وبسایت خبری
امروز: پنج شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹
نقش پدر در خانواده را پر رنگ‌تر کنیم
نقش مادر در تربیت کودک بسیار مهم است اما پدر هم وظایف و تأثیر بسیار مهمی در این خصوص دارد که نادیده گرفته‌شدن آن می‌تواند مشکلات زیادی به‌دنبال داشته باشد.

گاهی مادران خواسته یا ناخواسته مانع از حضور فعال پدر در خانواده می‌شوند و در بعضی موارد هم نقش آنها بیشتر به نان‌آور خانواده و مسئول تأمین مایحتاج و اقتصاد خانواده محدود می‌شود. اما چرا این اتفاق می‌افتد و چگونه کودک می‌تواند از حضور فعال پدر و مادر به‌طور همزمان در کنار یکدیگر بهره‌مند شود. حضور پدر و نقش او در خانواده با‌توجه به مسائل فرهنگی، متفاوت است. تربیت بچه‌ها اغلب به‌عهده مادر است و پدر نقش دوم را در این زمینه دارد؛ همانطور که انتظار می‌رود مرد نقش اصلی نان‌آور‌بودن و تامین مایحتاج خانواده را بر عهده بگیرد. اما باید توجه داشته باشیم که همه کارها و ظایف باید به‌طور مشترک بین مادر و پدر تقسیم شود.

در بسیاری موارد از نظر کمیت حضور مادر در کنار کودک بیشتر است ولی این موضوع به آن معنا نیست که چون پدر کمتر حضور دارد بنابراین در این زمینه نقش خاصی برعهده او نیست یا اینکه می‌تواند کلاً همه وظایف را به دوش مادر بیندازد. اگر حضور کمی پدر کمتر از مادر هم باشد اما به‌گونه مؤثری می‌تواند برای کودک کافی باشد.

مؤثر‌بودن درباره کودک تازه‌متولد شده به این صورت است که حتما باید به موقع در آغوش گرفته و خواسته‌هایش بر‌آورده شود. در این لحظات والدین باید توجه داشته باشند که بتوانند اوقات خوشی را در کنار هم داشته باشند؛ یعنی کودک و پدر رابطه لذتبخشی را با همدیگر بسازند. توجه داشته باشیم کودکان زمانی بیشتر لذت می‌برند که یک والد بیشتر با آنها بازی کند.

بخش دیگری از نیازهای کودک هم زمانی بر‌طرف می‌شود که احساس کند پدر و مادر رابطه خوبی با همدیگر دارند؛ یعنی اینکه فقط پدر تلاش کند رابطه خوبی با فرزندش داشته باشد به تنهایی کفایت نمی‌کند. نوع رابطه والدین با همدیگر هم تعیین‌کننده است و می‌تواند در شکل‌گیری دلبستگی ایمن در کودکان بسیار مؤثر واقع شود. بچه‌هایی که دائم شاهد تنش و جروبحث مادر و پدر هستند در آینده مشکلات زیادی خواهند داشت و نمی‌توانند از احساس امنیت لازم برخوردار باشند.

حضور با کیفیت والدین 

کودکان به‌ویژه هنگام تولد به‌وجود پدر و مادر در کنار همدیگر نیازمندند. این موضوع به‌ویژه در شکل‌گیری «دلبستگی ایمن » و احساس امنیت بسیار مؤثر است. علاوه بر حضور والدین که بسیار مهم است توجه به کیفیت حضور آنها از اهمیت بیشتری برخوردار است.

مثلا گاهی والدین ساعت‌ها در کنار کودک حضور دارند ولی توجه چندانی به او ندارند. البته حضور با کیفیت والدین در کنار فرزندشان در هر سنی متفاوت است؛ مثلا تا 2 سالگی حضور با کیفیت به‌معنای برآورده کردن نیازهای کودک در کمترین زمان ممکن است؛ اینکه کودک به‌موقع در آغوش گرفته و محرک‌های حسی لازم برای او فراهم شود. طبیعی است با توجه به اینکه نیازهای کودک در این دوران خیلی زیاد است، مادر به تنهایی نمی‌تواند از عهده آنها برآید و حضور هر دو والد هم به کودک کمک می‌کند و هم مادر نباید انجام وظایف بچه‌داری را به تنهایی برعهده بگیرد.

الگوسازی 

نخستین الگوی فرزندان، والدینشان هستند که در سن خاصی شروع به الگو‌سازی‌ با آنها می‌کنند. اگر دختران نتوانند به‌عنوان نخستین مرد، پدر را در کنار خود داشته باشند یا پسران به‌موقع از پدر خود الگوبرداری کنند در آینده مشکلات زیادی برایشان به‌وجود می‌آید. در این خصوص حتی اگر خود والدین هم رابطه خوبی با همدیگر نداشته باشند نباید مانع از ایفای نقش طرف مقابل در برابر فرزند‌شان شوند زیرا این موضوع در طولانی‌مدت آسیب زیادی به فرزندشان خواهد زد؛ در واقع رابطه با والدین در دوران کودکی بسیار مهم است به‌طوری که در روابط آینده فرد هم تأثیر‌گذار است.

در‌آمیختگی با فرزند ​​​​​​​ 

گاهی مادران با توجه به اضطرابی که دارند با تولد فرزند به نوعی با او «در‌آمیختگی» پیدا می‌کنند و نمی‌توانند لحظه‌ای از او غافل شوند. مثلا اگر بچه ناراحت است خودشان از او بیشتر ناراحت می‌شوند و گویی به همدیگر متصل هستند. این والدین اغلب قبل از بچه‌دار شدن هم چنین مشکلاتی داشته‌اند و مسئولیت‌پذیری‌شان وسواس‌گونه بوده است. آنها در بچگی نوعی دلبستگی ناایمن داشته‌اند که همان را به فرزندشان هم منتقل می‌کنند

کودک هم همان شیوه را یاد می‌گیرد و با همان روشی که با او رفتار شده با دیگران رفتار می‌کند و در بقیه تعاملاتش هم از همان شیوه استفاده می‌کند. مادران اغلب نگرانی‌های خود را به فرزندشان هم منتقل می‌کنند. درصورتی که والد زمانی می‌تواند به فرزند خود احساس امنیت و دلبستگی ایمن بدهد که در برخورد با هیجانات کودک و مشکلات کودک مانند دماسنج عمل نکند؛ یعنی شدت هیجانات او با توجه به هیجانات فرزندش بالا و پایین نرود. مثلا وقتی کودک از چیزی عصبانی است والد نه‌تنها نباید خودش هم به همان اندازه عصبانی باشد بلکه باید نگرانی‌ها و خشم فرزندش را هم مدیریت کند.

حتی اگر خودش در این زمینه توانایی ندارد می‌تواند از همسرش کمک بگیرد؛ در واقع موضوع مهم این است که پدر و مادر هیچ کدام نباید فکر کنند به سبب برتری‌ای که در هر زمینه‌ای نسبت به طرف مقابل خود احساس می‌کنند حق همسرشان را در انجام وظایف خود نسبت به فرزندش از او سلب کنند. والدینی می‌توانند تأثیر مثبتی بر فرزند‌شان بگذارند که در برابر هیجانات و عواطف کودک مانند ترموستات عمل کنند؛ هیجانات او را تنظیم، تعدیل و مدیریت کنند.

رابطه والدین باید مقتدرانه باشد؛ به این معنا که بین محبت و اعمال قانون تعادلی وجود داشته باشد؛ نه آن‌قدر سهل‌گیری وجود داشته باشد که از کنار همه اشتباهات فرزندشان بگذرند و نه آن‌قدر سختگیری کنند که برای کوچک‌ترین اشتباهی کودک را نبخشند، او را تنبیه یا سرزنش کنند و در نهایت هم حس بدی به او منتقل شود که به اندازه کافی خوب نیست.

منبع: روزنامه همشهری 

پروین ریگی

786

سرویس : مقاله
تاریخ : ۱۳۹۹/۳/۳ - ۰۳:۵۵
کد خبر: ۴۶۷۶۲۷
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۹/۳/۱۳ - ۰۷:۱۲
پیامهایی در ارتباط با قیام خونین پانزده خرداد:
خروش تاریخی 15 خرداد 42، اوّلین خروش تاریخی و تاریخ ساز مردم مبارز و مسلمانی بود که در اعتراضی آگاهان، مخالفت با سیاستها و برخوردهای ظالمانه و جبارانه حکومت شاهنشاهی را بنیان گذاشتند.
۱۳۹۹/۳/۱۳ - ۰۶:۴۹
دستگیری ۴ عضو باند حرفه ای سرقت های مسلحانه در ایرانشهر
با تلاش و پیگیری کارآگاهان پلیس آگاهی ایرانشهر 4 نفر از اعضای یک باند حرفه ای سرقت های به عنف در این شهرستان دستگیر شدند
۱۳۹۹/۳/۱۳ - ۰۶:۴۸
کشف 27 هزار لیتر گازوئیل قاچاق در سرباز
فرمانده انتظامی شهرستان سرباز از کشف 27هزار لیتر گازوئیل قاچاق در بازرسی از یک دستگاه تریلی خبر داد.
۱۳۹۹/۳/۱۳ - ۰۶:۴۳
رهایی گروگان 30 ساله در کمتر از 3 ساعت
جانشین فرمانده انتظامی استان، از رهایی گروگان 30 ساله از چنگال آدم ربایان در شهرستان "زهک" در کمتر از 3 ساعت خبر داد.
۱۳۹۹/۳/۱۳ - ۰۶:۲۸
نخست‌وزیر کانادا با بازگشت روسیه به گروه ۷ مخالف است
نخست وزیر کانادا اظهار کرد، کشورش با مساله بازگشت روسیه به جمع کشورهای گروه هفت که از سوی دونالد ترامپ پیشنهاد شده به سبب آنچه که وی "تداوم بی‌احترامی و بی اعتنایی به قوانین بین المللی" از سوی این کشو...
۱۳۹۹/۳/۱۳ - ۰۶:۲۴
لیبرمن: اظهارات نتانیاهو درباره طرح الحاق "عوام‌فریبی و دروغ" است
رهبر حزب "اسرائیل خانه ما" بار دیگر نخست وزیر رژیم صهیونیستی را در خصوص اظهارات اخیرش درباره طرح الحاق کرانه باختری به باد انتقاد گرفت.
۱۳۹۹/۳/۱۳ - ۰۶:۲۱
باراک اوباما با محکوم کردن خشونت‌ها خواستار تغییر شد
رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا خشونت‌ها در بحبوحه اعتراضات بر سر قتل جورج فلوید و وحشیگری پلیس را محکوم کرد و خواستار راهکارهای سیاسی برای رسیدگی به گلایه‌های معترضان در مورد عدالت کیفری شد.
۱۳۹۹/۳/۱۳ - ۰۶:۱۹
منبع عراقی: حکم اعدام بیش از سه هزار داعشی اجرا نشده است
یک منبع امنیتی عراقی از حضور بیش از سه هزار عنصر داعش محکوم به اعدام در زندان‌های این کشور خبر داد، اما اعلام کرد که مجازات درخصوص آنها اجرا نشده است.
۱۳۹۹/۳/۱۳ - ۰۶:۱۷
راهکار «سریع» ترامپ برای اعتراضات آمریکا: لازم باشد، ارتش را وارد عمل می‌کنم
به دنبال اعتراضات مردمی گسترده در ایالات متحده، رییس‌جمهوری این کشور گفت، تمامی منابع موجود فدرال، چه نظامی و چه غیرنظامی را بسیج می‌کند تا «غارتگری و شورش» را متوقف سازد.
۱۳۹۹/۳/۱۳ - ۰۳:۵۵
نهاد خانواده
یكی از نهاد های مهم اجتماعی است كه با ازدواج آغاز می شود. بنابراین، ازدواج از آنجا كه مراسم آغازین این نهاد مهماجتماعی است، اهمیت بنیادین و پایه ای دارد .

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها

۱۳۹۹/۳/۸ - ۰۴:۰۶
دستور آماده باش به ارتش اسرائیل درباره تنش احتمالی/ هشدار عریقات درباره خشونت رژیم صهیونیستی
رئیس ستاد ارتش رژیم صهیونستی اخیرا در نشست با افسران ارشد ارتش هشدار داده که برای تعامل با تنش احتمالی در مناطق فلسطینی آماده باشند.
۱۳۹۹/۳/۱۱ - ۰۶:۱۰
پذيرش يك واقعيت در زندگي
ما بايد در زندگي مشترك اين واقعيت را بپذيريم كه دعواهايي خواهيم داشت. مشاجرات نشانه اين مطلب نيستند كه شما با فرد نامناسبي ازدواج كرده ايد. مشكلات صرفا مبين اين امر هستند كه ما انسان هستيم.
۱۳۹۹/۳/۸ - ۰۳:۵۰
ضربه اطلاعات عراق به داعش در ۴ استان/ بازداشت تروریستی که محصولات کشاورزی را آتش می‌زد
کارشناس امنیتی نزدیک به سازمان‌ اطلاعات عراق از خنثی شدن حملات داعش که در آن قصد داشت غیرنظامیان و نیروهای امنیتی را هدف بگیرد و نیز از بازداشت تروریستی که محصولات کشاورزی را آتش می‌زد، خبر داد.
۱۳۹۹/۳/۸ - ۰۳:۴۵
چه طور استرس کرونایی خود را به کودکان منتقل نکنیم
رده سنی کودکان ما از دوره بارداری مادر تا سن ۱۲ سالگی را شامل می‌شود و از نحوه صحبت کردن تا ارتباط بین زوجین می‌تواند بر احساس، فکر و روحیه کودکان تأثیرگذار باشد.
۱۳۹۹/۳/۱۰ - ۰۵:۲۴
داروی مناسب برای شیمی‌درمانی سرطان خون
محققان کشورمان در مطالعه‌ای پژوهشی، تأثیر داروهای مختلف شیمی‌درمانی مبتنی بر فلزات پلاتین و پالادیوم را بر بیماری سرطان خون بررسی کرده‌اند.
۱۳۹۹/۳/۱۰ - ۰۴:۵۷
هدفونی که با آن فقط صدای موسیقی را می شنوید
سونی یک هدفون بی سیم منحصر به فرد عرضه کرد که صداهای مزاحم محیطی را حذف می کند تا فرد تنها به صدای موسیقی در حال پخش گوش کند. این هدفون حذف کننده اصوات مزاحم محیطی WI-C600N نام دارد و کیفیت صدای در ح...
۱۳۹۹/۳/۸ - ۰۴:۰۵
کشته شدن یک نظامی ترکیه در پی انفجاری در محدوده ادلب سوریه
خبرگزاری رویترز گزارش داد، بمبی در جاده ام ۴ در ادلب سوریه در هنگام عبور کاروان نظامی ترکیه منفجر شد که طی آن یک سرباز ترکیه کشته شد.
۱۳۹۹/۳/۸ - ۰۴:۰۴
کشته شدن ۵ عضو پ.ک.ک در حمله جنگنده‌های ترکیه به شمال عراق
وزارت دفاع ترکیه دیروز (چهارشنبه) از انجام حمله‌ هوایی جدید در شمال عراق خبر داد.
۱۳۹۹/۳/۸ - ۰۳:۵۵
سوریه طی ۹ سال جنگ ۵۳۰ میلیارد دلار خسارت دیده است
خسارت‌های اقتصادی سوریه طی ۹ سال جنگ به بیش از ۵۳۰ میلیارد دلار آمریکا رسیده است که این رقم ۱۳۰ میلیارد دلار از بدترین برآوردهای کارشناسان سازمان ملل و سوری‌ در دو سال قبل بیشتر است.
۱۳۹۹/۳/۸ - ۰۳:۴۶
روش به خاطر سپردن مطالب
طبقه بندی ، فرایندی مهم و تکمیلی برای یافتن نکات اصلی و یکی از روش های به خاطر سپردن مطالب می باشد. ایجاد گروه های کوچکتر باعث می شود که کودک شما اطلاعات جدید را سریع تر و مؤثرتر جذب کند.