وبسایت خبری
امروز: سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹
رمزگشایی از گرم ترین نقطه کره زمین در کلوت شهداد کرمان
گرم ترین نقطه کره زمین کجاست؟ قاعدتا این سوال بارها برایتان پیش آمده است که کدام نقطه از کره زمین گرم ترین منطقه است! این منطقه جایی جز در ایران و در منطقه کلوت های شهداد در استان کرمان نیست.

منطقه ای که از عنوان به جاذبه ی منحصر به فرد طبیعی ایران یاد می شود و محلی برای تفریحات هیجان انگیز نظیر سافاری، کویرنوردی و همچنین تحقیقات علمی به شمار می رود. اگر بخواهیم در یک کلام کلوت شهداد کرمان را توصیف کنیم، منبعی از آرامش و سکوت است که در لابلای رنگ یکتازه خاکی پنهان شده و با رفتن به سمت می توانید به این گنج بی پایان دست پیدا کنید. ما در این مطلب از مجله ی گردشگری الی گشت قصد داریم تا به درباره این جاذبه های منحصر به فردی ایرانی صحبت کنیم تا قبل از سفر یک دید کلی نسبت به این جاذبه ی طبیعی داشته باشید.کلوت شهداد کرمان به عنوان یک جاذبه ی منحصر به فرد و طبیعی ایران شناخته می شود و نمونه ای از آن در منطقه یوتا ایالات متحده وجود دارد. چشم انداز ماورایی و وهم آلود کلوت های شهداد سالانه توریست های بسیاری را از داخل و خارج از کشور به سمت خود جذب می کند. در این منطقه امکان تفریحات هیجان انگیز مانند سافاری، کمپ های کویری و کویرنوردی به خصوص در فصل پاییز بسیار رواج دارد. نکته حائر اهمیت در خصوص کلوت شهداد کرمان که آن را در سراسر جهان بر سرزبان ها انداخته است، دارا بودن بالاترین درجه حرارتی کره زمین می باشد. به عبارت ساده تر منطقه شهداد در کرمان به عنوان گرم ترین نقطه کره زمین شناخته شده است، همچنین علاوه بر این بخشی از دشت لوت در میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است.

نمایی ماورایی از طبیعت ایران در کلوت های شهداد کرمان

تماشای کلوت های شهداد می توانند به عنوان یک تجربه ی فوق العاده و بی نظیر به شمار بیاید، اما این منظره ی ماورایی چطور پدید آمده؟! یا کلوت چیست؟!

شاید جالب باشد بدانید که اصلاً کلوت یعنی چی؟ در حقیقت کلوت به برجستگی هایی گفته می شود که در بین شیارهای U قرار گرفته اند. در راس این برجستگی ها یک صافی به چشم می خورد اما در طرف روبه باد این برجستگی یک سطح پر شیب قرار گرفته است. این اشکال معمولا در رسوبات و فرسایش های قدیمی تر و نرم دریاچه ها شکل گرفته و به صورت تپه های فرسایشی رخ می نماید. عده ای نیز معتقدند که کلوت از دو واژه «کل» به معنای «آبادی» و «لوت» اسم همین منطقه یعنی دشت لوت، تشکیل شده است.کلوت های شهداد کرمان به وسعت ۱۱ هزار کیلومترمربع شکل گرفته است و حدود ۲۰ هزار سال قبل در اثر فرسایش آب و باد تشکیل شده است. زمین شناسان این منطقه را یکی از قطب های گرمایی زمین می دانند و توریست های زیادی از اروپا برای دیدن به ایران سفر می کنند.

کلوت های شهداد از شمال به جنوب کشیده شده اند و نزدیک به ۱۴۵ کیلومتر طول و ۷۰ کیلومتر عرض دارند.

شکل گیری کلوت های شهداد چگونه بوده است؟

خوب بعد از اینکه متوجه شدیم کلوت چیست؟ شاید برایتان جالب باشد بدانید که آنها چگونه به وجود می آیند؟! عامل اصلی شکل گیری کلوت ها در هر کجای جهان، باد و آب است؛ در کرمان هم بادهای ۱۲۰ روزه ای که از سمت سیستان می وزد سبب فرسایش دیواره های کلوت و پدید آمدن این جاذبه طبیعی شده است. هر بار بارش باران بر روی این کلوت ها چهره ی تازه ای به آن ها می بخشد. به گفته برخی کارشناسان رود شور بیشتری تأثیر را بر روی کلوت ها می گذارند که این رودها هم در اعماق خشک ترین مناطق ایران جریان دارد و دیواره های کلوت ها را در منطقه شهداد کرمان مرطوب نگه می دارد. رود شور تنها رود دایمی در دل کویر لوت است و از کوه های شمال بیرجند سرچشمه می گیرد و پس از پیمودن مسیر پرپیچ و خم حدود ۲۰۰ کیلومتری به جنوب شرقی و به کوه نمک سریا و چاله معدن نمک می رسد. بیش از حد شور بودن آب این رود، دور از انتظار هم نیست چرا که از دل کویرها می گذرد و املاح و نمک های بسیاری را در خود حل کرده است.

دسترسی به منطقه شهداد در کرمان

برای رسیدن به کلوت های شهداد می بایست خودتان به شهرستان نهبندان برسانید که به این منظور باید وارد جاده کرمان – بم شوید و پس از کمی رانندگی در این مسیر چشمتان به تابلویی خواهد خورد که برای رسیدن به کلوت شهداد کرمان شما را راهنمایی می کند. مسیر تا جاده سیرچ بزرگراه دوبانده و امن است؛ اما پس از آن جاده ای کوهستانی و یک بانده در انتظار شماست.

برای بازدید از منطقه شهداد و کلوت ها نیاز به اخذ مجوز دارید!

کلوت های شهداد در کرمان به سه منطقه سبز، نارنجی و قرمز تقسیم می شوند: منطقه سبز: این منطقه که با رنگ سبز نشان داده می شود، از جاده شهداد-نهبندان حدود ۲ کیلومتر امتداد دارد و برای گردشگران قابل مشاهده و تردد است. در صورتی که قصد کویرنوردی حرفه ای و رفتن در دل کویرهای این منطقه ندارید مجوز منطقه سبز برایتان کافی است.منطقه نارنجی و قرمز: منطقه ی ممنوعه! دو منطقه نارجی و قرمز درست بعد از منطقه سبز شروع می شود و بدون همراه داشتن راهنما و هماهنگی های لازم با دستگاه های مربوط رفتن به این مناطق ممکن برگشتی نداشته باشد. به دلیل سختی در تشخیص مسیر، احتمال گم شدن و گیر کردن گردشگران در بیابان بسیار زیاد است.بهترین راه برای بازدید از کویرهای شهداد همراه شدن با تورهای گردشگری است که برای این منطقه برپا می شود.آیا می دانید در صورتی که در بیابان گم شدید، چطور خودتان را نجات دهید؟ ما در مطلب اگر در بیابان گم شدیم چطور نجات پیدا کنیم؟ همه چیز را در این خصوص گفته ایم. حتماً قبل از سفرهای کویری نگاهی به آن بیندازید.

بهترین زمان بازدید از کلوت های شهداد در کرمان کی است؟

قائدتا بهترین زمان برای رفتن به سمت مناطق کویری فصل های سال است، اما پاییز شرایط رفتن به سمت کلوت های شهداد بسیار مساعد است. البته شرایط آب و هوایی در فصل بهار هم بد می توانید می توانید بر روی یک کویرنوردی خوب حساب کنید.

لوازم مورد برای بازدید از کلوت های شهداد

آب آشامیدنی، دارو های عمومی، میان وعده، لباس گرم، کلاه آفتابگیر، کفش پیاده روی، پاور بانک، کیسه زباله، کوله پشتی، کمک های اولیه، لباس نخی و خنک، کارت شناسایی، عینک آفتابی و کرم ضد آفتاب، دمپایی و صندل، وعده های غذایی، کفش اضافه، لباس اضافه، زیرانداز، چادر مسافرتی، کیسه خواب، پتو و لوازم خواب

مطابق با پژوهش های پروفسور پرویز کردوانی، بیابان شناس و استاد دانشگاه تهران از کویر شهداد به عنوان زیباترین کویرهای شهداد نام می برد و منطقه کلوت ها را گرم ترین نقطه کره زمین معرفی کرده است. البته این تنها گفته ی پروفسور کردوانی نبود، بلکه در سال ۲۰۰۵ هم ناسا دمای هوای منطقه شهداد در کویر لوت را نزدیک به ۷۰٫۷ درجه سانتیگراد اندازه گیری کرد.

اهمیت منطقه شهداد از نظر تاریخی و طبیعی

این سازه های طبیعی در موازات تل ماسه های بزرگ شرق دشت لوت قرار گرفته اند و علاوه بر آن نام آن در فهرست میراث جهانی یونسکو هم به چشم می خورد. شاید برایتان جالب باشد بدانید که تمدنی با بیش از ۶ هزار سال قدمت در دل دشت لوت در نزدیکی کلوت های شهداد قرار گرفته است. به عقیده ی کارشناسان و باستان شناسان آثار بسیاری از جمله سفال، مجسمه و زیورآلات در این منطقه به دست آمده است، قدیمی ترین اثری که در دل این کویر یافت شده درفش شهداد است. با تمام این تفاسیر منطقه ی شهداد هم از نظر طبیعی پدیده ای منحصر به فرد است و هم از نظر تاریخی اهمیت فراوانی دارد.

تفریحات در کلوت های شهداد

در کلوت های شهداد کرمان امکان تفریحات مختلف و متنوعی وجود دارد و همین سبب شده تا گردشگران زیادی سالانه به سمت این منطقه سفر کنند. برای کسانی که در هر مقصدی اهل ماجراجویی و تفریحات هیجان انگیز هستند، کویر شهداد هم فرصتی است تا بتوانند به این نیاز خود پاسخ دهند. بازدیدکنندکان کلوت شهداد کرمان می توانند اگر با اجاره ماشین از کمپ هایی که در این منطقه هستند به سافاری و آفرود در میان کلوت ها بپردازند. در صورتی که رانندگی در کویر و آفرود کردن را آنچنان بلد نیست می توانید از ماشین را به همراه راننده اجاره کنید.

امکان شترسواری در دل دشت لوت

یکی دیگر از تفریحاتی که می توانید برای انجام آن در دل دشت لوت اقدام کنید، شترسواری است. قطعا شترسواری در کویر می تواند یادآور زندگی گذشتان که اغلب در فیلم ها آن را دیده ایم باشد.

موتور چهارچرخ

موتورهای چهارچرخ یا ATV یکی دیگر از امکاناتی است که برای کویرگردی می توانید آن را امتحان کنید. با این موتورها می توانید پستی ها و بلندی های کویر را به سرعت بپیمایید و حسابی هیجان کافی را بدست بیاورید.

پیاده روی و عکاسی به شدت پیشنهاد می شود!

خوب اگر آنچنان اهل تجربه هیجان و ماجراجویی های پر از آدرنالین نیستید، به هیج وجه نگران نباشید چرا که این منطقه به اندازه ای زیبا و منحصر به فرد است که می توانید تنها با پیاده روی و عکاسی یک تجربه ی سفری عالی و فوق العاده را برای خودتان بسازید. به شدت مراقب دوربین خودتان در برابر شن های این منطقه کویری باشید.

تماشای ستاره های در شب فراموش نشود!

در صورتی که شب را در کمپ های کویری ماندید سعی کنید به هیچ وجه تماشای ستاره ها در شب را فراموش نکنید. رقص ستاره ها در آسمان کویر می تواند دل هر بیننده ای را ببرد حال چه برسد که ترکیب این هنرنمایی در کنار کلوت های شهداد کرمان هم باشد.

امکانات اقامتی در کلوت های شهداد

برای کسانی که قصد ماندن در حوالی کلوت شهداد کرمان را دارند، کمپ هایی ایجاد شده است تا مسافران بتوانند امکانات رفاهی مورد نیاز خودشان را به راحتی در دست داشته باشند. این کمپ تنها کمپ کویری بیابان لوت بوده و به صورت شمالی و جنوبی در بین چندین کلوت احداث شده و باد و طوفان های شن به آن آسیبی وارد نمی سازد. از جمله امکاناتی که در این کمپ ها وجود دارد سرویس های بهداشتی، پارکینگ، ۴۰ آلاچیق با مصالح طبیعی برای شب ‌مانی و تورهای کویری و تفریحاتی که در این کویرها وجود دارد نیز می باشد.

آلاچیق های گنبدی شکلی که در این منطقه وجود دارد، دلیل اصلی شهرت کمپ زدن در منطقه شهداد می باشد. تمامی آلاچیق ها شامل سطح سیمانی، دیوار و سقف های چوبی هستند و امکان دسترسی به برق را نیز دارا می باشند. این کمپ در حاشیه غربی کویر لوت ایجاد شده است و در شب به دلیل نورپردازی جلوه ای دیگر پیدا می کند.

پیشنهاد می کنیم که اگر با هدف ماندن در این کمپ ها به سمت شهداد می روید، حتما از دستگاه های ذی ربط در خصوص باز و فعال بودن آن ها اطلاعات لازم را کسب کنید.با تمام توضیحاتی که در خصوص منطقه کلوت شهداد کرمان گفتیم می توان نتیجه گرفت که بازدید از بسیار ارزشمند می باشد چرا که این منطقه هم از نظر طبیعی و هم از نظر تاریخی دارای اهمیت بالایی می باشد. اما آنچه که باید حتما به آن توجه داشته باشید، گیج کننده بودن منطقه است که لازمه حتماً با یک نفر راهنما  و آشنا به منطقه شهداد برای کویرنوردی و گردش همراه شوید.در صورتی که تمایل نداشتید در بیابان های شهداد بمانید، می توانید به سمت اقامتگاه هایی که در کرمان وجود دارد بروید و شب را در آن جا بمانید.

منبع: الی گشت

تنظیم: ایرندگانی

786

سرویس : مقاله
تاریخ : ۱۳۹۹/۴/۱ - ۰۴:۲۱
کد خبر: ۴۶۸۲۲۲
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۹/۴/۱۷ - ۰۸:۳۷
ضدعفونی بیمارستان تنفسی سینا به همت سپاه
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ از زابل، صبح روز دوشنبه 16 تیرماه، عملیات ضدعفونی و گندزدایی بیمارستان سینا( مرکز بیماری های تنفسی زابل ) و اماکن عمومی سطح سیستان توسط قرارگاه عملیاتی ش...
۱۳۹۹/۴/۱۷ - ۰۸:۳۴
رونمایی از کتاب وطن فاروق دامنی شاعر جوان بلوچستانی
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ از ایرانشهر؛ اولین کتاب شعر فارق دامنی با نام وطن رونمایی وبه پاس خدمات ماندگار شهیدراه خدمت، شادروان دکترمحمدنعیم امینی فرد و به نمایندگی از خانواده نمای...
۱۳۹۹/۴/۱۷ - ۰۸:۳۱
تفاهم نامه همکاری با حضور مدیر آموزش و پرورش نیکشهر ، رییس و اعضای شورای اسلامی شهر و کارشناسان مشارکت و روابط عمومی آموزش و پرورش امضا شد
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ از نیکشهر؛ مدیر آموزش و پرورش نیکشهر در این جلسه با تقدیر و تشکر و از حضور و استقبال تمامی اعضای شورای شهر گفت: تعامل و همکاری این ۲ نهاد اساسی می‌تواند...
۱۳۹۹/۴/۱۷ - ۰۸:۲۹
طرح مدرسه سازی آجر به آجر با مبلغی بالغ بر ۵۰۰ میلیون ریال
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ از نیکشهر، دبستان شهید صدوقی چاهان با مبلغی بالغ بر ۵۰۰ میلیون ریال با همت همکاران فرهنگی، دادگستری شهرستان و اهالی منطقه در طرح آجر به آجر بازسازی خواهد ...
۱۳۹۹/۴/۱۷ - ۰۵:۱۳
اختصاص رتبه نخست کاهش تصادفات فوتی به سیستان و بلوچستان
مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای سیستان و بلوچستان گفت: این استان در سه ماهه سال جاری در بین استان های کشور رتبه نخست کاهش تعداد تصادفات فوتی و کشته های سر صحنه را از آن خود کرد.
۱۳۹۹/۴/۱۷ - ۰۵:۱۰
ایران از هیچ کوششی برای حمایت از ملت فلسطین دریغ نخواهد کرد
یک رسانه عرب زبان محتوای نامه رهبر معظم انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس را منتشر کرد.
۱۳۹۹/۴/۱۷ - ۰۵:۰۷
ظریف درگذشت استاد ادبیات فارسی دانشگاه هاروارد را تسلیت گفت
وزیر امور خارجه ایران در پیامی به دکتر احمد مهدوی دامغانی درگذشت همسر مکرمه و فرهیخته ایشان سرکار خانم دکتر تاجماه آصفی شیرازی، استاد ادبیات فارسی دانشگاه هاروارد آمریکا را تسلیت گفت.
۱۳۹۹/۴/۱۷ - ۰۴:۴۲
ایران و تونس بر گسترش همکاری های تجاری دوجانبه تاکید کردند
محمدرضا رئوف شیبانی سفیر جمهوری اسلامی ایران در تونس و محمد مسیلینی وزیر بازرگانی این کشور راه های تقویت و گسترش همکاری دو جانبه را بررسی کردند.
۱۳۹۹/۴/۱۷ - ۰۴:۳۹
وزیر آموزش‌و‌پرورش: مدارس از ۱۵ شهریور بازگشایی می‌شوند
وزیر آموزش و پرورش با اعلام اینکه مدارس از ۱۵ شهریور باز می‌شوند، گفت: کیفیت برگزاری کلاس‌ها به‌صورت حضوری و غیرحضوری تعیین می‌شود.
۱۳۹۹/۴/۱۷ - ۰۴:۳۷
ایران ترور «هشام الهاشمی» را محکوم کرد
سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن ترور «هشام الهاشمی» کارشناس امنیتی عراق به دست افراد مسلح ناشناس، آن را «اقدامی جنایتکارانه» خواند.

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها

۱۳۹۹/۴/۱۲ - ۰۶:۰۱
ورزش و فعالیت فوق‌العاده براى تقویت عملکرد قلب
پیاده روى - ابتدا خیلى آسان به نظر برسد، اما پیاده روى به ویژه با سرعت زیاد عالى‌ترین روش براى تقویت قلب است. قدم زدن سریع باعث مى شود ضربان قلب شما بالا برود و همچنین بر روى حرکت مفاصل تأثیر به سزا...
۱۳۹۹/۴/۱۴ - ۰۷:۲۴
شهرستان ایرانشهر ؛
پلمپ و غیر فعال سازی ۲ باب مکان کسب
۱۳۹۹/۴/۱۴ - ۰۷:۲۶
فرماندار ویژه شهرستان ایرانشهر؛
جهش تولید در گرو همکاری همه جانبه مسوولان
۱۳۹۹/۴/۱۴ - ۰۷:۲۸
شهرستان ایرانشهر؛
توزیع 300 بسته معیشتی و بهداشتی بین بیماران صعب العلاج
۱۳۹۹/۴/۱۴ - ۰۷:۱۴
بخشداربنت:
خدمات بی منت مجموعه شهرداری و دهیاران برای ایجاد امید ونشاط در جامعه قابل تقدیر است
۱۳۹۹/۴/۱۴ - ۰۶:۵۴
به مناسبت ۱۴ تیر روز شهرداری و دهیاری:
پیام تبریک فرماندار محترم خاش
۱۳۹۹/۴/۱۱ - ۰۵:۳۹
جزئیات مرگ ۱۸ نفر در انفجار و آتش‌سوزی مرکز درمانی سینا + تصاویر
سخنگوی آتش‌نشانی تهران جزئیات انفجار مرگبار را در مرکز درمانی سینا تشریح کرد.
۱۳۹۹/۴/۱۱ - ۰۵:۰۳
حزب‌الله عراق:اعتماد به آمریکا علیه حشدشعبی اشتباه بود/به شرط اخراج آمریکا به الکاظمی رأی دادیم
سخنگوی حزب‌الله عراق تأکید کرد حشد شعبی به شرط اخراج نیروهای آمریکایی از کشور با تعیین مصطفی الکاظمی به عنوان نخست‌وزیر موافقت کرد.
۱۳۹۹/۴/۱۲ - ۰۷:۵۷
دستگیری قاتل جوان ۳۶ ساله
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ به نقل از پایگاه خبری پلیس،سردار قنبری فرمانده نیروی انتظامی استان در تشریح این خبر گفت: با هوشیاری و سرعت عمل کارآگاهان پلیس آگاهی شهرستان سرباز، متهم ب...
۱۳۹۹/۴/۱۲ - ۰۶:۰۸
دومین مرگ تلخ ، اهالی گوروان را شوکه کرد
غرق شدن دومین نفر در رودخانه طی کمتر از یک ساعت در روستای گوران بخش مرکزی شهرستان نیکشهر...