وبسایت خبری
امروز: دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸
توانمندسازی بانوان بلوچ
کارگاه آموزشی توانمندسازی بانوان بلوچ در شهرستان ایرانشهر برگزار گردید
توانمندسازی زنان بلوچ از جمله مؤلفه‌های مهم در توسعه پایدار است. برخی از زنان بلوچ قربانیان اصلی در مواردی چون فقر، خشونت، عدم برخورداری از تغذیه، بهداشت مناسب هستند، از این رو توجه به بهبود موقعیت این قشر از زنان نفع همگانی را در بر دارد. پرورش فرزندان، اداره امورمنزل، حفظ محیط زیست، بهره‌وری صحیح از منابع، صرفه جویی در انرژی مباحثی هستند که زنان بطور مستقیم با آنان مرتبط هستند، پس توانمند بودن و توانمند ساختن زنان بلوچ؛ به جامعه در رسیدن به اهداف توسعه کمک خواهد کرد و ازطرف دیگر به ترقی و تعالی جامعه نیز منجر می‌شود.

کارگاه آموزشی توانمندسازی بانوان بلوچ (نقش زن در روند توسعه) مورخ 29 دی ماه98  در  روستای ابتر شهرستان ایرانشهر توسط کارشناس ؛ سمیه شهنواز برگزار شد .

مطالعات در حوزه توانمندسازی زنان بطور گسترده انجام می‌شود. مجامع بین المللی در رابطه با توانمندسازی زنان دست به تحقیقات گسترده‌ای زده‌اند که می‌توان به مطالعات انجام شده توسط سازمان ملل و بانک جهانی اشاره کرد. از طرف دیگر بیش‌تر کشورها نیز دریافته‌اند که بدون توانمندی زنان توسعه پایدار محقق نخواهد شد. در میان زنان  بلوچ عواملی چون تبعیض اقتصادی، نبود شرایط تحصیلی مناسب برای فرزندان و در نتیجه اشتغال در بخش‌های کارمزدی با دستمزد کم، دیدگاه‌های تعصب‌آلود و غیر منصفانه نسبت به زنان فاقد شوهر، احساس حقارت، ترس و درماندگی بخشی از موضوعاتی است که بر رنج بی‌پناهی این زنان می‌افزاید و در نهایت بسیاری از این شرایط دست به دست هم داده و زمینه بروزمشکلات و آسیب‌های  اجتماعی را فراهم می‌سازد. زنان بلوچ دارای استعدادهای نهفته‌ای هستند که اگر زمینه و شرایط برای آنان فراهم شود مایه شگفت و حیرت دیگران خواهند شد. زنان بلوچ  سرپرست خانوار زنانی رنج کشیده هستند که  تمام کوششان این است تا به نوعی فرزندانی شایسته تحویل جامعه بدهند. خوشبختانه برخی نهادهای حمایتی چون کمیته امداد، مؤسسه‌های خیریه در این زمینه تا جایی که توانسته به فرزندان این افراد نیز در قالب کمک‌های تحصیلی، کمک‌های دانشجویی، سفرهایی در قالب اردوهای تفریحی، آموزش‌های فنی و حرفه‌ای کمک های لازم را مبذول داشته است .

 در چند دهه اخیر شاهد ظهور و رشد نظریات مختلف توانمندسازی در هر دو بعد (کلان ) اجتماعی ساختاری و روانی( خرد) بوده‌ایم.هرچند هنوز یک نظریه جامع که بتواند این دو را با هم زیر یک عنوان بگنجاند، ارائه نشده است. در ادبیات توانمندسازی نیز پیوسته شاهد این هستیم که نظریه‌پردازان گوناگون توانمندی را حاصل تعامل بین فرد و محیط می‌دانند: مفهومی چند وجهی که می‌توان آن را در حوزه‌های مختلفی به کار گرفت و در هر حوزه ممکن است به صورت متفاوتی ظاهر شود هم‌چنین بر اساس هنجارها و باورها و فرهنگ هر جامعه ممکن است متفاوت باشد. در مجموع مفهوم  توانمندسازی دراغلب تعاریف فرایندی است که طی آن افراد روی زندگی خود کنترل بدست آورده و فرصت مشارکت آزادانه در زندگی و اجتماع را خواهند یافت. شاید بتوان توانمندسازی فردی را به منزله فرایندی معنا نمود که افراد در آن یاد می‌گیرند که بین اهداف خود ارتباط نزدیکتری برقرار کنند و به این درک برسند که چطور می‌توانند به این اهداف دست یابند و به ارتباط بین تلاش خود با نتایج کسب شده پی ببرند« بنابراین می‌توان گفت که توانمندسازی امری نسبی است.

امروزه همه دولت‌ها برای حفظ ثبات و تحقق اهـداف خـود، شـهروندان را در رأس امـور مي‌بينند. توانمندسازی شهروندان بی‌گمان يكي از مهم‌ترین وظـايف دولـت‌هـا محـسوب مي‌شود. در كشورهای مختلف جهان بخش عظيمـی از تحقيقـات و منـابع مـصروف ايـن حقيقت مي‌شود كه شهروند مطلوب بـراي جامعـه بايـد دارای چـه خـصوصياتی باشـد و چگونه مي‌توان اين صفات و ويژگي‌هـا را در اقـشار مختلـف جامعـه توسـعه داد. 

سوزن‌دوزی بلوچی 

سوزن‌دوزی یا بلوچی‌دوزی در میان اقوام بلوچ هنری اصیل و ریشه‌دار و یکی از صنایع‌دستی و هنرهای ایرانی است که در سیستان و بلوچستان و بعضی از مناطق دیگر ایران رواج دارد. در سوزن دوزی رنگ‌های خالص و طبیعی کاربرد ویژه‌ای دارند و این هنر در میان زنان و دختران بلوچ سابقه‌ای طولانی دارد که علاوه بر یک کار هنری نقش بسیار مؤثری در تأمین مخارج زندگی زنان روستایی و شهری دارد. بیش‌تر هنرمندان این هنر در مناطق ایرانشهر، بزمان، سراوان، سیب وسوران، خاش و به‌خصوص در مناطق روستا نشین هستند. 

این هنر در قالب اشکال مختلف هندسی نشأت گرفته از ذوق و تخیل مردم این مناطق برای تزیین و آراستن خانه نیز به‌کار می‌رود. هم‌چنین در لباس‌های مردم محلی سیستان و بلوچستان اشکال هندسی مختلفی به چشم می‌خورد که بسیار زیبا و جالب توجه است. ذوق و هنر زنان بلوچ در رشته سوزن‌دوزی را می‌توان روی پیش سینه و سر آستین پیراهن بلوچی زنانه مشاهده کرد. سوزن دوزی هنر بسیار سخت و زیبایی است که به‌علت ظرافت خاصی که دارد هنرمندان برای تولید آن متقبل زحمات زیادی می‌شوند. ضعیف شدن چشم، کمردرد، سردرد از جمله مشکلاتی است که این هنر برای زنان بلوچ دارد و رنج بزرگ‌تر، نادیده گرفته شدن این زحمت و از بین رفتن اصالت کار سوزن‌دوزی است. جا افتادن سوزن دوزی‌های افغان با نقش و نگارهای جعلی هم‌چنین ورود بی رویه طرح‌های صنعتی سوزن‌دوزی شده از کشورهای پاکستان، هند و افغانستان مشکلاتی را برای هنر سوزن‌دوزی بلوچ ایجاد کرده است که این هنر اصیل را تهدید می‌کند

 سوزن‌دوزی نه تنها یک هنر، بلکه تنها راه امرار معاش بسیاری از زنان روستایی و خانواده آن‌هاست که روز به روز کارهای بی‌کیفیت وارداتی بانقش و نقوش جعلی بازار این هنر را کساد می‌کند، با توجه به قیمت پایینی که سوزن‌دوزی‌های وارداتی دارد بسیاری به سمت خرید آن می‌روند و با وجود این کسادی بازار حتی مسئولان استانی هم سوزن‌دوزی اصیل را از سوزن‌دوزی افغان تشخیص نمی‌دهند و وقتی زمان رونمایی از لباس فاخر بلوچی می‌رسد، آنچه رونمایی می‌شود، لباس بلوچی با سوزن دوزی افغانی است نه سوزن‌دوزی اصیل بلوچی».

قبل از ورود سوزن‌دوزی‌های وارداتی زنان روستایی بلوچستان اشتغال و درآمد خوبی در این زمینه داشتند و تمام نیاز بازار استان را تأمین می‌کردند. فروش هر دست کامل سوزن‌دوزی یک تا یک میلیون و 500هزار تومان برای سوزن‌دوزان درآمد ایجاد می‌کرد که به نسبت سختی کار درآمد معقولی بود. اما هم اکنون سوزن‌دوزی‌های وارداتی موجود در بازار با کیفیت پایین و قیمت 300 هزار تومان در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد و دیگر سوزن‌دوزی اصیل برای تولید کنندگان داخلی صرفه اقتصادی ندارد؛ زیرا نمی‌توانند برای کاری که زحمت فراوان دارد مبلغی معادل سوزن‌دوزی‌های جعلی دریافت کنند. از طرفی مصرف کنندگان نیز تفاوت میان کار اصیل و جعلی را نمی‌دانند و به خاطر پایین بودن قیمت سوزن‌دوزی‌های وارداتی به خرید آن روی می‌آورند.

 

عوامل توانمندساز زنان سرپرست خانوار 

آموزش و مهارت آموزی 

آموزش و ظرفيت سازی از ابزارهـاي زيربنـائی فرآينـد توانمندسـازی هـستند. بـه وسـيله آموزش، فقرا و زيان ديـدگان بـا مفهـوم افـزايش بهـره وری و تـوان كـسب درآمـد آشـنا مي‌شوند. آموزش و تربيت مي‌تواند قدرت چانه زنی فقرا را افزايش دهد؛ آگاهي و اعتمـاد به نفس آن‌ها را پـرورش دهـد؛ آگـاهي از قـوانين و حقـوق اجتمـاعی را ارتقـاء دهـد و دسترسی و استفاده از منابع اقتصادی مانند مـشاغل، زمـين، اعتبـار و اطلاعـات را بهبـود بخشد .

بيش‌تر زنان سرپرست خانوار از نظر جايگاه فرهنگي و سطح تحـصيلات در مـوقعيتي نيستند كه بتوانند در جهان امروز با همه مسائل و معضلات اجتماعي، مـسئوليت تربيـت و پرورش جسمي و روحي فرزندانشان را به طور مطلوب عهده دار شوند. با توجه به اين‌كـه خانواده‌های داراي سرپرست زن اغلب از نظر مالی در وضعيت خوبی نيستند و بـه‌ خـاطر كاهش هزينه مسكن در مناطقی سكونت می‌كننـد كـه از نظـر فقـر مـالی و بـه‌خـصوص فرهنگی موقعيت خوبی ندارند و محيط مناسبی براي زندگي نمی‌باشد، در نتيجه اين گونـه خانواده‌ها دچار مشكلات فرهنگی خاصی می‌شوند و اين امر لزوم وجود آموزش مهارت‌های زندگی را در آن‌ها بيش‌تر می‌نمايد. 

زنان سرپرست خانوار به‌دليل نقش‌های متعدد نسبت به زنان هم طـراز خـود، امكـان تحصيلات كمتری دارند و نسبت باسوادی در بين آنان پـايين اسـت كـه خـود مـشكلات ديگری به وجود مي‌آورد، از جمله اين كه اين زنان به دليل نياز مالی به دنبال شغل هـستند. اما با توجه به پايين بودن سطح سواد شغل مناسبي نخواهند داشت. لذا مهـارت آمـوزی از اقداماتی است كه مي‌تواند آمادگی آنان را براي اشتغال فراهم نمايـد. زنـان بيـوه و مطلقـه احساس تنهايی، انزوا، طردشدگي و عدم درك از سوي ديگران دارند. درآمد پـايين، ايفـاي نقش‌های چندگانه و بعضي موارد متعارض، فقدان حمايت‌هـای اجتمـاعی و نگـرش‌هـای منفی نسبت به زنان سرپرست خانواده موجب تنش، فرسودگي و احساس ناتوانی در آن‌ها مي‌شود كه اين امر به نوبه خود موجب بروز اختلالات روانشناختی در فرد مي‌شـود و بـه تبع بر فرزندان اثرات سوء بر جای می‌گذارد.

در واقع بالا بودن ميـزان مـشكلات روانـی زنـان سرپرسـت خـانوار ناشـی از شـرايط اقتصادی اجتماعی آنان است و نه وابـسته بـه جنـسيت آنـان. بـه دليـل بـالا بـودن هزينـه مشاوره‌ای اجتماعی اين خانواده‌ها معمولاً به اين مراكـز مراجعـه نمـی‌نماينـد، لـذا ارائـه آموزش‌های مهارت‌های زندگی، شـهروندی، نگـرش خـلاق بـه زنـدگي و نيـز آمـوزش مباحث حقوقی مي‌تواند به اين خانواده‌ها در رويارويی با مشكلاتی كه براي آن‌ها آمـوزش نديده و پرورش نيافته‌اند مفيد و مؤثر باشد.

آموزش‌های فنی و حرفه‌ای جهت ارتقای توانمندی بانوان

از منابع حیاتی توسعه می توان به آموزش اشاره نمود که به جهت توانمندسازی انسان‌ها باید در دسترس آن‌ها قرار گیرد. در عصر حاضر، جوامع براي ورود به چالش‌های آینده از مؤثرترین ابزار خود که همان آموزش است؛ استفاده می‌کنند و اصولاً آموزش براي تمامی آن ها پذیرفته شده است که در پرتو آن، دنیاي فردا شکل خواهد گرفت.

آموزش را می‌توان محرکی سازنده براي تحولات اجتماعی، اقتصادي و فرهنگی دانست. آموزش از طریق افزایش بهره‌وری، سبب ساز تحرك شغلی و استفاده بیش‌تر از قابلیت‌های افراد می‌گردد که از مجراي تأثیر بر بازار کار، تغییر و تحول اقتصادی جوامع را موجب می‌شود. آموزش یکی از زمینه‌های زیربنایی تقویت آگاهی افراد و از منابع حیاتی توسعه بوده که باعث می شود افق‌های جدید و نویی فرا روی انسان‌ها قرار بگیرد. یکی از ابعاد مهم و اساسی آموزش آن است که دامنه فراخی از انتخاب و اختیار را روي آدمی می‌گشاید و آنان را در انتخاب، توانا می‌سازد.

آموزش‌های مهارتی، مهم‌ترین عامل مؤثر در دگرگونی طرز نگرش و رفتار افراد جامعه است که در مسیر رشد اقتصادی، بهبود کیفیت زندگی، ایجاد دانش و مهارت، تأمین فرصتهای شغلی و افزایش تولید جامعه به کار گرفته می‌شود، از این رو، در جوامع منزلتی یگانه یافته است. آموزش‌های فنی و حرفه ای نقش مهمی در تشکیل سرمایه انسانی از طریق تربیت نیروهای ماهر مورد نیاز بازار کار در کشورهای مختلف جهان ایفا می‌کنند. این آموزش‌ها در کشورهای در حال توسعه نه تنها عهده دار تربیت نیروی کار مورد نیاز بخش‌های مختلف اقتصاد این کشورها می‌باشند، بلکه از طریق بسترسازی خوداشتغالی، به حل مشکل بیکاری نیز کمک می‌کنند. از سوی دیگر این آموزش‌ها با توأم کردن آموزش‌های عملی و نظری این امکان را براي آموزش دیده فراهم می‌کنند که هم‌سویی بیش‌تری با نیازهای بازار کار داشته و از این طریق امکان بیش‌تری براي جذب آن‌ها در فعالیت‌های اقتصادی- اجتماعی فراهم شود. در همه کشورهای دنیا آموزش فنی و حرفه ای وجود دارد، اما در بازار کار ایران به‌علت پایین بودن نهادهای تولید، کارگر ساده بیشتر به چشم می‌خورد تا کارگر فنی. لذا آموزش فنی و حرفه ای از جایگاه اساسی برخوردار بوده تا بتواند از نهادهای تولید به نحو مطلوب استفاده نماید. 

رشد روزافزون تکنولوژی و تحولات بازار کار می‌طلبد که به این آموزش‌ها به شکل جديدتر توجه شود. از دیدگاه مسئولان کشور و نیازهای آموزش فنی و حرفه‌ای، این نوع آموزش بایستی به اصول خاص توجه نماید. یکی این‌که این آموزش‌ها باید نیاز روز بازار کار باشد. دیگر این‌که، توجه به تغییر و تحول در فرهنگ مناطق نماید. هم‌چنین، از نیروهای خلاق منطقه استفاده نموده و نیازسنجی در زمینه مشاغل حرفه‌ای انجام شود. بر کسی پوشیده نیست که آموزش‌های فنی و حرفه‌ای به عنوان یکی از شاخص‌های توسعه و ابزارهای مهم تحقق برنامه‌های توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در کشور قابل اهمیت است. تأمین نیروي متخصص و ماهر براي اجرای هر برنامه ضرورتی انکارناپذیر است که بدون توجه به آن سرمایه گذاری‌های مادی و انسانی به هدر خواهد رفت .یکی از ارکان اساسی و مؤثر در توسعه اقتصادی و اجتماعی، توسعه منابع انسانی است و برای توسعه انسانی طبیعتاً وجود نیروهای متخصص از طریق آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و مهارتی که تخصص لازم را به دست می‌آورد، ضروری می‌باشد.

حضور فعال زنان در فعالیت‌های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی می‌تواند باعث توسعه و رشد اقتصادی و فرهنگی در جامعه گردد. آموزش‌های فنی و حرفه‌اي از شیوه‌های مؤثر دسترسی برابر زنان براساس جنسیت است.

طرح‌های درآمدزايی و وام 

دسترسی به اعتبار (وام، اشتغال، طرح‌های درآمدزايی) باعـث ايجـاد تغييـرات مهمـی در زندگی زنان سرپرست خانوار و خانواده‌هايشان می‌شـود. ازجملـه ايـن تغييـرات افـزايش استاندارد زندگی خود و خانواده و نيز سرمايه گذاری بيش‌تر بر سلامتی خود و تحصيلات فرزندانشان است. همچنين موجب كاهش خشونت مردان در خانواده می‌شـود. پـول جـز ضروری معيشت خـانواده اسـت و كـسانی كـه بـر آن كنتـرل دارنـد داراي قـدرت قابـل ملاحظه‌ای هستند. پروژه‌های توسعه‌ای كه به‌دنبال كاهش فقر سطح خانوار و افزايش رشد اقتصادی هستند معمولأ از توانمندسازی زنان در ارتباط با افزايش دسترسی زنان به اعتبار و توليد درآمد سخن می‌گويند. ارتباط بين فقر زنان و فقدان كنترل بر منابع و تصميم‌گيری امروزه توجه سياست‌گذاران، دولت‌ها و كشورهای علاقمند به توسـعه را بـه خـود جلـب كرده است. تسهيل دسترسی زنان به درآمـد از طريـق تـدارك اعتبـارات يـا پـروژه‌هـای درآمدزايی به‌طور گسترده به‌عنوان اولين گام در فرآيند اطمينان از كنترل زنان بـر منـابع و تصميم‌گيری مطرح می‌شود. شواهد مختلف حـاكی از آن اسـت كـه چنان‌چـه زنـان دارای درآمد باشند خانواده از امنيـت بـيش‌تـری برخـوردار خواهـد بـود، زيـرا زنـان بودجـه را خردمندانه‌تر از مردان مصرف می‌كنند و بيش‌تر صرف رفاه خانواده مـی‌كننـد تـا مـصارف شخصی خود. 

كنترل بر منابع نشانه اصلی توانمندسازی اقتـصادی، اجتمـاعی و سياسـی زنـان اسـت فرآيند توان افزايی، توانا نمودن زنان برای مـشاركت برابـر آن‌هـا در فرآينـد توسـعه بـرای كنترل بر عوامل توليد در موقعيت برابر با مردان است.

بسياری از نويسندگان همكاری را برای توانمندسازی زنان مطرح نمـوده‌انـد. از طريـق تشويق فعاليت جمعی سازمان‌های زنان می‌توانند به آنان كمـك كننـد تـا اهميـت خـود را بشناسند و برای دست يابی به قدرت بيش‌تر كار كنند. آن‌ها هم‌چنين فرصـت‌هـای كـسب مهارت‌های رهبری و مديريت و توسعه شبكه‌های كاری برای زنان فراهم می‌نمايند. بـرای بسياری از زنان اين گونه سازمان‌ها مفيد بوده است زيرا آگاهی و اطمينان بـه خودشـان را افزايش داده‌اند. با حل مشكلات، كسب تجربه، كار جمعی آن‌ها از موقعيت پايين‌تـر خـود در جامعه آگاه می‌شوند و برای تغيير آن مستعدتر می‌شوند.

مهارت آموزی به زنان و نيز درگير كردن آنان در اداره سازمان‌ها باعث ايجـاد اطمينـان در آن‌ها می‌شود و به توانمندسازی روان شناسانه كمك می‌كند. گروه‌هـای زنـان از طريـق ايجاد محيط امن كه زنان بتوانند نگرانی‌های خود را طبقه بندی كنند، راه حل‌های خـود را برای مشكلات جمعی توسعه دهند و توانایی‌های خود را بكاوند می‌توانند در توانمندسازی اجتماعی و سياسی همكاری نماينـد. دسـترسـي بـه پـول صـرف نظـر از كنتـرل بـر آن بزرگترين چالش اغلب زنان سرپرست خانوار می‌باشد. طبيعتـاً اگـر زنـی قبـل از حـادث شدن سرپرستی خانواده از حيث مادی وابسته نباشد مي‌تواند بر مـشكلات اقتـصادی فـائق آید.

آن‌جايی كه عمدتاً زنان سرپرست خانوار خانه دار بـوده و دارای اسـتقلال و تمكـن مالی نمی‌باشند، پس از حادث شدن سرپرستی، موفق بـه كـسب شـغل مناسـب و در آمـد مكفی نمی‌شوند و در نتيجه به بخش مشاغل غير رسمی، ساده و كم ارزش راه پيدا كرده و به تبع آن درآمد بسيار كمتر نسبت به مردان هم رديف خود دريافت مـی‌كننـد و در نتيجـه پايين بودن سطح درآمد خانوار در اين خانواده‌ها در مقابل بالا بودن هزينه‌های زندگی، آنان را به ورطه فقر می‌كشاند. لذا طرح‌های درآمدزايی (از جملـه بازارچـه‌هـای خوداشـتغالی و گروه‌های هم‌يار) و نيز وام‌های بلاعوض و يا كم بهـره مـي‌توانـد كمـك مـؤثری در رفـع مهم‌ترين مشكل اين خانواده‌ها كه تأمين معاش می‌باشد، ايفا نمايد. البته چگـونگی اجـرای آن اهميت فوق العاده‌ای دارد تا به توانمندسازی منجر شود و نه به وابستگی مجدد (رابطه عوامل اقتصادی، فرهنگی و آموزشی با توانمندسازی زنان سرپرست خانوار، اشرف رحيميان ).

دلايل بسياری در تأييد محروميت زنان سرپرست خانوار به دليل جنـسيت و درپـي آن، محروميت از منابع وجود دارد از جمله موارد زير: 

الف) عرضه نيروی كار، اشتغال و درآمد

يكی از دلايل فقر زنـان بـراين منطـق اسـتوار اسـت كـه خانوارهـای بـا سرپرسـت زن از خانوارهای با دو سرپرست (زن و مرد) فقيرترند زيرا «نان‌آور» خانواده ندارنـد. ايـن گونـه خانوارها نه تنها نان آور ندارند، بلكه گاهی بايد از تعداد وابـستگان بـيش‌تـری حمايـت و نگه‌داری كنند. در اين گونه خانوارها، زنان بايد به تنهايی، عـلاوه برسرپرسـتی خـانواده و كسب درآمد و مديريت اقتصادی، نگه‌داری از بچه‌هـا و بهبـود شـرايط زنـدگی اعـضای خانوار را نيز برعهده بگيرند. در چنين شرايطی، زنان سرپرست خانوار، از سـويی، وقـت و انرژی كمتری برای انجام كارهای غيرقابل عرضه دربازار، مثل تهيه كالاهـا و مـواد غـذايي ارزان قيمت‌تر يا تهيه برخی از كالاها درمنزل ( لباس)، دارند و ازسوی ديگر، نقش بـاز توليدی زنان آن‌ها را مجبور به كار پاره وقت، انعطاف‌پذير يا اشتغال خانگی (كار درخانـه) مي‌كند. اين شرايط درعين حال كه زنان سرپرست خانوار را از آموزش و كسب مهارت باز مي‌دارد، موجب دريافت دستمزد كم‌تر مي‌شود. تبعـيض درمحـل كـار مـی‌توانـد از ديگـر پيامدهای كار پاره وقت و بدون مهارت زنان باشـد. دشـواري تركيـب شـغل درآمـدزا بـا مراقبت از خانواده درواقع، مسئله‌ای است كه همه زنان به‌ويژه زنان سرپرسـت خـانوار را به خود مشغول داشته و موجب تمركز آن‌ها دربخـش غيـر رسـمی بـازار كارشـده اسـت. بنابراين، در شرايطی كـه نـان‌آور خـانوار، بـه جـای دونفـر، يـك نفراسـت و زنـان دربخـش غيررسمی و درشغل‌های كم ارزش‌تر و با دستمزد كم‌تر اشتغال دارند، بايد انتظـار داشـت كـه زنان سرپرست خانوار با خطر فقر بيش‌تری مواجه شوند.

ب) محدوديت حمايت

موضوع ديگری كه زنان سرپرست خانوار را به فقيرترين فقرا تبديل می‌كند، نبود يا ضعف سياست‌های اجتماعی است كه به ندرت حداقل‌ها را برای آنان تأمين مي‌كند. نبود سيـستم جبران كننده كسری درآمدها از طرف نهادهای دولتی يا قابل اغماض بـودن آثـار خـدمات اين سيستم‌های جبرانی بر وضعيت خانواده در بـسياری از كـشورها گـزارش شـده اسـت.

ج) شبكه روابط اجتماعي

دليل ديگر فقر زنان سرپرست خانوار محدوديت شبكه روابط اجتمـاعي زنـان و درنتيجـه دسترسی پائين آنان به سرمايه اجتماعی است. اين محدوديت گاهی ناشی از قطع روابـط با اقوام همسر سابق و گاهي ناشی از ترجيح تنهايی بر روابط با سـايرين اسـت. پيامـدهای فرهنگی ناشي از طلاق و در مواردی شرمساری از نـوع شـغل سـبب مـی‌شـود كـه زنـان سرپرست خانوار از برقراری روابط با ديگران پرهيزكنند. البته با توجه به نقش‌های چندگانه و مسئوليت‌های بسيار آنان، غالباً وقت اضافی نيز براي برقراری روابط اجتماعی ندارند. بدين ترتيب در پارادايم جديد فقر، زنـان سرپرسـت خـانوار بـا تحليـل فقـر برمبنـای محروميت مادی، كه اندازه‌گيری آن با درآمد، هزينه يا مصرف آسان‌تر است، فقيرترين فقرا شناخته می‌شوند. مهم‌تر اين كه براساس اين پارادايم، فقر و محروميت پديده‌ای است كه از نسلی به نسل ديگر انتقال می‌يابد زيرا زنان سرپرست خانوار قـادر بـه حمايـت مناسـب از اعضای تحت سرپرستی خود نيستند. درنتيجه اعـضای خانوارهـای زن سرپرسـت فقرايـی هستند كه در يك دايره بسته حركت می‌كنند

786

 

 

 

 

سرویس : استان
تاریخ : ۱۳۹۸/۱۰/۲۹ - ۱۰:۰۴
کد خبر: ۴۶۴۷۶۴
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۸/۱۲/۵ - ۰۸:۵۳
هشدار نتانیاهو نسبت به مداخله خارجی در انتخابات آتی
نخست وزیر رژیم صهیونیستی نسبت به خطر شایعه پراکنی‌ها بر روند انتخابات آتی اسرائیل هشدار داد.
۱۳۹۸/۱۲/۵ - ۰۸:۵۱
تلاش‌های دیپلماتیک برای مهار تنش میان اسرائیل و نوار غزه
منابع اسرائیلی از تلاش دستگاه اطلاعات مصر و سازمان ملل برای مهار تنش ایجاد شده میان رژیم صهیونیستی و نوار غزه خبر دادند.
۱۳۹۸/۱۲/۵ - ۰۸:۴۹
آغاز رزمایش دریایی مشترک عربستان و آمریکا
منابع آگاه از آغاز رزمایش دریایی مشترک یگان‌های دریایی عربستان و آمریکا در پایگاه دریایی ملک عبدالعزیز خبر دادند.
۱۳۹۸/۱۲/۵ - ۰۸:۴۶
دیدار و رایزنی پادشاه اردن و امیر قطر
پادشاه اردن و امیر قطر در جریان دیدار با یکدیگر در کاخ "الحسینیه" بر لزوم تشکیل کشور مستقل فلسطین تاکید کردند.
۱۳۹۸/۱۲/۵ - ۰۸:۴۳
عملیات هلی‌برن نظامیان آمریکایی برای بازداشت یکی از شیوخ قبایل عراق
یک منبع امنیتی در استان الانبار اعلام کرد، نیروهای نظامی آمریکا امروز (دوشنبه) یکی از شیوخ استان الانبار عراق را بازداشت کردند.
۱۳۹۸/۱۲/۵ - ۰۸:۴۱
تداوم پیشروی ارتش سوریه در جنوب ادلب با آزادسازی دو شهرک
ارتش سوریه همزمان با ادامه عملیات شبانه خود در محورهای حومه جنوبی ادلب، کنترل دو شهرک جدید را پس از پاکسازی آنها از تروریست‌ها به دست گرفت.
۱۳۹۸/۱۲/۵ - ۰۸:۳۹
سرکرده جدید القاعده در شبه جزیره عرب تعیین شد
پس از تایید خبر کشته شدن قاسم الریمی، سرکرده تشکیلات تروریستی القاعده در شبه جزیره عرب، این تشکیلات سرکرده جدیدی را تعیین کرد.
۱۳۹۸/۱۲/۵ - ۰۸:۳۶
حمله جنگنده‌های اسرائیلی به نوار غزه
منابع آگاه از مجروح شدن چند فلسطینی در پی حمله جنگنده‌های رژیم صهیونیستی به نوار غزه خبر دادند.
۱۳۹۸/۱۲/۵ - ۰۸:۳۴
حمله موشکی رژیم صهیونیستی به حومه دمشق و پاسخ پدافند سوریه
خبرگزاری رسمی سوریه از ناکام گذاشته شدن حمله رژیم صهیونیستی به دمشق و رهگیری اکثر موشک‌های شلیک شده از سوی جنگنده‌های این رژیم توسط پدافند هوایی سوریه در نیمه شب یکشنبه در آسمان حومه دمشق خبر داد.
۱۳۹۸/۱۲/۵ - ۰۸:۲۷
بدنتان قادر است، شما را برای رسیدن به خوشبختی یاریتان دهد
اغلب به این نکته واقف هستیم که سلامت روح بر سلامت جسم تأثیر می گذارد؛ اما عده کمی از ما به این شناخت رسیده ایم که عدم سلامت جسم بر سلامت روح و روان نیز تاثیر می گذارد. این نکته را نیز فراموش نکنید که ...

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها

۱۳۹۸/۱۱/۲۹ - ۰۹:۳۵
به مناسبت ولادت حضرت فاطمه(س)؛
تجلیل از بانوان فرمانداری ایرانشهر
۱۳۹۸/۱۱/۲۹ - ۰۸:۳۳
گفتگو با بانوی بلوچ فرهنگی
آمنه ریگی بانوی فرهیخته فرهنگی گفت : شهدا بزرگ ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی هستند که شرح حال هر کدام از این گلهای باغ انقلاب ، روح را مصفا و دل را معطر می کند .
۱۳۹۸/۱۱/۳۰ - ۰۶:۵۷
امام خامنه‌ای: اگر مجلس ضعیف و خودباخته باشد تأثیر منفی بلندمدت دارد / رأی‌دادن یک وظیفه شرعی است
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (سه‌شنبه) در دیدار هزاران نفر از مردم آذربایجان‌شرقی، حضور در انتخابات مجلس را وظیفه شرعی، ملی، انقلابی و حق مدنی آحاد مردم برشمردند.
۱۳۹۸/۱۱/۳۰ - ۰۷:۰۶
جزئیات پرداخت وام مسکن ۱۷۰میلیون‌تومانی
مقام مسئول بانک مسکن جزئیات پرداخت وام‌های مسکن ۱۳۰، ۱۴۰ و ۱۷۰ میلیون تومانی را تشریح کرد.
۱۳۹۸/۱۱/۳۰ - ۰۶:۳۵
خواص انار
در انتخاب انار، انواع سنگین‌تر آن بهتر است و پوست آن باید صاف، شفاف، نازک و بدون ترک باشد.
۱۳۹۸/۱۱/۳۰ - ۰۶:۲۰
چگونه کودک‌مان را فعال‌تر نگه‌داریم
خیلی از والدین تصور می‌کنند که فعال نگه‌ داشتن کودکان و عادت دادن آنها به ورزش سخت است اما ۶۰ دقیقه تحرک برای کودکان و بازی و ورزش کار سختی نیست. بهترین راه تشویق کودکان به ورزش و تفریح آموزش والدین و...
۱۳۹۸/۱۱/۳۰ - ۰۷:۰۲
آغاز جشن نیکوکاری از ۱۴ اسفند در مدارس و پایگاه‌های کمیته امداد
مدیرکل کمیته امداد استان تهران از برگزاری جشن نیکوکاری در اسفندماه خبر داد و گفت: در آستانه سال نو شمسی و طبق سال‌های گذشته جشن نیکوکاری از ۱۴ اسفند ماه و با شعار «عید را به خانه‌هایشان ببریم» آغاز م...
۱۳۹۸/۱۱/۲۹ - ۰۹:۴۲
حضرت آیت الله خامنه‌ای :هرچه حضور مردم در پای صندوقها بیشتر باشد، مجلس قوی‌تر است
رهبر معظم انقلاب اسلامی تصریح کردند: در انتخابات هم مثل ۲۲بهمن و بزرگداشت شهید سلیمانی دشمن به هدفش نمی‌رسد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۹ - ۰۹:۳۶
جانشین سپاه سلمان استان:
حضور در انتخابات وظیفه اساسی همگی است و ان شاءالله با حضور مستحکم بار دیگر در صحنه های انقلاب نقش آفرین باشید
۱۳۹۸/۱۱/۲۹ - ۰۹:۳۲
شهرستان ایرانشهر؛
مراسم گرامیداشت ولادت حضرت فاطمه (س) و روز زن