وبسایت خبری
امروز: سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
بهداشت بانوان(علل سقط جنین)
کارگاه آموزشی بهداشت بانوان(علل سقط جنین) در روستای حسین آباد شهرستان هامون برگزار گردید
سقط، به دفع جنین از بدن مادر قبل از هفته بیستم بارداری یا دفع جنین با وزن زیر 500 گرم گفته می شود. بیش از 80 درصد سقط ها قبل از هفته دوازدهم بارداری اتفاق می‌افتند.

به گزارش خبرنگار کانون فرهنگی زنان سیستان، در تاریخ 13 شهریور ماه به همت کانون فرهنگی زنان سیستان در راستای خدمت گزاری به جامعه بانوان ، کارگاه آموزشی بهداشت بانوان(علل سقط جنین) با کارشناسی سرکار خانم طاهره سرگزی با حضور جمعی  ازبانوان سیستان در روستای حسین آباد شهرستان هامون برگزار گردید.

خلاصه ای از مطالب ارائه شده به شرح ذیل می باشد:

علل سقط جنین و علائم سقط جنین

سقط جنین

سقط، به دفع جنین از بدن مادر قبل از هفته بیستم بارداری یا دفع جنین با وزن زیر 500 گرم گفته می شود. بیش از 80 درصد سقط ها قبل از هفته دوازدهم بارداری اتفاق می‌افتند. اگر مادر، جنین را بعد از 20 هفتگی از دست بدهد، به آن مرده‌ زایی گویند. وقتی که کودک ضربان قلب پیدا می‌کند، احتمال سقط جنین به طرز چشمگیری کاهش می یابد.

عوامل افزایش دهنده سقط جنین در مادر

- سن: در زنان 40 ساله دو برابر زنان 2 ساله احتمال سقط جنین وجود دارد.

 

- سابقه‌ سقط جنین: زنانی که دو یا چند سقط جنین متوالی داشته اند.

 

- زنان دچار کم کاری تیروئید، دیابت، سلیاک، لوپوس و اختلالات وراثتی در انعقاد خون و سندرم تخمدان پلی کسیتیک.

 

- مصرف سیگار و الکل و مصرف بیش از چهار فنجان قهوه در روز

 

- اشعه ایکس که در رادیولوژی ها استفاده می شود

 

- سابقه داشتن نقص تولد یا مشکلات ژنتیکی

 

- ابتلا به لیستری، گوشک، سرخجه، سرخک، سیتومگالو ویروس، پاروو ویروس، سوزاک، ایدز و عفونت های دیگر

 

- فیبروم ها

 

- چسبندگی های داخل رحمی که اغلب به دنبال سقط های خشن و آلوده رخ می دهد.

 

- مشکل نارسایی دهانه رحم که به دلیل دستکاری های رحم در حاملگی های قبلی است یا به صورت مادرزادی وجود دارد

 

- ناهنجاری‌های کروموزومی در تخمک بارور

 

- استفاده از برخی داروها مثل داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAIDS) مثل: ایبوپروفن و آسپیرین

 

- قرار گرفتن در معرض سموم محیطی از جمله: گازهای بیهوشی

 

- خطر سقط با افزایش سن پدر، بالا می‌رود.

 

- وقتی پدر در معرض جیوه، سرب، و مواد شیمیایی صنعتی و آفت کش ها قرار گرفته باشد، خطر سقط بیشتر می‌شود.

 

اگر نشانه های احتمالی سقط جنین را داشتید، پزشک استراحت در بستر را تجویز می‌کند

 

علائم سقط جنین

 

- لک دیدن یا خونریزی مهبلی

 

- درد شکمی که بعد از اولین خونریزی شروع می‌شود.

 

دقت کنید که خونریزی مهبلی یا درد در اوایل بارداری، ممکن است نشانه بارداری خارج از رحم باشد.

 

آزمایشات لازم برای تأیید سقط جنین

 

اگر در زمان حاملگی هر کدام از علائم سقط را داشتید، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

 

- پزشک زنان، رحم شما را معاینه می کند تا بفهمد خونریزی از سمت گردن رحم هست یا خیر.

 

- ممکن است آزمایش خون برای شما تجویز کند تا مقدار هورمون hCG بارداری را اندازه بگیرد و اگر مقدار آن در خون شما رو به افزایش بود، آزمایش را در 2 تا 3 روز آینده تکرار می کند.

 

- اگر خونریزی یا درد شکمی داشتید و پزشکتان کمترین شکی به بارداری خارج رحمی برد، بلافاصله آزمایش آلتراسوند انجام می‌دهد. اگر هیچ نشانی از مشکل نباشد، اما هم‌چنان لک دیدید، حدود 7 هفته دیگر یک آلتراسوند دیگر انجام خواهد داد. در این مرحله، اگر در سونوگرافی، جنینی با ضربان قلب مشاهده گردید، خطر سقط در شما کمتر است.

اما اگر هم‌چنان خونریزی داشتید لازم است که بعدها آلتراسوند دیگری انجام دهید. اگر در سونوگرافی، جنینی با اندازه مشخص دیده شد که ضربان قلب ندارد، این به معنای آن است که جنین زنده نمانده است.

 

اگر کیسه جنینی یا جنین کوچکتر از اندازه مورد نظر باشند، یعنی اوضاع به آن خوبی که فکر می کردید نیست.

بسته به شرایط، باید سونوگرافی خود را طی 1 تا 2 هفته تجدید کنید و آزمایش خون دهید.

- اگر در سه ماهه دوم هستید و سونوگرافی نشان می‌دهد که گردن رحم کوتاه تر می‌شود یا در حال باز شدن است، پزشک عملی به نام سرکلاژ (Cerclage) را انجام می دهد که طی آن برای جلوگیری از سقط جنین یا زایمان پیش از موعد، گردن رحم شما را با بخیه تنگ می‌کند.

سرکلاژ بدون خطر نیست، و همه موافق نیستند که شما گزینه مناسبی برای این کار باشید.

- اگر نشانه های احتمالی سقط جنین را داشتید، پزشک استراحت در بستر را تجویز می‌کند.

- ممکن است چند هفته خونریزی خفیف یا درد شکمی داشته باشید. می‌توانید از نوار بهداشتی استفاده کنید و برای کاهش درد استامینوفن بخورید.

بعد از دو سقط متوالی، مخصوصا اگر دارای سن بالای 35 سال یا شرایط خاص پزشکی باشید، پزشک آزمایشات ژنتیکی و خونی مخصوص برای شما می نویسد.

 

بعد از سقط جنین چه می شود؟

- به مدت یک یا چند روز دردهای انقباضی خفیف شبیه قاعدگی دارید و 1 تا 2 هفته خونریزی خواهید داشت.

- از نوار بهداشتی استفاده کنید و برای تسکین درد از ایبوپروفن یا استامینوفن استفاده کنید.

- از آمیزش زناشویی، شنا کردن، دوش گرفتن و استفاده از داروهای واژنی به مدت حدأقل 1 تا 2 هفته پرهیز کنید تا زمانی که خونریزی شما بند بیاید.

- اگر به خونریزی شدید دچار شدید، یکی از نشانه های عفونت را داشتید یا احساس درد شدید داشتید، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

- اگر خونریزی شما شدید است و احساس ضعف، سرگیجه، یا منگی می‌کنید، ممکن است دچار شوک شوید. در چنین شرایطی با اورژانس تماس بگیرید.

یک بار سقط کردن به معنی آن است که باز هم سقط جنین خواهید داشت؟

 

یک مورد سقط جنین، نشانه‌ وجود مشکلی در شما یا همسرتان تلقی نمی‌شود.

بعد از دو سقط جنین متوالی، مخصوصاً اگر دارای سن بالای 35 سال یا شرایط خاص پزشکی باشید، پزشک آزمایشات ژنتیکی و خونی مخصوص برای شما تجویز خواهد کرد.

در شرایط بخصوص مثل وقتی که در سه ماهه‌ دوم سقط کنید یا به دلیل ضعف گردن رحم، زایمان زودرس در اوایل سه ماهه سوم داشته باشید، احتمالاً بعد از یک سقط شما را به متخصص زایمان پرخطر ارجاع می‌دهند تا شرایط حاملگی شما را به دقت بررسی کند.

بعد از سقط، چه زمانی می‌توان باردار شد؟

بهتر است کمی صبر کنید. چه خودبه‌خود سقط کرده باشید و چه بافت را برداشته باشید، طی 4 تا 6 هفته بعد دوباره قاعده می‌شوید.

بعضی پزشکان می‌گویند که بعد از این مدت دوباره می‌توانید آبستن شوید، اما برخی دیگر توصیه می‌کنند که یک دوره قاعدگی دیگر را هم بگذرانید تا زمان بیشتری برای بهبود جسمی و روحی داشته باشید.

علل سقط جنین درماه اول، دوم و سوم

دوران بارداری به عنوان تجربه فوق العاده در زندگی یک زن محسوب می‌شود. بنابراین، زمانی که یک مادر باردار سقط جنین می‌کند کاملاً ویران کننده است. حدود ۱۵ تا ۲۰٪ از حاملگی‌ها به سقط جنین منجر می‌شود. برخی از علل سقط جنین اصلی در چهار هفته اول بارداری را می توان به توسعه غیر طبیعی کروموزوم جنین در چند هفته اول نسبت داد. این می تواند به دلیل رشد غیر طبیعی ژن ها  باشد. اگر تخمک بارورشده به شکل یک جفت و غشای بدون جنینی باشد که تخمک سوخته یا پوچ نامیده می‌شود سقط جنین صورت می‌گیرد. در برخی موارد، ناهنجاری های ژنتیکی مربوط به جنین نیز می تواند دلیلی برای سقط جنین در طول چهار هفته اول باشد. یک مورد نادر از سقط جنین می تواند از جفت در حال رشد بیش از حد و تبدبل  به یک کیست در رحم، (مول)که می تواند مانع رشد جنین شود.گاهی شرایط یک مادر باردار می تواند به سقط جنین منجر شود. گاهی اوقات، دیابت یا تیروئید کنترل نشده، مشکلات هورمونی می تواند در سقط جنین زودرس منجر شود. یک عفونت ویروسی می‌تواند بدن را تضعیف و منجر به سقط جنین شود.

علت سقط جنین در سه ماهه اول

هیچ علت خاصی برای سقط جنین در سه ماهه اول وجود ندارد. با این حال، نزدیک به ۷۰ درصد از سقط جنین در طول سه ماهه اول معمولاً با ناهنجاری کروموزومی ایجاد می شود. برخی از علل دیگر از سقط جنین در سه ماهه اول ممکن است شامل یک عفونت یا قرار گرفتن در معرض سموم صنعتی یا محیط زیست، دیابت، اختلال خود ایمنی یا حتی بیماری تیروئید، سیگار کشیدن یا سوء مصرف مواد  می‌تواند علل احتمالی سقط جنین در سه ماهه اول باشد. ضربه‌های فیزیکی مثل تصادف یا سقوط از پله‌ها می‌تواند در سقط جنین دست داشته باشد.

علت سقط جنین در سه ماهه دوم

در صورتی که حاملگی منجر به سقط جنین در سه ماهه دوم شود، می توان آن را به مشکلات کروموزومی که در جنین  رخ می‌دهد نسبت داده شود. برخی از علل دیگر از سقط جنین در سه ماهه دوم ضربه شدید شکمی، دهانه رحم بی کفایت، عفونت لگنی یا سایر نقاط بدن، نقص قلبی جنین، جداشدن زودرس جفت و هم‌چنین جفت سرراهی است.

علت سقط جنین در سه ماهه سوم

در سه ماهه سوم، کودک رشد می کند و اعضای آن بالغ است. در واقع، در طول دو ماه گذشته، جنین به‌طور قابل توجهی رشد کرده و فضای کمی را برای حرکت در اطراف دارد. این باعث می شود مقدار زیادی از ناراحتی است. در حالی که علل سقط جنین سوم سه ماهه وجود دارد، نوزاد مرده هم می تواند انجام گیرد.

 

برخی از علل سقط جنین در طی سه ماهه سوم عبارتند از

جنین آلوده به آنفلوانزا، آسیب اعصاب مرکزی یا سرخک و پیچیدن بندناف دور گردن می تواند منجر به تولد نوزاد مرده در سه ماهه ۳ شود.

سبک زندگی

شما نیاز به تغییر  در عادت زندگی خود هستید اگر شما یک مادر باردار می باشید. مثل: سیگار کشیدن، الکل، ورزش کردن، (تمرین شدید و بلند کردن اجسام سنگین)، اجتناب از دراز و نشست در دوران بارداری، تمرینات کششی سنگین، پرس سینه، ضربه سنگین ورزشی (ترومای شکم باعث سقط جنین منجر شود) اجتناب از یوگا، )مرینات یوگا که شما نیاز به نگه داشتن نفس خوددارید باید اجتناب شود(

اختلال تیروئید

کم کاری (خیلی کم) یا بیش از حد تیروئید (بیش از حد بالا) می تواند مشکلات ناباروری و سقط مکرر منجر شود. مطالعات نشان می دهد که زمانی عملکرد تیروئید شما کم است، بدن سعی خواهد کرد تا تولید هورمون را جبران کند، در نتیجه تخمک گذاری سرکوب میشود. در برخی موارد، تیروئید نیز ممکن است هورمون بیش از حد بسیاری که می تواند توانایی استروژن را به لانه گزینی تحت تأثیر قرار دهد تولید کند.

دیابت

دیابت کنترل نشده منجر به سقط جنین می‌شود. شما باید با دکتر خود برای  کنترل قند خون صحبت کنید.

عوارض جسمی

سقط جنین نیز می تواند با عوارض جسمی مانند اختلالات رحم که شامل سپتوم یا پولیپ ایجاد شود. سقط جنین ناشی از عوارض جسمی معمولاً  در سه ماهه ۲ یا ۳ رخ می دهد.

لخته شدن خون

سقط جنین نیز می تواند با لخته شدن خون مانند فاکتور V لیدن ایجاد شود. برخی از اختلالات لخته شدن خون نادر هستند اما آنها رخ می دهد.

مواد غذایی که منجر به سقط جنین در اوایل بارداری میشود

برآورد شده است که سقط جنین در ۱۵٪ از بارداری ها اتفاق میوفتد. با این حال، دانستن برخی از پتانسیل های مخاطره آمیز از سقط جنین لازم است. در حالی که زنان باردار توصیه به مصرف مواد غذایی مختلف مغذی به منظور رسیدن به اندازه کافی مواد مغذی به آنها میشوند با این حال، برخی از مواد غذایی که خوردن انها در دوران بارداری باعث مسمومیت غذایی شود و حضور مواد شیمیایی، باکتری ها، انگل‌ها یا در آن مواد غذایی می‌تواند به نوزاد متولد نشده شما آسیب برساند. چک لیستی از غذاهایی که منجر به سقط جنین در اوایل بارداری، می‌شود:

۱-انواع پنیر نرم 

برخی از انواع پنیر که شما باید جلوگیری از خوردن آن‌ها به‌عنوان مواد غذایی که منجر به سقط جنین می‌شود. قالب  پنیر نرم مثل پنیر کاممبر، بری، پنیر بز؛ پنیر چرب، دانمارکی آبی، باید اجتناب شود. انواع پنیر می تواند باکتری هایی مانند لیستریوز باعث عفونت  لیستریا شود. حتی فقط یک فرم خفیف این عفونت در زنان باردار ممکن است در سقط جنین، تولد نوزاد مرده، یا بیماری حتی شدید در یک نوزاد تازه متولد شده باشد.

۲-گوشت خام

گوشت گاو یا مرغ نپخته در میان مواد غذایی که منجر به سقط جنین می شود. آن‌ها باید با توجه به خطر آلودگی با باکتری، سالمونلا و توکسوپلاسموز اجتناب شود. به عبارت دیگر،این  گوشت ها به شدت با لیستریا آلوده هستند و توانایی عبور از جفت و منجر به مسمومیت خون یا عفونت، می‌شود.

۳-خرچنگ ،لاکپشت وصدف

با سطح بالایی از مواد مغذی و یک منبع غنی از کلسیم است که برای تقویت دندان ها و استخوان‌ها، مفید است. خرچنگ ها، غذا های مورد علاقه تعداد زیادی از زنان باردار وقتی که تابستان می‌آید. مصرف خرچنگ باید در ۳ ماهه اول بارداری قطع شود؛ زیرا منجر به خونریزی تناسلی یا سقط جنین می‌شود. علاوه بر این، محتوای بالای کلسترول در این غذا برای آن دسته از زنان مبتلا به فشار خون یا پره اکلامپسی خطرناک است.

۴-تخم مرغ خام

یکی از غذاهای نادیده گرفته شده که منجر به سقط جنین می‌شود تخم‌مرغ خام است.  برای زنان باردار، تخم مرغ خام یا هر مواد غذایی مانند سس مایونز خانگی نباید مصرف شود. فقط مطمئن شوید که تخم‌مرغ به‌طور کامل تا سفیده و زرده پخته شده  است. این کمک به  جلوگیری از خطر بالقوه مسمومیت غذایی و سالمونلا خواهد کرد.

۵-شیر غیر پاستوریزه

شما باید شیر غیر پاستوریزه یا خام مصرف نکنید، مانند شیر بز یا شیر گوسفند. علاوه بر این یا هر مواد غذایی ساخته شده از آن‌ها مانند پنیر بز نرم نیز باید اجتناب شود. در صورتی که قبل از خوردن باید حتماً جوشیده شود.

۶-حلزون خام و صدف

صدف خام یکی دیگر از مواد غذایی که منجر به سقط جنین می‌شود. بسیاری از بیماری های منتقله غذاهای دریایی از سخت پوستان پخته، از جمله صدف، خرچنگ منجر شده است. بنابراین، صدف پخته  کمک خواهد کرد به جلوگیری از برخی از انواع عفونت‌ها.

۷-کافئین

با وجود بسیاری از مطالعات نشان می دهد که  در حد اعتدال مجاز است، هنوز هم بسیاری دیگر از تحقیقات نشان می دهد که مصرف کافئین ممکن است به سقط جنین مربوط شود. بنابراین، در طول سه ماهه اول جلوگیری از مصرف کافیین به منظور کاهش احتمال سقط جنین شود. یک قاعده کلی به مصرف کافئین کمتر از ۲۰۰ میلی گرم در روز در دوران بارداری است. از آن‌جا که کافئین ادرار آور است، پس از آن می‌تواند کمک به از بین بردن مایعات از بدن انسان است. تحقیقات نشان می‌دهد که مقادیر زیادی کافئین به سقط جنین، وزن کم هنگام تولد، تولد زودرس منجرمی‌شود.

۸-آناناس

با توجه به مواد غذایی که موجب سقط جنین می‌شود آناناس یکی از آن‌ها می‌باشد. زنان باردار در ۳ ماه اول بارداری نباید بیش از حد  آب آناناس بنوشند. این میوه می تواند انقباض رحمی ایجاد کند، که منجر به سقط جنین، اسهال یا آلرژی می‌شود. در طول سه ماهه اول بارداری، زنان باردار باید جلوگیری از خوردن  آب آناناس شود. میوه آناناس می‌تواند به انقباض رحمی، که می تواند به سقط جنین منجر شود. آناناس هم‌چنین می‌تواند باعث اسهال یا باعث ایجاد حساسیت شود. چرا آناناس مضر است؟ آناناس شامل بروملین است که توانایی نرم کردن رحم و ایجاد خونریزی کند.

۹-تخم خرفه

تخم خرفه به آسانی رشد می‌کند در واقع، می‌تواند باعث تحریک رحم و افزایش شدت و کشش رحم، افزایش احتمال سقط جنین شود.

۱۰-خرچنگ

با مواد مغذی بسیار زیاد می‌تواند منجر به کوچک شدن رحم می شود. این می تواند به خونریزی رحمی یا سقط جنین شود. خرچنگ دارای مقدار بالایی کلسترول دارد که باعث فشار خون بالا یا پره اکلامپسی می‌شود.

۱۱-چای سبز و کافئین

چای سبز برای زنان باردار و کسانی که شیردهی دارند مضر تلقی شده است. یک فنجان چای سبز حاوی کافئین ۲۰۰gm ، به شیر مادر تراوش کرده و می تواند کودک را تحت تأثیر قرار دهد.

۱۲-گوشت پردازش شده

تقریباً تمام انواع گوشت فرآوری شده، از جمله غذاهای پر شده، سوسیس و...، باید توسط زنان باردار مصرف نشود. گوشت با طعم دهنده های مصنوعی ، اثر منفی  برجنین دارد. هم‌چنین، گوشت فرآوری شده برای یک مدت طولانی در سوپر مارکت ها ذخیره می شود، افزایش خطر سقط جنین را دربر دارد.

۱۳-سیب وحشی

سیب وحشی دارای طعم و مزه ترش، تلخ و شیرین است و جویدن ان برای  زنان باردار دلنشین است. با این حال،  برای شما خوب نیست. آن‌ها پتانسیل به تحریک، رحم و منجر به انقباضات رحمی که باعث تولد نوزاد نارس و سقط جنین می‌شود.

۱۴-ازگیل

با طعم ترش، شیرین، ازگیل بسیار مناسب برای زنان باردار به آرام کردن بیماری ویار صبحگاهی است. با این حال، یک ایده خوب نیست، در واقع محققان نشان دادند که ازگیل توانایی تحریک رحم و افزایش خاصیت ارتجاعی، القای سقط جنین همراه با تولد زودرس دارد.

۱۵-بادمجان

از  محبوب ترین در کشورهای آسیایی و یک میوه مورد علاقه بسیاری از مردم است. با این حال، یکی از غذاهایی که باعث سقط جنین می‌شود؛ زیرا باعث “حرارت درونی” و یبوست می‌شود. احتمالاً باعث احساسات گرم، خونریزی در داخل، اختلال جنین، آسیب جنین و حتی سقط جنین می شود.بهترین گیاهی ست که غنی از آهن است، با این حال متخصصان تغذیه می‌گویند که بادمجان یکی از غذاهایی که منجر به سقط جنین می‌شود.

۱۶-اسفناج، گل کلم و کلم بروکلی

اسفناج سرشار از ویتامین K و آهن و گل کلم سرشار از ویتامین C است این ویتامین‌ها هر چند  برای نوزاد خوب هستند، اگر روزانه مرتباً یا با مصرف بیش از حد، آن‌ها ممکن است احتمال سقط جنین را افزایش دهد.

۱۷-الکل

الکل باید در دوران بارداری اجتناب شود. بسته به زمان، مقدار و الگوی استفاده، مصرف الکل در دوران بارداری می‌تواند در سندرم جنینی الکلی یا سایر اختلالات تکاملی است. هم‌چنین، در دوران شیردهی الکل مصرف نکنید.

 

786

 

 

 

 

 

 

 

سرویس : استان
تاریخ : ۱۳۹۸/۶/۱۶ - ۰۸:۲۸
کد خبر: ۴۶۱۴۳۰
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۸/۶/۲۵ - ۰۶:۳۹
درخواست دولت و پارلمان مستعفی برای اخراج امارات از ائتلاف عربی
دولت و پارلمان مستعفی یمن طی بیانیه مشترکی علیه امارات، خواستار اخراج این کشور از ائتلاف عربی تحت امر عربستان شدند.
۱۳۹۸/۶/۲۵ - ۰۶:۳۷
گفت‌وگوی تلفنی بن‌سلمان و بن‌زاید درباره حمله به آرامکو
ولیعهد ابوظبی در تماس تلفنی با همتای سعودی خود، حمله به تاسیسات نفتی وابسته به شرکت نفت دولتی "آرامکو" را محکوم کرد.
۱۳۹۸/۶/۲۵ - ۰۶:۳۴
بشار اسد فرمان عفو عمومی صادر کرد
رئیس‌جمهور سوریه فرمان عفو عمومی در مورد جرم‌های صورت گرفته قبل از چهاردهم سپتامبر ۲۰۱۹ را صادر کرد.
۱۳۹۸/۶/۲۵ - ۰۶:۳۲
اهمیت و خطرات راهبردی حملات انصارالله یمن به آرامکو
کارشناسان امور نفت و انرژی معتقدند که حمله اخیر انصارالله یمن به غول نفتی آرامکو عربستان که ستون فقرات اقتصاد و محور چشم‌انداز توسعه ولیعهد این کشور به شمار می‌رود، سیستم دفاعی و پدافندی ریاض را به چا...
۱۳۹۸/۶/۲۵ - ۰۶:۳۰
تاکید سازمان همکاری اسلامی بر مقابله با تصمیم نتانیاهو درباره کرانه باختری
وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در نشست روز یکشنبه خود بر ضرورت مقابله با تصمیم بنیامین نتانیاهو برای الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری به اراضی اشغالی تاکید کردند.
۱۳۹۸/۶/۲۵ - ۰۶:۲۷
اسد در جریان دستورکار نشست امروز کشورهای ضامن روند آستانه قرار گرفت
فرستاده رئیس‌جمهور روسیه در سفر به سوریه با بشار اسد دیدار و با او درباره تحولات این کشور بحث و گفتگو کرد.
۱۳۹۸/۶/۲۵ - ۰۶:۲۶
یک منبع مطلع: ازسرگیری تولید نفت عربستان هفته‌ها طول می‌کشد
یک منبع مطلع در بخش انرژی به رویترز گفت، هنوز مشخص نیست توقف تولید نفت تا کی ادامه خواهد یافت زیرا خسارت‌هایی که در اثر حمله انصارالله به زیرساخت‌ها وارد شده "بسیار گسترده" هستند و امکان جبران آن یک ش...
۱۳۹۸/۶/۲۵ - ۰۶:۱۹
«وفور نفت!»
رئیس‌جمهوری آمریکا در واکنش به حملات پهپادی اخیر به تأسیسات نفتی عربستان توئیت‌هایی منتشر کرد.
۱۳۹۸/۶/۲۵ - ۰۵:۵۷
کارگاه معرفی کتاب مهارت های ارتباط موثر در سیره امام رضا علیه‌السلام در زاهدان برگزار شد
در این کتاب روش های ارتباطی امام رضا علیه السلام عبارتند از : استفاده از زبان دعا، استفاده از رسانه شعر، استفاده از روش های عقلی و استدلالی، استفاده از شیوه پرسش و پاسخ، جلوگیری از افراط و تفریط ، م...
۱۳۹۸/۶/۲۵ - ۰۵:۵۶
کارگاه بهداشت فرزندان در زاهدان برگزار شد
به همت گروه پژوهش کارگاه بهداشت فرزندان به کارشناسی پری بانو میربلوچ زهی مورخ 24شهریور98در مسجد زبیر برگزار شد.

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها

۱۳۹۸/۶/۲۳ - ۰۵:۲۷
به مناسبت بازگشایی مدارس
برگزاری جلسه شورای آموزش و پرورش شهرستان خاش
۱۳۹۸/۶/۲۱ - ۰۹:۰۰
نمایندگان ۵۰ کشور جهان خواستار لغو فوری حبس خانگی مردم کشمیر توسط هند شدند
بیش از ۵۰ عضو کمیته حقوق بشر سازمان ملل ضمن برگزاری جلسه‌ای، درخواست خود از دولت هند را اعلام کردند.
۱۳۹۸/۶/۲۴ - ۰۳:۵۷
قیام خونین ۱۷ شهریور عامل موثر در تشدید مبارزات مردمی و تسریع در سقوط رژیم پهلوی به شمار می‌رود
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ از زابل؛ گفتگو اختصاصی با پاسدار حسین نکویی جانشین سپاه ناحیه نیمروز به مناسبت قیام خونین ۱۷ شهریور ...
۱۳۹۸/۶/۲۳ - ۰۶:۰۳
والدین «تک‌فرزند»ها بخوانند
"تک فرزندی"؛ مسئله‌ای که این روزها به دلیل عوامل فرهنگی، اجتماعی و دغدغه‌های شخصی بسیاری از زوجین امروزی را نسبت به خانواده‌های نسل قدیم درگیر کرده و تبعات خاصی را برای کودک و خانواده ایجاد کرده است ...
۱۳۹۸/۶/۲۳ - ۰۵:۲۴
خاش؛
برگزاری مراسم تاسوعای حسینی
۱۳۹۸/۶/۲۱ - ۰۹:۱۶
کشف آب برای اولین بار در یک سیاره با احتمال حیات
دانشمندان بریتانیایی ادعا می‌کنند نخستین سیاره قابل سکونت با دارا بودن جو و آب و هوای مناسب برای زندگی را در فاصله ۱۱۰ سال نوری از زمین کشف کرده‌اند.
۱۳۹۸/۶/۲۳ - ۰۵:۵۳
برخی از ویژگی های افراد صمیمی
1. صمیمی ها می خند ند،برنامه می ریزند، نظرات خود را مطرح می سازند و رابطه را با انرژی سرشار می کنند. 2.صمیمی ها اختیار و اقتدار را در رابطه ی خود به اشتراک می گذارند.
۱۳۹۸/۶/۲۱ - ۰۹:۰۹
اعلام سه روز عزای عمومی در کربلای معلی در پی حادثه تأسف‌بار روز عاشورا
رسانه‌های عراقی از اعلام سه روز عزای عمومی در کربلای معلی در پی حادثه تأسف‌بار روز عاشورا خبر دادند.
۱۳۹۸/۶/۲۳ - ۰۶:۱۰
همه آنچه که باید درباره "سوالات جنسی" کودکتان بدانید
سن کشف جنسیت به طور میانگین سه تا شش سالگی هست. در این بازه سنی کشف جنسیت یکی از مهیج‌ترین و زیبا‌ترین کار‌ها برای بچه هاست. کودک در این سن می‌خواهد همه چیز را درمورد اندام‌های بدنش بداند و به همین ...
۱۳۹۸/۶/۲۱ - ۰۹:۰۷
رهبر معظم انقلاب اسلامی رهبر شیعیان نیجریه هم محسوب می‌شوند
بدیعه زکزاکی در جمع بانوان حسینیه اعظم زنجان گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی رهبر شیعیان نیجریه هم محسوب می‌شوند.