وبسایت خبری
امروز: پنج شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹
محققان کشور بررسی کردند
داروی مناسب برای شیمی‌درمانی سرطان خون
محققان کشورمان در مطالعه‌ای پژوهشی، تأثیر داروهای مختلف شیمی‌درمانی مبتنی بر فلزات پلاتین و پالادیوم را بر بیماری سرطان خون بررسی کرده‌اند.

به گــزارش پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ به نقل از ایسنا، سرطان به‌عنوان دومین عامل مرگ‌ومیر در جهان، بیماری سختی است که در آن سلول‌ها به‌طور غیرعادی رشد و گسترش می‌یابند و اگر رشد این سلول‌ها کنترل نشود، منجر به مرگ بیمار می‌شوند. متأسفانه به دلیل سمیت داروهای ضد سرطان مبتنی بر برخی فلزات، موسوم به داروهای شیمی‌درمانی و انتخاب‌گری آن‌ها علیه رشد سریع سلول‌ها، بافت‌های سالم نیز در معرض خطر بوده و استفاده از آن‌ها، عوارض ناخوشایندی ازجمله حالت تهوع، ریزش مو، کم‌خونی و مسمومیت گوارشی را به دنبال دارد. طراحی ترکیب‌های جدید ضدسرطان می‌تواند به ساخت داروهایی با عوارض جانبی کمتر منتهی شود.

بنا بر گفته متخصصان، استفاده گسترده از داروهای ضدسرطان بر پایه فلز، با کشف فعالیت پلاتین برای درمان سرطان سر و گردن، بیضه، تخمدان، مثانه و ریه آغاز شد. اما باوجود موفقیت بالینی، استفاده از این دارو موجب اثرات جانبی شدید مانند نارسایی کلیوی و عصبی، آسیب شنوایی و تهوع می‌شود. همچنین این دارو نسبت به برخی غده‌ها مانند سرطان سینه و روده بزرگ یا کلون، ناکارآمد است و نیز برخی غده‌های سرطانی نسبت به این دارو مقاوم هستند. به همین دلیل و نظر به عوارض جانبی دیده‌شده در ترکیب‌های ضدسرطان برپایه فلز پلاتین، تلاش‌ها برای سنتز ترکیبات یا اصطلاحاً کمپلکس‌هایی با عوارض جانبی کمتر و سمیت حداقلی در برابر سلول‌های سرطانی ادامه دارد.

در همین راستا، پژوهشی توسط گروهی از محققان کشورمان انجام شده است که در آن سعی شده است از اثرات کمپلکس‌های ضد تومور فلزهای پالادیوم و پلاتین برای درمان سرطان خون استفاده شود.

در این پژوهش که توسط محققان پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران، دانشگاه سیستان و بلوچستان و پژوهشگاه مواد و انرژی انجام شده است، دو کمپلکس پلاتین و پالادیوم با ویژگی‌های ضد سرطانی علیه سلول‌های سرطان خون انسانی موسوم به K562 در نظر گرفته شدند و برهم‌کنش این ترکیب‌ها با سرم پروتئین آلبومین انسانی که در خون قرار دارد، مطالعه شد.

نتیجه آزمایش‌های انجام‌شده حاکی از آن است که کمپلکس فلز پلاتین نسبت به ترکیب پالادیوم، تعداد جایگاه اتصال و ثابت اتصال پیوندی بیشتری را با پروتئین فوق برقرار می‌کند.

محبوبه اسلامی مقدم، محقق پژوهشکده توسعه فرایندهای شیمیایی پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران و دو همکار دیگرش در این تحقیق، می‌گویند: «یافته‌ها نشان داد ترکیب پلاتین نسبت به پالادیوم، پتانسیل بهتری در برهم‌کنش با پروتئین دارد و لذا برتری دارویی بهتری را نشان می‌دهد. این ترکیب همچنین، به دلیل سرعت پایین هیدرولیز، پایداری بیشتری در بدن دارد».

به بیان این محققان، «انتقال داروهای فوق در بدن توسط مولکول‌های پروتئین آلبومین سرم خون صورت می‌گیرد. پیوند داروها با این پروتئین مهم و تغییر ساختار آن، یکی از عامل‌های بروز عوارض جانبی دارو است و به همین دلیل است که سعی می‌شود، داروهای متفاوتی مورد مطالعه قرار گیرند».

در این پژوهش، نقش غلظت‌های متفاوت کمپلکس‌های پلاتین و پالادیوم نیز مطالعه شد تا پزشکان در خصوص نحوه اثرگذاری این داروها دید بهتری داشته باشند.

یافته‌های این مطالعه که در فصل‌نامه «شیمی و مهندسی شیمی ایران» منتشر شده‌اند، نشان از آن دارند که داروهای شیمی‌درمانی مبتنی بر فلز پلاتین، اگرچه سمیت نسبتاً بالایی را در بدن به وجود می‌آورند، کماکان گزینه بهتری برای درمان سرطان محسوب می‌شوند.

قابل ذکر است نشریه مورد اشاره فوق، متعلق به پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی ایران است که خود از واحدهای پژوهشی زیرمجموعه جهاد دانشگاهی است.

786

سرویس : کشور
تاریخ : ۱۳۹۹/۳/۱۰ - ۰۵:۲۴
کد خبر: ۴۶۷۷۳۷
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۹/۴/۱۹ - ۰۷:۲۷
دستگیری ۲ سارق حرفه ای خودرو در استان
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ به نقل از پایگاه خبری پلیس؛فرمانده نیروی انتظامی استان سیستان وبلوچستان در تشریح این خبر گفت: کارآگاهان اداره مبارزه با سرقت پلیس آگاهی استان سیستان...
۱۳۹۹/۴/۱۹ - ۰۷:۲۵
دستگیری قاتلان راننده تاکسی در نوبندیان ، چابهار
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ به نقل از پایگاه خبری پلیس؛ فرمانده نیروی انتظامی استان سیستان وبلوچستان در تشریح این خبر گفت: در راستای پیگیری پرونده های معوقه با تلاش و پیگیری کا...
۱۳۹۹/۴/۱۹ - ۰۷:۲۳
باند حرفه ای قاچاق سوخت در سراوان دستگیر شد
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ به نقل از پایگاه خبری پلیس، ماموران پلیس آگاهی شهرستان سراوان در اجرای طرح سراسری مبارزه با قاچاق فرآورده های نفتی، یک باند حرفه ای قاچاق را شناسایی و ...
۱۳۹۹/۴/۱۹ - ۰۷:۲۱
دستگیری سرشبکه های اصلی تهیه و توزیع مواد مخدر در جنوب شرق
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ به نقل از پایگاه خبری پلیس، سردار قنبری در تشریح این خبر گفت: جان برکفان پلیس مبارزه با مواد مخدر استان سیستان و بلوچستان با یک سری کار گسترده اطلاعات...
۱۳۹۹/۴/۱۹ - ۰۵:۱۶
سرنگونی هواپیمای آمریکایی توسط ارتش ونزوئلا
یک فروند هواپیمای آمریکایی که گفته می‌شود برای قاچاق مواد مخدر مورد استفاده قرار گرفته است،‌ بامداد روز پنج‌شنبه توسط نیروی هوایی ارتش ونزوئلا سرنگون شد.
۱۳۹۹/۴/۱۹ - ۰۵:۱۴
پاکسازی آب آلوده با کمک الکتریسیته
پژوهشگران استرالیایی، روشی برای پاکسازی آب آلوده ابداع کرده‌اند که با کمک الکتریسته انجام می‌شود.
۱۳۹۹/۴/۱۹ - ۰۵:۱۱
اولین ژل غضروف مناسب برای زانو ساخته شد
محققان دانشگاه "دوک" موفق به ساخت یک هیدروژل غضروفی شده‌اند که برای نخستین بار به اندازه کافی برای استفاده در مفصل زانو قدرتمند است.
۱۳۹۹/۴/۱۹ - ۰۵:۰۹
برگزاری آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی؛ فردا ۹ صبح
آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی، رأس ساعت ۹ صبح فردا، جمعه بیستم تیرماه در سراسر کشور به صورت همزمان برگزار می شود.
۱۳۹۹/۴/۱۹ - ۰۵:۰۷
یادگیری حرف زدن
شنیدن این که صدای غان و غون نوزادتان به لغات واقعی تبدیل شده ، یک هیجان واقعی برای شماست و یک مرحله مهم برای یادگیری حرف زدن به او کمک می کند در مورد دنیای پیرامونش بیشتر بفهمد ، و همین طور او را به ش...
۱۳۹۹/۴/۱۹ - ۰۵:۰۵
راهکارهایی برای خوشحال بودن
وقتی صحبت از شادی و نشاط به میان می آید، خیلی ها می گویند: "برو بابا دلت خوشه"! این شاه بیت کلام کسانی است که فکر می کنند با وجود گرانی، ناهنجاری های اجتماعی و مشکلاتی مانند این دیگر شادی مفهومی ندارد...

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها

۱۳۹۹/۴/۱۴ - ۰۷:۲۴
شهرستان ایرانشهر ؛
پلمپ و غیر فعال سازی ۲ باب مکان کسب
۱۳۹۹/۴/۱۴ - ۰۷:۲۶
فرماندار ویژه شهرستان ایرانشهر؛
جهش تولید در گرو همکاری همه جانبه مسوولان
۱۳۹۹/۴/۱۴ - ۰۷:۱۴
بخشداربنت:
خدمات بی منت مجموعه شهرداری و دهیاران برای ایجاد امید ونشاط در جامعه قابل تقدیر است
۱۳۹۹/۴/۱۴ - ۰۷:۲۸
شهرستان ایرانشهر؛
توزیع 300 بسته معیشتی و بهداشتی بین بیماران صعب العلاج
۱۳۹۹/۴/۱۴ - ۰۶:۵۴
به مناسبت ۱۴ تیر روز شهرداری و دهیاری:
پیام تبریک فرماندار محترم خاش
۱۳۹۹/۴/۱۴ - ۰۳:۵۵
طرز تهیه جوجه کباب با ماست
مواد لازم برای 4 نفر سینه مرغ خرد شده: 4 عدد، ماست: یک پیمانه، فلفل قرمز: یک قاشق چایخوری، آب لیمو: یک قاشق سوپ خوری، نمک: به مقدار لازم، سیر له شده: یک قاشق چایخوری، زنجبیل: یک قاشق چایخوری، سس سویا:...
۱۳۹۹/۴/۱۶ - ۰۷:۵۱
جلسه کمیته برنامه ریزی شهرستان زابل برگزار شد
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ از سیستان ، جلسه کمیته برنامه ریزی شهرستان زابل صبح روز یکشنبه ، به ریاست غلامرضا گنجی معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان زابل و با حضور شاهرودی مدیر کل...
۱۳۹۹/۴/۱۵ - ۰۷:۲۹
در روستای هشیک مشکل اصلی بافت قدیمی روستاست
چهاردهم تیرماه روز شهرداری و دهیاری ها، فرصتی مغتنم است برای تکریم و پاسداشت خدمات و زحمات ارزشمند آنها، بدون تردید نامگذاری یک روز در تقویم کشوری بدین نام، نشان دهنده شان، منزلت و نیز جایگاه ویژه د...
۱۳۹۹/۴/۱۴ - ۰۳:۵۳
شادابی پوست با سیب
اگر ضربه‌ای به چشم وارد شود و چشم کوفته شود می‌توان سیب را رنده کرد و آن را بر روی چشم ضماد کرد.
۱۳۹۹/۴/۱۴ - ۰۳:۳۹
روش درست شستن خاکشیر
خاکشیر یکی از شربت های سنتی ما ایرانیان است که علاقمندان زیادی را در فصل تابستان دارد و سبب رفع تشنگی در تابستان و به خصوص در ایام روزه داری می شود.