وبسایت خبری
امروز: شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۹
تهاجم فرهنگی (عوامل موفقیت تهاجم فرهنگی)
کارگاه آموزشی تهاجم فرهنگی (عوامل موفقیت تهاجم فرهنگی) در روستای حسین آباد شهرستان هامون برگزار گردید
چنان که گذشت تبادل و برخورد فرهنگی بین جوامع مختلف امری طبیعی و اجتناب ناپذیر است. لیکن اگر جامعه‌ای از درون تهی و آسیب‌پذیر شد، تبادل فرهنگی تبدیل به تهاجم فرهنگی می‌شود. از دشمنان نباید انتظار داشت هجوم نیاورند، چرا که حیات امپریالیسم جهانی وابسته به سلطه گری است به ویژه آن که رشد اسلام گرایی، مرگ فرهنگ غرب را به همراه خواهد داشت. باید عوامل درونی سلطه پذیری را شناسایی و مرتفع کرد تا زمینه آسیب پذیری به حداقل برسد.

به گزارش خبرنگار کانون فرهنگی زنان سیستان، در تاریخ 13شهریور ماه 98 به  همت کانون فرهنگی زنان سیستان در راستای خدمت گزاری به جامعه بانوان ، کارگاه آموزشی تهاجم فرهنگی (عوامل موفقیت تهاجم فرهنگی )با کارشناسی سرکار خانم فرحناز آذرسا و با حضور جمعی  از بانوان در روستای حسین آباد شهرستان هامون برگزار گردید.

عوامل موفقیت تهاجم فرهنگی

چنان که گذشت تبادل و برخورد فرهنگی بین جوامع مختلف امری طبیعی و اجتناب ناپذیر است. لیکن اگر جامعه‌ای از درون تهی و آسیب‌پذیر شد، تبادل فرهنگی تبدیل به تهاجم فرهنگی می‌شود. از دشمنان نباید انتظار داشت هجوم نیاورند، چرا که حیات امپریالیسم جهانی وابسته به سلطه گری است به ویژه آن که رشد اسلام گرایی، مرگ فرهنگ غرب را به همراه خواهد داشت. باید عوامل درونی سلطه پذیری را شناسایی و مرتفع کرد تا زمینه آسیب پذیری به حداقل برسد

در مقام تشبیه می‌توان از هجوم میکروب‌ها به بدن انسان نام برد که همواره هجوم و برخورد میکروب با بدن وجود دارد. هرچند باید تلاش کرد تا از این تلاقی و قرار گرفتن بدن در فضای آلوده جلوگیری شود لیکن انسان‌هایی بیمار می‌شوند که بدن مجروح، مستعد و آسیب‌پذیر داشته و قدرت مقابله و ایجاد پادزهر مناسب را ندارند.

بنابراین در بررسی عوامل موفقیت مهاجمان و ناتوی فرهنگی باید عوامل روانشناختی (مربوط به فرد) و عوامل جامعه‌شناسی (مربوط به جامعه) را مورد بررسی قرار داد.

الف: بررسی عوامل روانشناختی

فرد سالم همانند جامعه‌ی سالم در برابر هجوم فرهنگی بیگانگان مقام است و می‌تواند از خود دفاع نماید. اما فردی که سلامت روانی خود را از دست داده و با مشکلات روحی، عاطفی و اجتماعی روبه‌روست طعمه‌ی مهاجمان بیگانگان خواهد شد. کلیه‌ی عواملی که مانع تأمین بهداشت روانی شده و اختلالات عاطفی، روانی و فکری ایجاد می‌کنند در این جا مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

رابطه ناکامی و بزهکاری و سهل کردن راه بر تهاجم فرهنگی

یکی از علل بنیادی بزهکاری ناکامی است. نیازهای نوجوانان برای احراز هویت، امنیت، استقلال و محبت گاه آن گونه با شکست مواجه می‌شود که رفتار ضد اجتماعی به عنوان کوششی در جهت کاهش تنش‌های انباشته شده‌ی آنان بروز می‌کند. پاره‌ای از شرایط زندگی و فیزیکی که احتمالاً ایجاد ناکامی می‌کند و نهایتاً به بزهکاری می‌انجامد عبارتند از: کم‌هوشی، فقر فرهنگی، اجتماعی اقتصادی، تعارض در خانواده، خانواده‌های از هم پاشیده، بی‌محبتی والدین نسبت به فرزندان، نبودن ضوابط اخلاقی و اعتقادی صحیح در خانواده، تحقیر و شکست در مدرسه، احساس حقارت ناشی از عیوب جسمانی یا علل تخیلی و واقعی دیگر.

در خانواده وجامعه‌ای که ثبات و پایداری وجود ندارد یا شرایط غیرعادی و سازش نایافتگی در آن رواج دارد طبعاً میزان بزهکاری رو به افزایش می‌گذارد.

یادآوری این نکته ضروری است که تمامی جوانان و افراد غوطه‌ور در سراب تهاجم فرهنگی از لحاظ شخصی و عاطفی ناسازگار نیستند. بلکه عده‌ای از آنان خوب و سازگار هستند که به منظور ارضای نیازهای عادی و هنجار خود، با گروه‌های نابهنجار همانند می‌شوند و به‌علت فشار گروه، خود را با آن چه از آنان انتظار می‌رود تطبیق می‌دهند.

تعدادی از علل روانشناختی کودکان و نوجوانان آسیب‌پذیر عبارتند از:

احساس حقارت و کهتری

عدم ارضای نیازها

عدم مقبولیت و محبوبیت

فشار دوستان و همسالان

احساس ناامنی اقتصادی (بیکاری و فقر(

بی‌هدفی و بی‌ثمری

ب: بررسی عوامل جامعه‌شناسی

جامعه‌ی سالم تسلیم سلطه‌ی مهاجمان نمی‌شود و جامعه‌ی سلطه‌پذیر یک جامعه بیمار است. جامعه یک مجموعه به هم پیوسته است که نظام‌های اصلی و فرعی آن در تعامل با یکدیگر به دنبال تحقق هدف واحد و غایی جامعه هستند. وجود چنین هدفی حیات یک جامعه را معنا می‌بخشد. به‌عنوان مثال نهاد تعلیم و تربیت از یک‌سو خود دارای اهداف مشخصی است که روابط بین عناصر خویش را بر اساس ان استوار نموده است و از سوی دیگر در صدد تحقق‌بخشی اهداف غایی جامعه است که بر مبنای آن روابط خود با سایر نهادها را مشخص می‌سازد.

می‌توان ریشه‌های اجتماعی موفقیت هجوم فرهنگی و ناتوی فرهنگی یا عوامل جامعه شناختی یک جامعه آسیب‌پذیر را به این ترتیب نام برد:

خلأ فرهنگی

تضعیف نهاد دولت

ضعف و ناهماهنگی نهادهای اجتماعی

گسستگی عواطف و پیوندهای اجتماعی

فقدان عدالت اجتماعی

فقر و عدم توسعه

مهاجرت، تجارت و جنگ

گسترش فحشا، فساد و منکرات (بوجاری فرد،ص 160: 1387).

 


786

سرویس : استان
تاریخ : ۱۳۹۸/۶/۱۶ - ۰۸:۳۱
کد خبر: ۴۶۱۴۳۱
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۹/۱/۱۶ - ۰۶:۲۹
زندگینامه سیمین دانشور
سیمین دانشور (زاده ۸ اردیبهشت سال ۱۳۰۰ خورشیدی در شیراز – ۱۸ اسفند سال ۱۳۹۰ خورشیدی در تهران) نویسنده و مترجم ایرانی است.
۱۳۹۹/۱/۱۶ - ۰۶:۲۹
سیر تا پیاز غذای سنتی ایرانیان
آش یکی از معروف ترین و لذیذترین غذاهای ایرانی، آش است. آش انواع و اقسام مختلفی دارد که معروف ترین آن ها، آش رشته است. تقریبا می توان با اطمینان گفت که هر ایرانی در طول عمرش حداقل یک بار آش یا آش رشته ...
۱۳۹۹/۱/۱۶ - ۰۶:۲۵
روش های صحیح استفاده از تلفن های هوشمند
* استفاده از تلفن در هوای خیلی گرم یا خیلی سرد - بیشتر تلفن های هوشمند تا حدی از گرما یا سرما را می‌توانند تحمل کنند و اگر بیشتر از حد به آن ها شُک های هوایی وارد کنیم باعث خاموش شدن و خالی شدن سر...
۱۳۹۹/۱/۱۶ - ۰۶:۲۳
دست خشک کن برقی یا دستمال کاغذی
امروزه در توالت های عمومی معمولاً یا دست خشک کن های برقی تعبیه شده است و یا دستمال کاغذی، تا افراد دست های خود را خشک کنند. اما زمانی که صحبت از بهداشت فردی است باید گفت که کارایی این دو وسیله در یک س...
۱۳۹۹/۱/۱۶ - ۰۶:۲۰
آیا زخم هایتان به سختی بهبود می‌یابد
اگر متوجه شده اید زخمی که در اثر بریدن ایجاد می‌شود یا هر زخم دیگری بیش از حد نرمال طول می‌کشد بخشی از مشکل می‌تواند مربوط به کمبود ویتامین c باشد زیرا سلول‌های پوست و دیگر سلول‌های که به منظور شروع ف...
۱۳۹۹/۱/۱۶ - ۰۶:۱۷
امنیت
بنیادی ترین نیاز عاطفی و روانی انسان نیاز به امنیت است. سلامت جسمی زمانی برای انسان ارزشمند است که دلهره و اضطراب نداشته باشد و احساس امنیت کند.این احساس در سال های نخستین زندگی به کمک افراد خانواده...
۱۳۹۹/۱/۱۶ - ۰۶:۱۶
افزایش قدرت تمرکز و حافظه
انسان ها برای زندگی در این دنیا نیاز به یادگیری و مطالعه دارند، بنابراین یادگیری مهارتی است که تا آخر عمر به آن احتیاج خواهیم داشت، اما در مدرسه و دانشگاه نحوه یادگیری، پرورش مغز، تقویت ذهن و این که...
۱۳۹۹/۱/۱۶ - ۰۶:۱۵
اعتیاد و خانواده
فردی که در روابطی آزاد،مستقل و مسئولیت پذیر در کنار همنوعان خود زندگی کند در یک تحول بهنجار در روابط بین فردی انتظار داریم بتدریج وابستگی های مختلف هیجانی به والدین را حل کند،
۱۳۹۹/۱/۱۶ - ۰۶:۱۳
آشنایی با تکنیک های تغییر باور
باور ها دارای انواع مختلفی می باشند که به همان میزان می توانند به ضرر شما و یا به سود شما باشند، باور های شما هم می توانند شما را به سمت موفقیت هل دهند یا می توانند باعث شکست شما شوند. باور های هر انس...
۱۳۹۹/۱/۱۶ - ۰۶:۱۲
اختلال نافرمانی و مخالفت ورزی
ویژگی اصلی این اختلال الگوی رفتاری منفی گرایی،لجبازی،نافرمانی و دشمنی مکرر در برابر مظاهر هر قدرت دست کم به مدت شش ماه است.ملاک تشخیصی آن 4 مورداز موارد زیر می باشد:

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها

۱۳۹۹/۱/۱۱ - ۱۰:۱۹
آغاز فعالیت سامانه بارشی در 10 شهر سیستان و بلوچستان
معاون فنی و شبکه ایستگاه های هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: فعالیت سامانه بارشی جدید در شهرستان های خاش، ایرانشهر، مهرستان، سوران، زاهدان، هامون، هیرمند، زابل، دلگان و نیکشهر آغاز شده است.
۱۳۹۹/۱/۱۱ - ۰۹:۲۵
12 فروردین ماه و رای مردم به جمهوری اسلامی
پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در 22 بهمن سال ۱۳۵۷، به دعوت امام خمینی (ره) همه‌پرسی حکومت جمهوری اسلامی ایران در روزهای ۱۰ و ۱۱ فروردین ۱۳۵۸ در سراسر ایران برگزار شد و ۹۸٫۲ واجدین شرکت در همه‌پرس...
۱۳۹۹/۱/۱۰ - ۰۵:۵۶
آمار تلفات کرونا در آمریکا از 2000 نفر گذشت
تلفات کرونا در آمریکا روز شنبه از مرز 2000 نفر گذشت؛ آمار مبتلایان به کرونا در این کشور نیز از مرز 120 هزار نفر فراتر رفته است.
۱۳۹۹/۱/۱۱ - ۰۹:۴۸
ممنوعیت سفر اتباع چینی، اروپایی و آمریکایی به ژاپن
ژاپن برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، سفر اتباع چینی، اروپایی و آمریکایی را به این کشور به حالت تعلیق درمی‌آورد.
۱۳۹۹/۱/۱۱ - ۰۹:۴۴
گرامیداشت متفاوت روز زمین در فلسطین در سایه شیوع کرونا
تظاهرات ویژه روز زمین در فلسطین اشغالی با توجه به شیوع کرونا انجام نخواهد شد و به جای آن تظاهرات در فضای مجازی به همراه حضور در پشت‌بام‌ها و امثال آن صورت خواهد گرفت.
۱۳۹۹/۱/۱۱ - ۰۹:۲۱
سیب
* سیب، یک میوه ی قلیایی است و تمیز کننده ی بدن بوده و به علت دارا بودن پکتین زیاد ، آب اضافی بدن را خارج می سازد.
۱۳۹۹/۱/۱۰ - ۰۶:۰۶
رهبر معظم انقلاب: شما جانبازان، مجاهدان فداکار و شهیدان زنده‌اید
در سالروز ولادت با سعادت قمر بنی هاشم حضرت اباالفضل‌العباس علیه‌السلام و روز جانباز، رهبر معظم انقلاب اسلامی با صدور پیامی از مقام شامخ جانبازان انقلاب اسلامی تجلیل کردند.
۱۳۹۹/۱/۹ - ۱۰:۱۴
درخواست انتقال خون چابهار از مردم برای اهدای خون / شیوع کرونا نیاز بانک خون را جدی کرد
مدیر انتقال خون چابهار با درخواست از مردم برای اهدای خون، گفت: احتمال می‌رود به دلیل شیوع کرونا ویروس در تامین خون برای بیماران شهرستان دچار مشکل شویم.
۱۳۹۹/۱/۹ - ۰۹:۵۰
نقش خانواده در تربیت فرزندان
نقش خانواده در تربیت فرزند خود مهم است و خانواده نخستین کانونی است که فرزندان در آن رشد می کنند و تربیت می شوند.
۱۳۹۹/۱/۱۱ - ۱۰:۱۷
از ورود و خروج 696 خودرو به ایرانشهر ممانعت به عمل آمد
معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان ایرانشهر افزود: در دومین روز طرح ملی فاصله گذاری اجتماعی از ورود و خروج ۶۹۶ خودرو به شهرستان ایرانشهر ممانعت به عمل آمد.