وبسایت خبری
امروز: پنج شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸
زن در جامعه اسلامی
کارگاه آموزشی زن در جامعه اسلامی در شهرستان نیکشهر برگزار شد
انجام وظائف جسمانی ازعهده هر مادری ساخته ست، آن‌چه مهم است جنبه معنوی است که توسط مادران اندیشمند و مسلمان انجام‌پذیر است. کار سازندگی مادر بدون خودسازی امکان پذیر نیست، نه ‌تنها بیان مادر که تقوا و عبادت او هم در خط مشی تربیتی او و در تأثیرپذیری و سازندگی مؤثر است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ از نیکشهر ، به همت کانون فرهنگی زنان بلوچ در راستای خدمت گذاری و اطلاع رسانی به جامعه بانوان در تاریخ  22  مرداد ماه 98 کارگاه آموزشی و ترویجی زن در جامعه اسلامی با محوریت نقش معنوی مادر  با کارشناسی سر کار خانم آرزو کدخدایی در روستای نوک آباد شهرستان نیکشهر  با حضور جمعی از  بانوان برگزار شد .

خلاصهی متن ارائه شده در این کارگاه به شرح ذیل می باشد :

نقش معنوی مادر

انجام وظائف جسمانی ازعهده هر مادری ساخته ست، آن‌چه مهم است جنبه معنوی است که توسط مادران اندیشمند و مسلمان انجام‌پذیر است. کار سازندگی مادر بدون خودسازی امکان پذیر نیست، نه ‌تنها بیان مادر که تقوا و عبادت او هم در خط مشی تربیتی او و در تأثیرپذیری و سازندگی مؤثر است. او با سرمایه آگاهی، تقوا، عبادت می‌تواند در اصلاح رفتار کودکش مؤثر باشد، به پرورش دینی و اخلاقی او همت گمارد و در جمع انسانی وارسته و نمونه بسازد.

تأثیرتقوای مادر

مادری وظیفه‌ای سنگین و انجام آن توأم با مسائل ومشکلات و همراه با دشواری‌هایی است . مادر در طی مراحل متعدد تربیت کودک نیازمند است که بردبار و دربرابر دشواری‌ها و دربرابر ناکامی‌ها خوددار باشد.

براین اساس بدون پیوند همیشگی با خدا، نمی‌تواند به‌خوبی ازعهده انجام وظیفه برآید و کار دشوارش را به پایان رساند، عبادت ایجاد پیوند با خداست و برای مادر موجب فرصتی است تا نفسی تازه کند و با قدرت وتلاش به کارش ادامه دهد.

از سویی مادر الگوی کودک است و اگر بخواهد نسلی سالم و مسلمان به جامعه تحویل دهد چاره‌ای ندارد جز آنکه به خدا، مومن، معتقد و در تمرین عبادتی باشد. هنگامی که اساس فکر مادر با خدا باشد زندگی رنگ و جهتی معین پیدا می‌کند و فرزند صالحی نیز خواهد داشت.

عبادت مادر:

آن‌چه از عبادت موردنظر است پیوند دائمی با خداست، وجهه نظر مادر درتربیت فرزند و درانجام فعالیت‌های روزمره ،خدا باشد. فقط از او پاداش بطلبدکه جلوه و اثرش در فکر و در زندگی مادر عیان شود.

اثرفعالیت‌های عبادی مادر حتی پس از نبود مادر، در ذهن فرزند نقش می بندد و چه زیباست که عبادت در همه مراحل زندگی فرزند در خانه باشد.

مادر و اخلاق و رفتارکودک:

اخلاق برای آدمی کلیدی جهت ورود به دنیای سعادت و وسیله‌ای برای کنترل و ضبط نفس است، حل بسیاری از مشکلات و نابسامانی‌ها از طریق اخلاق امکان‌پذیر است.

دامان مادر نخستین مدرسه و اولین پایگاه تربیتی است. در این مدرسه کودک علم و اخلاق و دین می‌آموزد و مهم این است که آنچه راکه می آموزد برای همیشه در نزدش بماند.

کودک به همراه رشد مسائل متعددی را از راه چشم و گوش یاد می‌گیرد ولی آن‌چه در جنبه اخلاقی از راه چشم می‌بیند برایش نافذتر است.

صدها پند و اندرز که از راه گوش بر کودک القا شود به اندازه آن اثر ندارد که مادر حضور کودک، خلافی مرتکب شود، زیرا آن‍‌چه را که می‌بیند جزء خوی طبیعی او می‌شود.

عملی‌ترین وسیله تربیت، ارائه یک نمونه عملی‌ست و مادر به نمونه عملی در پیش چشم کودک است، هرگونه اخلاق و رفتاری که از مادر سرزند در طفل اثر می‌گذارد.

کودکی که ببیند مادرش دروغ می‌گوید، دربیان حقایق به پدر خیانت می‌ورزد، به هر ننگ و عاری تن در می‌دهد، بد دل وسخت‌گیر است.

ولی کودکی که مادرش را امین، با اهل خانه خوش‌رفتار، دارای طبع راست و بلند، ودارای قلبی با اخلاص خواهد بود.

 

226

 

سرویس : استان
تاریخ : ۱۳۹۸/۵/۲۲ - ۰۸:۲۵
کد خبر: ۴۶۰۷۶۹
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۸/۵/۳۰ - ۰۹:۰۸
کارگاه آموزشی حقوق در شهرستان ایرانشهر برگزار شد
نفقه عبارت است از فراهم نمودن نیازهای همسر اعم از خوراک و پوشاک و مسکن و خادم و نیاز به پزشک، گرچه زن خود نیز از تمکن مالی برخوردار باشد.
۱۳۹۸/۵/۳۰ - ۰۹:۰۶
کارگاه آموزشی (آیین همسرداری)کانون فرهنگی زنان سیستان محمد آباد بنجار برگزار گردید
از آن‌جایی که همه انسان‌ها فطرتا علاقه دارند که مورد توجه و احترام قرار بگیریند. مسلماً اگر ما با نیازهای دو طرف آشنا باشیم مسلماً روابط‌مان با همسرمان رو به بهبود می‌رود. وقتی مردی از جانب همسرش مورد...
۱۳۹۸/۵/۳۰ - ۰۹:۰۵
کارگاه آموزشی (توانمند سازی اقتصادی بانوان ) کانون فرهنگی زنان سیستان در محمد آباد بنجاربرگزار گردید
زن عضو مؤثری از جامعه است. از این رو، می تواند نقش پیشگامانه‌ی خود را که در برخی از مسئولیت‌ها متبلور است، ایفا نماید. یکی از آن مسئولیت‌ها این است که زن مفهوم توسعه را در زندگی اجتماعی، ترویج دهد و ز...
۱۳۹۸/۵/۳۰ - ۰۹:۰۲
کارگاه آموزشی (روانشناسی)کانون فرهنگی زنان سیستان در محمدآباد بنجار برگزار شد
وسواس یکی ازمشکلاتی است که خانم‌ها بیشتر با آن در گیر هستند.این افراد بیش از حد به تمیزی اهمیت می‌دهند و مدام در حال شست وشو هستند ، و شما فکر می‌کنید خوش به حالشان که این‌قدر پاکیزه هستند اما بعد از ...
۱۳۹۸/۵/۳۰ - ۰۹:۰۰
مساجد فقط صرف یک مکان عبادی نیست
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ از زابل ؛به مناسبت روز جهانی مساجد با معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف وامور خیریه استان سیستان وبلوچستان گفتگویی ترتیب دادیم با ما همراه شوید:
۱۳۹۸/۵/۳۰ - ۰۸:۴۸
برگزاری همایش کوهپیمایی بانوان به مناسبت فرا رسیدن عید غدیر
به گزارش کانون فرهنگی زنان بلوچ شهرستان سراوان،همزمان با فرا رسیدن عید غدیر هیات کوهنوردی بانوان شهرستان سراوان اقدام به برگزاری کوهپیمایی با مدیریت اداره تربیت بدنی شهرستان و باشگان ورنا بلوچ و با حض...
۱۳۹۸/۵/۳۰ - ۰۷:۲۹
علل طولانی شدن پریود
قاعدگی در زنان راه خلاص شدن بدن از خون و بافت اضافی در حالتی که تخمک بارور شده و نوزاد وجود دارد اما گاهی اوقات سیگنال های هورمونی عبور می کند و هنگام آزادسازی تخمک ها خونریزی اتفاق می افتد که به آن «...
۱۳۹۸/۵/۳۰ - ۰۷:۲۸
غذاهای مفید برای بانوان
بیشتر نیازهای تغذیه ای بین زنان و مردان مشترک است. اما زنان بدن های پیچیده تر و نیاز های متفاوت تری دارند.
۱۳۹۸/۵/۳۰ - ۰۷:۲۴
غذاهای مفید برای کودکان بیش فعال؛ بخور و نخورهای مهم در بیش فعالی
داشتن یک رژیم غذایی متعادل برای کاهش علائم بیش فعالی کودکان موثر است. از غذاهای مفید برای کودکان بیش فعال می‌توان به مواد غذایی حاوی پروتئین، روی، آهن، منیزیم، ویتامین ب، اسیدهای چرب امگا 3 و ... اشار...
۱۳۹۸/۵/۳۰ - ۰۷:۲۳
کلسترول و برای راههای درمان آن
کلسترول عارضه رایجی است که باعث بروز مشکلات زیادی می شود، در ادامه به طور کامل به معرفی کلسترول و روش های درمان آن می پردازیم. کلسترولیک ماده مومی شکل است که در چربی ها یافت می شود.

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها

۱۳۹۸/۵/۳۰ - ۰۶:۲۲
مصاحبه با محمدندیم آز
کار عکاس تنها با گرفتن عکس پایان نمی یابد. او وظیفه دارد تا تجربه بصری خویش را به هر بیان ممکن با دیگران در میان نهد. و این بسیار عالی است.
۱۳۹۸/۵/۲۶ - ۰۷:۰۶
کارگاه آسیب شناسی اعتیاد در خاش برگزار شد
یکی از مهمترین دلایل اعتیاد در این استان فقر مالی است، که به دنبال فقر بیکاری و بیسوادی می باشد. این استان به دلیل همجواری با کشورهای پاکستان و افغانستان که دروازه‌های ورود مواد مخدر به سراسر جهان هست...
۱۳۹۸/۵/۲۶ - ۰۷:۰۱
کارگاه آموزشی و ترویجی آسیب شناسی اعتیاد در شهرستان سرباز برگزار شد
اعتیاد بیماری جسمانی ، روانی و اجتماعی است که در آن رفتاری تکانشی دائما تکرار می شود ....
۱۳۹۸/۵/۲۷ - ۰۸:۰۶
شهرستان دلگان؛
بازسازی واقعه غدیر خم همزمان با روز عید غدیر
۱۳۹۸/۵/۲۷ - ۰۸:۰۷
دیدار بانوی توانمند و فعال بلوچ؛
در برابر تمامی ناملایمات زندگی دست از تلاش برنداشتم
۱۳۹۸/۵/۲۶ - ۰۷:۰۹
کارگاه آموزشی آیین همسرداری در خاش برگزار شد
در نگاه تعاليم سازنده اسلام، خانواده كانوني مقدّس، مبارك و مورد رضايت حق تعالي تلقّي شده و مورد ستايش و تمجيد خداوند متعال قرار گرفته است. پيامبر گرامي صلي‏الله‏عليه‏و‏آله مي‏فرمايند: «در اسلام هيچ بن...
۱۳۹۸/۵/۲۸ - ۰۵:۲۹
زمان آغاز استخدام "معلمان حق‌التدریس" اعلام شد
معاون وزارت آموزش‌ وپرورش با بیان اینکه چه آموزش و پرورش پول داشته باشد یا نداشته باشد استخدام "معلمان حق‌التدریس" انجام شود، زمان استخدام این دسته از معلمان را اعلام کرد.
۱۳۹۸/۵/۲۷ - ۰۸:۰۹
شهرستان ایرانشهر؛
برگزاری جلسه کمیته اشتغالزایی
۱۳۹۸/۵/۲۷ - ۰۸:۰۰
چهارمین نمایشگاه توانمندیهای روستاییان و عشایر کشور در تهران
کاروان روستاييان و عشاير شهرستان چابهار و منطقه آزاد :
۱۳۹۸/۵/۲۶ - ۰۹:۱۱
برگزاری همایش هم اندیشی نقش رسانه در امنیت پایدار در زاهدان
همایش هم اندیشی نقش رسانه در امنیت پایدار باهدف یکسان سازی نحوه انعکاس و پیگیری رخ دادهای امنیتی در منطقه جنوب شرق با حضور سردار شریف معاون روابط عمومی کل سپاه برگزار شد.