وبسایت خبری
امروز: شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸
کار در خانه برای سلامت مفید است
کار در خانه یا همان دورکاری که این روزها زیاد در مورد آن می شنویم طرفداران بسیاری پیدا کرده است. در فرانسه، تخمین زده شده است که بین ۲ تا ۱۶ درصد حقوق بگیران، قرارداد همکاری به صورت دورکاری با کارفرمای خود امضا کرده اند. اما مزایای کار در خانه چیست؟

مزایای کار در منزل

مزیت اصلی کار در منزل داشتن زمان کافی برای فعالیت حرفه ای و شخصی است، زیرا این نوع کارها در منزل انجام می شود و نیاز نیست که فرد مسیری را طی کند و به طور متوسط ۴۰ تا ۷۰ دقیقه در راه باشد تا به محل کار برسید. این زمان را می توان به جای سپری کردن در وسایل نقلیه به فعالیت حرفه ای و شخصی پرداخت و البته در هر دو نیز موفق بود. هر چه مدت زمان سپری کردن در وسایل نقلیه کمتر باشد، میزان استرس و خستگی نیز کاهش می یابد. بیشتر کارمندان زمانی که صبح ها سر کار می آیند خسته و مضطرب هستند و به همین دلیل کارایی آن ها پایین می آید.

دومین مزیت بزرگ کار در خانه انعطاف پذیری آن است؛ ساعت های کاری و مدیریت کارها بر عهده کارمند است و او مسئول انجام آن ها است. فرد می تواند محیط اطراف خود را مدیریت کند و به اجبار آن را تحمل نکند. برای مثال نور، صدا، دما و رنگ محیط را خود فرد انتخاب می کند.

کار کردن در خانه با افزایش کارایی و بازدهی فرد همراه است. کاهش خستگی تنها عامل کاهش استرس نیست بلکه محیط نیز نقش مهمی در این امر ایفا می کند. در یک اداره، اگر چه تلاش بسیاری می شود تا صدای مزاحمی ایجاد نشود اما به هر حال کارمند مجبور است تا سر و صداهای اطراف و صحبت ها میان کارمندان دیگر را تحمل کند. یکی از مزایای دورکاری این است که فرد در محیطی آشنا و راحت کار می کند و در نتیجه بازدهی بیشتری خواهد داشت.

آسیب های سلامتی دورکاری

کلرک رنو، مدیر فروش شرکت Ergotron می گوید: «تنها کار کردن در خانه، بدون حضور هیچ همکاری، باعث می شود که ارتباط های ما با دیگران کاهش پیدا کند. کار در خانه همچنین باعث می شود که فرد تحرک بدنی کمتری داشته باشد. همه چیز به راحتی جلوی دست فرد قرار دارد و حتی نیازی نیست که کارمند برای ریختن چای هم از جای خود بلند شود. فرد هیچ مسیری را برای رفتن به محل کارخود طی نمی کنند. اما می توان زمانی را به فعالیت های فیزیکی و ورزش اختصاص داد تا این مشکل به راحتی حل شود.»

بزرگترین عیب دورکاری در زمینه سلامت، کار کردن در خانه با وسایل نامناسبی است که برای وضعیت صحیح بدن طراحی نشده اند. فرد در خانه روی یک کاناپه پشت یک میز کوتاه می نشیند که اصلا برای سلامت فیزیکی او مناسب نیستند. اگر طرفدار دورکاری هستید، به یاد داشته باشید که حتما در خانه وضعیت قرارگیری تان هنگام کار مناسب باشد، در غیر این صورت سیستم عضلانی اسکلتی شما آسیب می بیند و به بیماری آسیب فشار تکراری مبتلا می شود.

برقراری نظم میان کار در خانه، رفاه و سلامت

کلرک رنو در خصوص این که چگونه می توان میان کار در خانه، رفاه و سلامت نظم برقرار نمود اظهار داشت: «اولین موردی که باید در نظر گرفته شود این است که افزایش عدم فعالیت فرد خطری جدی برای سلامت است. دورکاری در خانه می تواند یک موقعیت خوب باشد تا کارمند به سلامت خود رسیدگی کند و سلامت بیشتری داشته باشد. کارمند باید از زمان ذخیره شده خود و نداشتن استرس در خانه استفاده کند تا هم برای خود و هم برای شرکتی که با آن همکاری دارد مفید باشد.»

هر از چند گاهی بلند شوید و بنشینید تا بدنتان کالری جذب شده را بسوزاند و عضلاتتان سفت شوند و جریان خون افزایش یابد.

از آن جایی که در خانه هیچ کارمندی جز ما وجود ندارد و می توانیم کارمان را به هر شکلی که دوست داریم تنظیم کنیم، هر زمانی که می توانید از فرصت استفاده کنید و حرکت کنید. مثلا اگر تلفنتان زنگ خورده یا زمانی که می خواهید پرونده یا کاغذی را بخوانید و بررسی کنید بلند شوید و قدم بزنید. می توانید زنگ ساعتتان را تنظیم کنید تا هر ۳۰ دقیقه بلند شوید و قدم بزنید یا کاری انجام دهید: قهوه بریزید، موبایلتان را شارژ کنید، پنجره اتاق را باز کنید، گل ها را آب بدهید. حتی می توانید گهگاهی بلند شوید و ایستاده کارتان را انجام دهید. علاوه بر این که می توانید در بازار وسایل کار ارگونومیکی پیدا کنید که برای قرار گرفتن صحیح بدن طراحی و ساخته شده اند و مانع از ابتلا به بیماری آسیب فشار تکراری می شوند، می توانید میز کارهایی را نیز پیدا کنید که هم به صورت ایستاده و هم به صورت نشسته تنظیم می شوند و یا قابلیت این را دارند که مانیتور روی آن ها جابجا شود. حتما باید یک وضعیت مناسب را برای قرار گرفتن بدنتان انتخاب کنید تا هنگام کار راحت باشید و فشاری به استخوان هایتان وارد نشود.

در پایان باید گفت که خانم هایی که در خانه کار می کنند باید بتوانند محدوده ای را برای خود تعیین کنند تا مرز میان فعالیت های حرفه ای و زندگی شخصی آن ها مشخص باشد. به طور کلی کسانی که دورکاری انجام می دهند بیش تر از کسانی که در شرکت فعالیت دارند کار می کنند زیرا محیط کاریشان استرس کمتری دارد و علاقه بیشتری به کار پیدا می کنند. برای آن که زیاد غرق کار نشوید و زمانی را هم به خانواده اختصاص دهید حتما باید یک محدودیت مکانی برای کارتان قائل شوید و در زمان کار در اتاق را ببندید و در ساعت مشخصی کارتان را به پایان برسانید و هنگامی که با خانواده هستید هرگز کار نکنید. این کار باعث می شود که در زمان کار ۱۰۰ درصد فکرتان به کار باشذ و در زمان اختصاص داده شده به خانواده، ۱۰۰ درصد به فکر آن ها باشید.

تنظیم:فرزانه کردی

786

سرویس : مقاله
تاریخ : ۱۳۹۸/۴/۲۰ - ۰۹:۰۹
کد خبر: ۴۵۹۵۷۰
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۸/۴/۲۹ - ۰۸:۵۳
برگزاری همایش پیاده روی و ویلچر رانی در شهرستان زابل + تصویر
همایش پیاده روی و ویلچر رانی به مناسبت هفته بهزیستی در شهرستان زابل برگزار شد
۱۳۹۸/۴/۲۹ - ۰۸:۵۰
دیدار اعضای کانون فرهنگی زنان بلوچ با بانوان حوزه حضرت عایشه(رض)
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ از ایرانشهر، به مناسبت هفته حجاب و عفاف اعضای کانون فرهنگی زنان بلوچ ایرانشهر با بانوان حوزه حضرت عایشه صدیقه(س) دیدار کردند.
۱۳۹۸/۴/۲۹ - ۰۸:۳۴
نشست هم اندیشی با اصحاب رسانه در شهرستان ایرانشهر
فرماندار شهرستان ایرانشهر؛ تشکیل جلسات هم اندیشی با هنرمندان و اصحاب رسانه می تواند در راستای بستر سازی توسعه شهرستان موثر واقع شود.
۱۳۹۸/۴/۲۹ - ۰۸:۳۲
نشست انجمن کتابخانه های عمومی در شهرستان ایرانشهر
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ از ایرانشهر ؛ نشست انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان ایرانشهر با حضور مدیرکل کتابخانه های استان و اعضای حقیقی و حقوقی انجمن شهرستان و به ریاست ابوذر کوثری ...
۱۳۹۸/۴/۲۹ - ۰۸:۳۱
نشست ستاد ساماندهی امور جوانان در شهرستان ایرانشهر
معاون فرماندار؛ همه دستگاه‌ها را به همکاری در برگزاری جشن ازدواج که در آینده نزدیک اتفاق خواهد افتاد مکلف‌کرد.
۱۳۹۸/۴/۲۹ - ۰۸:۲۹
افتتاح دومین مرکز حرفه آموزی معلولین ذهنی در شهرستان خاش
رئیس بهزیستی خاش؛ خدمت به خلق از عبادت های حسنه است.
۱۳۹۸/۴/۲۹ - ۰۸:۲۸
افتتاح طرح اشتغالزایی cbr در خاش
فرماندار خاش ؛ طرح توانبخشی مبتنی بر جامعه با هدف برابر سازی فرصت ها و افزایش حضور افراد دارای ناتوانایی های مختلف صورت گرفته است
۱۳۹۸/۴/۲۹ - ۰۸:۲۶
برگزاری دوره امداد و نجات ویژه بانوان در روستای هیت شهرستان قصرقند
آموزش موجب می شود تا در زمان بحران و حادثه بهترین واکنش، رفتار صورت گرفته و با کمترین خسارت جانی و مالی روبرو باشیم.
۱۳۹۸/۴/۲۹ - ۰۸:۲۴
بازسازی خودروهای فرسوده شهرداری نیکشهر
شهردار نیکشهر از بازسازی یک دستگاه کامیون بازغلتان از خودروهای ناوگان عمران شهری خبر داد.
۱۳۹۸/۴/۲۹ - ۰۸:۰۷
«اقتدار» مرد و «لطافت و طراوت» زن، پایه استحکام خانواده
کارگاه اقتدار مرد و لطافت زن در زاهدان برگزار شد.

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها

۱۳۹۸/۴/۲۴ - ۰۷:۵۷
کارگاه رسیدن به خود باوری در روستای خیرآباد برگزار شد.
باور کردن خود یکی از اولین قدم ها به سمت موفقیت است...
۱۳۹۸/۴/۲۴ - ۰۸:۰۳
کارگاه آموزشی پیشگیری از اعتیاد در شهرستان ایرانشهر برگزار شد
جوانان سالم ۱۵ تا ۲۰ ساله‌ای که برای کسب تجربه یا در اثر معاشرت با دوستان نامناسب یا معتادان به استفاده از مواد مخدر پرداخته‌اند، بیشترین طیف افراد معتاد را از نظر مبنا تشکیل می دهند. این گروه به علت ...
۱۳۹۸/۴/۲۴ - ۰۷:۰۱
نشست هماهنگی چهارمین نمایشگاه بین المللی دستاوردهای روستایی
بحث وتبادل نظر بخشدار مرکزی نیکشهر با مدیر کل دفتر روستایی در خصوص حضور سیستان و بلوچستان در چهارمین نمایشگاه بین المللی دستاورد های روستایی
۱۳۹۸/۴/۲۴ - ۰۶:۲۶
کارگاه طب سنتی در روستای خیرآباد برگزار شد.
مزاج فصل تابستان گرم و خشک است. تابستان بهترین فصل برای کاهش وزن است.
۱۳۹۸/۴/۲۳ - ۰۷:۵۳
۲ قاچاقچی در ایرانشهر دستگیر شدند
دادستان عمومی و انقلاب ایرانشهر از کشف بیش از سه تن انوع مواد مخدر و دستگیری دو قاچاقچی توسط سربازان گمنام امام زمان(عج) این شهرستان خبر داد
۱۳۹۸/۴/۲۵ - ۰۷:۵۸
دیدار معتمدین بمپور با فرماندار شهرستان ایرانشهر
معتمدین بمپور با ابوذر کوثری معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان ایرانشهر در دفتر ایشان دیدار نمودند .
۱۳۹۸/۴/۲۴ - ۰۶:۲۷
کارگاه رسیدن به آرامش در روستای خیرآباد برگزار شد.
لطفاً از امروز شکایت نکنید. یکی از موثرترین راههای خوب زندگی کردن این است که بی خیال تصمیمات غلط زندگی شوید و آرامش را که تکه گمشده زندگی تان است به خودتان هدیه دهید.
۱۳۹۸/۴/۲۳ - ۰۶:۴۷
آزادی ۱۵ زندانی جرائم غیر عمد سیستان و بلوچستان
مدیرنمایندگی ستاد دیه سیستان و بلوچستان گفت:۱۵ زندانی جرائم غیر عمد این استان به مناسبت میلاد امام رضا (ع) به آغوش گرم خانواده‌هایشان بازگشتند.
۱۳۹۸/۴/۲۴ - ۰۹:۱۵
افتتاح مرکز اقامتی میان مدت ترک اعتیاد در شهرستان ایرانشهر
مرکز اقامتی میان مدت ترک اعتیاد با حضور دکتر ابوذر کوثری معاون استاندار و فرماندار ویژه و مسئولان شهرستان ایرانشهر افتتاح و راه اندازی شد...
۱۳۹۸/۴/۲۴ - ۰۷:۰۲
برگزاری نشست کمیته محرومیت زدایی در شهرستان نیکشهر
نشست کمیته محرومیت‌زدایی شهرستان نیکشهربا حضور فرماندار و اعضای ستاد در سالن اجتماعات فرمانداری با محوریت سند توسعه بلوچستان برگزار شد.