وبسایت خبری
امروز: سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹
کلسترول و برای راههای درمان آن
کلسترول عارضه رایجی است که باعث بروز مشکلات زیادی می شود، در ادامه به طور کامل به معرفی کلسترول و روش های درمان آن می پردازیم. کلسترولیک ماده مومی شکل است که در چربی ها یافت می شود.

به گــزارش سرویـــس مقــالات زنان بلــوچ:

بدن شما برای ساخت سلول های سالم به کلسترول نیاز دارد، با این حال کلسترول بالاخطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می دهد. زمانی که دچار کلسترول بالا می شوید، رسوب چربی در رگ های خونی شما افزایش می یابد. در نهایت این رسوب ها مانع گردش خون در رگ ها می شوند. در این شرایط خون حاوی اکسیژن به اندازه کافی به قلب نمی رسد و خطر حمله قلبی افزایش می یابد. کاهش جریان خون به مغز نیز منجر به بروز سکته مغزی می شود. کلسترول بالا ممکن است ارثی باشد؛ اما اغلب در نتیجه سبک زندگی ناسالم و انتخاب های نادرست بروز می کند، بنابراین کلسترول بالا قابل پیشگیری و قابل درمان می باشد. یک رژیم غذایی سالم، ورزش کردن منظم و مصرف دارو می تواند به کاهش کلسترول منتهی شود.

نشانه های کلسترول بالا 

کلسترول بالا دارای هیچ نشانه ای نیست. یک آزمایش خون تنها راه برای کشف کلسترول بالاست.

زمان مناسب برای مراجعه به پزشک

اگر لازم است مورد آزمایش کلسترول قرار گیرید با پزشک خود مشورت کنید. توصیه های مربوط به سن اولین غربالگری متفاوت است. آزمایش ها معمولاً هر 5 سال یک بار تکرار می شوند. اگر نتایج آزمایش شما در محدوده مورد نظر نباشند، پزشک توصیه خواهد کرد آزمایش ها با فواصل کمتری انجام شوند. به علاوه اگر در خانواده شما سابقه کلسترول بالا، بیماری قلبی یا دیگر عوامل خطر ساز مانند سیگار کشیدن، دیابت یا فشار خون بالا، وجود داشته باشد، توصیه می شود آزمایشات بیشتری انجام دهید.

علت کلسترول بالا

کلسترول در خون حمل شده و به پروتئین ها متصل می شود. این ترکیب کلسترول و پروتئین را لیپوپروتئین می نامند. احتمالاً در مورد انواع مختلف کلسترول براساس نوع کلسترولی که لیپوپروتئین حمل می کند، شنیده اید. انواع مختلف کلسترول عبارتند از:

* لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) کلسترول مضر یا LDL ذرات کلسترول را در بدن شما حمل می کند LDL در دیواره های شریان ها ساخته می شود و باعث تنگ و باریک شدن آنها می شود.

* لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) کلسترول مفید یا HDL کلسترول اضافه را گرفته و آن را به کبد باز می گرداند.

عوامل تحت کنترل شما مانند عدم تحرک، چاقی یا رژیم غذایی ناسالم با بالا بودن LDL  و پایین بودن HDL  در ارتباط می باشند. عوامل خارج از کنترل شما نیز در بالا یا پایین بودن سطح کلسترول ها نقش مهمی دارند. به عنوان مثال ساختار ژنتیکی شما ممکن است مانع حذف LDL توسط سلول ها از خون شود یا باعث شود کبد بیش از حد کلسترول تولید کند.

عواملی که خطر ابتلا به کلسترول بالا را افزایش می دهند، عبارتند از:

* رژیم غذایی نامناسب؛ خوردن چربی های اشباع شده که در محصولات حیوانی یافت می شود و روغن های ترانس وجود در برخی محصولات تجاری مانند کلوچه ها و بیسکویت ها سطح کلسترول را بالا می برد. غذاهایی که حاوی کلسترول بالا هستند، مانند کوش قرمز و محصولات لبنی پرچرب، باعث بالا رفتن سطح کلسترول می شوند.

* چاقی؛ بالا بودن شاخص توده بدن یا  BMI، به میزان 30 یا بالاتر از آن، شما را در معرض ابتلا به کلسترول بالا قرار می دهد.

* بزرگ بودن دور کمر؛ مردانی که دارای دور کمر بیشتر از 102 سانتیمتر و زنانی که دارای دور کمر بیشتر از 89 سانتیمتر هستند، بیشتر در معرض ابتلا به کلسترول بالا می باشند.

* ورزش نکردن؛ ورزش کردن میزان HDL  یا کلسترول مفید بدن را تقویت می کند و همچنین اندازه ذرات LDL  یا کلسترول بد را افزایش می دهد و میزان ضرر آنها کاهش می یابد.

* سیگار کشیدن؛ سیگار کشیدن باعث آسیب دیدن دیواره رگ های خونی می شود و در نتیجه میزان رسوب ذرات چرب افزایش می یابد. به علاوه سیگار کشیدن باعث کاهش HDL یا سطح کلسترول مفید می شود.

* دیابت. قند خون بالا نیز دیواره داخلی عروق را آسیب می زند.

عوارض کلسترول بالا

کلسترول بالا باعث تصلب شرایین، تجمع خطرناک کلسترول و دیگر رسوبات در دیواره شریان ها می شود. این رسوبات باعث کاهش جریان خون در رگ ها می شوند که پیامدهای مختلفی در پی خواهد داشت، از جمله:

* درد قفسه سینه؛ اگر عروقی که خون قلب را تأمین می کنند (عروق کرونر) تحت تأثیر قرار بگیرند، دچار درد قفسه سینه (آنژین) و سایر علائم بیماری عروق کرونر خواهید شد.

* حمله قلبی؛ اگر پلاک ها سوراخ یا پاره شوند، ممکن است یک لخته خونی در محل پارگی پلاک تشکیل شود، در این صورت جریان خون را مسدود کرده یا آزادانه حرکت می کند و جریان خون را در یک شریان مسدود می کند. اگر جریان خون به بخشی از قلب مسدود شود، دچار حمله قلبی خواهید شد.

* سکته مغزی؛ مانند حمله قلبی، اگر جریان خون به بخشی از مغز مسدود شود، سکته مغزی رخ خواهد داد.

تشخیص بیماری کلسترول

یک آزمایش خون برای بررسی سطح کلسترول که پنل های چربی یا چربی خون نامیده می شود، معمولاً موارد زیر را گزارش می دهد:

* کلسترول کلی بدن

* کلسترول LDL

* کلسترول  HDL

* تری گلیسیرید، نوعی چربی در خون

برای اندازه گیری دقیق، 9 تا 12 ساعت قبل از انجام آزمایش از خوردن و آشامیدن اجتناب کنید (تنها آب می توانید بنوشید).

کلسترول در کودکان

سازمان ملی قلب، ریه و خون برای اکثر کودکان، یک آزمایش کلسترول در سنین بین 9 تا 11 سالگی و یک آزمایش کلسترول در سنین بین 17 تا 21 سالگی را پیشنهاد می کند. آزمایش کلسترول معمولاً در سنین 12 تا 16 سالگی انجام نمی شود؛ زیرا احتمال ارائه نتایج منفی و اشتباه در این گروه سنی بسیار زیاد است. اگر در خانواده سابقه بیماری قلبی در سن پایین وجود دارد یا کودک شما سابقه چاقی و دیابت دارد، پزشک توصیه خواهد کرد آزمایشات مربوط به کلسترول در سن پایین تر و با فاصله کمتری انجام شود.

درمان کلسترول

سبک زندگی، مانند ورزش کردن و انتخاب رژیم غذایی سالم عوامل کلیدی هستند که از شما در مقابل کلسترول بالا دفاع می کنند؛ اما اگر این تغییرات اساسی را در زندگی خود به وجود آورده اید و همچنان سطح کلسترول خون شما بالاست، پزشک دارو تجویز خواهد کرد. انتخاب خاص داروها یا ترکیب آنها به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله عوامل خطر ساز شخصی، سن فرد، سلامت جسمی حال حاضر وی و عوارض جانبی دارو. انتخاب های رایج عبارتند از:

* استاتین ها؛ استاتین ماده مورد نیاز برای ساخت کلسترول در کبد را مسدود می کند. این باعث می شود کبد کلسترول را از خون حذف کند. به علاوه استاتین ها به بدن کمک می کنند تا کلسترول ساخته شده بر دیواره رگ ها را دوباره جذب کند و به طور بالقوه بیماری عروق کرونر قلبی را بهبود می بخشد. انتخاب ها عبارتند از آتورواستاتین (Lipitor)، فلووستاتین (Lescol)، لووستاتین (Altoprev)، پیتاواستاتین (Livalo)، پراواستاتین (Pravachol)، روزوواستاتین (Crestor) و سیمواستاتین (Zocor) .
 

بایل اسید اتصال رزین؛ کبد با استفاده از کلسترول، بایل اسید تولید می کند. بایل اسید ماده ای است که به هضم کمک می کند. داروی هایی مانند کلستیرامین ها، کلسولام و کلستیپول با متصل شدن به بایل اسید کلسترول را به طور غیر مستقیم کاهش می دهد. این امر باعث می شود کبد کلسترول بیشتری استفاده کند تا اسید بایل بیشتری تولید کند و سطح کلسترول خون کاهش می دهد.

* مهار کننده های جذب کلسترول؛ روده کوچک کلسترول را از رژیم غذایی شما جذب کرده و آن را وارد جریان خون می کند. داروی ازتیمایب (Zetia) با کم کردن جذب کلسترول از رژیم غذایی به کاهش کلسترول کمک می کند. ازتیمایب در ترکیب با داروی استاتین استفاده می شود.

* داروهای قابل تزریق؛ گروه جدیدی از داروها به کبد در جذب بیشتر کلسترول LDL کمک می کنند، که میزان کلسترول موجود در خون را کاهش می دهدAlirocumab  و evolocumab  ممکن است برای افرادی استفاده شود که دارای شرایط ژنتیکی هستند که باعث بالا رفتن LDL می شود یا برای افراد دارای سابقه بیماری عروق کرونر مفید می باشد.

داروهایی برای تری گلیسیرید بالا

اگر به تری گلیسیرید بالا مبتلا هستید، پزشک ممکن است هر یک از داروهای زیر را تجویز کند:

* فیبرات ها؛ داروهای فنوفیبرات و ژمفیبروزیل با کاهش تولید لیپوپروتئین کم چگالی (VLDL) در کبد و بالا بردن سرعت حذف تری گلیسیرید از خون باعث کاهش سطح تری گلیسیرید خون می شوند. کلسترول VLDL عمدتا حاوی تری گلیسیرید می باشد.

* نیاسین؛ این دارو با محدود کردن توانایی کبد برای تولید LDL و VLDL سطح تری گلیسیرید را کاهش می دهد؛ اما مصرف نیاسین به تنهایی در مقایسه با استاتین ها هیچ مزایای دیگری ندارد. همچنین نیاسین با آسیب کبدی و سکته مغزی در ارتباط است، به طوریکه پزشک ها این دارو را فقط برای افرادی توصیه می کنند که نمی توانند از داروهای استاتین استفاده کنند.

* مکمل های اسید چرب امگا 3؛ این مکمل ها به کاهش سطح تری گلیسیرید کمک می کنند. مکمل های اسید چرب امگا 3 با نسخه یا بدون نسخه پزشک در اختیار بیماران قرار می گیرند. اگر تصمیم دارید از این مکمل ها استفاده کنید، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید. مکمل های اسید چرب امگا 3 بر روی دیگر داروهای مصرفی شما تأثیر می گذارند.

تفاوت مقاومت در برابر داروهای کلسترول

مقاومت نسبت به داروها در افراد مختلف یکسان نیست. عوارض جانبی شایع عبارتند از دردهای عضلانی، درد معده، یبوست، تهوع و اسهال. اگر تصمیم دارید از داروهای کلسترول استفاده کنید، پزشک آزمایشی برای بررسی عملکرد کبد توصیه خواهد کرد تا به این ترتیب تأثیر دارو بر کبد را کنترل کند.

درمان کلسترول در کودکان

رژیم غذایی و ورزش کردن بهترین روش های درمانی برای کودکان 2 سال به بالاست که مبتلا به کلسترول بالا هستند یا دچار چاقی شده اند. برای کودکان بالای 10 سال ممکن است داروهای کاهنده کلسترول مانند استاتین ها تجویز شود.

داروهای جایگزین برای کلسترول

ثابت شده است که برخی محصولات طبیعی به کاهش کلسترول کمک می کنند؛ اما برخی از آنها ممکن است مفید باشند. با تأیید پزشک می توانید از این مکمل ها و محصولات کاهنده کلسترول استفاده کنید:

جو، بتا سیتوسترول، پسیلیوم بلاند (موجود در پوسته دانه ها و محصولاتی مانند Metamucil)، سبوس جو دوسر، سیتوستانول (موجود در مکمل های خوراکی و برخی مارگارین ها مانند Benecol).

اگر تصمیم به مصرف مکمل های کاهش دهنده کلسترول گرفتید، به یاد داشته باشید که سبک زندگی سالم نیز بسیار مهم است. اگر پزشک داروهایی برای کاهش کلسترول تجویز کرد، طبق دستورات پزشک از این داروها استفاده کنید. حتماً مکمل هایی را که مصرف می کنید به پزشک اطلاع دهید.

منبع: مجله خانواده سبز

مهناز عیسی‌زهی

سرویس : مقاله
تاریخ : ۱۳۹۸/۵/۳۰ - ۰۷:۲۳
کد خبر: ۴۶۰۹۳۴
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۹/۵/۱۳ - ۰۷:۳۶
«خودکفایی»، راهبرد ۳۰ساله رهبری که کشور را نجات داد
خودکفایی در تولید محصولات غذایی اساسی و استراتژیک راهبردی است که طی حداقل ۳۰ سال گذشته از سوی رهبر معظم انقلاب به‌طور ویژه پیگیری شده است تا امروز که با شدیدترین تحریم‌های ظالمانه مواجه هستیم، در تأم...
۱۳۹۹/۵/۱۳ - ۰۵:۰۳
3 خانه ورزش روستایی برای جوانان و بانوان ورزش دوست شهرستان سراوان اختصاص یافته است
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری زنان بلوچ از سراوان ، ستاد ساماندهی امور جوانان و همچنین شورای همگانی شهرستان مرزی سراوان با حضور ادهم کرد مدیرکل ورزش و جوانان سیستان و بلوچستان، شهرکی فرماندار شهرستان، ...
۱۳۹۹/۵/۱۳ - ۰۴:۵۹
پیام تسلیت فرماندار و امام جمعه زهک در پی درگذشت پدر بزرگوارِ فرمانده محترم سپاه ناحیه زهک
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ از زهک امام جمعه و فرماندار در پی در گذشت پدر بزرگوارِ فرمانده محترم سپاه ناحیه زهک پیام تسلیتی صادر نمودند:
۱۳۹۹/۵/۱۳ - ۰۴:۵۵
رنگ آمیزی و بازسازی سنگ قبور شهداء
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ از سیستان ، صبح روز یکشنبه 12 مرداد ماه 99 ، قبورمطهرشهداء شهر علی اکبر باهدف تکریم مقام شامخ شهداء باهمکاری گروه جهادی خادم الشهداء سیستان و دفتر امام جمعه شهر ...
۱۳۹۹/۵/۱۳ - ۰۴:۴۸
وزیر بهداشت:‌ آمادگی نظارت بیشتر بر اجرای پروتکل‌ها در آزمون‌ها را داریم
وزیر بهداشت در نشست ویژه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: قطعا نگرانی رییس و نمایندگان مجلس از برگزاری کنکورهای سراسری، بجاست و مطالبه مردم نیز، بحق است و برای پاسخگویی به نگرانی بحق جوا...
۱۳۹۹/۵/۱۳ - ۰۴:۴۴
شمار فوتی‌های کرونا در آمریکا به مرز 155 هزار نفر رسید
بنا بر اعلام دانشگاه «جانز هاپکینز»، در 24 ساعت گذشته با مرگ 481 مورد جدید، مجموع قربانیان کرونا در ایالات متحده آمریکا به مرز 155 نفر نزدیک شد.
۱۳۹۹/۵/۱۳ - ۰۴:۴۲
تهاجم هوایی رژیم صهیونیستی به نوار غزه
برخی منابع صهیونیستی از حملات هوایی رژیم صهیونیستی به مناطقی در نوار غزه خبر داده اند.
۱۳۹۹/۵/۱۳ - ۰۴:۴۱
۱۵ پروژه برقی در تهران افتتاح می‌شود
بهره برداری از ۱۵ پروژه توزیع شرکت برق منطقه‌ای تهران از سوی وزیر نیرو آغاز می شود.
۱۳۹۹/۵/۱۳ - ۰۴:۳۷
اعتقاد به اصل واقعه غدیر، جزء مشترکات مذاهب اسلامی است
نماینده ولی فقیه در سیستان‌وبلوچستان گفت: اعتقاد به اصل واقعه غدیر جزء مشترکات و مورد اتفاق همه مذاهب و فرق اسلامی است.
۱۳۹۹/۵/۱۳ - ۰۴:۰۲
ویروس کرونا؛ علایم ابتلا به ویروس کرونا، پیشگیری و درمان آن
نسل تازه‌ای از ویروس کرونا یا کرونا ویروس در منطقه‌ای از چین شیوع پیدا کرده که تا کنون جان بسیاری را گرفته است. این نوع ویروس جزو خانواده بزرگی از ویروس‌هاست که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیما...

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها

۱۳۹۹/۵/۱۳ - ۰۴:۵۹
پیام تسلیت فرماندار و امام جمعه زهک در پی درگذشت پدر بزرگوارِ فرمانده محترم سپاه ناحیه زهک
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ از زهک امام جمعه و فرماندار در پی در گذشت پدر بزرگوارِ فرمانده محترم سپاه ناحیه زهک پیام تسلیتی صادر نمودند:
۱۳۹۹/۵/۱۱ - ۰۷:۵۹
به مناسبت عید سعید قربان
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ از سیستان ، غلامرضا گنجی معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان زابل طی پیامی عید سعید قربان را به همه مسلمانان جهان و مردم شریف شهرستان زابل تبریک گفت:
۱۳۹۹/۵/۷ - ۰۳:۴۴
معرفی 10 ماده غذایی که شادی بخش هستند
معرفی 10 ماده غذایی که شادی بخش هستند هر کدام از این مواد به دلیل مواد خاصی که در خود دارند دارای این ویژگی هستند.
۱۳۹۹/۵/۷ - ۰۳:۳۴
خصوصیات افراد دوست داشتنی
آنها فیگور قوی بودن نمی‌گیرند می‌دانم: پدر و مادر شما یادتان داده‌اند که صاف بایستید، شانه‌های خود را بالا بگیرید، با هدف و خرامان گام بردارید، صدای خود را کلفت‌تر کنید و محکم دست دیگران را بفشارید.
۱۳۹۹/۵/۷ - ۰۳:۲۹
حسادت تهدید جدی برای سلامت روان
حس حسادت در انسان طبیعی است اما این حس بدون شک سلامت روان را مختل کرده و با تأثیر منفی بر زندگی، فرد را از موفقیت باز می دارد. به رغم تأثیرات زیان بار این حس روی زندگی، کنترل و مهار آن می تواند سخت با...
۱۳۹۹/۵/۷ - ۱۹:۵۴
نمازجمعه به عنوان قرارگاه فرهنگی شهر است
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ از سیستان ، به مناسبت ۵ مرداد سالروز برگزاری اولین نمازجمعه جمهوری اسلامی ایران، اعضای جدید اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان زابل با حجت‌الاسلام والمسلمین کیخ...
۱۳۹۹/۵/۷ - ۱۹:۵۲
جلسه سرپرست اداره ورزش و جوانان با رئیس اداره زندان
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ از سیستان ، صبح روز یکشنبه 5 مرداد ماه ۹۹ ، سرابندی رئیس اداره زندان شهرستان زابل به همراه پرسنل اداره زندان با خواجه محمودی سرپرست اداره ورزش و جوانان در محل ا...
۱۳۹۹/۵/۷ - ۰۳:۴۵
وضعیت مهریه در چهار حالت فوت، طلاق، فسخ و بطلان نکاح
پرداخت مهریه در هریک از این چهار حالت بستگی به دو عامل تعیین یا عدم تعیین مهریه و داشتن رابطه نزدیکی یا عدم نزدیکی بین زن و شوهر دارد که به صورت اختصار به شرح زیر می باشند.
۱۳۹۹/۵/۷ - ۰۳:۴۲
غم و اندوه با بدن‌تان چه می‌کند
اغلب ما بعد از تجربیات ناخوشایند زندگی از کلماتی مانند دلشکسته، آزرده و ... برای توضیح احساسات خود استفاده می‌کنیم. غم و اندوه معمولاً به دل آزردگی تعبیر می‌شود و برای همین تعجبی ندارد که معمولا اندو...
۱۳۹۹/۵/۷ - ۰۳:۲۵
چگونه بفهمیم کودکمان تیزهوش است
همه پدر و مادر‌ها فرزند خودشان را باهوش و بهترین بچه دنیا می‌دانند! با این حال بعضی از بچه‌ها از نبوغ و استعدادی متفاوت برخوردارند و والدین اولین کسانی هستند که به این تفاوت‌ها پی می‌برند.