندان اتفاق می افتد، باکتری در دندان ها، لثه ها و م...
۱۳۹۹/۷/۵ - ۰۴:۲۴
طرز تهیه یک دسر مقوی مخصوص سالمندان
مصرف انجیر خشک در بیماری‌های خارش‌دار پوستی می‌تواند به تشدید بیماری منجر شود, خوردن انجیر خشک خیس‌خورده همراه با گردوی تازه هم عوارض پوستی آن را کاهش می‌دهد و منافع آن را دوچندان می‌کند. مداومت غرغره...
۱۳۹۹/۷/۵ - ۰۴:۲۲
روح طفل مثل جسم او لطیف است، مواظب باشید
فرزندى که خداوند به شما عنایت فرموده است، امانت خداست در دست شما، هم جسم او و هم روح او، شما که خود را نسبت به سلامت او مسئول مى دانید، نسبت به سلامت روح او نیز مسئولید.
۱۳۹۹/۷/۵ - ۰۴:۲۲
خاصیت کرفس
قسمت مورد استفاده: گیاه، بذر و ریشه - مورد استفاده: بذر گیاه به عنوان مدر و معرق استفاده می شود.
۱۳۹۹/۷/۵ - ۰۴:۱۹
چرا نوک زبان مان گزگز میشود
خواب رفتگی یا سوزن سوزن شدن زبان را ممکن است پس از نشستن در یک موقعیت ناراحت کننده برای مدت طولانی و یا خوابیدن بر روی یک بازو تجربه کنید. یکی از شرایطی که معمول نیست، احساس سوزن سوزن شدن و گزگز نوک ز...
۱۳۹۹/۷/۵ - ۰۴:۱۸
توصيه هايی براي حفظ سلامت روانی در سالمندي
كاهش استرس (دلهره ونگرانی) استرس تاثيرات مختلفی بر كاركردهاي جسمی، افزايش فشار خون كاركرد سيستم عصبی ، تفكر، خلق، تمركز و حافظه دارد. مواد شيميايی كه بدن در هنگام استرس توليد می كند باعث اثرات منفی ...

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها

۱۳۹۹/۶/۳۰ - ۰۳:۰۳
وضعیت گناهان در قیامت
همان طور که کارهای خوب دارای مراتب هستند گناهان و معاصی نیز مراتبی دارند. برخی گناهان را به صغیره و کبیره تقسیم می کنند؛ اما حضرت علی (ع) در یک تقسیم بندی متفاوت گناهان را بر اساس امکان یا عدم امکان ب...
۱۳۹۹/۶/۳۰ - ۰۲:۵۵
علل برخی بیماری ها
داخل شدن به حمام با شکم پر مورث قولنج می‌گردد.
۱۳۹۹/۶/۳۱ - ۰۴:۰۳
سیستان‌وبلوچستان بر اساس آمارها، جزء استان‌های امن و کمتر جرم‌خیز کشور محسوب می‌شود
فرمانده انتظامی کشور گفت: سیستان‌وبلوچستان بر اساس آمارها، جزء استان‌های امن و کمتر جرم‌خیز کشور و برخوردار از شاخص‌های خوبی در این زمینه است.
۱۳۹۹/۷/۱ - ۰۹:۰۰
پیام فرمانده قرارگاه منطقه‌ای قدس نیروی زمینی سپاه جنوب شرق کشور
هفته دفاع مقدس یادآور جانفشانی‌ها، ایثارگری‌ها و فداکاری ملت بزرگ ایران به‌ویژه فرزندان غیور این سرزمین است که با از خود گذشتگی بزرگ‌ترین حماسه تاریخ را رغم زدند.
۱۳۹۹/۷/۱ - ۰۶:۴۲
رمز و راز همسرداری
وقتی زندگی مشترک شروع می‌ شود، زن و مرد هر یک به نوبه ‌ی خود آگاهانه یا ندانسته متعهد می ‌شوند که برای ایجاد و داشتن زندگی مشترک شاد و پرطراوت در کنار هم تلاش کنند.
۱۳۹۹/۶/۳۰ - ۰۳:۰۶
همدلی و تلاش مسئولان سیستان‌وبلوچستان، مسئولیت ما را سنگین‌تر می‌کند
آیت‌الله مصطفی محامی نماینده ولی فقیه در سیستان‌وبلوچستان به همراه جمعی از مسئولان ارشد سیاسی، نظامی و انتظامی استان با سرلشکر محمدحسین باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح دیدار کردند.
۱۳۹۹/۷/۱ - ۰۶:۳۸
دلایل کم وزنی کودک
ژنتیک یکی از دلایل کم وزنی کودک است. اگر والدین کودک، لاغر باشند، احتمالا کودک آن‌ها هم لاغر خواهد بود. این نشان می‌دهد که کودک کم‌ وزنی خود را از والدینش به ارث برده است، بنابراین پزشک ممکن است درمان...
۱۳۹۹/۶/۳۰ - ۰۳:۱۱
صادرات می‌تواند خیلی از مشکلات سیستان‌وبلوچستان را رفع کند
دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: صادرات می‌تواند خیلی از مشکلات استان را رفع کند و با توجه به شرایط تحریم و هم‌جواری با دو کشور شرقی، باید بر این مقوله تمرکز کرد.
۱۳۹۹/۶/۳۰ - ۰۲:۵۴
در هنگام مراجعه به پمپ بنزین و پمپ گاز چه نکاتی را باید رعایت نماییم
* تعداد مراجعه به پمپ های بنزین و گاز را کم کنید.برای این کار کار بهتر است برای هر بار مراجعه باک خود را کامل پرکنید.
۱۳۹۹/۷/۱ - ۰۶:۵۱
طریقه صحیح شستن خاکشیر
خاکشیر برگ و خاشاک فراوانی دارد بنابراین بهتر است قبل از شستشو مقداری خیسانده شود تا برگ های آن به سطح آب بیاید.