وبسایت خبری
امروز: پنج شنبه ۳۰ آیان ۱۳۹۸
کلسترول و برای راههای درمان آن
کلسترول عارضه رایجی است که باعث بروز مشکلات زیادی می شود، در ادامه به طور کامل به معرفی کلسترول و روش های درمان آن می پردازیم. کلسترولیک ماده مومی شکل است که در چربی ها یافت می شود.

به گــزارش سرویـــس مقــالات زنان بلــوچ:

بدن شما برای ساخت سلول های سالم به کلسترول نیاز دارد، با این حال کلسترول بالاخطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می دهد. زمانی که دچار کلسترول بالا می شوید، رسوب چربی در رگ های خونی شما افزایش می یابد. در نهایت این رسوب ها مانع گردش خون در رگ ها می شوند. در این شرایط خون حاوی اکسیژن به اندازه کافی به قلب نمی رسد و خطر حمله قلبی افزایش می یابد. کاهش جریان خون به مغز نیز منجر به بروز سکته مغزی می شود. کلسترول بالا ممکن است ارثی باشد؛ اما اغلب در نتیجه سبک زندگی ناسالم و انتخاب های نادرست بروز می کند، بنابراین کلسترول بالا قابل پیشگیری و قابل درمان می باشد. یک رژیم غذایی سالم، ورزش کردن منظم و مصرف دارو می تواند به کاهش کلسترول منتهی شود.

نشانه های کلسترول بالا 

کلسترول بالا دارای هیچ نشانه ای نیست. یک آزمایش خون تنها راه برای کشف کلسترول بالاست.

زمان مناسب برای مراجعه به پزشک

اگر لازم است مورد آزمایش کلسترول قرار گیرید با پزشک خود مشورت کنید. توصیه های مربوط به سن اولین غربالگری متفاوت است. آزمایش ها معمولاً هر 5 سال یک بار تکرار می شوند. اگر نتایج آزمایش شما در محدوده مورد نظر نباشند، پزشک توصیه خواهد کرد آزمایش ها با فواصل کمتری انجام شوند. به علاوه اگر در خانواده شما سابقه کلسترول بالا، بیماری قلبی یا دیگر عوامل خطر ساز مانند سیگار کشیدن، دیابت یا فشار خون بالا، وجود داشته باشد، توصیه می شود آزمایشات بیشتری انجام دهید.

علت کلسترول بالا

کلسترول در خون حمل شده و به پروتئین ها متصل می شود. این ترکیب کلسترول و پروتئین را لیپوپروتئین می نامند. احتمالاً در مورد انواع مختلف کلسترول براساس نوع کلسترولی که لیپوپروتئین حمل می کند، شنیده اید. انواع مختلف کلسترول عبارتند از:

* لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) کلسترول مضر یا LDL ذرات کلسترول را در بدن شما حمل می کند LDL در دیواره های شریان ها ساخته می شود و باعث تنگ و باریک شدن آنها می شود.

* لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) کلسترول مفید یا HDL کلسترول اضافه را گرفته و آن را به کبد باز می گرداند.

عوامل تحت کنترل شما مانند عدم تحرک، چاقی یا رژیم غذایی ناسالم با بالا بودن LDL  و پایین بودن HDL  در ارتباط می باشند. عوامل خارج از کنترل شما نیز در بالا یا پایین بودن سطح کلسترول ها نقش مهمی دارند. به عنوان مثال ساختار ژنتیکی شما ممکن است مانع حذف LDL توسط سلول ها از خون شود یا باعث شود کبد بیش از حد کلسترول تولید کند.

عواملی که خطر ابتلا به کلسترول بالا را افزایش می دهند، عبارتند از:

* رژیم غذایی نامناسب؛ خوردن چربی های اشباع شده که در محصولات حیوانی یافت می شود و روغن های ترانس وجود در برخی محصولات تجاری مانند کلوچه ها و بیسکویت ها سطح کلسترول را بالا می برد. غذاهایی که حاوی کلسترول بالا هستند، مانند کوش قرمز و محصولات لبنی پرچرب، باعث بالا رفتن سطح کلسترول می شوند.

* چاقی؛ بالا بودن شاخص توده بدن یا  BMI، به میزان 30 یا بالاتر از آن، شما را در معرض ابتلا به کلسترول بالا قرار می دهد.

* بزرگ بودن دور کمر؛ مردانی که دارای دور کمر بیشتر از 102 سانتیمتر و زنانی که دارای دور کمر بیشتر از 89 سانتیمتر هستند، بیشتر در معرض ابتلا به کلسترول بالا می باشند.

* ورزش نکردن؛ ورزش کردن میزان HDL  یا کلسترول مفید بدن را تقویت می کند و همچنین اندازه ذرات LDL  یا کلسترول بد را افزایش می دهد و میزان ضرر آنها کاهش می یابد.

* سیگار کشیدن؛ سیگار کشیدن باعث آسیب دیدن دیواره رگ های خونی می شود و در نتیجه میزان رسوب ذرات چرب افزایش می یابد. به علاوه سیگار کشیدن باعث کاهش HDL یا سطح کلسترول مفید می شود.

* دیابت. قند خون بالا نیز دیواره داخلی عروق را آسیب می زند.

عوارض کلسترول بالا

کلسترول بالا باعث تصلب شرایین، تجمع خطرناک کلسترول و دیگر رسوبات در دیواره شریان ها می شود. این رسوبات باعث کاهش جریان خون در رگ ها می شوند که پیامدهای مختلفی در پی خواهد داشت، از جمله:

* درد قفسه سینه؛ اگر عروقی که خون قلب را تأمین می کنند (عروق کرونر) تحت تأثیر قرار بگیرند، دچار درد قفسه سینه (آنژین) و سایر علائم بیماری عروق کرونر خواهید شد.

* حمله قلبی؛ اگر پلاک ها سوراخ یا پاره شوند، ممکن است یک لخته خونی در محل پارگی پلاک تشکیل شود، در این صورت جریان خون را مسدود کرده یا آزادانه حرکت می کند و جریان خون را در یک شریان مسدود می کند. اگر جریان خون به بخشی از قلب مسدود شود، دچار حمله قلبی خواهید شد.

* سکته مغزی؛ مانند حمله قلبی، اگر جریان خون به بخشی از مغز مسدود شود، سکته مغزی رخ خواهد داد.

تشخیص بیماری کلسترول

یک آزمایش خون برای بررسی سطح کلسترول که پنل های چربی یا چربی خون نامیده می شود، معمولاً موارد زیر را گزارش می دهد:

* کلسترول کلی بدن

* کلسترول LDL

* کلسترول  HDL

* تری گلیسیرید، نوعی چربی در خون

برای اندازه گیری دقیق، 9 تا 12 ساعت قبل از انجام آزمایش از خوردن و آشامیدن اجتناب کنید (تنها آب می توانید بنوشید).

کلسترول در کودکان

سازمان ملی قلب، ریه و خون برای اکثر کودکان، یک آزمایش کلسترول در سنین بین 9 تا 11 سالگی و یک آزمایش کلسترول در سنین بین 17 تا 21 سالگی را پیشنهاد می کند. آزمایش کلسترول معمولاً در سنین 12 تا 16 سالگی انجام نمی شود؛ زیرا احتمال ارائه نتایج منفی و اشتباه در این گروه سنی بسیار زیاد است. اگر در خانواده سابقه بیماری قلبی در سن پایین وجود دارد یا کودک شما سابقه چاقی و دیابت دارد، پزشک توصیه خواهد کرد آزمایشات مربوط به کلسترول در سن پایین تر و با فاصله کمتری انجام شود.

درمان کلسترول

سبک زندگی، مانند ورزش کردن و انتخاب رژیم غذایی سالم عوامل کلیدی هستند که از شما در مقابل کلسترول بالا دفاع می کنند؛ اما اگر این تغییرات اساسی را در زندگی خود به وجود آورده اید و همچنان سطح کلسترول خون شما بالاست، پزشک دارو تجویز خواهد کرد. انتخاب خاص داروها یا ترکیب آنها به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله عوامل خطر ساز شخصی، سن فرد، سلامت جسمی حال حاضر وی و عوارض جانبی دارو. انتخاب های رایج عبارتند از:

* استاتین ها؛ استاتین ماده مورد نیاز برای ساخت کلسترول در کبد را مسدود می کند. این باعث می شود کبد کلسترول را از خون حذف کند. به علاوه استاتین ها به بدن کمک می کنند تا کلسترول ساخته شده بر دیواره رگ ها را دوباره جذب کند و به طور بالقوه بیماری عروق کرونر قلبی را بهبود می بخشد. انتخاب ها عبارتند از آتورواستاتین (Lipitor)، فلووستاتین (Lescol)، لووستاتین (Altoprev)، پیتاواستاتین (Livalo)، پراواستاتین (Pravachol)، روزوواستاتین (Crestor) و سیمواستاتین (Zocor) .
 

بایل اسید اتصال رزین؛ کبد با استفاده از کلسترول، بایل اسید تولید می کند. بایل اسید ماده ای است که به هضم کمک می کند. داروی هایی مانند کلستیرامین ها، کلسولام و کلستیپول با متصل شدن به بایل اسید کلسترول را به طور غیر مستقیم کاهش می دهد. این امر باعث می شود کبد کلسترول بیشتری استفاده کند تا اسید بایل بیشتری تولید کند و سطح کلسترول خون کاهش می دهد.

* مهار کننده های جذب کلسترول؛ روده کوچک کلسترول را از رژیم غذایی شما جذب کرده و آن را وارد جریان خون می کند. داروی ازتیمایب (Zetia) با کم کردن جذب کلسترول از رژیم غذایی به کاهش کلسترول کمک می کند. ازتیمایب در ترکیب با داروی استاتین استفاده می شود.

* داروهای قابل تزریق؛ گروه جدیدی از داروها به کبد در جذب بیشتر کلسترول LDL کمک می کنند، که میزان کلسترول موجود در خون را کاهش می دهدAlirocumab  و evolocumab  ممکن است برای افرادی استفاده شود که دارای شرایط ژنتیکی هستند که باعث بالا رفتن LDL می شود یا برای افراد دارای سابقه بیماری عروق کرونر مفید می باشد.

داروهایی برای تری گلیسیرید بالا

اگر به تری گلیسیرید بالا مبتلا هستید، پزشک ممکن است هر یک از داروهای زیر را تجویز کند:

* فیبرات ها؛ داروهای فنوفیبرات و ژمفیبروزیل با کاهش تولید لیپوپروتئین کم چگالی (VLDL) در کبد و بالا بردن سرعت حذف تری گلیسیرید از خون باعث کاهش سطح تری گلیسیرید خون می شوند. کلسترول VLDL عمدتا حاوی تری گلیسیرید می باشد.

* نیاسین؛ این دارو با محدود کردن توانایی کبد برای تولید LDL و VLDL سطح تری گلیسیرید را کاهش می دهد؛ اما مصرف نیاسین به تنهایی در مقایسه با استاتین ها هیچ مزایای دیگری ندارد. همچنین نیاسین با آسیب کبدی و سکته مغزی در ارتباط است، به طوریکه پزشک ها این دارو را فقط برای افرادی توصیه می کنند که نمی توانند از داروهای استاتین استفاده کنند.

* مکمل های اسید چرب امگا 3؛ این مکمل ها به کاهش سطح تری گلیسیرید کمک می کنند. مکمل های اسید چرب امگا 3 با نسخه یا بدون نسخه پزشک در اختیار بیماران قرار می گیرند. اگر تصمیم دارید از این مکمل ها استفاده کنید، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید. مکمل های اسید چرب امگا 3 بر روی دیگر داروهای مصرفی شما تأثیر می گذارند.

تفاوت مقاومت در برابر داروهای کلسترول

مقاومت نسبت به داروها در افراد مختلف یکسان نیست. عوارض جانبی شایع عبارتند از دردهای عضلانی، درد معده، یبوست، تهوع و اسهال. اگر تصمیم دارید از داروهای کلسترول استفاده کنید، پزشک آزمایشی برای بررسی عملکرد کبد توصیه خواهد کرد تا به این ترتیب تأثیر دارو بر کبد را کنترل کند.

درمان کلسترول در کودکان

رژیم غذایی و ورزش کردن بهترین روش های درمانی برای کودکان 2 سال به بالاست که مبتلا به کلسترول بالا هستند یا دچار چاقی شده اند. برای کودکان بالای 10 سال ممکن است داروهای کاهنده کلسترول مانند استاتین ها تجویز شود.

داروهای جایگزین برای کلسترول

ثابت شده است که برخی محصولات طبیعی به کاهش کلسترول کمک می کنند؛ اما برخی از آنها ممکن است مفید باشند. با تأیید پزشک می توانید از این مکمل ها و محصولات کاهنده کلسترول استفاده کنید:

جو، بتا سیتوسترول، پسیلیوم بلاند (موجود در پوسته دانه ها و محصولاتی مانند Metamucil)، سبوس جو دوسر، سیتوستانول (موجود در مکمل های خوراکی و برخی مارگارین ها مانند Benecol).

اگر تصمیم به مصرف مکمل های کاهش دهنده کلسترول گرفتید، به یاد داشته باشید که سبک زندگی سالم نیز بسیار مهم است. اگر پزشک داروهایی برای کاهش کلسترول تجویز کرد، طبق دستورات پزشک از این داروها استفاده کنید. حتماً مکمل هایی را که مصرف می کنید به پزشک اطلاع دهید.

منبع: مجله خانواده سبز

مهناز عیسی‌زهی

سرویس : مقاله
تاریخ : ۱۳۹۸/۵/۳۰ - ۰۷:۲۳
کد خبر: ۴۶۰۹۳۴
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۸/۸/۲۹ - ۰۶:۳۹
ساخت یک کاوشگر برای کشف حیات در زیر یخ!
یک کاوشگر زیر آبی به نام "BRUIE" توسط مهندسان ناسا ساخته شده است که به کاوش در زیر یخ‌های قطور و جستجوی حیات در آن محیط می‌پردازد و اکنون برای اولین بار در قطب جنوب مورد آزمایش قرار می‌گیرد.
۱۳۹۸/۸/۲۹ - ۰۶:۳۷
کشف جهش‌های ژنتیکی عامل حمله قلبی با همکاری دانشمند ایرانی
پژوهشگران آمریکایی با همکاری دکتر "کیا افشار" دانشمند ایرانی موفق شدند جهش‌های ژنتیکی جدیدی را شناسایی کنند که در بروز بیماری‌های مربوط به عضله قلب نقش دارند.
۱۳۹۸/۸/۲۹ - ۰۶:۳۲
پرداخت کمک حمایت معیشتی دولت به مشمولان تا پایان روز شنبه
​وزارت کار و رفاه اجتماعی با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که کمک حمایت معیشتی دولت پس از بررسی‌های انجام شده به حدود ۶۰ میلیون نفر پرداخت می‌شود. پرداخت به این تعداد که بالغ بر ۷۰ درصد جمعیت کشور را در ب...
۱۳۹۸/۸/۲۹ - ۰۶:۱۸
میدان نفتی کشف شده یک برند برای نظام جمهوری اسلامی است
رئیس مجمع نمایندگان استان خوزستان با اشاره به اینکه از پیشرفته ترین وسایل برای اکتشاف میدان نفتی جدید استفاده شده است، گفت: این میدان یک ثروت ملی محسوب می شود و دولت باید هرچه زودتر برای بهره برداری م...
۱۳۹۸/۸/۲۹ - ۰۵:۵۱
شنیده‌شدن صدای ۴ انفجار در نزدیکی فرودگاه دمشق
منابع خبری از شنیده‌شدن صدای ۴ انفجار در نزدیکی فرودگاه پایتخت سوریه خبر دادند.
۱۳۹۸/۸/۲۹ - ۰۵:۴۹
وصل تدریجی اینترنت در استان‌ها/ مشکلات بانک‌ها و مشاغل اینترنتی حل شد
سخنگوی دولت با بیان "نگرانی مردم از قطعی اینترنت را درک می‌کنیم، دانشجویان برای کارهای خود مشکل اینترنت دارند" گفت: چنانچه اطمینان حاصل شود که آرامش در استان‌ها برقرار است، اینترنت وصل می‌شود.
۱۳۹۸/۸/۲۹ - ۰۵:۴۶
کمک‌معیشت خانوار تا یکشنبه واریز نشد تماس بگیرید
سخنگوی ستاد شناسایی مشمولان طرح حمایت معیشتی گفت: چنانچه خانواری خود را مشمول طرح معیشت می‌داند اما شنبه‌شب کمک‌معیشتی دولت برایش واریز نشد، می‌تواند با سامانه#۶۳۶۹* تماس بگیرد.
۱۳۹۸/۸/۲۹ - ۰۵:۳۶
روحانی: آمریکا بفهمد که رهبر جهان نیست/فروپاشی برجام به‌ضرر دنیا خواهد بود
رئیس‌جمهور گفت: کشورهای منطقه به‌ویژه ایران قادرند به‌خوبی امنیت خود را حفظ کنند و حضور نظامی کشورهای دیگر بسیار خطرناک خواهد بود.
۱۳۹۸/۸/۲۹ - ۰۵:۳۳
امام خامنه‌‎ای: خیال پایان تحریم در ۲سال آینده باطل است مگر اینکه تحریم را بی‌اثر کنیم/در جنگ اقتصادی هم دشمن را عقب می‌زنیم
رهبر انقلاب تصور پایان تحریم ها در یکی دو سال آینده را خیال باطل خواندند و افزودند: با شناختی که از مسائل جبهه استکبار داریم، تحریم ها حالا حالاها وجود دارد، بنابراین برای نجات اقتصاد کشور نباید منتظ...
۱۳۹۸/۸/۲۹ - ۰۵:۳۳
ترامپ فرمان استقرار ۳۰۰۰ نیروی آمریکایی در عربستان را صادر کرد
رئیس‌جمهور آمریکا فرمان استقرار ۳۰۰۰ نظامی آمریکایی در عربستان سعودی را صادر کرد و مراتب را به کنگره اطلاع داد.

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها

۱۳۹۸/۸/۲۵ - ۰۹:۰۹
همایش هفته وحدت در نیکشهر
همایش هفته وحدت با حضور معاونت هماهنگی امورعمرانی فرمانداری،معاونت برنامه ریزی ائمه جمعه و جماعات ،اعضای شورای اداری ،اعضای شورای شهر در سالن اجتماعات اداره فرهنگ وارشاد اسلامی نیکشهر برگزارشد
۱۳۹۸/۸/۲۵ - ۰۹:۰۷
مدرسه یاران محسنین در شهر بنت افتتاح شد.
مدرسه 6 کلاسه یاران محسنین محله شیخان با حضور خیرین در منطقه بنت افتتاح شد.
۱۳۹۸/۸/۲۵ - ۰۹:۰۶
شهرستان نیکشهر (بنت)
حضور مهندس طوقی مدیر کل محترم امور عشایر استان در بخش بنت
۱۳۹۸/۸/۲۵ - ۰۸:۵۸
تبدیل خانه باغ های روستایی به بومگردی
یکی از راه های ایجاد اشتغال در مناطق روستایی تبدیل خانه باغ ها به اقامتگاه بومگردی می باشد .
۱۳۹۸/۸/۲۵ - ۰۷:۲۱
اگر میخواهید ازدواج موفقی داشته باشید.
کارگاه ازدواج موفق در کانون فرهنگی بانوان برگزار شد.
۱۳۹۸/۸/۲۵ - ۰۹:۰۱
جلسه هم اندیشی مدیران متوسطه لاشار برگزار شد.
جلسه هم اندیشی مدیران متوسطه لاشار به منظور بررسی اقدامات و ارائه راهکارها و طرح های کیفیت بخشی آموزش در دبیرستان نمونه دولتی راه انبیا برگزار شد.
۱۳۹۸/۸/۲۵ - ۰۸:۵۹
جلسه توجیهی زمان ، مکان و تعیین حوزه های برگزاری آزمون استخدامی برگزار شد
جلسه توجیهی آزمون متمرکز دستگاه های اجرایی شهرستان نیکشهر با حضور کلیه عوامل برگزاری آزمون در محل کانون فرهنگی تربیتی امام خمینی برگزار شد.
۱۳۹۸/۸/۲۵ - ۰۸:۵۶
بنجار
همایش بزرگ پیاده روی خانوادگی بخش مرکزی بنجار + تصویر
۱۳۹۸/۸/۲۵ - ۰۸:۴۹
به مناسبت هفته وحدت؛
برگزاری جشن بهار مهربانی در چابهار
۱۳۹۸/۸/۲۵ - ۰۸:۴۷
بازدید سرزده ی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد نیکشهر از پردیس آموزشی بنت
مسعود رئیسی ریاست دانشگاه آزاد اسلامی واحد نیکشهر به همراه بخشدار بنت، معاون آموزشی واحد دانشگاهی به صورت سرزده از پردیس آموزشی بنت بازدید به عمل آوردند