وبسایت خبری
امروز: شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹
گُرگرفتگی ممکن است از یائسگی نباشد
بیشتر افراد وقتی به گُرگرفتگی فکر می‌کنند، تصویر زنی را در ذهن خود دارند که در آستانه‌ی یائسگی است، خیس از عرق است و یک پنکه دستی دستش گرفته است، چون معمولاً گُرگرفتگی را یکی از شایع‌ترین عوارض یائسگی و پیش از یائسگی می‌دانند.

به گــزارش سرویـــس مقــالات زنان بلوچ:

اما واقعیت این است که گرگرفتگی را در هر سنی می‌توانید تجربه کنید و دلایل آن هم هیچ ربطی به یائسگی ندارند.

طی یائسگی به دلیل نوسانات هورمونی و افت تولید استروژن، گُرگرفتگی به وجود می‌آید، اما عارضه‌های دیگری نیز می‌توانند بر سطح هورمون‌ها اثر بگذارند و از این طریق سبب گرگرفتگی شوند.

فرقی نمی‌کند علت پنهان چیست، در هر صورت، گرگرفتگی، شیوه‌ی بدن در واکنش به گرماست. مغز به بدن می‌گوید که نیاز به خنک شدن دارد، بنابراین رگ‌های خونی فورا شروع می‌کنند به گشاد شدن. این اتفاق سبب افزایش جریان خون به سطح پوست می‌شود تا بدن بتواند گرمای اضافی را دفع کند. در بیشتر موارد، گُرگرفتگی‌ها جای نگرانی ندارند، اما اگر اغلب تکرار شوند، باید آن‌ها را جدی بگیرید، بررسی کنید چه زمان‌هایی دچارشان می‌شوید، مخصوصا اینکه چه غذا‌هایی می‌خورید، استرس‌تان تا چه اندازه است، تغییراتی در سلامتی خود دارید یا علامت دیگری که قابل توجه باشد احساس می‌کنید یا خیر.

سپس این اطلاعات را با پزشک خود مطرح کنید. این کار به پزشک کمک می‌کند علت گرگرفتگی‌های‌تان را دقیق‌تر تشخیص دهد و درمان مناسب را تجویز کند. در ادامه به چند علت احتمالی گرگرفتگی می‌پردازیم.

استرس و اضطراب

وقتی بدن با استرس مواجه می‌شود، آدرنالین ترشح می‌کند که می‌تواند جریان خون را افزایش بدهد و دمای بدن را بالا ببرد. اگر گرگرفتگی‌های شما ناشی از استرس است، یک جای خنک و آرام پیدا کنید و یکی از تکنیک‌های ریلکسیشن مانند مدیتیشن یا تنفس عمیق را به کار ببرید تا استرس‌تان را کنترل کنید و متعاقبا گرگرفتگی‌تان تسکین بیابد. اما اگر با این روش‌ها نتوانستید از گرگرفتگی خلاص شوید با پزشک‌تان مشورت کنید تا با کمک او برنامه‌ای موثر برای کنترل استرس خود پیدا کرده و از علائم استرسی‌تان بکاهید.

پرکاری تیروئید

غیرعادی بودن مقدار تیروکسین، هورمونی که در تیروئید تولید می‌شود، می‌تواند متابولیسم بدن را تغییر دهد. در پرکاری تیروئید، تیروکسین زیادی وارد جریان خون می‌شود و سوخت و ساز بدن بیش از اندازه سرعت می‌گیرد. افزایش متابولیسم شرایطی مشابه ورزش مداوم ایجاد می‌کند که می‌تواند به شما احساس گرما بدهد و عرق‌تان را درآورد که گُرگرفتگی تلقی می‌شود. شاید دچار تپش قلب، اضطراب، خستگی، مشکل در به خواب رفتن و کاهش وزن ناخواسته هم بشوید.

علائم پرکاری تیروئید می‌توانند با خیلی از عوارض دیگر نیز مرتبط باشند، به همین دلیل مهم است که علائم خود را به دقت با پزشک‌تان درمیان بگذارید، حتی علائمی که ناچیزند و به نظر مهم نمی‌آیند. پزشک از این طریق می‌تواند بهترین درمان را برای تعدیل عملکرد تیروئیدتان توصیه کند و طی پروسه‌ی درمان، گرگرفتگی‌تان نیز برطرف شود.

کمبود منیزیم

منیزیم ماده‌ای معدنی است که بیشتر در استخوان‌ها ذخیره می‌شود و به تنظیم فشار خون کمک می‌کند. کاهش سطح منیزیم در بدن می‌تواند منجر به ناتوانی در تنظیم فشار خون شده و گرگرفتگی ایجاد نماید. سایر علائم کمبود منیزیم شامل از دست دادن اشتها، تهوع، گرفتگی عضلات و خستگی و ضعف می‌شوند. توصیه شده است افراد بزرگسال بسته به سن و جنسیت خود روزانه ۳۱۰ تا ۴۲۰ میلی گرم منیزیم دریافت کنند. منیزیم در بسیاری از منابع غذایی مانند حبوبات، مغز‌ها و دانه‌ها، غلات کامل و سبزیجات برگ سبز و همچنین در مواد غذایی غنی شده مانند غلات صبحانه وجود دارد.

حساسیت‌های غذایی

غذا‌های تند معروف‌ترین عوامل خوراکی گرگرفتگی‌اند و کپسایسین عامل این اتفاق است. کپسایسین باعث می‌شود رگ‌های خونی نزدیک به سطح پوست گشاد شوند و احساس گرما ایجاد کنند. اجتناب از غذا‌های حاوی کپسایسین، ساده‌ترین راه جلوگیری از گرگرفتگی است. اما اگر اهل خوردن غذا‌های تند نیستید و فکر می‌کنید عامل دیگری در رژیم غذایی‌تان می‌تواند علت اصلی باشد، تمام غذا‌هایی که می‌خورید را یادداشت کنید و بنویسید که چه زمان‌هایی دچار گرگرفتگی می‌شوید. این کار کمک‌تان می‌کند عامل را بهتر پیدا کنید.

الکل

نوشابه‌های الکلی می‌توانند حاوی تیرامین یا هیستامین باشند که سبب گشاد شدن رگ‌ها شده و گرگرفتگی ایجاد کنند.

ناکارآمدی اولیه تخمدان‌ها

ناکارآمدی اولیه تخمدان‌ها که گاهی نارسایی زودهنگام تخمدان‌ها نیز نامیده می‌شود، زمانی روی می‌دهد که پیش از ۴۰ سالگی تخمدان‌ها متوقف شده و دیگر استروژن تولید نمی‌کنند. افرادی که دچار این عارضه‌اند، علائمی مشابه افرادی که دوران پیش از یائسگی را می‌گذرانند تجربه می‌کنند، مانند گرگرفتگی و تعریق شبانه، بی‌نظمی قاعدگی، بیخوابی و خشکی واژینال. اما برخلاف آن‌هایی که پیش از یائسگی را پشت سر می‌گذارند، همچنان پریود می‌شوند و هنوز هم می‌توانند باردار شوند. آزمایش خون می‌تواند مشخص کند آیا دچار این مشکل شده‌اید یا نه، و اگر مشکل‌تان نارسایی زودهنگام تخمدان‌ها باشد، پزشک‌تان می‌تواند سطح نرمال استروژ‌ن‌تان را برگرداند که کمک‌تان می‌کند گرگرفتگی‌های‌تان کمتر شوند.

دارو‌هایی که مصرف می‌کنید

گرگرفتگی می‌تواند از عوارض جانبی برخی از دارو‌های تجویزی نیز باشد. مثلا دارو‌های ضد افسردگی که سروتونین را در مغز افزایش می‌دهند بر هیپوتالاموس اثر می‌گذارند. هیپوتالاموس قسمتی از مغز است که دمای بدن را تنظیم می‌کند و می‌تواند گرگرفتگی ایجاد نماید. اگر فکر می‌کنید علت گرگرفتگی تان دارویی است که مصرف می‌کنید، با پزشک‌تان این مسئله را مطرح کنید تا در صورت امکان، داروی دیگری را جایگزین کند یا راه‌های مقابله با گرگرفتگی را به شما توصیه نماید.

عدم تعادل قند خون

قند خون بالا به مرور زمان می‌تواند بر سیستم قلبی و عروقی اثر بگذارد و گرگرفتگی ایجاد کند، چون فشار خون و ضربان قلب را بالا می‌برد. ضمنا قند خون بالا می‌تواند به عصب‌ها آسیب بزند و اگر انتهای عصب‌ها در اطراف غدد تعریق تحت تاثیر قرار بگیرند، می‌توانند بر میزان تولید عرق نیز اثر بگذارند. از سویی دیگر، قند خون پایین نیز می‌تواند سبب ترشح آدرنالین شود و تعریق و گرگرفتگی ایجاد کند. سایر علائم قند خون بالا شامل تکرر ادرار و احساس تشنگی زیاد می‌شوند. قند خون پایین نیز می‌تواند احساس گرسنگی، خستگی و اضطراب ایجاد کند. اگر فکر می‌کنید قند خون‌تان متعادل نیست و گرگرفتگی‌تان نیز به همین علت است، پزشک‌تان می‌تواند با تجویز آزمایش خون، درمان مناسب را به شما توصیه کند.

اضافه وزن

چاقی و اضافه وزن نه تنها می‌تواند تغییرات هورمونی ایجاد کند و سبب گرگرفتگی شود بلکه می‌تواند عوارض دیگری نیز به جا بگذارد که آن‌ها نیز گرگرفتگی ایجاد می‌کنند مانند مقاومت به انسولین، افزایش قند خون و افزایش فشار خون.

با کاهش وزن به شیوه‌ای سالم و حفظ وزن ایده آل می‌توانید از گرگرفتگی های‌تان خلاص شوید و از همه مهمتر، وضعیت کلی سلامت‌تان را بهبود بدهید و از سایر عوارض ناشی از چاقی رها شوید.

منبع: برترین ها

تنظیم:فرزانه کردی

سرویس : مقاله
تاریخ : ۱۳۹۸/۷/۱۷ - ۰۹:۰۳
کد خبر: ۴۶۲۵۳۲
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۹/۳/۱۰ - ۰۶:۰۲
آغاز واکسینه بیش‌از ۲ هزار زائر خانه خدا در سیستان و بلوچستان
مدیرعامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان گفت: تزریق واکسن مننژیت به بیش‌از ۲ هزار زائر خانه خدا در این استان از امروز/شنبه/ توسط نیروهای هلال احمر آغاز شد.
۱۳۹۹/۳/۱۰ - ۰۶:۰۰
توزیع حدود یکهزار و ۴۰۰ بسته بهداشتی بین نیازمندان سیستان و بلوچستان
قائم مقام رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان گفت: گروه‌های جهادی و مراکز نیکوکاری مساجد این استان از ابتدای بروز ویروس کرونا تا کنون یکهزار و ۳۱۹ بسته بهداشتی به ارزش ۳۲ میلیون توما...
۱۳۹۹/۳/۱۰ - ۰۵:۳۲
کلنگ ساخت مدرسه شبانه‌روزی در ایرانشهر به زمین زده شد
مدیر آموزش و پرورش ایرانشهر در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: کلنگ ساخت مدرسه شبانه روزی با اختصاص ١٠٠ میلیارد ریال در روستای خیرآبادی این شهرستان به زمین زده شد.
۱۳۹۹/۳/۱۰ - ۰۵:۲۹
تشخیص زودهنگام کروناویروس بدون تجهیزات آزمایشگاهی
دانشمندان دانشکده پزشکی دانشگاه مریلند (UMSOM) نوعی آزمایش تشخیصی کووید-19 طراحی کردند که می‌تواند به‌صورت بصری حضور ویروس را در 10 دقیقه تشخیص ‌دهد.
۱۳۹۹/۳/۱۰ - ۰۵:۲۶
بورس‌ها نگران دعوای آمریکا و چین
بیشتر شاخص‌های بورسی مهم جهان امروز نیز ریزشی بودند.
۱۳۹۹/۳/۱۰ - ۰۵:۲۴
داروی مناسب برای شیمی‌درمانی سرطان خون
محققان کشورمان در مطالعه‌ای پژوهشی، تأثیر داروهای مختلف شیمی‌درمانی مبتنی بر فلزات پلاتین و پالادیوم را بر بیماری سرطان خون بررسی کرده‌اند.
۱۳۹۹/۳/۱۰ - ۰۵:۲۱
قربانیان کرونا در آمریکا به مرز 103 هزار نفر رسید
بنا بر آمار و ارقام دانشگاه «جانز هاپکینز»، در 24 ساعت گذشته با مرگ یکهزار و 193 نفر دیگر، مجموع قربانیان کرونا در آمریکا به مرز 103 هزار نفر رسید.
۱۳۹۹/۳/۱۰ - ۰۵:۱۹
تلاش ترکیه برای اجرای توافق نفتی با لیبی در مدیترانه
«فاتح دونمز» وزیر انرژی ترکیه بدون توجه به برخی اعتراض ها به توافق این کشور با دولت وفاق ملی در لیبی برای اکتشاف نفت در مدیترانه از احتمال آغاز اجرای این توافق در سه تا چهار ماه آینده خبر داد.
۱۳۹۹/۳/۱۰ - ۰۵:۱۷
جزئیات فروش سهام عدالت از طریق کارگزاری‌ها/ سفارش های فروش وارد چرخه معاملات عادی بورس نمی‌شود
دارندگان سهام عدالت می‌توانند با مراجعه به کارگزاری‌ها و سایت منتخب شرکت سپرده گذاری مرکزی اقدام به فروش تک تک سهام شرکت‌ها در کارگزاری‌ها کنند.
۱۳۹۹/۳/۱۰ - ۰۵:۱۴
تظاهرات‌کنندگان آمریکایی کاخ سفید را به حالت تعطیل درآوردند
تظاهرات معترضان به قتل نژادپرستانه یک سیاه‌پوست، کاخ سفید را برای مدتی به حالت تعطیل موقت درآورد.

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها

۱۳۹۹/۳/۷ - ۰۳:۳۴
باز کردن قفل ویندوز 10 با گوشی سامسونگ
گوشی های سامسونگ از محبوب ترین گوشی های اندرویدی در جهان می باشند که در این گزارش از نمناک شما را با ترفند باز کردن قفل ویندوز 10 با گوشی سامسونگ آشنا خواهیم کرد.
۱۳۹۹/۳/۷ - ۰۸:۱۳
پیام رهبر انقلاب به‌مناسبت آغاز به کار مجلس یازدهم: مجلس با نمایندگان کارشناس، فعال و پاکدست در «رأس امور» خواهد بود
پیام رهبر انقلاب به‌مناسبت آغاز به کار یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی صبح امروز از سوی حجت‌الاسلام محمدی گلپایگانی قرائت شد.
۱۳۹۹/۳/۷ - ۰۸:۰۹
تعیین روش آزادسازی سهام عدالت تا ۱۵ خرداد تمدید شد/ مهلت مراجعه به بانک‌ها تا ۱۳ خرداد
در نشست اخیر شورایعالی بورس و اوراق بهادار که عصر دیرز برگزار شد زمان تعیین روش آزادسازی سهام عدالت تا ۱۵ خرداد تمدید و مهلت مراجعه به بانک‌ها نیز تا ۱۳ خرداد تعیین شد.
۱۳۹۹/۳/۷ - ۰۸:۰۷
طوفانی با سرعت ۵۰ کیلومتر اصفهان را درنوردید؛ شکستگی درختان و آسیب ۲ خودرو
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با اشاره به وقوع طوفان‌های لحظه‌ای در شمال شرق استان، شمال اصفهان و جاده فرودگاه در شامگاه سه‌شنبه گفت: خوشبختانه این طوفان خسارت جانی نداشت.
۱۳۹۹/۳/۷ - ۰۸:۰۴
وزارت خارجه: زمان ایستادگی در برابر خشونت و جنگ افروزی آمریکا فرا رسیده است
وزارت خارجه کشورمان در حساب توئیتری خود نوشته زمان ایستادگی در برابر خشونت و جنگ افروزی آمریکا فرا رسیده است.
۱۳۹۹/۳/۷ - ۰۸:۰۲
نفتکش ایرانی در بندر ونزوئلا پهلو گرفت
نفت کش فارست، دومین شناور از ناوگان پنج فروندی اعزام شده به ونزوئلا نیمه شب سه‌شنبه و حدود ساعت ۱۷ به وقت محلی در بندر پانتا کاردون (Punta Cardon ) پهلو گرفت.
۱۳۹۹/۳/۷ - ۰۸:۰۰
مرحله سوم رزمایش مومنانه در چایپاره با توزیع ۱۰۰۰ بسته معیشتی آغاز شد
فرماندار چایپاره گفت: از آغاز شیوع کرونا تاکنون مجموعا ۴۷۰۰ بسته معیشتی در شهرستان توزیع شده است.
۱۳۹۹/۳/۷ - ۰۴:۱۰
مستمری زنان از همسر فوت شده چگونه است؟
یکی از حمایت‌های مقنن از افراد بویژه زنان برقرار نمودن دریافت مستمری در صورت فوت بیمه شده می‌باشد.
۱۳۹۹/۳/۷ - ۰۴:۰۲
آیا روغن نارگیل درمان تمام مشکلات زیبایی شما است ؟
گاهی اوقات روغن نارگیل به عنوان درمان طبیعی برای بعضی از مشکلات پوستی استفاده می شود ولی ما از متخصص پوست،خانم فرانسیسکا فوسکو در مورد خواص روغن نارگیل سوال کرده ایم تا قضاوت بهتری در مورد خواص روغن ن...
۱۳۹۹/۳/۷ - ۰۴:۰۰
راز طبیعی طب چینی برای زیبایی پوست
1-آیا نحوه‌ی زندگی شما پوستتان را تخریب می‌کند؟ عدم تعادل در زندگی شما بر چهره و پوستتان نمایان می‌شود. مثلا اگر رژیم غذایی نامناسبی داشته باشید و یا از فست فودها و رژیم غذایی فاقد میوه و سبزیجات اس...