وبسایت خبری
امروز: پنج شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸
«اقتدار» مرد و «لطافت و طراوت» زن، پایه استحکام خانواده
کارگاه اقتدار مرد و لطافت زن در زاهدان برگزار شد.
 
 به گزارش پایگـــاه اطـــلاع رسانـــی زنان بلـــوچ : همچنان که برای تحقق هر چیزی باید شرایط آن فراهم شود، برای داشتن خانواده ای مستحکم، شناخت بنیان های روانی زن و مرد، بسیار مهم است.
به همت گروه پژوهش کارگاه شناخت بنیان های روانی مردان و زنان مورخ ۲۹تیر ۹۸توسط کارشناس خانم شهمرادی در کانون فرهنگی زاهدان برگزار شد. 
 همچنان که برای تحقق هر چیزی باید شرایط آن فراهم شود، برای داشتن خانواده ای مستحکم، شناخت بنیان های روانی زن و مرد، بسیار مهم است.  این بنیان ها، شامل: «اقتدار» برای مرد و «لطافت و طراوت» برای زن است.
 
 «پوست ضخیم تر»،«عضلات حجیم تر»،«استخوان بندی قوی تر» و «صدای بم تر» در مردان، نسبت به زنان را از ابزارهای جسمی اقتدار مرد است و  «جرأت و جسارت»،«سرعت»، «شدت» و «سختی و محکمی» نیز ابزارهای روانی این اقتدار است.
 
 در شرایط عادی، نباید ابزارهای روانی مرد، در زن تقویت شود چرا که به «لطافت» و «طراوت» زن صدمه زده و حتی بر «متانت» و «عفت» او تأثیر خواهد گذاشت (به طور مثال در شرایط جنگی، زنان بسیاری، مردانه جنگیدند که هیچ ایرادی نداشت و ندارد)؛  جابجا شدن این ابزارها، باعث آسیب به خانواده خواهد شد. 
 
 
اقتدار، سلطه نیست، ستون بودن است
 
مردان دو ترجمه از «اقتدار» دارند. برداشت اول به معنای «سلطه»، اشتباه است و برداشت دوم، یعنی: «ستون بودن در زندگی» پایه و اساس حفظ «اقتدار» مرد در زندگی، از سوی خودش است.
 
 «سلطه» مرد، «طراوت و لطافت» زن را له می کند، وقتی مرد به سوی اقتدار واقعی برود، «استحکام داشتن» و «أمن بودن» دو ویژگی او می شود که  که با علایم رفتاری مشخص می شود.  «فرمان دادن» و « تهدید کردن» دو علامت رفتاری است که نباید در مرد دیده شود و البته «تأمین دادن»، « آرامش بخش بودن» و « امنیت دادن» سه علامت رفتاری است که باید دیده شود.
 
 با بیان اینکه بهتر است مرد به جای «دستور دادن» از «اشاره به دستور» استفاده کند ( مثال: به جای دستور «برایم چای بیاور» از اشاره به دستور «سماور روشن است؟» استفاده کند) در حوزه «تأمین دادن» (تأمین نیازها) مرد اگر می تواند، باید انجام دهد و اگر نمی تواند، باید پوزش بخواهد.
 
 
چهار رفتار زن، ویران کننده «اقتدار» مرد
 
  برخی رفتارهای زن یا اعضای خانواده اش، ویران کننده «اقتدار» مرد هستند که باید از آن پرهیز شود؛  «جدل»،«قهر»،««گریه» و «پرخاش»، رفتارهایی هستند که به ترتیب با داشتن قدرت بیشتر، از سوی زن، «اقتدار» مرد را درهم می شکند.  «دخالت»،«بی اعتنایی» و «توهین کردن» نیز از سوی اعضای خانواده زن نسبت به مرد، اقتدارش را نابود می کند و تبعات ناگواری را به دنبال دارد.
 
 در «جدل»، زن بدون آگاهی، به تصور اینکه با «گفتمان منطقی» ثابت کرده است، «چه چیزی درست است» و به مرد گفته است «من را ببین»، «اقتدار» مرد را ناقص یا معیوب جلوه داده است؛  در «قهر»، زن، بود و نبود «اقتدار»مرد  را هدف گرفته است و درخواست زیاد شدن آن را دارد.
 
«به هم ریخته ام» و « شکسته ام» را پیام زن هنگام «گریه» است که اثرش در مرد «احساس آزار بودن و لزوم دور شدن» است و البته «تحقیر و توهین»،«حمله فیزیکی یا بدنی»، «بی اعتنایی»، «صدمه زدن به خود یا وسایل خانه» و نوازش زن (واقعی نیست و قصد ساکت کردن زن را دارد) را واکنش های مرد به آن دانست. به گفته وی در این وضعیت، اشتباه استراتژیک زن، ابراز گله مندی از مرد است که منجر به دفاع از خود یا حتی حمله (کلامی یا جسمی) از سوی مرد می شود در حالی که زن بهتر است نیازش را (حتی با گریه و در حالت سر بر شانه مرد) بگوید و سپس به ارزش تأمین دادن مرد اشاره کند که به یقین به نتیجه خواهد رسید.
«پرخاش» سمی ترین رفتار اقتدارشکنانه زن است که پیام آن «وضعیت روحی زن» به مرد است و اگر مکرر و مستمر باشد، می تواند منجر به طلاق عاطفی یا حتی طلاق شناسنامه ای همسران شود.
226
سرویس : استان
تاریخ : ۱۳۹۸/۴/۲۹ - ۰۸:۰۷
کد خبر: ۴۵۹۹۱۱
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۸/۵/۳۰ - ۰۹:۰۸
کارگاه آموزشی حقوق در شهرستان ایرانشهر برگزار شد
نفقه عبارت است از فراهم نمودن نیازهای همسر اعم از خوراک و پوشاک و مسکن و خادم و نیاز به پزشک، گرچه زن خود نیز از تمکن مالی برخوردار باشد.
۱۳۹۸/۵/۳۰ - ۰۹:۰۶
کارگاه آموزشی (آیین همسرداری)کانون فرهنگی زنان سیستان محمد آباد بنجار برگزار گردید
از آن‌جایی که همه انسان‌ها فطرتا علاقه دارند که مورد توجه و احترام قرار بگیریند. مسلماً اگر ما با نیازهای دو طرف آشنا باشیم مسلماً روابط‌مان با همسرمان رو به بهبود می‌رود. وقتی مردی از جانب همسرش مورد...
۱۳۹۸/۵/۳۰ - ۰۹:۰۵
کارگاه آموزشی (توانمند سازی اقتصادی بانوان ) کانون فرهنگی زنان سیستان در محمد آباد بنجاربرگزار گردید
زن عضو مؤثری از جامعه است. از این رو، می تواند نقش پیشگامانه‌ی خود را که در برخی از مسئولیت‌ها متبلور است، ایفا نماید. یکی از آن مسئولیت‌ها این است که زن مفهوم توسعه را در زندگی اجتماعی، ترویج دهد و ز...
۱۳۹۸/۵/۳۰ - ۰۹:۰۲
کارگاه آموزشی (روانشناسی)کانون فرهنگی زنان سیستان در محمدآباد بنجار برگزار شد
وسواس یکی ازمشکلاتی است که خانم‌ها بیشتر با آن در گیر هستند.این افراد بیش از حد به تمیزی اهمیت می‌دهند و مدام در حال شست وشو هستند ، و شما فکر می‌کنید خوش به حالشان که این‌قدر پاکیزه هستند اما بعد از ...
۱۳۹۸/۵/۳۰ - ۰۹:۰۰
مساجد فقط صرف یک مکان عبادی نیست
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ از زابل ؛به مناسبت روز جهانی مساجد با معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف وامور خیریه استان سیستان وبلوچستان گفتگویی ترتیب دادیم با ما همراه شوید:
۱۳۹۸/۵/۳۰ - ۰۸:۴۸
برگزاری همایش کوهپیمایی بانوان به مناسبت فرا رسیدن عید غدیر
به گزارش کانون فرهنگی زنان بلوچ شهرستان سراوان،همزمان با فرا رسیدن عید غدیر هیات کوهنوردی بانوان شهرستان سراوان اقدام به برگزاری کوهپیمایی با مدیریت اداره تربیت بدنی شهرستان و باشگان ورنا بلوچ و با حض...
۱۳۹۸/۵/۳۰ - ۰۷:۲۹
علل طولانی شدن پریود
قاعدگی در زنان راه خلاص شدن بدن از خون و بافت اضافی در حالتی که تخمک بارور شده و نوزاد وجود دارد اما گاهی اوقات سیگنال های هورمونی عبور می کند و هنگام آزادسازی تخمک ها خونریزی اتفاق می افتد که به آن «...
۱۳۹۸/۵/۳۰ - ۰۷:۲۸
غذاهای مفید برای بانوان
بیشتر نیازهای تغذیه ای بین زنان و مردان مشترک است. اما زنان بدن های پیچیده تر و نیاز های متفاوت تری دارند.
۱۳۹۸/۵/۳۰ - ۰۷:۲۴
غذاهای مفید برای کودکان بیش فعال؛ بخور و نخورهای مهم در بیش فعالی
داشتن یک رژیم غذایی متعادل برای کاهش علائم بیش فعالی کودکان موثر است. از غذاهای مفید برای کودکان بیش فعال می‌توان به مواد غذایی حاوی پروتئین، روی، آهن، منیزیم، ویتامین ب، اسیدهای چرب امگا 3 و ... اشار...
۱۳۹۸/۵/۳۰ - ۰۷:۲۳
کلسترول و برای راههای درمان آن
کلسترول عارضه رایجی است که باعث بروز مشکلات زیادی می شود، در ادامه به طور کامل به معرفی کلسترول و روش های درمان آن می پردازیم. کلسترولیک ماده مومی شکل است که در چربی ها یافت می شود.

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها

۱۳۹۸/۵/۳۰ - ۰۶:۲۲
مصاحبه با محمدندیم آز
کار عکاس تنها با گرفتن عکس پایان نمی یابد. او وظیفه دارد تا تجربه بصری خویش را به هر بیان ممکن با دیگران در میان نهد. و این بسیار عالی است.
۱۳۹۸/۵/۲۶ - ۰۷:۰۶
کارگاه آسیب شناسی اعتیاد در خاش برگزار شد
یکی از مهمترین دلایل اعتیاد در این استان فقر مالی است، که به دنبال فقر بیکاری و بیسوادی می باشد. این استان به دلیل همجواری با کشورهای پاکستان و افغانستان که دروازه‌های ورود مواد مخدر به سراسر جهان هست...
۱۳۹۸/۵/۲۶ - ۰۷:۰۱
کارگاه آموزشی و ترویجی آسیب شناسی اعتیاد در شهرستان سرباز برگزار شد
اعتیاد بیماری جسمانی ، روانی و اجتماعی است که در آن رفتاری تکانشی دائما تکرار می شود ....
۱۳۹۸/۵/۲۷ - ۰۸:۰۶
شهرستان دلگان؛
بازسازی واقعه غدیر خم همزمان با روز عید غدیر
۱۳۹۸/۵/۲۷ - ۰۸:۰۷
دیدار بانوی توانمند و فعال بلوچ؛
در برابر تمامی ناملایمات زندگی دست از تلاش برنداشتم
۱۳۹۸/۵/۲۶ - ۰۷:۰۹
کارگاه آموزشی آیین همسرداری در خاش برگزار شد
در نگاه تعاليم سازنده اسلام، خانواده كانوني مقدّس، مبارك و مورد رضايت حق تعالي تلقّي شده و مورد ستايش و تمجيد خداوند متعال قرار گرفته است. پيامبر گرامي صلي‏الله‏عليه‏و‏آله مي‏فرمايند: «در اسلام هيچ بن...
۱۳۹۸/۵/۲۸ - ۰۵:۲۹
زمان آغاز استخدام "معلمان حق‌التدریس" اعلام شد
معاون وزارت آموزش‌ وپرورش با بیان اینکه چه آموزش و پرورش پول داشته باشد یا نداشته باشد استخدام "معلمان حق‌التدریس" انجام شود، زمان استخدام این دسته از معلمان را اعلام کرد.
۱۳۹۸/۵/۲۷ - ۰۸:۰۹
شهرستان ایرانشهر؛
برگزاری جلسه کمیته اشتغالزایی
۱۳۹۸/۵/۲۷ - ۰۸:۰۰
چهارمین نمایشگاه توانمندیهای روستاییان و عشایر کشور در تهران
کاروان روستاييان و عشاير شهرستان چابهار و منطقه آزاد :
۱۳۹۸/۵/۲۶ - ۰۹:۱۱
برگزاری همایش هم اندیشی نقش رسانه در امنیت پایدار در زاهدان
همایش هم اندیشی نقش رسانه در امنیت پایدار باهدف یکسان سازی نحوه انعکاس و پیگیری رخ دادهای امنیتی در منطقه جنوب شرق با حضور سردار شریف معاون روابط عمومی کل سپاه برگزار شد.