وبسایت خبری
امروز: دوشنبه ۲۷ آیان ۱۳۹۸
زن و حقوق اجتماعی
کارگاه حقوق بانوان در سرباز برگزار شد
هدف ما از حقوق اجتماعی فعالیتها، شغلها و مهارتهایی است که در بعد مادی و معنوی جوامع مختلف ، خیر و مصلحت را به ارمغان می آورد . اگر به ضرورت التزام زن به ضوابط و آداب اسلامی توجه کنیم دیگر در چنین شرایطی نمی بینیم که خداوند در راههایی که فراروی این فعالیتها ی سود آوری برای جامعه ، گشوده ، میان زن و مرد تفاوت گذاشته باشد.

کارگاه حقوق بانوان به کارشناسی خانم رمضانی مورخ 28مهر98در روستای مچمیتگ برگزار شد.

حضور زن همراه با مردان در مساجد:

این از جمله حرکتهای اجتماعی ای است که خیر و مصلحت مادی و معنوی را برای جامعه در بر دارد . رسول خدا (ص) فرموده است (( هر گاه همسرانتان از شما اجازه خواستند که شبانه به مسجد بروند، به آنها اجازه دهید)). حضرت عایشه فرمود: ((رسول خدا (ص) نماز صبح را می خواندند آنگاه زنان از مسجد بطرف خانه بر می گشتند ، در حالی که لباسی ابریشمی خود را به تن پیچیده و از شدت تاریکی شناسایی نمی شدند )).

و چه بسا زن بچه های خردسالش را در مسجد به همراه داشت و از این کار او ممانعتی به عمل نمی آید . در حدیث صحیح آمده است رسول خدا (ص) می فرماید: ((من به نماز بر می خیزم و می خواهم آن را بطول بخوانم ، منتها گریه بچه را می شنوم و به همین خاطر نمازم را کوتاه می خوانم چون دوست ندارم مادرش را به زخمت بیندازم )).

در صورت بر شمردن این نوع از احادیث رسول خدا (ص) می توان از این اطمینان حاصل کرد که بر خلاف تصور بعضیها ، در زمان رسول خدا (ص) مساجد تنه به مردان اختصاص نداشته بلکه سازمانی بوده که مردان و زنان در آن شریک همدیگر بود ه اند و همانگونه که آکنده از صفوف زنان نیز پر بوده است.

پیداست اجتماع مسلمانان در مسجد برای برگزاری نماز جماعت ، سرچشمه حرکت بسوی فعالیتهای مختلف اجتماعی است .

رسول خدا (ص) می فرماید : (( نماز جماعت انسان بر نماز انفرادیش 25 درجه برتری دارد)).

 مصدر وظایف و حقوق زن در اسلام

 وظایفی که اسلام آنها را مربوط به زنان می داند ، مصدرش تنها و تنها عبودیت و بندگی زن برای ذات اقدس الهی است.

و عبودیت و بندگی برای خداوند سبحان هم، یکی از نخستین حقایق اسلام و روشنترین واقعیت در نظام آفرینش و نخستین مستلزمات اعتقاد به وجود خداست . البته ما در اینجا در صدد منا قشه و اقامه دلیل و حجت بر این واقعیت نیستیم .

پیداست که زن و مرد در همین حقیقت با هم تفاوت ندارند ؛ چرا که عبودیت و بندگی از مملوک بودن نشات می گیرد . و بی تردید هر کدام از زن و مرد هم مملوک خدا هستند . به همین خاطر عبودیت زن و مرد برای خداوند در ماهیت و اندازه خود ، یک چیز است و راهی برای تشخیص تفاوت عبودیت در میان آنها وجود ندارد.

نتیجه ای که از این به دست می آید ، این است وظایفی که خداوند مردان را بدانها مکلف ساخته ، درست همان وظایفی هستند که زنان را نیز بدانها مکلف ساخته است.

غالبا" از این وظایف به (( حقوق خدا)) تعبیر می شود که از آن جمله است حدیثی که مسلم با سند خود از معاذ روایت کرده است که رسول خدا (ص)  فرمود: (( حق خداوند بر بندگانش آن است که وی را بپرستند و برای او انبازی قرار ندهند و و حق بندگان هم بر خدا این است  که در صورت پرستش  او و انباز نگرفتن برای او ، ایشان را عذاب ندهد)).

این حدیث در بر دارند ه همان چیز هایی است که ما از آنها به (( حقوق خداوند)) تعبیر نموده است و هر کدام از آنها احکام گونا گون فراوان است؛ چه اینکه کلیه مبانی و احکام مختلف شریعت اسلامی یا در حوزه وظایف ، یعنی حقوق خداوند قرار دارد ، و یا در حوزه حقوق یعنی حقوق بندگان.

با تامل در فرمایش رسول خدا (ص) در حدیث مزبور ((حق خداوند بر بندگان ...))، روشن می شود که واژه (( عباد )) در اینجا تنها عبادت از مردان نیست، بلکه از راه قاعده تغلیب ، زن و مرد را مثل هم در بر دارد و این خود موکد این است که نسبت به وظایفی که بندگان خدا بدانها مکلفند ، میان مردان و زنان تفاوت وجود دارد.

شاید سوال شود : چرا مردان تکلیفاتی بر دوش دارند که زنان بدانها مکلف نیستند و در مقابل نیز ، چرا زنان تکالیفی دارند که مردان ندارند؟ که از جمله نوع اول ؛ تامین مخارج خانواده و رفتن برای برگزاری نماز جمعه می باشد که تنها وظیفه مردان است. و از جمله نوع دوم کار دایگی و ستر مظاهر زیبایی بدن در برابر مردان بیگانه می باشد، که تنها وظیفه زنان است.


786

سرویس : استان
تاریخ : ۱۳۹۸/۷/۲۸ - ۱۰:۰۲
کد خبر: ۴۶۲۸۲۹
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۸/۸/۲۵ - ۰۹:۰۹
همایش هفته وحدت در نیکشهر
همایش هفته وحدت با حضور معاونت هماهنگی امورعمرانی فرمانداری،معاونت برنامه ریزی ائمه جمعه و جماعات ،اعضای شورای اداری ،اعضای شورای شهر در سالن اجتماعات اداره فرهنگ وارشاد اسلامی نیکشهر برگزارشد
۱۳۹۸/۸/۲۵ - ۰۹:۰۷
مدرسه یاران محسنین در شهر بنت افتتاح شد.
مدرسه 6 کلاسه یاران محسنین محله شیخان با حضور خیرین در منطقه بنت افتتاح شد.
۱۳۹۸/۸/۲۵ - ۰۹:۰۶
شهرستان نیکشهر (بنت)
حضور مهندس طوقی مدیر کل محترم امور عشایر استان در بخش بنت
۱۳۹۸/۸/۲۵ - ۰۹:۰۱
جلسه هم اندیشی مدیران متوسطه لاشار برگزار شد.
جلسه هم اندیشی مدیران متوسطه لاشار به منظور بررسی اقدامات و ارائه راهکارها و طرح های کیفیت بخشی آموزش در دبیرستان نمونه دولتی راه انبیا برگزار شد.
۱۳۹۸/۸/۲۵ - ۰۸:۵۹
جلسه توجیهی زمان ، مکان و تعیین حوزه های برگزاری آزمون استخدامی برگزار شد
جلسه توجیهی آزمون متمرکز دستگاه های اجرایی شهرستان نیکشهر با حضور کلیه عوامل برگزاری آزمون در محل کانون فرهنگی تربیتی امام خمینی برگزار شد.
۱۳۹۸/۸/۲۵ - ۰۸:۵۸
تبدیل خانه باغ های روستایی به بومگردی
یکی از راه های ایجاد اشتغال در مناطق روستایی تبدیل خانه باغ ها به اقامتگاه بومگردی می باشد .
۱۳۹۸/۸/۲۵ - ۰۸:۵۶
بنجار
همایش بزرگ پیاده روی خانوادگی بخش مرکزی بنجار + تصویر
۱۳۹۸/۸/۲۵ - ۰۸:۵۳
شهرستان زابل
همایش پیاده روی خانواده ها و کارکنان تیپ حضرت علی اکبر(ع) + تصویر
۱۳۹۸/۸/۲۵ - ۰۸:۴۹
به مناسبت هفته وحدت؛
برگزاری جشن بهار مهربانی در چابهار
۱۳۹۸/۸/۲۵ - ۰۸:۴۷
بازدید سرزده ی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد نیکشهر از پردیس آموزشی بنت
مسعود رئیسی ریاست دانشگاه آزاد اسلامی واحد نیکشهر به همراه بخشدار بنت، معاون آموزشی واحد دانشگاهی به صورت سرزده از پردیس آموزشی بنت بازدید به عمل آوردند

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها

۱۳۹۸/۸/۲۱ - ۰۸:۴۴
برگزاری دهمین یادواره شهدای وحدت، خدمت و امنیت
معاون هماهنگ کننده نیروی زمینی؛صهیونیسم قطعا از اختلاف میان مسلمان خوشحال خواهد شد...
۱۳۹۸/۸/۲۳ - ۰۲:۴۴
نقش بانوی بلوچ در رونق تولید و اقتصاد
زنان نه تنها بنیاد اقتصادجامعه بلکه بنیان توسعه به شمار می روند امروز زنان تولیدکننده ثروت هستند و با تربیت و آموزش درست فرزندان خود یک تولید ثروت به شمار می روند و اساسی ترین فاکتورپایداری نظام اقتصا...
۱۳۹۸/۸/۲۳ - ۰۲:۴۳
نشانه های تشخیص استرس بیش‌ از حد
زمانی که سیستم ایمنی بدن در اثر استرس ضعیف می‌شود، پوست می‌تواند توسط موادی که هرگزبه آنها حساسیت نداشته‌اید، مانند صابون، سرما، گرما، لوسیون و مواد شوینده تحریک شود و واکنش های آلرژیک از خود نشان دهد...
۱۳۹۸/۸/۲۳ - ۰۳:۲۲
سامانه ثبت نام مسکن ملی در سیستان و بلوچستان بازگشایی می‌شود
معاون بازآفرینی و مسکن اداره کل راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان گفت: سامانه ثبت نام مسکن ملی که از روز گذشته کار خود را آغاز کرد به علت استقبال زیاد تکمیل ظرفیت شد اما پس از پایش لازم در روزهای اخیر س...
۱۳۹۸/۸/۲۳ - ۰۲:۵۴
سردار سلامی: تولید اقتدار محصول حضور فیزیکی و روانی «اطلاعات» است
فرمانده کل سپاه پاسداران در چهارمین همایش جامعه اطلاعاتی سپاه گفت: اقتدار اطلاعاتی اصل بازدارنده است که هزینه‌های برخورد را کاهش می‌دهد و ضامن امنیت و آرامش جامعه است.
۱۳۹۸/۸/۲۳ - ۰۲:۵۲
پیش‌بینی باران، برف و دمای منفی۱۱درجه در برخی مناطق کشور
سازمان هواشناسی با پیش‌بینی بارش برف و دمای منفی ۱۱درجه در مناطق زلزله‌زده اعلام کرد:‌ از جمعه تا دوشنبه در ۱۳ استان باران و در ارتفاعات برف می‌بارد.
۱۳۹۸/۸/۲۳ - ۰۲:۴۷
وظیفه سنگین تشکل های دانشجویی
برای اینکه ما بتوانیم به این آینده های مطلوب برسیم، احتیاج به نسل جوان با همت پُر انگیزه ی تلاشگر کاردان راه بلد داریم. یکی از شرایط اصلی اش مؤمن بودن و متقی بودن است ؛ اینکه می گوییم تشکلهای اسلامی و...
۱۳۹۸/۸/۲۳ - ۰۲:۴۶
نگرش نادرست جامعه نسبت به سن پیری و پیامدهای نامطلوب حاصل از آن
جامعه‌ی کنونی، تصویری منفعل و ناتوان از افراد مسن ترسیم می‌کند که پیامدهای نامطلوبی به‌همراه دارد و لازم است این نگرش تغییر پیدا کند.
۱۳۹۸/۸/۲۳ - ۰۲:۵۹
ثبت‌نام‌ ۶۰ هزار ایرانی در طرح ملی مسکن / ۱۵ درصد مسکن‌های مهر ‌متقاضی ندارد
معاون شهری بنیاد مسکن کشور با بیان اینکه استقبال مردم از طرح اقدام ملی مسکن مناسب بوده است، گفت:‌ روز گذشته ۶۰ هزار نفر در این طرح ثبت نام کردند.
۱۳۹۸/۸/۲۳ - ۰۲:۵۶
پیروزی ایران برابر مالزی/ شاگردان موسوی‌نسب با اقتدار صعود کردند
تیم کبدی ایران به یک پیروزی دیگر در رقابت‌های قهرمانی جوانان جهان دست یافت.