وبسایت خبری
امروز: سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹
صله رحم و ارتباط با سایر فامیل
انسان در زندگی خیلی از کارها را انجام می‌دهد و بعد در مقابل اذیت و آزار دیگران یا مسخره کردنشان هیچ عکس‌العملی نشان نمی‌دهد، درواقع با خودش می‌گوید: مگر مهم است؟

مثلاً فرض کنید کسی دوست دارد در رشته فیزیک در دانشگاه تحصیل کند و برای خودش هدف‌های مشخصی از درس خواندنش در این رشته دارد و اطرافیانش مسخره‌اش می‌کنند، این فرد وقتی به کارش ایمان داشته باشد با خودش می گوید: مگر مسخره کردن آن‌ها مهم است؟

 ذره‌ای به این مسخره کردن دیگران اهمیت نمی‌دهد و آن کاری را که می داند درست است، انجام می دهد. مثل خواندن نماز، مثل داشتن عفت و پاکی! اگر کسی ما را به خاطر نماز خواندن، به خاطر پاک بودن مسخره کند ما باید پاکی را کنار بگذاریم؟ ما باید نماز خواندن را کنار بگذاریم؟ پاسخ روشن است. قطعاً خیر!

 مسئله تا اینجا بسیار ساده است، اما کار از آنجایی سخت می‌شود که بحث صله رحم پیش می آید!

با بعضی از فامیل رفت‌وآمد می‌کنیم اما از این‌که با آن‌ها رفت‌وآمد می‌کنیم خوشحال نمی‌شوند، ما را دوست ندارند، تمایلی به ارتباط داشتن با ما ندارند، تمایلی ندارند که ما در زندگی کمکشان کنیم و با آن‌ها ارتباط فامیلی داشته باشیم و در یک کلام نمی‌خواهند ما صله رحم را انجام بدهیم.

 با آن دسته از فامیل که ارتباطشان با ما خوب است، مسئله عادی است و روابط ادامه دارد؛ مشکل و مسئله آن‌جاست که برخی از اقوام که از نظر دین انجام صله رحم با آن‌ها واجب است و ترکش حرام، دوست ندارند با ما رابطه داشته باشند، یا این‌که واکنش بد و زننده‌ای نسبت به صله رحم ما انجام می دهند! اینجا باید چه کنیم؟!

فرمول زیر پاسخ را برای ما روشن می کند:

انجام دادن صله رحم- توجه کردن به مسائل حاشیه‌ای

مقصود از اصل صله رحم در بین ما رفت‌وآمد است، درصورتی‌که رفت‌وآمد یکی از راه‌های صله رحم و کمترین حد آن است، صله رحم یعنی ما بیش از دیگران و پیش از دیگران به فکر اقواممان باشیم هر کاری از دستمان برمی‌آید برای آن‌ها انجام دهیم! ساده‌ترین کاری که انسان از دستش برمی‌آید این است که با اقوامش رفت‌وآمد داشته باشد! خداوند متعال یک سری احکام شرعی واجب و حرام دارد، مثل نماز، مثل روزه، مثل حج، مثل خوردن شراب، مثل دروغ گفتن و... این احکام در یک چیز با یکدیگر مشابه هستند، این‌که خداوند به آن‌ها فرمان داده است و دوست ندارد که انسان‌ها از دستوراتش سرپیچی کنند. تصور نکنیم نماز مهم است و حجم مهم نیست! تصور نکنیم دروغ گفتن بد است و روزه نگرفتن بد نیست! احکام الهی را خوب و بد تفسیر نکنیم! همه‌شان حکم الهی هستند و عمل به همه‌شان واجب است.

سوره رعد آیه25: «و کسانی که پیمان خدا را پس از محکم کردنش می‌شکنند، و چیزی را که خدا به پیوستن آن فرمان داده می گسلند، و در زمین تباهی می‌کنند، لعنت و بدی‌های آن سرای برای آنان است.»

یکی از این احکام صله رحم است، چه فرقی بین صله رحم و نماز است؟ برگردیم به بحث قبل، اگر کسی ما را به خاطر نماز خواندن سرزنش کند یا از نماز خواندن ما خوشش نیاید، ما دست از نماز خواندن می‌کشیم؟ یا به دستور خدا عمل می‌کنیم و به نظر دیگران اهمیت نمی‌دهیم؟

در خصوص صله رحم هم همین کار را باید انجام دهیم، دیگران خوش‌شان نمی‌آید؟ نیاید، مگر مهم است؟ فقط و فقط نظر خدا مهم است، مگر می‌شود همه انسان‌ها را راضی کرد؟ به نظر شما همه انسان‌ها در یک موضوع مشخص با یکدیگر هم‌نظر هستند؟ حتی در خصوص خدا نیز انسان‌ها نظر واحدی ندارند و برخی انسان‌ها از خدا راضی نیستند! پس این فکر را که همه انسان‌ها از ما راضی باشند باید از ذهنمان بیرون کنیم!

نظر انسان‌ها اصلاً مهم نیست، تنها چیزی که مهم است نظر خداست، خداوند از ما می‌خواهند که صله رحم را انجام دهیم، بدون توجه کردن به مسائل حاشیه‌ای ما اینکار را انجام می‌دهیم و به حرف دیگران در این خصوص هیچ اهمیتی نمی‌دهیم. مگر حرف‌های آن‌ها مهم است؟ ما تنها برای خدا کار می کنیم، اجر مان را هم از خدا می‌خواهیم و به خدا هم پاسخ می‌دهیم! و رابطه‌مان را با کسی که رابطه‌اش را با ما قطع کرده، وصل می‌کنیم که خیر دنیا و آخرت در همین نکته است. کاملاً انقلابی و کاملاً مقتدرانه. به همین سادگی!

مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله‌العظمی امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی) در دیدار مردم و عشایر شهرستان نورآباد و ممسنی، 15/21/1387: «در اسلام ارتباط فامیلی و ارتباط با خویشاوندان... یک رویه پسندیده است و این‌که صله رحم که یکی از واجبات است و قطع رحم از محرمات است مورد تأکید است، با توجه به همین است.

اگر کسی نماز بخواند و روزه نگیرد ما به او باتقوا می‌گوییم؟ اگر کسی روزه بگیرد و شراب بخورد به او باتقوا می‌گوییم؟ اگر کسی شراب بخورد و حج به جا بیاورد ما به او باتقوا می‌گوییم؟ قطعاً خیر!

صله رحم هم حکمی از احکام خدا مثل باقی احکام و از نظر اسلام کسی که صله رحم را انجام نمی‌دهد هر چقدر هم باقی کارهایش خوب باشد، نمازهایش اول وقت باشد، روزه‌های مستحبی آن‌چنانی بگیرد، بازهم تقوا ندارد.

 امام رضا علیه‌السلام می‌فرمایند: «خداوند امر کرده است به تقوای الهی پس کسی که صله رحم را انجام نمی‌دهد، تقوا ندارد.»

 معمولاً ما صله رحم را مسئله کوچکی فرض می‌کنیم، درصورتی که صله رحم به قدری مهم بوده که اگر برای انجام آن یک سال راه پیموده شود بازهم اسلام از آن نهی نمی‌کند و به آن سفارش می کند.

دیگران هرچه می‌خواهند فکر کنند، دیگران رابطه شان را قطع کنند، دیگران راه را بر ما ببندند، هیچکدام از این‌ها عزم انسان مؤمن را کم نمی‌کند و با خود نمی‌گوید در مقابل این‌همه محبت کردند چرا با من بدرفتاری می‌کنند! اصلاً وقتی کسی کاری را برای خدا انجام می‌دهد دیگر حتی در ذهنش توقعی از مردم ندارد که وقتی پاسخ درستی از مردم نگرفت، ناراحت شود.

مثل این می‌ماند که ما برای وزارت بهداشت کاری را انجام دهیم بعد توقع داشته باشیم قوه قضاییه حقوق ما را بدهد! بعد توقع داشته باشیم وزارت ورزش و جوانان باما بامحبت رفتار کند! خنده‌دار نیست؟ وقتی کاری را برای جایی خاص انجام می دهیم توقع حقوق و اجر و پاداش به هم محبت را هم فقط باید از آن‌جا داشته باشیم. اگر ما کاری را برای خدا انجام می‌دهیم توقع اجر و محبت را فقط از خدا داریم.

حالا این فرمول را در ذهنمان مرور کنیم و برویم با کسانی که با ما رابطه شان را قطع کرده‌اند رابطه را وصل کنیم. اولش سخت است قبول دارم، اما وقتی این کار را انجام دادیم احساس می‌کنیم خداوند از ما راضی است.

برگرفته از کتاب محفل انس- نوشته حسین سلیمانی

صفورا سادات حسینی طباطبایی

786

سرویس : مقاله
تاریخ : ۱۳۹۹/۴/۱۰ - ۰۳:۵۲
کد خبر: ۴۶۸۵۱۶
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۹/۴/۱۷ - ۰۸:۳۷
ضدعفونی بیمارستان تنفسی سینا به همت سپاه
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ از زابل، صبح روز دوشنبه 16 تیرماه، عملیات ضدعفونی و گندزدایی بیمارستان سینا( مرکز بیماری های تنفسی زابل ) و اماکن عمومی سطح سیستان توسط قرارگاه عملیاتی ش...
۱۳۹۹/۴/۱۷ - ۰۸:۳۴
رونمایی از کتاب وطن فاروق دامنی شاعر جوان بلوچستانی
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ از ایرانشهر؛ اولین کتاب شعر فارق دامنی با نام وطن رونمایی وبه پاس خدمات ماندگار شهیدراه خدمت، شادروان دکترمحمدنعیم امینی فرد و به نمایندگی از خانواده نمای...
۱۳۹۹/۴/۱۷ - ۰۸:۳۱
تفاهم نامه همکاری با حضور مدیر آموزش و پرورش نیکشهر ، رییس و اعضای شورای اسلامی شهر و کارشناسان مشارکت و روابط عمومی آموزش و پرورش امضا شد
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ از نیکشهر؛ مدیر آموزش و پرورش نیکشهر در این جلسه با تقدیر و تشکر و از حضور و استقبال تمامی اعضای شورای شهر گفت: تعامل و همکاری این ۲ نهاد اساسی می‌تواند...
۱۳۹۹/۴/۱۷ - ۰۸:۲۹
طرح مدرسه سازی آجر به آجر با مبلغی بالغ بر ۵۰۰ میلیون ریال
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ از نیکشهر، دبستان شهید صدوقی چاهان با مبلغی بالغ بر ۵۰۰ میلیون ریال با همت همکاران فرهنگی، دادگستری شهرستان و اهالی منطقه در طرح آجر به آجر بازسازی خواهد ...
۱۳۹۹/۴/۱۷ - ۰۵:۱۳
اختصاص رتبه نخست کاهش تصادفات فوتی به سیستان و بلوچستان
مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای سیستان و بلوچستان گفت: این استان در سه ماهه سال جاری در بین استان های کشور رتبه نخست کاهش تعداد تصادفات فوتی و کشته های سر صحنه را از آن خود کرد.
۱۳۹۹/۴/۱۷ - ۰۵:۱۰
ایران از هیچ کوششی برای حمایت از ملت فلسطین دریغ نخواهد کرد
یک رسانه عرب زبان محتوای نامه رهبر معظم انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس را منتشر کرد.
۱۳۹۹/۴/۱۷ - ۰۵:۰۷
ظریف درگذشت استاد ادبیات فارسی دانشگاه هاروارد را تسلیت گفت
وزیر امور خارجه ایران در پیامی به دکتر احمد مهدوی دامغانی درگذشت همسر مکرمه و فرهیخته ایشان سرکار خانم دکتر تاجماه آصفی شیرازی، استاد ادبیات فارسی دانشگاه هاروارد آمریکا را تسلیت گفت.
۱۳۹۹/۴/۱۷ - ۰۴:۴۲
ایران و تونس بر گسترش همکاری های تجاری دوجانبه تاکید کردند
محمدرضا رئوف شیبانی سفیر جمهوری اسلامی ایران در تونس و محمد مسیلینی وزیر بازرگانی این کشور راه های تقویت و گسترش همکاری دو جانبه را بررسی کردند.
۱۳۹۹/۴/۱۷ - ۰۴:۳۹
وزیر آموزش‌و‌پرورش: مدارس از ۱۵ شهریور بازگشایی می‌شوند
وزیر آموزش و پرورش با اعلام اینکه مدارس از ۱۵ شهریور باز می‌شوند، گفت: کیفیت برگزاری کلاس‌ها به‌صورت حضوری و غیرحضوری تعیین می‌شود.
۱۳۹۹/۴/۱۷ - ۰۴:۳۷
ایران ترور «هشام الهاشمی» را محکوم کرد
سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن ترور «هشام الهاشمی» کارشناس امنیتی عراق به دست افراد مسلح ناشناس، آن را «اقدامی جنایتکارانه» خواند.

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها

۱۳۹۹/۴/۱۲ - ۰۶:۰۱
ورزش و فعالیت فوق‌العاده براى تقویت عملکرد قلب
پیاده روى - ابتدا خیلى آسان به نظر برسد، اما پیاده روى به ویژه با سرعت زیاد عالى‌ترین روش براى تقویت قلب است. قدم زدن سریع باعث مى شود ضربان قلب شما بالا برود و همچنین بر روى حرکت مفاصل تأثیر به سزا...
۱۳۹۹/۴/۱۴ - ۰۷:۲۴
شهرستان ایرانشهر ؛
پلمپ و غیر فعال سازی ۲ باب مکان کسب
۱۳۹۹/۴/۱۴ - ۰۷:۲۶
فرماندار ویژه شهرستان ایرانشهر؛
جهش تولید در گرو همکاری همه جانبه مسوولان
۱۳۹۹/۴/۱۴ - ۰۷:۲۸
شهرستان ایرانشهر؛
توزیع 300 بسته معیشتی و بهداشتی بین بیماران صعب العلاج
۱۳۹۹/۴/۱۴ - ۰۷:۱۴
بخشداربنت:
خدمات بی منت مجموعه شهرداری و دهیاران برای ایجاد امید ونشاط در جامعه قابل تقدیر است
۱۳۹۹/۴/۱۴ - ۰۶:۵۴
به مناسبت ۱۴ تیر روز شهرداری و دهیاری:
پیام تبریک فرماندار محترم خاش
۱۳۹۹/۴/۱۱ - ۰۵:۳۹
جزئیات مرگ ۱۸ نفر در انفجار و آتش‌سوزی مرکز درمانی سینا + تصاویر
سخنگوی آتش‌نشانی تهران جزئیات انفجار مرگبار را در مرکز درمانی سینا تشریح کرد.
۱۳۹۹/۴/۱۱ - ۰۵:۰۳
حزب‌الله عراق:اعتماد به آمریکا علیه حشدشعبی اشتباه بود/به شرط اخراج آمریکا به الکاظمی رأی دادیم
سخنگوی حزب‌الله عراق تأکید کرد حشد شعبی به شرط اخراج نیروهای آمریکایی از کشور با تعیین مصطفی الکاظمی به عنوان نخست‌وزیر موافقت کرد.
۱۳۹۹/۴/۱۲ - ۰۷:۵۷
دستگیری قاتل جوان ۳۶ ساله
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ به نقل از پایگاه خبری پلیس،سردار قنبری فرمانده نیروی انتظامی استان در تشریح این خبر گفت: با هوشیاری و سرعت عمل کارآگاهان پلیس آگاهی شهرستان سرباز، متهم ب...
۱۳۹۹/۴/۱۲ - ۰۶:۰۸
دومین مرگ تلخ ، اهالی گوروان را شوکه کرد
غرق شدن دومین نفر در رودخانه طی کمتر از یک ساعت در روستای گوران بخش مرکزی شهرستان نیکشهر...