وبسایت خبری
امروز: دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸
آیین همسرداری
کارگاه آموزشی آیین همسرداری در خاش برگزار شد
در نگاه تعاليم سازنده اسلام، خانواده كانوني مقدّس، مبارك و مورد رضايت حق تعالي تلقّي شده و مورد ستايش و تمجيد خداوند متعال قرار گرفته است. پيامبر گرامي صلي‏الله‏عليه‏و‏آله مي‏فرمايند: «در اسلام هيچ بنياني پيش خداوند محبوب‏تر و ارزشمندتر از بنيان تشكيل خانواده و بنيان ازدواج نيست.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی کانون فرهنگی زنان بلوچ از خاش، چهارشنبه ۱۷ مهرماه به همت کانون فرهنگی زنان بلوچ در راستای خدمت گزاری به جامعه بانوان شهرستان، کارگاه آموزشی آیین همسرداری با کارشناسی سرکار خانم نوری و با حضور جمعی از بانوان در کارگاه خیاطی  برگزار گردید.

خلاصه مطالب به شرح ذیل می‌باشد:

نگرش اسلام به خانواده

خانواده از نگاه اسلام و آموزه‏ هاي ديني، نهادي مقدس، سازماني حركت آفرين، ساحلي براي آرامش و بستري براي رشد و تربيت، جايگاه پيشرفت مادي و معنوي و تجلّي‏گاه شكوفايي و بالندگي است. اگر ضروري باشد تا انسان براي نيل به كمال و بهروزي از يك نردبان چند پله‏اي صعود كند و بالا برود، به طور حتم و يقين اولين پله اين نردبان ترقي و رشد، تشكيل خانواده است. به همين دليل، يعني به دليل تأثير شگرف خانواده در شكوفايي و رشد افراد، بيشتر انديشمندان ديني و بزرگان علوم انساني واجتماعي‏درباره خانواده، توصيه‏ها ودستوراتي‏بيان‏نموده‏اند.

در متون اسلامي و آموزه‏هاي ديني نيز دستورات سازنده‏اي در رابطه با تعامل همسران و امور خانواده وارد شده است. علاوه بر اين، در تمام اديان الهي نيز به خانواده توجه ويژه شده و براي هدايت آن، قوانيني وضع گرديده است. در آموزه‏هاي اسلامي به دليل اينكه آخرين و كامل‏ترين دين الهي است، توصيه‏ها، دستورالعمل‏ها و قوانين محكم، جامع و فراواني در رابطه با خانواده بيان گرديده است.

در نگاه تعاليم سازنده اسلام، خانواده كانوني مقدّس، مبارك و مورد رضايت حق تعالي تلقّي شده و مورد ستايش و تمجيد خداوند متعال قرار گرفته است. پيامبر گرامي صلي‏الله‏عليه‏و‏آلهمي‏فرمايند: «در اسلام هيچ بنياني پيش خداوند محبوب‏تر و ارزشمندتر از بنيان تشكيل خانواده و بنيان ازدواج نيست.» این همه تقدير و تمجيد از ازدواج و بنيان خانواده به دليل آن است كه ازدواج منشأ سرنوشت‏ساز خانواده و نقطه شروع يك واحد اجتماعي ستوده است. ازدواج به عنوان سنگ بناي اوليه خانواده و به عنوان عاملي اساسي در شكل‏گيري اين نهاد با عظمت بوده و زمينه‏ساز زوجيت و همدلي دو جوان و همچنين بسترساز پيشرفت مادي و معنوي آنان خواهد بود. خانواده‏اي كه به دنبال ازدواج بنا نهاده مي‏شود به مثابه لنگرگاه امني است كه همسران جوان در بستر آن با اطمينان و صلابت، بر ناكامي‏ها و فراز و نشيب‏هاي زندگي چيره شده و از وادي‏هاي شكست، مصمّم و استوار عبور كرده و به سوي اعلا علّيّين (قرب خدا) كه همانا مقصود خلقت است، پرواز مي‏كنند.

قرآن كريم درباره آرامش و اطمينان‏بخشي خانواده و همسر مي‏فرمايد: از آيات و نشانه‏هاي قدرت خداوند اين است كه براي انسان از نوع و جنس خود، همسراني آفريد تا در كنار آنان (در خانواده) به آرامش و سكون نيل پيدا كنند و بين آنان دوستي و رحمت قرار داد. 

خانواده به دليل ايجاد حس وظيفه‏شناسي و مسئوليت‏پذيري موجب بروز و شكوفايي استعداد همسران شده و آنها را به سوي تلاش، سازندگی و نقش‏پذيري وادار مي‏سازد. شهيد مطهّري درباره نقش ارزنده خانواده مي‏نويسد:

... يك‏پختگي و پويايي وجود دارد كه جز در پرتو ازدواج و تشكيل خانواده پيدا نمي‏شود، در مدرسه پيدا نمي‏شود، در جهاد با نفس پيدا نمي‏شود، در نماز شب پيدا نمي‏شود. اين كمالات را فقط در تشكيل خانواده مي‏توان به دست آورد 

در آموزه‏ها و تعاليم اسلامي براي اين حسّ مسئوليت و تلاش در راه رفاه، بالندگي و پيشرفت معنوي خانواده، پاداش در نظر گرفته شده و حتي به منزله برترين كارها، يعني جهاد در راه خدا قرار گرفته است. خانواده سالم علاوه بر اينكه زمينه ترقّي معنوي، كسب ثواب،7 دوري از گناه، شادي، نشاط و امنيت مي‏گردد، زمينه‏ساز تربيت و توليد نسلي صالح و مطيع پروردگار شده و به اين وسيله نيز بركات و الطاف الهي را به طرف خانه و خانواده سرازير مي‏كند. پيامبر گرامي صلي‏الله‏عليه‏و‏آله درباره توليد نسل و تربيت فرزند مي‏فرمايند:

ازدواج كنيد و خانواده تشكيل دهيد تا صاحب فرزند شويد. به درستي كه من به زيادي شما در روز قيامت بر امت‏هاي ديگر افتخار مي‏كنم. 

اين نكته بسيار واضح و روشن است كه پيامبر گرامي صلي‏الله‏عليه‏و‏آلهبه صِرف جمعيت زياد افتخار نمي‏كند، بلكه مباحات پيامبر صلي‏الله‏عليه‏و‏آلهبه دليل جمعيت و افرادي است كه بندگي و اطاعت خدا كرده و به وسيله انجام وظايف ديني و انساني، به كمالات معنوي نايل شده باشند.

خانواده گروه كوچكي است كه به وسيله پيوند زناشويي بين دو نفر، يعني يك مرد و يك زن تشكيل و آغاز مي‏شود و با تولد فرزندان گسترش يافته و تعاملات ويژه‏اي به خود مي‏گيرد. خانواده در بين نهادها و سازمان‏هاي اجتماعي از ويژگي‏هاي منحصر به فردي برخوردار است، به گونه‏اي كه اين نهاد اجتماعي از سويي، طبيعي‏ترين، مهم‏ترين، ارزشمندترين، پردامنه‏ترين، مشروع‏ترين و اثربخش‏ترين گروه اجتماعي بوده و از سوي ديگر، روابط و تعاملات حاكم در آن، بسيار عاطفي، انساني و صميمي مي‏باشد. خانواده بستري مناسب براي پرورش و تربيت فرزندان و نسل‏هاي آينده است. اگر چنانچه خانواده‏اي نتواند نقش واقعي خود را ايفا كند و دچار ناهنجاري و مشكل گردد، نه تنها آسيب‏هاي جدي در درون خود ايجاد مي‏كند، بلكه بر تمام جامعه تأثير منفي خواهد گذاشت؛ چراكه جامعه انساني قوام و ماهيت خود را مديون خانواده و اعضاي آن مي‏باشد. 

فوايد تشكيل خانواده

الف. زمينه‏ساز آرامش رواني

به اعتقاد روان‏شناسان، آرامش و اطميناني كه براي همسران و حتي اعضاي ديگر خانواده در محيط خانواده بهنجار ايجاد مي‏شود، در هيچ جايي حاصل نمي‏گردد و محيط آن، امن‏ترين و رضايت‏بخش‏ترين بستر براي ارضاي نيازهاي رواني، به ويژه تأمين آرامش رواني مي‏باشد. محبت، غمخواري و پذيرش يكديگر كه از مهم‏ترين مؤلفه‏ها و ضروريات زندگي اجتماعي است، به بهترين وجهي در خانواده تأمين مي‏شود. 

ب. موجب رشد شخصيت

از آثار مهم ديگر ازدواج و تشكيل خانواده، رشد و تكامل شخصيت است؛ زيرا يكي از زمينه‏هاي مهم رشد شخصيت، برخورداري شخص از عزت نفس بالا مي‏باشد و ازدواج و ارتباط خانوادگي در افزايش عزّت نفس مؤثر است. به دليل اينكه زن و شوهر و فرزندان به طور معمول موجب حس رضايت‏مندي از زندگي مي‏گردند و به واسطه همسر شدن و پس از آن پدر و مادر شدن و احساس مسئوليت كردن، زمينه‏هاي توسعه وجودي و رشد شخصيت را فراهم مي‏سازند. وقتي اعضاي خانواده تعامل محبت‏آميز و صميمي با ديگران برقرار مي‏كنند، اين تعامل موجب مي‏شود تا ديگران را بخشي از وجود خود احساس كنند و اين اتفاق، نوعي توسعه خود است. ژان پياژه روان‏شناس معروف اروپايي، اعتقاد دارد كه حركت از خود ميان‏بيني به سويميان‏واگرايي در سير تحول كودك، دليل ارتقايشخص به مرحله بالاتر و كمال بيشتر است. در ازدواج و خانواده اين پديده به وضوح اتفاق مي‏افتد و هر عضوي از خود ميان‏بيني به سوي ميان واگرايي حركت مي‏كند. از اين‏رو، براي همسر و فرزندان و اعضاي خانواده ايثار و فداكاري كرده و آنها را جزئي از وجود خود مي‏داند.

ج. عامل سلامت و امنيت اجتماعي

ازدواج و تأسيس خانواده، براي امنيت جامعه مفيد بوده و زمينه جرم و بزهكاري را كاهش مي‏دهد. آماري كه توسط محققان علوم‏اجتماعي‏ارائه‏شده‏مؤيداين ادعاست. در يك تحقيق ميداني كه بر روي پانصد نفر از جوانان انگلستان انجام گرفت، اين نتيجه به دست آمد كه جوانان پس از تشكيل‏خانواده،كمتربه‏انجام‏كارهاي‏مجرمانه‏روي‏مي‏آورند و خلاف‏كاري در آنان كاهش چشمگيري پيدا مي‏كند.

د. بهترين بستر براي رفع نياز جنسي

نياز جنسي يكي از نيازهاي اساسي انسان‏هاست كه بايد ارضا شود. عدم توجه به اين بُعد از نيازها، افراد را دچار مشكلات جدي مي‏كند. خانواده و محيط آن مي‏تواند به بهترين صورت و منطقي‏ترين روش، نياز جنسي همسران را تأمين كرده و آنها را از آسيب‏هايي كه در وراي اين راه وجود دارد، مصون سازد.

ه . تقويت و تثبيت صفات جنسي

عبور از مرحله كودكي و رسيدن به نوجواني يا جواني و بزرگ‏سالي، نيازمند دست‏يابي به هويت جنسي و نقش جنسيتي است كه اين دو بر اثر ازدواج و انتخاب همسر تثبيت مي‏شود؛ زيرا وقتي در جامعه به فردي، «همسر» يا «شوهر» خطاب مي‏شود، در او اين حس به وجود مي‏آيد كه به مرحله بزرگ‏سالي رسيده است و از او انتظار مي‏رود تا مثل يك بزرگسال رفتار كند. از اين‏رو، احساس مسئوليت بيشتري نموده، سعي مي‏كند نقش جنسي خود را بهتر انجام دهد. در واقع، دختر و پسر به واسطه ازدواج، به شناخت خود، عمق مي‏دهند و زنانگي ومردانگي خويش را ابراز مي‏كنند و به بسياري ازدل‏مشغولي‏هاي دوران كودكي و نوجواني خود پايان مي‏دهند و باورها و ارزش‏هاي محوري جامعه را در درون خود تثبيت كرده، نسبت به آن متعهد مي‏شوند؛ در نتيجه، خود را از پراكندگي نقش‏ها رهانيده، به انسجام در هويت جنسي روي مي‏آورند. به بيان ديگر، ازدواج همانند ساختاري مي‏ماند كه پيوسته زنان و مردان را تحت تأثير قرار مي‏دهد تا به رفتار خود شكل منطقي دهند و از همه مهم‏تر، موجب مي‏شود تا احساس زن و مرد بودن در آنان تقويت گردد.

و. ايجاد بستري مناسب براي پرورش فرزند

كانون خانواده، بستري مناسب براي تربيت عاطفي، اخلاقي، اجتماعي، ذهني، جسماني و مهارتي فرزندان است. در اين كانون پر مهر، فرزندان به نحو مطلوبي رشد كرده و به بالندگي مي‏رسند. هيچ مكاني نمي‏تواند نيازهاي تربيتي فرزندان را همانند خانواده برآورده سازد. تحقيقات نشان مي‏دهد فرزنداني كه به واسطه روابط جنسي نامشروع يا لقاح مصنوعي ـ بدون برقراري يك ازدواج رسمي ـ به وجود مي‏آيند، مشكلات عاطفي بسياري دارند. همچنين بروز بيمارهاي رواني، خودكشي، اعتياد و غيره در ميان فرزندان طلاق و خانواده‏هاي از

 

هم گسسته و نامتعادل، بيشتر است.

اركان اوليه خانواده

هسته مركزي و پايه‏هاي اساسي خانواده و اركان نخستين آن را در تمام خانواده‏ها (هسته‏اي21 يا گسترده22) زن و شوهر تشكيل مي‏دهند. يك زن و يك مرد به وسيله ازدواج قانوني و شرعي و حتي ممكن است در بعضي كشورها بدون ازدواج قانوني و شرعي و يا دست‏كم بدون ازدواج شرعي با همديگر زندگي كنند و خانواده جديدي را پايه‏ريزي نمايند.

زن و شوهر (همسران) محور و اركان اصلي خانواده بوده و ساير اعضاي خانواده (فرزندان) بر مدار آنها شكل مي‏گيرند و عضو خانواده مي‏شوند. زن و شوهر به عنوان محور اصلي خانواده علاوه بر وظايف همسري كه نسبت به يكديگر دارند، بايد نقش والديني را نيز ايفا نموده و بتوانند بين نقش همسري و والديني به گونه‏اي سازگاري ايجاد كنند تا مشكلي به وجود نيايد. اگر چنانچه اشكال و آسيبي در روابط همسران و يا مشكلي در ايفاي نقش همسري و والديني پيش آيد، در ساير اعضاي خانواده كه اعضاي ثانوي (غير اصلي) هستند نيز تأثير گذاشته و همدلي، همكاري و استحكام لازم براي يك خانواده را تحت تأثير قرار مي‏دهد.

از اين‏رو، خانواده‏اي كه اركان اوليه آن، يعني زن و شوهر از سلامت جسماني، رواني، اجتماعي، اخلاقي و معنوي متعادل و قابل قبولي برخوردار است، با خانواده‏اي كه‏اركان‏اوليه‏آن‏اين‏گونه‏نباشد،تفاوت‏اساسي‏خواهدداشت.

سلسله مراتب در خانواده

خانواده همانند ديگر واحدهاي اجتماعي داراي يك سلسله مراتب است. در هر واحد اجتماعي و هر سازمان رسمي و غيررسمي، هر شخص داراي جايگاه و نقش ويژه‏اي است.

اگر جايگاه و حوزه اختيارات و وظايف افراد در يك سازمان و اداره يكسان باشد، آن سازمان به اهداف خود نيل پيدا نمي‏كند و به گسستگي مي‏گرايد. اگر در خانواده نيز به عنوان يك اداره و جامعه كوچك، سلسله مراتب وجود نداشته باشد و جايگاه افراد تعيين نگردد، آن خانواده به سامان مطلوبي نمي‏رسد. بسياري از كارشناسان خانواده همانند مينوچين (Minuchin) و جي هي لي (Jay Hailey)، وجود سلسله مراتب روشن و صريح درون خانوادگي را از مسائل ضروري در كارآيي خانواده مي‏دانند. مينوچين كه يكي از نظريه‏پردازان و متخصصان خانواده و خانواده درماني است، اعتقاد دارد كه معيار سلامتي و بهنجاري خانواده اين است كه هر كس در جايگاه و نقش متناسب با خود قرار داشته باشد. ايشان هدف از روش درماني خود در خانواده را، نشاندن والدين و همسران در پست فرمان كنترل خانواده و ايفاي نقش‏هاي ويژه و اداره خانواده اعلام مي‏كند.

در آموزه‏ها و تعاليم اسلام به صورت جدي و بنياني بر لزوم رعايت سلسله مراتب در خانواده توصيه گرديده و به دليل حفظ مصالح خانواده و اقتدار بيشتر در مديريت بهينه آن، به برخي از اعضاي خانواده نقش‏هاي ويژه‏اي واگذار شده است. اگر چنانچه نقش و مسئوليتي به شخصي واگذار شود و در كنار آن اقتدار و اختيارات لازم وجود نداشته باشد، اين كار لغو و بيهوده بوده و ثمره‏اي در پي نخواهد داشت. در اداره خانواده نيز بايد مسئوليت‏ها و نقش‏ها همراه با اقتدار كافي و اختيارات كافي باشد. در خانواده، والدين به ويژه پدر، بيشترين نقش‏ها و مسئوليت‏ها را به عهده دارد. از اين‏رو، بايد از اختيارات بيشتري نسبت به ساير اعضا كه نقش كمتري دارند، برخوردار باشد. در راستاي تحقق اين مهم (اختيارات والدين) در تعاليم اسلامي، از سويي بر مديريت و اختيارات ويژه پدر تأكيد شده، به گونه‏اي كه پدر را به عنوان مدير و سرپرست خانواده معرفي نموده است و از سوي ديگر، اطلاعات و پيروي از والدين، به ويژه پدر را ضروري و واجب دانسته و نافرماني از آنان را فقط در صورت اصرار پدر و مادر بر گناه و شرك به خدا جايز دانسته است. البته در اين صورت نيز (شرك و گناه والدين) برخورد مؤدبانه با والدين ضروري شمرده شده است. در آموزه‏هاي ديني، علاوه بر اطاعت فرزندان از والدين، به اطاعت زن نيز از مرد و شوهر خود، توصيه گرديده و از وظايف شرعي و اخلاقي زن تلقي شده است. پيامبر گرامي صلي‏الله‏عليه‏و‏آلهدر اين زمينه مي‏فرمايند: «حقوق شوهر بر عهده زن آن است كه از او اطاعت كند، در مقابلش نافرماني ننمايد، صدقه‏اي از اموال شوهر بدون اجازه او ندهد، روزه مستحبي فقط با اجازه او بگيرد و از منزل بدون اجازه شوهر خارج نشود.» در ادامه حديث به ايشان عرض شد: چه كسي بزرگ‏ترين حق را بر عهده زن دارد؟ فرمود: همسرش.

وجود اقتدار و هيبت براي مرد علاوه بر جنبه مديريتي مطلوب، خواسته زن نيز مي‏باشد و خانم‏ها دوست دارند تا همسرشان مردي با اقتدار و قوي باشد تا بتوانند به او تكيه كرده و اعتماد قلبي پيدا كنند. در اين زمينه حضرت علي عليه‏السلاممي‏فرمايند: «اگر زن، مرد را صاحب اقتدار و قدرت ببيند، بهتر است از آنكه او را در حال شكستگي و ضعف ببيند.»

در قانون مدني جمهوري اسلامي ايران، ماده 1105 با الهام از آيات قرآن و سخنان معصومان عليهم‏السلام رياست خانواده از نقش‏ها و وظايف

 

شوهر اعلام شده است.

اگر خانواده رئيس نداشته باشد و زن و مرد در اداره امور آن برابر باشند، اين خانواده دچار هرج و مرج مي‏گردد و قعطا زن و شوهر در اموري اختلاف پيدا خواهند كرد و اين اختلاف در تربيت فرزندان و اداره امور منزل، آسيب‏هاي جدي خواهد رساند. آيت‏اللّه مصباح با الهام از قرآن كريم و روايات معصومان عليهم‏السلامو سخنان انديشمندان درباره‏اداره‏منزل‏وجايگاه‏مردوزن بيان مي‏كنند:

يكي از اصول حاكم بر خانواده اين است كه وظيفه سرپرستي خانواده به مرد واگذار شده است. در زندگي خانوادگي، گاهي مشكلات و اختلاف نظرهايي پيش مي‏آيد كه از طريق مشورت و اظهار عواطف حل نمي‏شود و اگر اين اختلاف ادامه يابد، آرامش خانواده و پايه‏هاي زندگي را متزلزل مي‏كند. از اين‏رو، براي پيشگيري از متلاشي‏شدن زندگي خانوادگي، لازم است براي اين‏گونه مسائل، چاره‏انديشي شود. در آموزه‏هاي ديني اين مسئوليت (سرپرستي خانواده) به مرد واگذار شده تا استحكام خانواده حفظ گردد. ايشان در ادامه بيان مي‏دارند: در خانواده، زن و فرزندان بايد سرپرستي مرد را بپذيرند و غير از جنبه قانوني و حقوقي، از نظر اخلاقي نيز بايد احترام پدر خانواده را رعايت نمايند؛ زيرا هر جمعي به مدير نياز دارد و يك نفر بايد در موارد لازم، تصميم بگيرد وگرنه خانواده به گسستگي و پراكندگي مي‏گرايد. اين يك نفر، پدر خانواده است و اين فرد شرايط و ويژگي‏هاي احراز اين نقش را دارا مي‏باشد.

البته پر واضح است كه رياست خانواده مسئوليتي در جهت ثبات و مصالح خانواده و در راستاي پيشرفت خانواده مي‏باشد و اين امر موجب امتياز و برتري براي شوهر نيست. اين مسئله در واقع يك مسئوليت اجتماعي و نقشي ويژه براي شوهر است تا بتواند نيازهاي جسماني، رواني، تربيتي اعضاي خانواده، به ويژه همسر را تحقق بخشد و خانواده را به سوي بالندگي، رفاه و كمال رهنمون شود. پدر بايد در چارچوب موازين اخلاقي و شرعي در خانواده امر و نهي كند و در همين چارچوب حركت نمايد و حق هيچ‏گونه بي‏عدالتي، تبعيض، سوء استفاده و غيره را ندارد.

 

786

 

سرویس : استان
تاریخ : ۱۳۹۸/۷/۱۷ - ۱۰:۰۱
کد خبر: ۴۶۲۵۳۹
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۸/۷/۲۹ - ۰۹:۱۱
آیین غبارروبی و عطرافشانی مزار شهدا در نیکشهر
آیین غبارروبی و عطرافشانی مزار شهدا به مناسبت هفته تربیت بدنی با حضور امام جمعه و مسوولین در شهرستان نیکشهر برگزارشد.
۱۳۹۸/۷/۲۹ - ۰۹:۰۹
همایش بزرگ پیاده روی در شهرستان هامون + تصویر
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ از زابل ، همایش پیاده روی خانوادگی صبح روز جمعه 26 مهر ماه سال 98 ، به مناسبت هفته تربیت بدنی ،با حضورحجت الاسلام شیخ امام جمعه شهرستان هامون ، رئیس اداره ور...
۱۳۹۸/۷/۲۹ - ۰۹:۰۶
برگزاری نشست اعضای فعال کانون فرهنگی‌زنان بلوچ خاش با موضوع چند همسری
کارشناس بانوان: برگزاری کارگاه های همسرداری و دوره های مطالعاتی برای بانوان تحصیل کرده شهرستان در کاهش این معضل چند همسری تاثیر بسزایی خواهد داشت.
۱۳۹۸/۷/۲۹ - ۰۹:۰۳
رئیس و کارکنان اداره ورزش و جوانان با فرماندار شهرستان ایرانشهر دیدار کرد
دیدار رئیس و کارکنان اداره ورزش و جوانان شهرستان به همراه چن تن از ورزشکاران بمناسبت هفته تربیت بدنی با دکتر ابوذر کوثری معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان دیدار و گفتگو کردند .
۱۳۹۸/۷/۲۹ - ۰۹:۰۲
بازدید بخشدار سرباز از مناطق عشایری دهستان سرکور
بخشدارسربازعنوان کرد زندگی عشایری باعث رونق دامپروری ارگانیک وتولید دام بصورت طبیعی خواهدشد .
۱۳۹۸/۷/۲۹ - ۰۸:۵۳
نرمشهای ملایم
پس از گذراندن ۹ ماه در رحم نوزادان اغلب تمایل به جمع کردن خود دارن بله یعنی همان وضعیت جنینی . نرمش های کششی آرام می تواند به او کمک کند تا از داشتن دستها و پاهای کوچکش آگاه شود .
۱۳۹۸/۷/۲۹ - ۰۸:۵۲
نتایج استرسهای درازمدت
* مشکلات هیجانی : ترسها و اضطرابهای غیرمنطقی خصوصاً درمورد آینده، می تواند تواناییها و قابلیتهای فرد را متأثر سازد . * تغییرات رفتاری : عمل شما ، میزان اشتباهات و توانایی هایتان دربرخوردبامردم و رفتار...
۱۳۹۸/۷/۲۹ - ۰۸:۵۲
طرز تهیه نان خانگی
خمیر مایه فوری ترکیه: یک بسته، شکر:۱ قاشق غذاخوری، شیر: ۲ لیوان ولرم، نمک: ۱ قاشق چایخوری، روغن مایع: نصف لیوان، تخم مرغ: ۲عدد یک زرده برای رویه نان، آرد: به اندازه ای به خمیر به دست نچسبد.
۱۳۹۸/۷/۲۹ - ۰۸:۵۱
مواد غذایی که هیچ کالری ندارند و به سلامت بدن شما کمک می کنند
هندوانه از جمله میوه های مفید مفید است که در تابستان مصرف می شود، این میوه تا حدودی هیچ اضافی کالری ندارد و می تواند مورد نیاز بدن شما را تامین vitamin C.
۱۳۹۸/۷/۲۹ - ۰۸:۵۰
مقدار فشار چشم را چگونه اندازه گیری کنیم
زجاجیه در قسمت پشت کره ی چشم انسان واقع شده است و زلالیه در قسمت جلویی آن قرار دارد. (کره ی چشم مانند یک گوی است که بافت نرمی دارد .). در قسمت زلالیه مایعی شفاف و زلال است و به همین دلیل به آن زلالیه...

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها

۱۳۹۸/۷/۲۴ - ۰۹:۱۴
غذاهای خون ساز
-انار خون ساز است. آب انار و رب انار را در انواع کوکو استفاده کنید -رب انار را در پخت غذا استفاده کنید -روزی سه بار هر بار یک قاشق غذاخوری ترکیب سه شیره -یک لیوان آب انار بسته بندی را در یکی دو لیوا...
۱۳۹۸/۷/۲۴ - ۰۹:۱۵
غش کردن چیست و چگونه باید از آن پیشگیری کرد
غش کردن میتواند به علت عوامل متعددی، مرتبط با قلب، گردش خون، فشار خون و تنفس فرد بروز کند.
۱۳۹۸/۷/۲۵ - ۰۷:۳۹
حمایت اکثریت مردم آمریکا از استیضاح ترامپ
تازه‌ترین نظرسنجی موسسه "گالوپ" نشان از حمایت ۵۲ درصدی مردم آمریکا از استیضاح دونالد ترامپ دارد.
۱۳۹۸/۷/۲۸ - ۰۹:۵۸
خاش؛
بازدید فرماندار از شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ناحیه شهرستان خاش
۱۳۹۸/۷/۲۸ - ۱۰:۰۲
کارگاه حقوق بانوان در سرباز برگزار شد
هدف ما از حقوق اجتماعی فعالیتها، شغلها و مهارتهایی است که در بعد مادی و معنوی جوامع مختلف ، خیر و مصلحت را به ارمغان می آورد . اگر به ضرورت التزام زن به ضوابط و آداب اسلامی توجه کنیم دیگر در چنین شرای...
۱۳۹۸/۷/۲۸ - ۱۰:۰۰
شهرستان نیمروز؛
شهدا زنده هستند و باعث رشد مادی و معنوی کشور می شوند.
۱۳۹۸/۷/۲۸ - ۰۹:۱۶
عصای سفید، پرچم استقلال یک نابیناست
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ از زابل؛ گفتگو با حامده سارانی از روشن دلان شهرستان زابل به مناسبت روز نابینا
۱۳۹۸/۷/۲۸ - ۰۹:۰۵
نشست کارگروه تنظیم بازار در شهرستان ایرانشهر
نشست کارگروه تنظیم بازار در شهرستان ایرانشهر با محوریت ساماندهی عرضه مرغ میوه و تره بار و سیلندر گاز مایع به ریاست دکتر ابوذر کوثری معاون استاندار، فرماندار ویژه شهرستان و با حضور اعضا این کارگروه بر...
۱۳۹۸/۷/۲۸ - ۰۹:۰۳
برگزاری جشن قرآن در مدارس ابتدایی شهرستان نیکشهر
جشن قرآن با حضور دانش آموزان، معلمان و اولیاء دانش آموزان در مدارس ابتدایی نیکشهر برگزار شد
۱۳۹۸/۷/۲۸ - ۰۹:۵۷
زابل؛
همایش بزرگ پیاده روی در شهرستان زابل + تصویر