وبسایت خبری
امروز: سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹
زن و حقوق اجتماعی
کارگاه حقوق بانوان در سرباز برگزار شد
هدف ما از حقوق اجتماعی فعالیتها، شغلها و مهارتهایی است که در بعد مادی و معنوی جوامع مختلف ، خیر و مصلحت را به ارمغان می آورد . اگر به ضرورت التزام زن به ضوابط و آداب اسلامی توجه کنیم دیگر در چنین شرایطی نمی بینیم که خداوند در راههایی که فراروی این فعالیتها ی سود آوری برای جامعه ، گشوده ، میان زن و مرد تفاوت گذاشته باشد.

کارگاه حقوق بانوان به کارشناسی خانم رمضانی مورخ 28مهر98در روستای مچمیتگ برگزار شد.

حضور زن همراه با مردان در مساجد:

این از جمله حرکتهای اجتماعی ای است که خیر و مصلحت مادی و معنوی را برای جامعه در بر دارد . رسول خدا (ص) فرموده است (( هر گاه همسرانتان از شما اجازه خواستند که شبانه به مسجد بروند، به آنها اجازه دهید)). حضرت عایشه فرمود: ((رسول خدا (ص) نماز صبح را می خواندند آنگاه زنان از مسجد بطرف خانه بر می گشتند ، در حالی که لباسی ابریشمی خود را به تن پیچیده و از شدت تاریکی شناسایی نمی شدند )).

و چه بسا زن بچه های خردسالش را در مسجد به همراه داشت و از این کار او ممانعتی به عمل نمی آید . در حدیث صحیح آمده است رسول خدا (ص) می فرماید: ((من به نماز بر می خیزم و می خواهم آن را بطول بخوانم ، منتها گریه بچه را می شنوم و به همین خاطر نمازم را کوتاه می خوانم چون دوست ندارم مادرش را به زخمت بیندازم )).

در صورت بر شمردن این نوع از احادیث رسول خدا (ص) می توان از این اطمینان حاصل کرد که بر خلاف تصور بعضیها ، در زمان رسول خدا (ص) مساجد تنه به مردان اختصاص نداشته بلکه سازمانی بوده که مردان و زنان در آن شریک همدیگر بود ه اند و همانگونه که آکنده از صفوف زنان نیز پر بوده است.

پیداست اجتماع مسلمانان در مسجد برای برگزاری نماز جماعت ، سرچشمه حرکت بسوی فعالیتهای مختلف اجتماعی است .

رسول خدا (ص) می فرماید : (( نماز جماعت انسان بر نماز انفرادیش 25 درجه برتری دارد)).

 مصدر وظایف و حقوق زن در اسلام

 وظایفی که اسلام آنها را مربوط به زنان می داند ، مصدرش تنها و تنها عبودیت و بندگی زن برای ذات اقدس الهی است.

و عبودیت و بندگی برای خداوند سبحان هم، یکی از نخستین حقایق اسلام و روشنترین واقعیت در نظام آفرینش و نخستین مستلزمات اعتقاد به وجود خداست . البته ما در اینجا در صدد منا قشه و اقامه دلیل و حجت بر این واقعیت نیستیم .

پیداست که زن و مرد در همین حقیقت با هم تفاوت ندارند ؛ چرا که عبودیت و بندگی از مملوک بودن نشات می گیرد . و بی تردید هر کدام از زن و مرد هم مملوک خدا هستند . به همین خاطر عبودیت زن و مرد برای خداوند در ماهیت و اندازه خود ، یک چیز است و راهی برای تشخیص تفاوت عبودیت در میان آنها وجود ندارد.

نتیجه ای که از این به دست می آید ، این است وظایفی که خداوند مردان را بدانها مکلف ساخته ، درست همان وظایفی هستند که زنان را نیز بدانها مکلف ساخته است.

غالبا" از این وظایف به (( حقوق خدا)) تعبیر می شود که از آن جمله است حدیثی که مسلم با سند خود از معاذ روایت کرده است که رسول خدا (ص)  فرمود: (( حق خداوند بر بندگانش آن است که وی را بپرستند و برای او انبازی قرار ندهند و و حق بندگان هم بر خدا این است  که در صورت پرستش  او و انباز نگرفتن برای او ، ایشان را عذاب ندهد)).

این حدیث در بر دارند ه همان چیز هایی است که ما از آنها به (( حقوق خداوند)) تعبیر نموده است و هر کدام از آنها احکام گونا گون فراوان است؛ چه اینکه کلیه مبانی و احکام مختلف شریعت اسلامی یا در حوزه وظایف ، یعنی حقوق خداوند قرار دارد ، و یا در حوزه حقوق یعنی حقوق بندگان.

با تامل در فرمایش رسول خدا (ص) در حدیث مزبور ((حق خداوند بر بندگان ...))، روشن می شود که واژه (( عباد )) در اینجا تنها عبادت از مردان نیست، بلکه از راه قاعده تغلیب ، زن و مرد را مثل هم در بر دارد و این خود موکد این است که نسبت به وظایفی که بندگان خدا بدانها مکلفند ، میان مردان و زنان تفاوت وجود دارد.

شاید سوال شود : چرا مردان تکلیفاتی بر دوش دارند که زنان بدانها مکلف نیستند و در مقابل نیز ، چرا زنان تکالیفی دارند که مردان ندارند؟ که از جمله نوع اول ؛ تامین مخارج خانواده و رفتن برای برگزاری نماز جمعه می باشد که تنها وظیفه مردان است. و از جمله نوع دوم کار دایگی و ستر مظاهر زیبایی بدن در برابر مردان بیگانه می باشد، که تنها وظیفه زنان است.


786

سرویس : استان
تاریخ : ۱۳۹۸/۷/۲۸ - ۱۰:۰۲
کد خبر: ۴۶۲۸۲۹
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۹/۳/۶ - ۰۶:۳۷
انصارالله سالروز آزادسازی جنوب لبنان را تبریک گفت
جنبش انصارالله یمن سالروز مقاومت و آزادسازی جنوب لبنان از اشغال رژیم صهیونیستی را به لبنان و نیروهای مقاومت تبریک گفت.
۱۳۹۹/۳/۶ - ۰۶:۳۶
عبدالباری عطوان آزادسازی جنوب لبنان را "پیروزی محوری" برای مقاومت لبنان خواند
"ما جزو آن دسته از نویسندگانی نیستیم که در سالروز برخی وقایع مهم تاریخی فورا دست به قلم می‌شوند و همان عبارات را تکرار می‌کنند اما دشوار است بیستمین سالروز پیروزی بزرگ مقاومت لبنان در ۲۵ مه ۲۰۰۰ و خرو...
۱۳۹۹/۳/۶ - ۰۶:۳۴
جهاد اسلامی: مقاومت گزینه ملت فلسطین برای پس‌گیری سرزمین‌شان است
جنبش جهاد اسلامی با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد، مقاومت گزینه ملت فلسطین برای پس‌گیری سرزمینشان است و هیچ راهی جز تقویت مقاومت و تداوم آن برای مقابله همه‌جانبه با رژیم اشغال‌گر وجود ندارد.
۱۳۹۹/۳/۶ - ۰۶:۳۲
اولین اظهار نظر دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس درباره بحران قطر
دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس در اولین واکنش به بحران میان کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و محاصره قطر اعلام کرد، اختلاف میان کشورهای عربی حوزه خلیج فارس که به سومین سال خود نزدیک می‌شود، چالشی برای روند...
۱۳۹۹/۳/۶ - ۰۶:۳۰
ترامپ با برنامه کرونایی پنتاگون چه می‌کند
پنتاگون فعالانه در حال برنامه‌ریزی برای مدارا با کروناویروس تا سال ۲۰۲۱ است اما این برنامه‌ریزی می‌تواند خشم رئیس جمهوری آمریکا را که از تضعیف کرونا صحبت می‌کند، برانگیزد.
۱۳۹۹/۳/۶ - ۰۶:۲۹
درخواست دادستان کل ونزوئلا برای تروریستی خواندن حزب گوایدو
دادستان کل ونزوئلا از دادگاه عالی این کشور خواست حزب خوآن گوایدو رهبر مخالفان را یک سازمان "تروریستی" اعلام کند و آن را مقصر حمله ناکام چند وقت پیش با قایق به خاک این کشور اعلام کرد.
۱۳۹۹/۳/۶ - ۰۶:۲۷
تعیین سفیر روسیه در دمشق به عنوان نماینده پوتین در توسعه روابط با سوریه
رئیس‌جمهوری روسیه سفیر این کشور در دمشق را به عنوان فرستاده ویژه خود برای گسترش روابط میان دو طرف تعیین کرد.
۱۳۹۹/۳/۳ - ۰۵:۳۵
احادیث زیبا در مورد اخر ماه رمضان
رمضان ماه رحمت رسول خدا (صلى الله علیه و آله) فرمود: هو شهر اوله رحمة و اوسطه مغفرة و اخره عتق من النار؛ رمضان ماهى است كه ابتدایش رحمت است و میانه‏اش مغفرت و پایانش آزادى از آتش جهنم. منبع : (...
۱۳۹۹/۳/۳ - ۰۵:۳۱
ﻛﻔﺎﺭﻩ ﭼﻴﺴﺖ؟
ﻛﻔﺎﺭﻩ ﻋﺒﺎﺭﺕ ﺍﺯ ﺟﺰﺍﻯ ﺷﺮﻋﻰ ﻣﻲ ﺑﺎﺷﺪ ﻛﻪ ﺧﺪﺍﻭﻧﺪ ﺳﺒﺤﺎﻧﻪ ﺗﻌﺎﻟﻰ ﺁﻧﺮﺍ ﺑﺮ ﻛﺴﻴﻜﻪ ﺑﻌﻀﻰ ﺍﺯ ﺟﺮﺍﻳﻢ ﺍﺯ ﺍﻭ ﺳﺮﺯﻧﺪ ﺗﻌﻴﻦ ﻓﺮﻣﻮﺩﻩ ﺍﺳﺖ ﻣﺎﻧﻨﺪ، ﻭﺟﻮﺏ ﻛﻔﺎﺭﻩ ﺑﺮ ﻗﺎﺗﻞ ﻳﺎ ﻛﺴﻴﻜﻪ ﺳﻮﮔﻨﺪﺵ ﺭﺍ ﻣﻰ ﺷﻜﻨﺪ.
۱۳۹۹/۳/۳ - ۰۵:۰۰
پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو از 7 خرداد
به منظور افزایش عرضه کارخانه‌ای خودرو به بازار نخستین فروش فوق العاده محصولات گروه صنعتی ایران خودرو از چهارشنبه هفتم خردادماه آغاز می شود.

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها

۱۳۹۹/۲/۳۱ - ۰۷:۲۰
به مناسبت روز جهانی قدس:
مصاحبه با معصومه میربلوچ زهی دانش آموز خاشی
۱۳۹۹/۲/۳۱ - ۰۷:۰۲
به مناسبت روز جهانی قدس:
بیانیه سرطایفه مرادزهی
۱۳۹۹/۲/۳۱ - ۰۷:۱۷
رزمایش کمک مومنانه:
مصاحبه با مسئول فرهنگی، هنری و اجتماعی سپاه شهرستان خاش: جناب اقای علیرضا هاشمی فر
۱۳۹۹/۲/۳۱ - ۰۷:۱۰
نماز عید فطر در عیدگاه مرکزی سراوان برگزار نمیشود و استثنائا در ۱۴ مسجد برگزار میشود.
هیئت امنای عیدگاه مرکزی سراوان طی جلسه ای تصویب کرد: نماز عید فطر در عیدگاه مرکزی سراوان برگزار نمیشود و استثنائا در ۱۴ مسجد برگزار میشود.
۱۳۹۹/۲/۳۱ - ۰۷:۰۴
به مناسبت روز قدس:
پیام ریاست اداره ورزش و جوانان شهرستان خاش
۱۳۹۹/۲/۳۱ - ۰۷:۱۸
به مناسبت روز جهانی قدس
مصاحبه خبرنگار کانون فرهنگی زنان بلوچ چابهار با نويسنده و محقق اهل سنت چابهاربه مناسبت روزجهانی قدس مولوي سيدمحمد درتكيده گفت:ويروس كويد 19 فقط جان ما را مي گيرد ولي كويد 1948 نه تنها جان ما را مي گير...
۱۳۹۹/۲/۳۱ - ۰۷:۲۲
بیانیه سر طایفه عزیزی به مناسبت روز جهانی قدس
به گزارش خبرنگارپایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ از نیکشهردر این بیانیه آمده است:
۱۳۹۹/۳/۳ - ۰۴:۵۸
رهبر معظم انقلاب: عرصه جهاد در همه سرزمین‌های فلسطینی گسترش یابد/ مجرم اصلی فاجعه فلسطین، دولتهای غربی و سیاستهای شیطانی آنهاست
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی امروز (جمعه) در سخنانی به مناسبت روز جهانی قدس با اشاره به گشوده شدن فصل جدیدی در مبارزه برای فلسطین بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و ظهور جبهه مقاومت و تغ...
۱۳۹۹/۲/۳۱ - ۰۷:۳۲
شهرستان ایرانشهر؛
برگزاری نشست هم اندیشی فرماندار با مدیران و کارشناسان روابط عمومی ادارات و نهادهای شهرستان ایرانشهر
۱۳۹۹/۲/۳۱ - ۰۷:۳۰
گفتگو با حاج عبدالحسین سجادی معتمد شهرستان ایرانشهر بمناسبت روز جهانی قدس
حاج عبدالحسین سجادی گفت : اسرائیل نماد یک رژیم جعلی است که بر بستر انواع تجاوزات و بد اخلاقی‌ها و قانون شکنی‌ها شکل گرفته است.