وبسایت خبری
امروز: پنج شنبه ۳۰ آیان ۱۳۹۸
کار در خانه برای سلامت مفید است
کار در خانه یا همان دورکاری که این روزها زیاد در مورد آن می شنویم طرفداران بسیاری پیدا کرده است. در فرانسه، تخمین زده شده است که بین ۲ تا ۱۶ درصد حقوق بگیران، قرارداد همکاری به صورت دورکاری با کارفرمای خود امضا کرده اند. اما مزایای کار در خانه چیست؟

مزایای کار در منزل

مزیت اصلی کار در منزل داشتن زمان کافی برای فعالیت حرفه ای و شخصی است، زیرا این نوع کارها در منزل انجام می شود و نیاز نیست که فرد مسیری را طی کند و به طور متوسط ۴۰ تا ۷۰ دقیقه در راه باشد تا به محل کار برسید. این زمان را می توان به جای سپری کردن در وسایل نقلیه به فعالیت حرفه ای و شخصی پرداخت و البته در هر دو نیز موفق بود. هر چه مدت زمان سپری کردن در وسایل نقلیه کمتر باشد، میزان استرس و خستگی نیز کاهش می یابد. بیشتر کارمندان زمانی که صبح ها سر کار می آیند خسته و مضطرب هستند و به همین دلیل کارایی آن ها پایین می آید.

دومین مزیت بزرگ کار در خانه انعطاف پذیری آن است؛ ساعت های کاری و مدیریت کارها بر عهده کارمند است و او مسئول انجام آن ها است. فرد می تواند محیط اطراف خود را مدیریت کند و به اجبار آن را تحمل نکند. برای مثال نور، صدا، دما و رنگ محیط را خود فرد انتخاب می کند.

کار کردن در خانه با افزایش کارایی و بازدهی فرد همراه است. کاهش خستگی تنها عامل کاهش استرس نیست بلکه محیط نیز نقش مهمی در این امر ایفا می کند. در یک اداره، اگر چه تلاش بسیاری می شود تا صدای مزاحمی ایجاد نشود اما به هر حال کارمند مجبور است تا سر و صداهای اطراف و صحبت ها میان کارمندان دیگر را تحمل کند. یکی از مزایای دورکاری این است که فرد در محیطی آشنا و راحت کار می کند و در نتیجه بازدهی بیشتری خواهد داشت.

آسیب های سلامتی دورکاری

کلرک رنو، مدیر فروش شرکت Ergotron می گوید: «تنها کار کردن در خانه، بدون حضور هیچ همکاری، باعث می شود که ارتباط های ما با دیگران کاهش پیدا کند. کار در خانه همچنین باعث می شود که فرد تحرک بدنی کمتری داشته باشد. همه چیز به راحتی جلوی دست فرد قرار دارد و حتی نیازی نیست که کارمند برای ریختن چای هم از جای خود بلند شود. فرد هیچ مسیری را برای رفتن به محل کارخود طی نمی کنند. اما می توان زمانی را به فعالیت های فیزیکی و ورزش اختصاص داد تا این مشکل به راحتی حل شود.»

بزرگترین عیب دورکاری در زمینه سلامت، کار کردن در خانه با وسایل نامناسبی است که برای وضعیت صحیح بدن طراحی نشده اند. فرد در خانه روی یک کاناپه پشت یک میز کوتاه می نشیند که اصلا برای سلامت فیزیکی او مناسب نیستند. اگر طرفدار دورکاری هستید، به یاد داشته باشید که حتما در خانه وضعیت قرارگیری تان هنگام کار مناسب باشد، در غیر این صورت سیستم عضلانی اسکلتی شما آسیب می بیند و به بیماری آسیب فشار تکراری مبتلا می شود.

برقراری نظم میان کار در خانه، رفاه و سلامت

کلرک رنو در خصوص این که چگونه می توان میان کار در خانه، رفاه و سلامت نظم برقرار نمود اظهار داشت: «اولین موردی که باید در نظر گرفته شود این است که افزایش عدم فعالیت فرد خطری جدی برای سلامت است. دورکاری در خانه می تواند یک موقعیت خوب باشد تا کارمند به سلامت خود رسیدگی کند و سلامت بیشتری داشته باشد. کارمند باید از زمان ذخیره شده خود و نداشتن استرس در خانه استفاده کند تا هم برای خود و هم برای شرکتی که با آن همکاری دارد مفید باشد.»

هر از چند گاهی بلند شوید و بنشینید تا بدنتان کالری جذب شده را بسوزاند و عضلاتتان سفت شوند و جریان خون افزایش یابد.

از آن جایی که در خانه هیچ کارمندی جز ما وجود ندارد و می توانیم کارمان را به هر شکلی که دوست داریم تنظیم کنیم، هر زمانی که می توانید از فرصت استفاده کنید و حرکت کنید. مثلا اگر تلفنتان زنگ خورده یا زمانی که می خواهید پرونده یا کاغذی را بخوانید و بررسی کنید بلند شوید و قدم بزنید. می توانید زنگ ساعتتان را تنظیم کنید تا هر ۳۰ دقیقه بلند شوید و قدم بزنید یا کاری انجام دهید: قهوه بریزید، موبایلتان را شارژ کنید، پنجره اتاق را باز کنید، گل ها را آب بدهید. حتی می توانید گهگاهی بلند شوید و ایستاده کارتان را انجام دهید. علاوه بر این که می توانید در بازار وسایل کار ارگونومیکی پیدا کنید که برای قرار گرفتن صحیح بدن طراحی و ساخته شده اند و مانع از ابتلا به بیماری آسیب فشار تکراری می شوند، می توانید میز کارهایی را نیز پیدا کنید که هم به صورت ایستاده و هم به صورت نشسته تنظیم می شوند و یا قابلیت این را دارند که مانیتور روی آن ها جابجا شود. حتما باید یک وضعیت مناسب را برای قرار گرفتن بدنتان انتخاب کنید تا هنگام کار راحت باشید و فشاری به استخوان هایتان وارد نشود.

در پایان باید گفت که خانم هایی که در خانه کار می کنند باید بتوانند محدوده ای را برای خود تعیین کنند تا مرز میان فعالیت های حرفه ای و زندگی شخصی آن ها مشخص باشد. به طور کلی کسانی که دورکاری انجام می دهند بیش تر از کسانی که در شرکت فعالیت دارند کار می کنند زیرا محیط کاریشان استرس کمتری دارد و علاقه بیشتری به کار پیدا می کنند. برای آن که زیاد غرق کار نشوید و زمانی را هم به خانواده اختصاص دهید حتما باید یک محدودیت مکانی برای کارتان قائل شوید و در زمان کار در اتاق را ببندید و در ساعت مشخصی کارتان را به پایان برسانید و هنگامی که با خانواده هستید هرگز کار نکنید. این کار باعث می شود که در زمان کار ۱۰۰ درصد فکرتان به کار باشذ و در زمان اختصاص داده شده به خانواده، ۱۰۰ درصد به فکر آن ها باشید.

تنظیم:فرزانه کردی

786

سرویس : مقاله
تاریخ : ۱۳۹۸/۴/۲۰ - ۰۹:۰۹
کد خبر: ۴۵۹۵۷۰
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۸/۸/۲۹ - ۰۶:۳۹
ساخت یک کاوشگر برای کشف حیات در زیر یخ!
یک کاوشگر زیر آبی به نام "BRUIE" توسط مهندسان ناسا ساخته شده است که به کاوش در زیر یخ‌های قطور و جستجوی حیات در آن محیط می‌پردازد و اکنون برای اولین بار در قطب جنوب مورد آزمایش قرار می‌گیرد.
۱۳۹۸/۸/۲۹ - ۰۶:۳۷
کشف جهش‌های ژنتیکی عامل حمله قلبی با همکاری دانشمند ایرانی
پژوهشگران آمریکایی با همکاری دکتر "کیا افشار" دانشمند ایرانی موفق شدند جهش‌های ژنتیکی جدیدی را شناسایی کنند که در بروز بیماری‌های مربوط به عضله قلب نقش دارند.
۱۳۹۸/۸/۲۹ - ۰۶:۳۲
پرداخت کمک حمایت معیشتی دولت به مشمولان تا پایان روز شنبه
​وزارت کار و رفاه اجتماعی با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که کمک حمایت معیشتی دولت پس از بررسی‌های انجام شده به حدود ۶۰ میلیون نفر پرداخت می‌شود. پرداخت به این تعداد که بالغ بر ۷۰ درصد جمعیت کشور را در ب...
۱۳۹۸/۸/۲۹ - ۰۶:۱۸
میدان نفتی کشف شده یک برند برای نظام جمهوری اسلامی است
رئیس مجمع نمایندگان استان خوزستان با اشاره به اینکه از پیشرفته ترین وسایل برای اکتشاف میدان نفتی جدید استفاده شده است، گفت: این میدان یک ثروت ملی محسوب می شود و دولت باید هرچه زودتر برای بهره برداری م...
۱۳۹۸/۸/۲۹ - ۰۵:۵۱
شنیده‌شدن صدای ۴ انفجار در نزدیکی فرودگاه دمشق
منابع خبری از شنیده‌شدن صدای ۴ انفجار در نزدیکی فرودگاه پایتخت سوریه خبر دادند.
۱۳۹۸/۸/۲۹ - ۰۵:۴۹
وصل تدریجی اینترنت در استان‌ها/ مشکلات بانک‌ها و مشاغل اینترنتی حل شد
سخنگوی دولت با بیان "نگرانی مردم از قطعی اینترنت را درک می‌کنیم، دانشجویان برای کارهای خود مشکل اینترنت دارند" گفت: چنانچه اطمینان حاصل شود که آرامش در استان‌ها برقرار است، اینترنت وصل می‌شود.
۱۳۹۸/۸/۲۹ - ۰۵:۴۶
کمک‌معیشت خانوار تا یکشنبه واریز نشد تماس بگیرید
سخنگوی ستاد شناسایی مشمولان طرح حمایت معیشتی گفت: چنانچه خانواری خود را مشمول طرح معیشت می‌داند اما شنبه‌شب کمک‌معیشتی دولت برایش واریز نشد، می‌تواند با سامانه#۶۳۶۹* تماس بگیرد.
۱۳۹۸/۸/۲۹ - ۰۵:۳۶
روحانی: آمریکا بفهمد که رهبر جهان نیست/فروپاشی برجام به‌ضرر دنیا خواهد بود
رئیس‌جمهور گفت: کشورهای منطقه به‌ویژه ایران قادرند به‌خوبی امنیت خود را حفظ کنند و حضور نظامی کشورهای دیگر بسیار خطرناک خواهد بود.
۱۳۹۸/۸/۲۹ - ۰۵:۳۳
امام خامنه‌‎ای: خیال پایان تحریم در ۲سال آینده باطل است مگر اینکه تحریم را بی‌اثر کنیم/در جنگ اقتصادی هم دشمن را عقب می‌زنیم
رهبر انقلاب تصور پایان تحریم ها در یکی دو سال آینده را خیال باطل خواندند و افزودند: با شناختی که از مسائل جبهه استکبار داریم، تحریم ها حالا حالاها وجود دارد، بنابراین برای نجات اقتصاد کشور نباید منتظ...
۱۳۹۸/۸/۲۹ - ۰۵:۳۳
ترامپ فرمان استقرار ۳۰۰۰ نیروی آمریکایی در عربستان را صادر کرد
رئیس‌جمهور آمریکا فرمان استقرار ۳۰۰۰ نظامی آمریکایی در عربستان سعودی را صادر کرد و مراتب را به کنگره اطلاع داد.

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها

۱۳۹۸/۸/۲۳ - ۰۲:۵۴
سردار سلامی: تولید اقتدار محصول حضور فیزیکی و روانی «اطلاعات» است
فرمانده کل سپاه پاسداران در چهارمین همایش جامعه اطلاعاتی سپاه گفت: اقتدار اطلاعاتی اصل بازدارنده است که هزینه‌های برخورد را کاهش می‌دهد و ضامن امنیت و آرامش جامعه است.
۱۳۹۸/۸/۲۳ - ۰۳:۲۲
سامانه ثبت نام مسکن ملی در سیستان و بلوچستان بازگشایی می‌شود
معاون بازآفرینی و مسکن اداره کل راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان گفت: سامانه ثبت نام مسکن ملی که از روز گذشته کار خود را آغاز کرد به علت استقبال زیاد تکمیل ظرفیت شد اما پس از پایش لازم در روزهای اخیر س...
۱۳۹۸/۸/۲۳ - ۰۲:۵۲
پیش‌بینی باران، برف و دمای منفی۱۱درجه در برخی مناطق کشور
سازمان هواشناسی با پیش‌بینی بارش برف و دمای منفی ۱۱درجه در مناطق زلزله‌زده اعلام کرد:‌ از جمعه تا دوشنبه در ۱۳ استان باران و در ارتفاعات برف می‌بارد.
۱۳۹۸/۸/۲۳ - ۰۲:۵۶
پیروزی ایران برابر مالزی/ شاگردان موسوی‌نسب با اقتدار صعود کردند
تیم کبدی ایران به یک پیروزی دیگر در رقابت‌های قهرمانی جوانان جهان دست یافت.
۱۳۹۸/۸/۲۳ - ۰۲:۵۹
ثبت‌نام‌ ۶۰ هزار ایرانی در طرح ملی مسکن / ۱۵ درصد مسکن‌های مهر ‌متقاضی ندارد
معاون شهری بنیاد مسکن کشور با بیان اینکه استقبال مردم از طرح اقدام ملی مسکن مناسب بوده است، گفت:‌ روز گذشته ۶۰ هزار نفر در این طرح ثبت نام کردند.
۱۳۹۸/۸/۲۳ - ۰۳:۱۸
وزیر بهداشت: خدمت‌رسانی به مردم مناطق زلزله زده ادامه دارد
وزیر بهداشت پس از بازدید از مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی درتوییتر خود نوشت: همکاران بنده از نخستین لحظات حادثه در کنار مردم حضور داشتند و مطمئنا این خدمت‌رسانی تا عادی شدن اوضاع ادامه خواهد داشت.
۱۳۹۸/۸/۲۵ - ۰۹:۰۹
همایش هفته وحدت در نیکشهر
همایش هفته وحدت با حضور معاونت هماهنگی امورعمرانی فرمانداری،معاونت برنامه ریزی ائمه جمعه و جماعات ،اعضای شورای اداری ،اعضای شورای شهر در سالن اجتماعات اداره فرهنگ وارشاد اسلامی نیکشهر برگزارشد
۱۳۹۸/۸/۲۵ - ۰۹:۰۷
مدرسه یاران محسنین در شهر بنت افتتاح شد.
مدرسه 6 کلاسه یاران محسنین محله شیخان با حضور خیرین در منطقه بنت افتتاح شد.
۱۳۹۸/۸/۲۵ - ۰۹:۰۶
شهرستان نیکشهر (بنت)
حضور مهندس طوقی مدیر کل محترم امور عشایر استان در بخش بنت
۱۳۹۸/۸/۲۵ - ۰۸:۵۸
تبدیل خانه باغ های روستایی به بومگردی
یکی از راه های ایجاد اشتغال در مناطق روستایی تبدیل خانه باغ ها به اقامتگاه بومگردی می باشد .