وبسایت خبری
امروز: دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸
آکسفام: میلیاردرها ثروتمندتر از ۶۰ درصد جمعیت جهان هستند
سازمان خیریه بین‌المللی آکسفام در گزارشی در خصوص توزیع ناعادلانه ثروت در جهان اعلام کرد، در یک دهه گذشته تعداد میلیاردرهای جهان دو برابر شده و ثروت این میلیاردرها از ثروت ۶۰ درصد جمعیت جهان بیشتر شده است.

به گزارش پایگـــاه اطـــلاع رسانـــی زنان بلـــوچ به نقل از ایسنا، سازمان آکسفام در گزارش خود نوشت: زنان و دختران فقیر در قعر نمودار کسب ثروت هستند به نحوی که این گروه ۱۲.۵ میلیارد ساعت کار مراقبتی بدون حقوق در هر روز انجام می‌دهند که ارزش مالی آن معادل دست کم ۱۰.۸ تریلیون دلار طی یکسال برآورد شده است.

آمیتابه بهار، رییس واحد آکسفام در هند گفت: اقتصادهای ناکارآمد ما باعث پرتر شدن جیب‌های میلیاردرها و شرکت‌های بزرگ به قیمت به کارگیری زنان و مردان عادی می‌شود. جای تعجب نیست که مردم شروع به طرح این پرسش می‌کنند که آیا اصلا میلیاردرهای جهان باید موجودیت داشته باشند یا خیر.

بهار در آستانه برپایی اجلاس مجمع جهانی اقتصاد در شهر داووس سوئیس که او به عنوان نماینده آکسفام در آن حضور پیدا می‌کند تاکید کرد: شکاف موجود میان ثروتمندان و فقرا بدون اجرای سیاست‌های مقابله با نابرابری قابل حل نخواهد بود.

معمولا گزارش‌های سالانه آکسفام در خصوص نابرابری ثروتی در جهان پیش از آغاز اجلاس داووس منتشر می‌شوند. این اجلاس برای امسال قرار است از فردا سه‌شنبه گشایش یابد.

در گزارش مذکور یکسری آمارهای تعجب‌برانگیز وجود دارند. در این گزارش تصریح شد ۲۲ مرد ثروتمند اول جهان ثروتشان بیش از همه ثروت زنان آفریقایی است.

همچنین آکسفام عنوان کرد: اگر یک درصدی که ثروتمندترین گروه جهان هستند تنها نیم درصد مالیات بیشتر در قبال ثروت‌شان برای مدت ۱۰ سال پرداخت کنند سرمایه لازم برای ایجاد ۱۱۷ میلیون شغل جدید در حوزه مراقبت از سالمندان و کودکان، آموزش و بهداشت را فراهم خواهند کرد.

آمارهای آکسفام بر مبنای داده‌های ارائه شده از سوی مجله "فوربس" و همچنین بانک سوئیسی مشهور به "کردیت سوئیس" بوده‌اند هر چند که برخی اقتصاددانان با این آمارها مخالفت کرده‌اند. این آمار و ارقام نشان می‌دهند که تعداد ۲۱۵۳ میلیاردر در حال حاضر ثروتی بیشتر از ثروت ۴.۶ میلیارد انسانی که در زمره فقیرترین‌ها در جهان هستند دارند.

به گفته بهار، زنان و دختران مشخصا متحمل فشارهای مضاعف هستند، زیرا آنها اغلب نقش‌های مراقبتی را که چرخ‌های اقتصادها، تجارت‌ها و جوامع را می‌گردانند به عهده دارند.

او ادامه داد: این گروه اغلب زمان کمی برای فراگیری آموزش، کسب درآمد برای یک زندگی شایسته و یا مطرح کردن صدایشان در قبال نحوه اداره جوامع ما پیدا می‌کنند و بنابراین در قعر اقتصاد گرفتار می‌شوند.

آمارهای آکسفام همچنین نشان دادند که در سراسر جهان ۴۲ درصد زنان نمی‌توانند شغل به دست بیاورند، زیرا آنها مسئول همه نقش‌های مراقبتی هستند در حالی که در مقابل این میزان برای مردان شش درصد است.

آکسفام تاکید کرد:  سیستم‌های اقتصادی ناعادلانه بسیاری از زنان را به حساب نمی‌آورد در حالی که به میلیاردرهایی که کار کمی برای جامعه می‌کنند اجازه انباشت ثروت هنگفت می‌دهد و به همین سبب نابرابری اقتصادی از کنترل خارج شده است.

در این گزارش ۶۳ صفحه‌ای تاکید شد که رهبران جهان تلاش کافی برای مقابله با شکاف روبه افزایش میان فقرا و ثروتمندان انجام نمی‌دهند.

این گزارش برای امسال متمرکز بر سیاست‌هایی بوده که به مردان اجازه می‌دهند که بر رده‌های بالای شرکت‌ها و دولت‌ها تسلط یابند.

طبق این گزارش نابرابری اقتصادی برمبنای نابرابری جنسیتی ایجاد شده است.

در این گزارش تصریح شد: زنان از اقتصاد بازار با کار ارزان و رایگان حمایت می‌کنند و آنها همچنین با ارائه نقش‌های مراقبتی که می‌بایست توسط بخش دولتی تامین شود نیز در حال حمایت از دولت هستند. این کار رایگان آنها به گسترش نظام اقتصادی همراه با جانبداری جنسیتی دامن می‌زند؛ اقتصادی که پول خیلی از انسان‌ها را می‌گیرد و آن را در جیب‌های معدودی قرار می‌دهد.

این گروه توصیه می‌کند که دولت‌ها نظام‌های ملی مربوط به ارائه خدمات مراقبتی ایجاد کنند و خدمات دولتی رایگان ارائه کرده و در مقابل اخذ مالیات از ثروتمندان را افزایش دهند. این گزارش در عین حال پیشنهاد می‌کند که کشورها در جهت محدود کردن نفوذ شرکت‌ها و یا ثروتمندان تلاش کنند.

آکسفام استدلال می‌کند که نظام سرمایه‌داری ناکارآمد است زیرا اجازه به شکوفایی انحصارها می‌دهد و ثروت را در دستان عده‌ای معدود متمرکز می‌کند.

در این گزارش تصریح شد: بررسی منشاء ثروت ابرثروتمندان و نحوه به کارگیری این ثروت باعث به وجود آمدن تردیدی جدی نسبت به ارزشمندی آنها برای اقتصادها و جوامع ما شده است.

226

سرویس : بین الملل
تاریخ : ۱۳۹۸/۱۰/۳۰ - ۰۷:۲۷
کد خبر: ۴۶۴۷۹۵
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۸/۱۲/۵ - ۰۸:۵۳
هشدار نتانیاهو نسبت به مداخله خارجی در انتخابات آتی
نخست وزیر رژیم صهیونیستی نسبت به خطر شایعه پراکنی‌ها بر روند انتخابات آتی اسرائیل هشدار داد.
۱۳۹۸/۱۲/۵ - ۰۸:۵۱
تلاش‌های دیپلماتیک برای مهار تنش میان اسرائیل و نوار غزه
منابع اسرائیلی از تلاش دستگاه اطلاعات مصر و سازمان ملل برای مهار تنش ایجاد شده میان رژیم صهیونیستی و نوار غزه خبر دادند.
۱۳۹۸/۱۲/۵ - ۰۸:۴۹
آغاز رزمایش دریایی مشترک عربستان و آمریکا
منابع آگاه از آغاز رزمایش دریایی مشترک یگان‌های دریایی عربستان و آمریکا در پایگاه دریایی ملک عبدالعزیز خبر دادند.
۱۳۹۸/۱۲/۵ - ۰۸:۴۶
دیدار و رایزنی پادشاه اردن و امیر قطر
پادشاه اردن و امیر قطر در جریان دیدار با یکدیگر در کاخ "الحسینیه" بر لزوم تشکیل کشور مستقل فلسطین تاکید کردند.
۱۳۹۸/۱۲/۵ - ۰۸:۴۳
عملیات هلی‌برن نظامیان آمریکایی برای بازداشت یکی از شیوخ قبایل عراق
یک منبع امنیتی در استان الانبار اعلام کرد، نیروهای نظامی آمریکا امروز (دوشنبه) یکی از شیوخ استان الانبار عراق را بازداشت کردند.
۱۳۹۸/۱۲/۵ - ۰۸:۴۱
تداوم پیشروی ارتش سوریه در جنوب ادلب با آزادسازی دو شهرک
ارتش سوریه همزمان با ادامه عملیات شبانه خود در محورهای حومه جنوبی ادلب، کنترل دو شهرک جدید را پس از پاکسازی آنها از تروریست‌ها به دست گرفت.
۱۳۹۸/۱۲/۵ - ۰۸:۳۹
سرکرده جدید القاعده در شبه جزیره عرب تعیین شد
پس از تایید خبر کشته شدن قاسم الریمی، سرکرده تشکیلات تروریستی القاعده در شبه جزیره عرب، این تشکیلات سرکرده جدیدی را تعیین کرد.
۱۳۹۸/۱۲/۵ - ۰۸:۳۶
حمله جنگنده‌های اسرائیلی به نوار غزه
منابع آگاه از مجروح شدن چند فلسطینی در پی حمله جنگنده‌های رژیم صهیونیستی به نوار غزه خبر دادند.
۱۳۹۸/۱۲/۵ - ۰۸:۳۴
حمله موشکی رژیم صهیونیستی به حومه دمشق و پاسخ پدافند سوریه
خبرگزاری رسمی سوریه از ناکام گذاشته شدن حمله رژیم صهیونیستی به دمشق و رهگیری اکثر موشک‌های شلیک شده از سوی جنگنده‌های این رژیم توسط پدافند هوایی سوریه در نیمه شب یکشنبه در آسمان حومه دمشق خبر داد.
۱۳۹۸/۱۲/۵ - ۰۸:۲۷
بدنتان قادر است، شما را برای رسیدن به خوشبختی یاریتان دهد
اغلب به این نکته واقف هستیم که سلامت روح بر سلامت جسم تأثیر می گذارد؛ اما عده کمی از ما به این شناخت رسیده ایم که عدم سلامت جسم بر سلامت روح و روان نیز تاثیر می گذارد. این نکته را نیز فراموش نکنید که ...

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها

۱۳۹۸/۱۱/۲۹ - ۰۹:۳۵
به مناسبت ولادت حضرت فاطمه(س)؛
تجلیل از بانوان فرمانداری ایرانشهر
۱۳۹۸/۱۱/۲۹ - ۰۸:۳۳
گفتگو با بانوی بلوچ فرهنگی
آمنه ریگی بانوی فرهیخته فرهنگی گفت : شهدا بزرگ ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی هستند که شرح حال هر کدام از این گلهای باغ انقلاب ، روح را مصفا و دل را معطر می کند .
۱۳۹۸/۱۱/۳۰ - ۰۶:۵۷
امام خامنه‌ای: اگر مجلس ضعیف و خودباخته باشد تأثیر منفی بلندمدت دارد / رأی‌دادن یک وظیفه شرعی است
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (سه‌شنبه) در دیدار هزاران نفر از مردم آذربایجان‌شرقی، حضور در انتخابات مجلس را وظیفه شرعی، ملی، انقلابی و حق مدنی آحاد مردم برشمردند.
۱۳۹۸/۱۱/۳۰ - ۰۷:۰۶
جزئیات پرداخت وام مسکن ۱۷۰میلیون‌تومانی
مقام مسئول بانک مسکن جزئیات پرداخت وام‌های مسکن ۱۳۰، ۱۴۰ و ۱۷۰ میلیون تومانی را تشریح کرد.
۱۳۹۸/۱۱/۳۰ - ۰۶:۳۵
خواص انار
در انتخاب انار، انواع سنگین‌تر آن بهتر است و پوست آن باید صاف، شفاف، نازک و بدون ترک باشد.
۱۳۹۸/۱۱/۳۰ - ۰۶:۲۰
چگونه کودک‌مان را فعال‌تر نگه‌داریم
خیلی از والدین تصور می‌کنند که فعال نگه‌ داشتن کودکان و عادت دادن آنها به ورزش سخت است اما ۶۰ دقیقه تحرک برای کودکان و بازی و ورزش کار سختی نیست. بهترین راه تشویق کودکان به ورزش و تفریح آموزش والدین و...
۱۳۹۸/۱۱/۳۰ - ۰۷:۰۲
آغاز جشن نیکوکاری از ۱۴ اسفند در مدارس و پایگاه‌های کمیته امداد
مدیرکل کمیته امداد استان تهران از برگزاری جشن نیکوکاری در اسفندماه خبر داد و گفت: در آستانه سال نو شمسی و طبق سال‌های گذشته جشن نیکوکاری از ۱۴ اسفند ماه و با شعار «عید را به خانه‌هایشان ببریم» آغاز م...
۱۳۹۸/۱۱/۲۹ - ۰۹:۴۲
حضرت آیت الله خامنه‌ای :هرچه حضور مردم در پای صندوقها بیشتر باشد، مجلس قوی‌تر است
رهبر معظم انقلاب اسلامی تصریح کردند: در انتخابات هم مثل ۲۲بهمن و بزرگداشت شهید سلیمانی دشمن به هدفش نمی‌رسد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۹ - ۰۹:۳۶
جانشین سپاه سلمان استان:
حضور در انتخابات وظیفه اساسی همگی است و ان شاءالله با حضور مستحکم بار دیگر در صحنه های انقلاب نقش آفرین باشید
۱۳۹۸/۱۱/۲۹ - ۰۹:۳۲
شهرستان ایرانشهر؛
مراسم گرامیداشت ولادت حضرت فاطمه (س) و روز زن