وبسایت خبری
امروز: شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸
برگزاری کارگاه مهارت افزایی مادران و دختران در شهرستان سراوان
صبح دیروز17 تیر ماه به همت کانون فرهنگی زنان بلوچ شهرستان سراوان کارگاه مهارت افزاریی مادران و دختران به کارشناسی بانوی موفق عشرت درزاده با حضور جمعی از اعضای افتخاری کانون برگزار گردید.

یکی از عوامل آسیب زا در عرصه تربیت فرزندان در جامعه فعلی ما این است که پدران و مادران، بالاخص مادران به عنوان سکان داران اصلی تربیت فرزندان در سبد توجه خود، صرفا توجه به موفقیت فرزندان در کنکور و دانشگاه را قرار داده اند به همین جهت تمام اهتمام خود را در طول زندگی تحصیلی فرزند خود مصروف به تحصیلات و نهایتا رساندن فرزند خود به نبوغ و موفقیت تحصیلی و افزایش ضریب هوشی و فکری می نمایند و در این راه صرف صدها هزار تومان و همچنین از هیچ گونه تلاش و زحمتی دریغ نمی ورزند. و نهایتا هم از باب «لیس للانسان الا ما سعی» در یکی از رشته های خوب دانشگاهی هم این دخترخانم یا آقاپسر پذیرفته می شوند و به

عنوان آقای دکتر و یا خانم دکتر و یا خانم و آقای مهندس وارد عرصه زندگی می شوند.

براستی یک دختر جوان در آینده چه نقش هایی را باید ایفا نماید. و با توجه به این نقش هاست که باید از الان مهارت های لازم را برای ایفای نقش های خود پیدا نماید تا در جریان رویارویی با مسئولیت های آینده دچار تحیر و سردرگمی نگردد و نهایتا فردی وامانده که احساس درماندگی و ضعف و ناتوانی او را زمینگیر نموده است.

یکی از افتخارات ما این بود که دارای خانواده هایی هستیم که از سلامت و استحکام بالایی برخوردارند ولی همان طور که گفته شد آخرین تحقیقات و یافته های آنان نشان می دهد که متأسفانه آمار طلاق در کشور ما رو به افزایش است که این مسئله سلامت جامعه را به جد به خطر می اندازد و باید تدابیری برای این مهم اندیشیده شود.

برخی از مهارت های لازم زندگی را که ضروری است مادران در سبد تربیتی خود قرار دهند و به آن توجه نمایند تا نوجوانان و جوانان آنان در آینده از یک زندگی سالم، پرنشاط، پویا و با کیفیت برخوردار باشند، بازگومی کنیم.

*مهارت حفظ دین و اعتقادات*

همه اذعان دارند که باورها و رفتارهای متعالی مذهبی، همچون نماز، عفاف و حجاب، صداقت و درستی، حلم و شکیبایی و خوش خلقی و گشاده رویی تأمین کننده آرامش روان و زمینه ساز شکوفایی شخصیت و رویش خلاقیت ها و نوآوری و بروز و ظهور جلوه هایی از زندگی عاقلانه و خردمندانه است.

از این رو برای تأمین سلامت روان، پویایی ذهن و رشد معقول و مطلوب فردی و اجتماعی و سعادت دنیوی و اخروی از هیچ کوششی در جهت پرورش احساس مذهبی و متبلور شدن رفتارهای متعالی مذهبی در شخصیت و وجود آنان نباید کوتاهی کرد و یکی از رسالت های اساسی والدین پرورش حس مذهبی و ایجاد مهارت های لازم در توانمندی کافی برای حفظ دین است. آن هم در زمانه ای که تمامی دشمنان آشکار و پنهان هم قَسَم شده اند برای استحاله فرهنگی و مذهبی نوجوانان و جوانان. با وجود راهزن های اعتقادی فراوان بر سر راه آنان، یکی از مهارت های اساسی در

زندگی، مهارت مبارزه با تاکتیک های دشمن در دین زدایی و نهایتا حفظ دین از تمامی آسیب ها و خطرهای احتمالی است.

پدر و مادر باید بدانند که بهترین راه حفظ فرزندانشان از بدی ها دین است همان طور که حضرت علی(ع) می فرمایند: «الدین یعصم؛(2) دین حافظ و نگهبان انسان از بدی هاست.» و در بیان نورانی دیگری می فرمایند:

«علیکم بلزوم الدین و التقوی الیقین و فمن احسن الحسنات بهن ینال رفیع الدرجات؛

اینها باورها و اعتقادات قلبی است که والدین باید از آن برخوردار باشند و به آن ایمان بیاورند که زیباترین مصلحت ها در دینداری و بالاترین خسران ها، مفسده در دین است. و این باور و اعتقاد را باید به فرزندان خود القا نمایند. در حالی که متأسفانه حتی ما در گفتگوهای خود با بچه ها مکرر مطرح می کنیم اگر تو دانشگاه قبول نشوی بدبخت می شوی، آینده و سعادت و خوشبختی تو در گرو موفقیت های تحصیلی توست. و این از القائاتی است که مکرر سعی در درونی کردن آن داشته ایم ولی کمتر با آنها در رابطه با آثار دینداری، نقش آن در سعادت و خوشبختی او سخن گفته ایم و انتظار هم داریم که او دیندار باشد و معتقد!

این در حالی است که در آموزه های دینی، بیشترین تأکید و اهتمام نسبت به تبیین آثار دین و نقش حیاتی و سازنده آن در ایجاد امنیت و آرامش وجود دارد و نهایتا قرار گرفتن در مسیر سعادت و خوشبختی را منوط به اطاعت الهی و دینداری، می دانند.

بعضا مشاهده می شود خانواده ها برای فراگیری زبان انگلیسی، کامپیوتر و وسائل هنری مبالغ هنگفتی را هزینه می کنند ولی حاضر نیستند برای ارتقای بینش و معرفت دینی که مانع آسیب پذیری دینی است، سرمایه گذاری مادی و معنوی نمایند. زیرا همان طور که گفته شد هنوز این باور و اعتقاد در درون برخی از ما نهادینه نشده است که دین مایه نجات است، دین است که مایه آرامش و امنیت است و نهایتا حفظ دین و دینداری است که راه به سوی همه کمالات و خیرات انسان می گشاید. و به همین جهت هنگام گفتگو با فرزندانمان با آن جدیت و اهتمامی که روی نقش امور دیگر در آینده تأکید می کنیم به نقش دین در زندگی آینده آنان تأکید نمی ورزیم.

ثمره چنین تفاوتی، فقر فرهنگی و معرفتی در حوزه معارف دین در دوران جوانی و بزرگسالی است و فقر و ضعف فرهنگی در حوزه معارف دینی نیز فراهم کننده، زمینه آسیب پذیری جوانان در گرایش های دینی خواهد بود.

به هر حال برای استحکام عقیدتی و دینی افراد و مقابله با تهاجمات فرهنگی و به بیان دیگر مهارت یابی برای دفاع از دین و ارزش ها، تمسک به قرآن و اهل بیت یک راهکار عملی و مؤثر است.

به هر حال هر چه شناخت و یقین انسان از قوت و استحکام بیشتری برخوردار باشد از مهارت بیشتر و شایسته تری برای حفظ دین برخوردار خواهد بود. کما اینکه حضرت علی(ع) می فرمایند: ثمره و فائده شناخت، حفظ و بقای دین است.

 

786

 

 

 

 

 

سرویس : استان
تاریخ : ۱۳۹۸/۴/۱۸ - ۰۸:۱۱
کد خبر: ۴۵۹۵۴۰
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۸/۴/۲۹ - ۰۸:۵۳
برگزاری همایش پیاده روی و ویلچر رانی در شهرستان زابل + تصویر
همایش پیاده روی و ویلچر رانی به مناسبت هفته بهزیستی در شهرستان زابل برگزار شد
۱۳۹۸/۴/۲۹ - ۰۸:۵۰
دیدار اعضای کانون فرهنگی زنان بلوچ با بانوان حوزه حضرت عایشه(رض)
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ از ایرانشهر، به مناسبت هفته حجاب و عفاف اعضای کانون فرهنگی زنان بلوچ ایرانشهر با بانوان حوزه حضرت عایشه صدیقه(س) دیدار کردند.
۱۳۹۸/۴/۲۹ - ۰۸:۳۴
نشست هم اندیشی با اصحاب رسانه در شهرستان ایرانشهر
فرماندار شهرستان ایرانشهر؛ تشکیل جلسات هم اندیشی با هنرمندان و اصحاب رسانه می تواند در راستای بستر سازی توسعه شهرستان موثر واقع شود.
۱۳۹۸/۴/۲۹ - ۰۸:۳۲
نشست انجمن کتابخانه های عمومی در شهرستان ایرانشهر
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ از ایرانشهر ؛ نشست انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان ایرانشهر با حضور مدیرکل کتابخانه های استان و اعضای حقیقی و حقوقی انجمن شهرستان و به ریاست ابوذر کوثری ...
۱۳۹۸/۴/۲۹ - ۰۸:۳۱
نشست ستاد ساماندهی امور جوانان در شهرستان ایرانشهر
معاون فرماندار؛ همه دستگاه‌ها را به همکاری در برگزاری جشن ازدواج که در آینده نزدیک اتفاق خواهد افتاد مکلف‌کرد.
۱۳۹۸/۴/۲۹ - ۰۸:۲۹
افتتاح دومین مرکز حرفه آموزی معلولین ذهنی در شهرستان خاش
رئیس بهزیستی خاش؛ خدمت به خلق از عبادت های حسنه است.
۱۳۹۸/۴/۲۹ - ۰۸:۲۸
افتتاح طرح اشتغالزایی cbr در خاش
فرماندار خاش ؛ طرح توانبخشی مبتنی بر جامعه با هدف برابر سازی فرصت ها و افزایش حضور افراد دارای ناتوانایی های مختلف صورت گرفته است
۱۳۹۸/۴/۲۹ - ۰۸:۲۶
برگزاری دوره امداد و نجات ویژه بانوان در روستای هیت شهرستان قصرقند
آموزش موجب می شود تا در زمان بحران و حادثه بهترین واکنش، رفتار صورت گرفته و با کمترین خسارت جانی و مالی روبرو باشیم.
۱۳۹۸/۴/۲۹ - ۰۸:۲۴
بازسازی خودروهای فرسوده شهرداری نیکشهر
شهردار نیکشهر از بازسازی یک دستگاه کامیون بازغلتان از خودروهای ناوگان عمران شهری خبر داد.
۱۳۹۸/۴/۲۹ - ۰۸:۰۷
«اقتدار» مرد و «لطافت و طراوت» زن، پایه استحکام خانواده
کارگاه اقتدار مرد و لطافت زن در زاهدان برگزار شد.

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها

۱۳۹۸/۴/۲۴ - ۰۷:۵۷
کارگاه رسیدن به خود باوری در روستای خیرآباد برگزار شد.
باور کردن خود یکی از اولین قدم ها به سمت موفقیت است...
۱۳۹۸/۴/۲۴ - ۰۸:۰۳
کارگاه آموزشی پیشگیری از اعتیاد در شهرستان ایرانشهر برگزار شد
جوانان سالم ۱۵ تا ۲۰ ساله‌ای که برای کسب تجربه یا در اثر معاشرت با دوستان نامناسب یا معتادان به استفاده از مواد مخدر پرداخته‌اند، بیشترین طیف افراد معتاد را از نظر مبنا تشکیل می دهند. این گروه به علت ...
۱۳۹۸/۴/۲۴ - ۰۷:۰۱
نشست هماهنگی چهارمین نمایشگاه بین المللی دستاوردهای روستایی
بحث وتبادل نظر بخشدار مرکزی نیکشهر با مدیر کل دفتر روستایی در خصوص حضور سیستان و بلوچستان در چهارمین نمایشگاه بین المللی دستاورد های روستایی
۱۳۹۸/۴/۲۴ - ۰۶:۲۶
کارگاه طب سنتی در روستای خیرآباد برگزار شد.
مزاج فصل تابستان گرم و خشک است. تابستان بهترین فصل برای کاهش وزن است.
۱۳۹۸/۴/۲۳ - ۰۷:۵۳
۲ قاچاقچی در ایرانشهر دستگیر شدند
دادستان عمومی و انقلاب ایرانشهر از کشف بیش از سه تن انوع مواد مخدر و دستگیری دو قاچاقچی توسط سربازان گمنام امام زمان(عج) این شهرستان خبر داد
۱۳۹۸/۴/۲۵ - ۰۷:۵۸
دیدار معتمدین بمپور با فرماندار شهرستان ایرانشهر
معتمدین بمپور با ابوذر کوثری معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان ایرانشهر در دفتر ایشان دیدار نمودند .
۱۳۹۸/۴/۲۴ - ۰۶:۲۷
کارگاه رسیدن به آرامش در روستای خیرآباد برگزار شد.
لطفاً از امروز شکایت نکنید. یکی از موثرترین راههای خوب زندگی کردن این است که بی خیال تصمیمات غلط زندگی شوید و آرامش را که تکه گمشده زندگی تان است به خودتان هدیه دهید.
۱۳۹۸/۴/۲۳ - ۰۶:۴۷
آزادی ۱۵ زندانی جرائم غیر عمد سیستان و بلوچستان
مدیرنمایندگی ستاد دیه سیستان و بلوچستان گفت:۱۵ زندانی جرائم غیر عمد این استان به مناسبت میلاد امام رضا (ع) به آغوش گرم خانواده‌هایشان بازگشتند.
۱۳۹۸/۴/۲۴ - ۰۹:۱۵
افتتاح مرکز اقامتی میان مدت ترک اعتیاد در شهرستان ایرانشهر
مرکز اقامتی میان مدت ترک اعتیاد با حضور دکتر ابوذر کوثری معاون استاندار و فرماندار ویژه و مسئولان شهرستان ایرانشهر افتتاح و راه اندازی شد...
۱۳۹۸/۴/۲۴ - ۰۹:۱۴
برگزاری جشن میلاد باسعادت امام رضا (ع)
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ چابهار، همزمان با میلاد باسعادت امام رضا (ع) مراسم جشن و شادی همراه با مولودی خوانی و تواشیح، سخنرانی، پذیرایی از شرکت کنندگان، قرعه کشی مسابقات ویژه دهه کرامت ...