وبسایت خبری
امروز: دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸
گُرگرفتگی ممکن است از یائسگی نباشد
بیشتر افراد وقتی به گُرگرفتگی فکر می‌کنند، تصویر زنی را در ذهن خود دارند که در آستانه‌ی یائسگی است، خیس از عرق است و یک پنکه دستی دستش گرفته است، چون معمولاً گُرگرفتگی را یکی از شایع‌ترین عوارض یائسگی و پیش از یائسگی می‌دانند.

به گــزارش سرویـــس مقــالات زنان بلوچ:

اما واقعیت این است که گرگرفتگی را در هر سنی می‌توانید تجربه کنید و دلایل آن هم هیچ ربطی به یائسگی ندارند.

طی یائسگی به دلیل نوسانات هورمونی و افت تولید استروژن، گُرگرفتگی به وجود می‌آید، اما عارضه‌های دیگری نیز می‌توانند بر سطح هورمون‌ها اثر بگذارند و از این طریق سبب گرگرفتگی شوند.

فرقی نمی‌کند علت پنهان چیست، در هر صورت، گرگرفتگی، شیوه‌ی بدن در واکنش به گرماست. مغز به بدن می‌گوید که نیاز به خنک شدن دارد، بنابراین رگ‌های خونی فورا شروع می‌کنند به گشاد شدن. این اتفاق سبب افزایش جریان خون به سطح پوست می‌شود تا بدن بتواند گرمای اضافی را دفع کند. در بیشتر موارد، گُرگرفتگی‌ها جای نگرانی ندارند، اما اگر اغلب تکرار شوند، باید آن‌ها را جدی بگیرید، بررسی کنید چه زمان‌هایی دچارشان می‌شوید، مخصوصا اینکه چه غذا‌هایی می‌خورید، استرس‌تان تا چه اندازه است، تغییراتی در سلامتی خود دارید یا علامت دیگری که قابل توجه باشد احساس می‌کنید یا خیر.

سپس این اطلاعات را با پزشک خود مطرح کنید. این کار به پزشک کمک می‌کند علت گرگرفتگی‌های‌تان را دقیق‌تر تشخیص دهد و درمان مناسب را تجویز کند. در ادامه به چند علت احتمالی گرگرفتگی می‌پردازیم.

استرس و اضطراب

وقتی بدن با استرس مواجه می‌شود، آدرنالین ترشح می‌کند که می‌تواند جریان خون را افزایش بدهد و دمای بدن را بالا ببرد. اگر گرگرفتگی‌های شما ناشی از استرس است، یک جای خنک و آرام پیدا کنید و یکی از تکنیک‌های ریلکسیشن مانند مدیتیشن یا تنفس عمیق را به کار ببرید تا استرس‌تان را کنترل کنید و متعاقبا گرگرفتگی‌تان تسکین بیابد. اما اگر با این روش‌ها نتوانستید از گرگرفتگی خلاص شوید با پزشک‌تان مشورت کنید تا با کمک او برنامه‌ای موثر برای کنترل استرس خود پیدا کرده و از علائم استرسی‌تان بکاهید.

پرکاری تیروئید

غیرعادی بودن مقدار تیروکسین، هورمونی که در تیروئید تولید می‌شود، می‌تواند متابولیسم بدن را تغییر دهد. در پرکاری تیروئید، تیروکسین زیادی وارد جریان خون می‌شود و سوخت و ساز بدن بیش از اندازه سرعت می‌گیرد. افزایش متابولیسم شرایطی مشابه ورزش مداوم ایجاد می‌کند که می‌تواند به شما احساس گرما بدهد و عرق‌تان را درآورد که گُرگرفتگی تلقی می‌شود. شاید دچار تپش قلب، اضطراب، خستگی، مشکل در به خواب رفتن و کاهش وزن ناخواسته هم بشوید.

علائم پرکاری تیروئید می‌توانند با خیلی از عوارض دیگر نیز مرتبط باشند، به همین دلیل مهم است که علائم خود را به دقت با پزشک‌تان درمیان بگذارید، حتی علائمی که ناچیزند و به نظر مهم نمی‌آیند. پزشک از این طریق می‌تواند بهترین درمان را برای تعدیل عملکرد تیروئیدتان توصیه کند و طی پروسه‌ی درمان، گرگرفتگی‌تان نیز برطرف شود.

کمبود منیزیم

منیزیم ماده‌ای معدنی است که بیشتر در استخوان‌ها ذخیره می‌شود و به تنظیم فشار خون کمک می‌کند. کاهش سطح منیزیم در بدن می‌تواند منجر به ناتوانی در تنظیم فشار خون شده و گرگرفتگی ایجاد نماید. سایر علائم کمبود منیزیم شامل از دست دادن اشتها، تهوع، گرفتگی عضلات و خستگی و ضعف می‌شوند. توصیه شده است افراد بزرگسال بسته به سن و جنسیت خود روزانه ۳۱۰ تا ۴۲۰ میلی گرم منیزیم دریافت کنند. منیزیم در بسیاری از منابع غذایی مانند حبوبات، مغز‌ها و دانه‌ها، غلات کامل و سبزیجات برگ سبز و همچنین در مواد غذایی غنی شده مانند غلات صبحانه وجود دارد.

حساسیت‌های غذایی

غذا‌های تند معروف‌ترین عوامل خوراکی گرگرفتگی‌اند و کپسایسین عامل این اتفاق است. کپسایسین باعث می‌شود رگ‌های خونی نزدیک به سطح پوست گشاد شوند و احساس گرما ایجاد کنند. اجتناب از غذا‌های حاوی کپسایسین، ساده‌ترین راه جلوگیری از گرگرفتگی است. اما اگر اهل خوردن غذا‌های تند نیستید و فکر می‌کنید عامل دیگری در رژیم غذایی‌تان می‌تواند علت اصلی باشد، تمام غذا‌هایی که می‌خورید را یادداشت کنید و بنویسید که چه زمان‌هایی دچار گرگرفتگی می‌شوید. این کار کمک‌تان می‌کند عامل را بهتر پیدا کنید.

الکل

نوشابه‌های الکلی می‌توانند حاوی تیرامین یا هیستامین باشند که سبب گشاد شدن رگ‌ها شده و گرگرفتگی ایجاد کنند.

ناکارآمدی اولیه تخمدان‌ها

ناکارآمدی اولیه تخمدان‌ها که گاهی نارسایی زودهنگام تخمدان‌ها نیز نامیده می‌شود، زمانی روی می‌دهد که پیش از ۴۰ سالگی تخمدان‌ها متوقف شده و دیگر استروژن تولید نمی‌کنند. افرادی که دچار این عارضه‌اند، علائمی مشابه افرادی که دوران پیش از یائسگی را می‌گذرانند تجربه می‌کنند، مانند گرگرفتگی و تعریق شبانه، بی‌نظمی قاعدگی، بیخوابی و خشکی واژینال. اما برخلاف آن‌هایی که پیش از یائسگی را پشت سر می‌گذارند، همچنان پریود می‌شوند و هنوز هم می‌توانند باردار شوند. آزمایش خون می‌تواند مشخص کند آیا دچار این مشکل شده‌اید یا نه، و اگر مشکل‌تان نارسایی زودهنگام تخمدان‌ها باشد، پزشک‌تان می‌تواند سطح نرمال استروژ‌ن‌تان را برگرداند که کمک‌تان می‌کند گرگرفتگی‌های‌تان کمتر شوند.

دارو‌هایی که مصرف می‌کنید

گرگرفتگی می‌تواند از عوارض جانبی برخی از دارو‌های تجویزی نیز باشد. مثلا دارو‌های ضد افسردگی که سروتونین را در مغز افزایش می‌دهند بر هیپوتالاموس اثر می‌گذارند. هیپوتالاموس قسمتی از مغز است که دمای بدن را تنظیم می‌کند و می‌تواند گرگرفتگی ایجاد نماید. اگر فکر می‌کنید علت گرگرفتگی تان دارویی است که مصرف می‌کنید، با پزشک‌تان این مسئله را مطرح کنید تا در صورت امکان، داروی دیگری را جایگزین کند یا راه‌های مقابله با گرگرفتگی را به شما توصیه نماید.

عدم تعادل قند خون

قند خون بالا به مرور زمان می‌تواند بر سیستم قلبی و عروقی اثر بگذارد و گرگرفتگی ایجاد کند، چون فشار خون و ضربان قلب را بالا می‌برد. ضمنا قند خون بالا می‌تواند به عصب‌ها آسیب بزند و اگر انتهای عصب‌ها در اطراف غدد تعریق تحت تاثیر قرار بگیرند، می‌توانند بر میزان تولید عرق نیز اثر بگذارند. از سویی دیگر، قند خون پایین نیز می‌تواند سبب ترشح آدرنالین شود و تعریق و گرگرفتگی ایجاد کند. سایر علائم قند خون بالا شامل تکرر ادرار و احساس تشنگی زیاد می‌شوند. قند خون پایین نیز می‌تواند احساس گرسنگی، خستگی و اضطراب ایجاد کند. اگر فکر می‌کنید قند خون‌تان متعادل نیست و گرگرفتگی‌تان نیز به همین علت است، پزشک‌تان می‌تواند با تجویز آزمایش خون، درمان مناسب را به شما توصیه کند.

اضافه وزن

چاقی و اضافه وزن نه تنها می‌تواند تغییرات هورمونی ایجاد کند و سبب گرگرفتگی شود بلکه می‌تواند عوارض دیگری نیز به جا بگذارد که آن‌ها نیز گرگرفتگی ایجاد می‌کنند مانند مقاومت به انسولین، افزایش قند خون و افزایش فشار خون.

با کاهش وزن به شیوه‌ای سالم و حفظ وزن ایده آل می‌توانید از گرگرفتگی های‌تان خلاص شوید و از همه مهمتر، وضعیت کلی سلامت‌تان را بهبود بدهید و از سایر عوارض ناشی از چاقی رها شوید.

منبع: برترین ها

تنظیم:فرزانه کردی

سرویس : مقاله
تاریخ : ۱۳۹۸/۷/۱۷ - ۰۹:۰۳
کد خبر: ۴۶۲۵۳۲
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۸/۷/۲۹ - ۰۹:۱۱
آیین غبارروبی و عطرافشانی مزار شهدا در نیکشهر
آیین غبارروبی و عطرافشانی مزار شهدا به مناسبت هفته تربیت بدنی با حضور امام جمعه و مسوولین در شهرستان نیکشهر برگزارشد.
۱۳۹۸/۷/۲۹ - ۰۹:۰۹
همایش بزرگ پیاده روی در شهرستان هامون + تصویر
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ از زابل ، همایش پیاده روی خانوادگی صبح روز جمعه 26 مهر ماه سال 98 ، به مناسبت هفته تربیت بدنی ،با حضورحجت الاسلام شیخ امام جمعه شهرستان هامون ، رئیس اداره ور...
۱۳۹۸/۷/۲۹ - ۰۹:۰۶
برگزاری نشست اعضای فعال کانون فرهنگی‌زنان بلوچ خاش با موضوع چند همسری
کارشناس بانوان: برگزاری کارگاه های همسرداری و دوره های مطالعاتی برای بانوان تحصیل کرده شهرستان در کاهش این معضل چند همسری تاثیر بسزایی خواهد داشت.
۱۳۹۸/۷/۲۹ - ۰۹:۰۳
رئیس و کارکنان اداره ورزش و جوانان با فرماندار شهرستان ایرانشهر دیدار کرد
دیدار رئیس و کارکنان اداره ورزش و جوانان شهرستان به همراه چن تن از ورزشکاران بمناسبت هفته تربیت بدنی با دکتر ابوذر کوثری معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان دیدار و گفتگو کردند .
۱۳۹۸/۷/۲۹ - ۰۹:۰۲
بازدید بخشدار سرباز از مناطق عشایری دهستان سرکور
بخشدارسربازعنوان کرد زندگی عشایری باعث رونق دامپروری ارگانیک وتولید دام بصورت طبیعی خواهدشد .
۱۳۹۸/۷/۲۹ - ۰۸:۵۳
نرمشهای ملایم
پس از گذراندن ۹ ماه در رحم نوزادان اغلب تمایل به جمع کردن خود دارن بله یعنی همان وضعیت جنینی . نرمش های کششی آرام می تواند به او کمک کند تا از داشتن دستها و پاهای کوچکش آگاه شود .
۱۳۹۸/۷/۲۹ - ۰۸:۵۲
نتایج استرسهای درازمدت
* مشکلات هیجانی : ترسها و اضطرابهای غیرمنطقی خصوصاً درمورد آینده، می تواند تواناییها و قابلیتهای فرد را متأثر سازد . * تغییرات رفتاری : عمل شما ، میزان اشتباهات و توانایی هایتان دربرخوردبامردم و رفتار...
۱۳۹۸/۷/۲۹ - ۰۸:۵۲
طرز تهیه نان خانگی
خمیر مایه فوری ترکیه: یک بسته، شکر:۱ قاشق غذاخوری، شیر: ۲ لیوان ولرم، نمک: ۱ قاشق چایخوری، روغن مایع: نصف لیوان، تخم مرغ: ۲عدد یک زرده برای رویه نان، آرد: به اندازه ای به خمیر به دست نچسبد.
۱۳۹۸/۷/۲۹ - ۰۸:۵۱
مواد غذایی که هیچ کالری ندارند و به سلامت بدن شما کمک می کنند
هندوانه از جمله میوه های مفید مفید است که در تابستان مصرف می شود، این میوه تا حدودی هیچ اضافی کالری ندارد و می تواند مورد نیاز بدن شما را تامین vitamin C.
۱۳۹۸/۷/۲۹ - ۰۸:۵۰
مقدار فشار چشم را چگونه اندازه گیری کنیم
زجاجیه در قسمت پشت کره ی چشم انسان واقع شده است و زلالیه در قسمت جلویی آن قرار دارد. (کره ی چشم مانند یک گوی است که بافت نرمی دارد .). در قسمت زلالیه مایعی شفاف و زلال است و به همین دلیل به آن زلالیه...

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها

۱۳۹۸/۷/۲۴ - ۰۹:۱۴
غذاهای خون ساز
-انار خون ساز است. آب انار و رب انار را در انواع کوکو استفاده کنید -رب انار را در پخت غذا استفاده کنید -روزی سه بار هر بار یک قاشق غذاخوری ترکیب سه شیره -یک لیوان آب انار بسته بندی را در یکی دو لیوا...
۱۳۹۸/۷/۲۴ - ۰۹:۱۵
غش کردن چیست و چگونه باید از آن پیشگیری کرد
غش کردن میتواند به علت عوامل متعددی، مرتبط با قلب، گردش خون، فشار خون و تنفس فرد بروز کند.
۱۳۹۸/۷/۲۵ - ۰۷:۳۹
حمایت اکثریت مردم آمریکا از استیضاح ترامپ
تازه‌ترین نظرسنجی موسسه "گالوپ" نشان از حمایت ۵۲ درصدی مردم آمریکا از استیضاح دونالد ترامپ دارد.
۱۳۹۸/۷/۲۸ - ۰۹:۵۸
خاش؛
بازدید فرماندار از شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ناحیه شهرستان خاش
۱۳۹۸/۷/۲۸ - ۱۰:۰۲
کارگاه حقوق بانوان در سرباز برگزار شد
هدف ما از حقوق اجتماعی فعالیتها، شغلها و مهارتهایی است که در بعد مادی و معنوی جوامع مختلف ، خیر و مصلحت را به ارمغان می آورد . اگر به ضرورت التزام زن به ضوابط و آداب اسلامی توجه کنیم دیگر در چنین شرای...
۱۳۹۸/۷/۲۸ - ۱۰:۰۰
شهرستان نیمروز؛
شهدا زنده هستند و باعث رشد مادی و معنوی کشور می شوند.
۱۳۹۸/۷/۲۸ - ۰۹:۱۶
عصای سفید، پرچم استقلال یک نابیناست
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ از زابل؛ گفتگو با حامده سارانی از روشن دلان شهرستان زابل به مناسبت روز نابینا
۱۳۹۸/۷/۲۸ - ۰۹:۰۵
نشست کارگروه تنظیم بازار در شهرستان ایرانشهر
نشست کارگروه تنظیم بازار در شهرستان ایرانشهر با محوریت ساماندهی عرضه مرغ میوه و تره بار و سیلندر گاز مایع به ریاست دکتر ابوذر کوثری معاون استاندار، فرماندار ویژه شهرستان و با حضور اعضا این کارگروه بر...
۱۳۹۸/۷/۲۸ - ۰۹:۰۳
برگزاری جشن قرآن در مدارس ابتدایی شهرستان نیکشهر
جشن قرآن با حضور دانش آموزان، معلمان و اولیاء دانش آموزان در مدارس ابتدایی نیکشهر برگزار شد
۱۳۹۸/۷/۲۸ - ۰۹:۵۷
زابل؛
همایش بزرگ پیاده روی در شهرستان زابل + تصویر