وبسایت خبری
امروز: پنج شنبه ۳۰ آیان ۱۳۹۸
برگزاری کارگاه مهارت افزایی مادران و دختران در شهرستان سراوان
صبح دیروز17 تیر ماه به همت کانون فرهنگی زنان بلوچ شهرستان سراوان کارگاه مهارت افزاریی مادران و دختران به کارشناسی بانوی موفق عشرت درزاده با حضور جمعی از اعضای افتخاری کانون برگزار گردید.

یکی از عوامل آسیب زا در عرصه تربیت فرزندان در جامعه فعلی ما این است که پدران و مادران، بالاخص مادران به عنوان سکان داران اصلی تربیت فرزندان در سبد توجه خود، صرفا توجه به موفقیت فرزندان در کنکور و دانشگاه را قرار داده اند به همین جهت تمام اهتمام خود را در طول زندگی تحصیلی فرزند خود مصروف به تحصیلات و نهایتا رساندن فرزند خود به نبوغ و موفقیت تحصیلی و افزایش ضریب هوشی و فکری می نمایند و در این راه صرف صدها هزار تومان و همچنین از هیچ گونه تلاش و زحمتی دریغ نمی ورزند. و نهایتا هم از باب «لیس للانسان الا ما سعی» در یکی از رشته های خوب دانشگاهی هم این دخترخانم یا آقاپسر پذیرفته می شوند و به

عنوان آقای دکتر و یا خانم دکتر و یا خانم و آقای مهندس وارد عرصه زندگی می شوند.

براستی یک دختر جوان در آینده چه نقش هایی را باید ایفا نماید. و با توجه به این نقش هاست که باید از الان مهارت های لازم را برای ایفای نقش های خود پیدا نماید تا در جریان رویارویی با مسئولیت های آینده دچار تحیر و سردرگمی نگردد و نهایتا فردی وامانده که احساس درماندگی و ضعف و ناتوانی او را زمینگیر نموده است.

یکی از افتخارات ما این بود که دارای خانواده هایی هستیم که از سلامت و استحکام بالایی برخوردارند ولی همان طور که گفته شد آخرین تحقیقات و یافته های آنان نشان می دهد که متأسفانه آمار طلاق در کشور ما رو به افزایش است که این مسئله سلامت جامعه را به جد به خطر می اندازد و باید تدابیری برای این مهم اندیشیده شود.

برخی از مهارت های لازم زندگی را که ضروری است مادران در سبد تربیتی خود قرار دهند و به آن توجه نمایند تا نوجوانان و جوانان آنان در آینده از یک زندگی سالم، پرنشاط، پویا و با کیفیت برخوردار باشند، بازگومی کنیم.

*مهارت حفظ دین و اعتقادات*

همه اذعان دارند که باورها و رفتارهای متعالی مذهبی، همچون نماز، عفاف و حجاب، صداقت و درستی، حلم و شکیبایی و خوش خلقی و گشاده رویی تأمین کننده آرامش روان و زمینه ساز شکوفایی شخصیت و رویش خلاقیت ها و نوآوری و بروز و ظهور جلوه هایی از زندگی عاقلانه و خردمندانه است.

از این رو برای تأمین سلامت روان، پویایی ذهن و رشد معقول و مطلوب فردی و اجتماعی و سعادت دنیوی و اخروی از هیچ کوششی در جهت پرورش احساس مذهبی و متبلور شدن رفتارهای متعالی مذهبی در شخصیت و وجود آنان نباید کوتاهی کرد و یکی از رسالت های اساسی والدین پرورش حس مذهبی و ایجاد مهارت های لازم در توانمندی کافی برای حفظ دین است. آن هم در زمانه ای که تمامی دشمنان آشکار و پنهان هم قَسَم شده اند برای استحاله فرهنگی و مذهبی نوجوانان و جوانان. با وجود راهزن های اعتقادی فراوان بر سر راه آنان، یکی از مهارت های اساسی در

زندگی، مهارت مبارزه با تاکتیک های دشمن در دین زدایی و نهایتا حفظ دین از تمامی آسیب ها و خطرهای احتمالی است.

پدر و مادر باید بدانند که بهترین راه حفظ فرزندانشان از بدی ها دین است همان طور که حضرت علی(ع) می فرمایند: «الدین یعصم؛(2) دین حافظ و نگهبان انسان از بدی هاست.» و در بیان نورانی دیگری می فرمایند:

«علیکم بلزوم الدین و التقوی الیقین و فمن احسن الحسنات بهن ینال رفیع الدرجات؛

اینها باورها و اعتقادات قلبی است که والدین باید از آن برخوردار باشند و به آن ایمان بیاورند که زیباترین مصلحت ها در دینداری و بالاترین خسران ها، مفسده در دین است. و این باور و اعتقاد را باید به فرزندان خود القا نمایند. در حالی که متأسفانه حتی ما در گفتگوهای خود با بچه ها مکرر مطرح می کنیم اگر تو دانشگاه قبول نشوی بدبخت می شوی، آینده و سعادت و خوشبختی تو در گرو موفقیت های تحصیلی توست. و این از القائاتی است که مکرر سعی در درونی کردن آن داشته ایم ولی کمتر با آنها در رابطه با آثار دینداری، نقش آن در سعادت و خوشبختی او سخن گفته ایم و انتظار هم داریم که او دیندار باشد و معتقد!

این در حالی است که در آموزه های دینی، بیشترین تأکید و اهتمام نسبت به تبیین آثار دین و نقش حیاتی و سازنده آن در ایجاد امنیت و آرامش وجود دارد و نهایتا قرار گرفتن در مسیر سعادت و خوشبختی را منوط به اطاعت الهی و دینداری، می دانند.

بعضا مشاهده می شود خانواده ها برای فراگیری زبان انگلیسی، کامپیوتر و وسائل هنری مبالغ هنگفتی را هزینه می کنند ولی حاضر نیستند برای ارتقای بینش و معرفت دینی که مانع آسیب پذیری دینی است، سرمایه گذاری مادی و معنوی نمایند. زیرا همان طور که گفته شد هنوز این باور و اعتقاد در درون برخی از ما نهادینه نشده است که دین مایه نجات است، دین است که مایه آرامش و امنیت است و نهایتا حفظ دین و دینداری است که راه به سوی همه کمالات و خیرات انسان می گشاید. و به همین جهت هنگام گفتگو با فرزندانمان با آن جدیت و اهتمامی که روی نقش امور دیگر در آینده تأکید می کنیم به نقش دین در زندگی آینده آنان تأکید نمی ورزیم.

ثمره چنین تفاوتی، فقر فرهنگی و معرفتی در حوزه معارف دین در دوران جوانی و بزرگسالی است و فقر و ضعف فرهنگی در حوزه معارف دینی نیز فراهم کننده، زمینه آسیب پذیری جوانان در گرایش های دینی خواهد بود.

به هر حال برای استحکام عقیدتی و دینی افراد و مقابله با تهاجمات فرهنگی و به بیان دیگر مهارت یابی برای دفاع از دین و ارزش ها، تمسک به قرآن و اهل بیت یک راهکار عملی و مؤثر است.

به هر حال هر چه شناخت و یقین انسان از قوت و استحکام بیشتری برخوردار باشد از مهارت بیشتر و شایسته تری برای حفظ دین برخوردار خواهد بود. کما اینکه حضرت علی(ع) می فرمایند: ثمره و فائده شناخت، حفظ و بقای دین است.

 

786

 

 

 

 

 

سرویس : استان
تاریخ : ۱۳۹۸/۴/۱۸ - ۰۸:۱۱
کد خبر: ۴۵۹۵۴۰
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۸/۸/۲۹ - ۰۶:۳۹
ساخت یک کاوشگر برای کشف حیات در زیر یخ!
یک کاوشگر زیر آبی به نام "BRUIE" توسط مهندسان ناسا ساخته شده است که به کاوش در زیر یخ‌های قطور و جستجوی حیات در آن محیط می‌پردازد و اکنون برای اولین بار در قطب جنوب مورد آزمایش قرار می‌گیرد.
۱۳۹۸/۸/۲۹ - ۰۶:۳۷
کشف جهش‌های ژنتیکی عامل حمله قلبی با همکاری دانشمند ایرانی
پژوهشگران آمریکایی با همکاری دکتر "کیا افشار" دانشمند ایرانی موفق شدند جهش‌های ژنتیکی جدیدی را شناسایی کنند که در بروز بیماری‌های مربوط به عضله قلب نقش دارند.
۱۳۹۸/۸/۲۹ - ۰۶:۳۲
پرداخت کمک حمایت معیشتی دولت به مشمولان تا پایان روز شنبه
​وزارت کار و رفاه اجتماعی با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که کمک حمایت معیشتی دولت پس از بررسی‌های انجام شده به حدود ۶۰ میلیون نفر پرداخت می‌شود. پرداخت به این تعداد که بالغ بر ۷۰ درصد جمعیت کشور را در ب...
۱۳۹۸/۸/۲۹ - ۰۶:۱۸
میدان نفتی کشف شده یک برند برای نظام جمهوری اسلامی است
رئیس مجمع نمایندگان استان خوزستان با اشاره به اینکه از پیشرفته ترین وسایل برای اکتشاف میدان نفتی جدید استفاده شده است، گفت: این میدان یک ثروت ملی محسوب می شود و دولت باید هرچه زودتر برای بهره برداری م...
۱۳۹۸/۸/۲۹ - ۰۵:۵۱
شنیده‌شدن صدای ۴ انفجار در نزدیکی فرودگاه دمشق
منابع خبری از شنیده‌شدن صدای ۴ انفجار در نزدیکی فرودگاه پایتخت سوریه خبر دادند.
۱۳۹۸/۸/۲۹ - ۰۵:۴۹
وصل تدریجی اینترنت در استان‌ها/ مشکلات بانک‌ها و مشاغل اینترنتی حل شد
سخنگوی دولت با بیان "نگرانی مردم از قطعی اینترنت را درک می‌کنیم، دانشجویان برای کارهای خود مشکل اینترنت دارند" گفت: چنانچه اطمینان حاصل شود که آرامش در استان‌ها برقرار است، اینترنت وصل می‌شود.
۱۳۹۸/۸/۲۹ - ۰۵:۴۶
کمک‌معیشت خانوار تا یکشنبه واریز نشد تماس بگیرید
سخنگوی ستاد شناسایی مشمولان طرح حمایت معیشتی گفت: چنانچه خانواری خود را مشمول طرح معیشت می‌داند اما شنبه‌شب کمک‌معیشتی دولت برایش واریز نشد، می‌تواند با سامانه#۶۳۶۹* تماس بگیرد.
۱۳۹۸/۸/۲۹ - ۰۵:۳۶
روحانی: آمریکا بفهمد که رهبر جهان نیست/فروپاشی برجام به‌ضرر دنیا خواهد بود
رئیس‌جمهور گفت: کشورهای منطقه به‌ویژه ایران قادرند به‌خوبی امنیت خود را حفظ کنند و حضور نظامی کشورهای دیگر بسیار خطرناک خواهد بود.
۱۳۹۸/۸/۲۹ - ۰۵:۳۳
امام خامنه‌‎ای: خیال پایان تحریم در ۲سال آینده باطل است مگر اینکه تحریم را بی‌اثر کنیم/در جنگ اقتصادی هم دشمن را عقب می‌زنیم
رهبر انقلاب تصور پایان تحریم ها در یکی دو سال آینده را خیال باطل خواندند و افزودند: با شناختی که از مسائل جبهه استکبار داریم، تحریم ها حالا حالاها وجود دارد، بنابراین برای نجات اقتصاد کشور نباید منتظ...
۱۳۹۸/۸/۲۹ - ۰۵:۳۳
ترامپ فرمان استقرار ۳۰۰۰ نیروی آمریکایی در عربستان را صادر کرد
رئیس‌جمهور آمریکا فرمان استقرار ۳۰۰۰ نظامی آمریکایی در عربستان سعودی را صادر کرد و مراتب را به کنگره اطلاع داد.

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها

۱۳۹۸/۸/۲۵ - ۰۹:۰۹
همایش هفته وحدت در نیکشهر
همایش هفته وحدت با حضور معاونت هماهنگی امورعمرانی فرمانداری،معاونت برنامه ریزی ائمه جمعه و جماعات ،اعضای شورای اداری ،اعضای شورای شهر در سالن اجتماعات اداره فرهنگ وارشاد اسلامی نیکشهر برگزارشد
۱۳۹۸/۸/۲۵ - ۰۹:۰۷
مدرسه یاران محسنین در شهر بنت افتتاح شد.
مدرسه 6 کلاسه یاران محسنین محله شیخان با حضور خیرین در منطقه بنت افتتاح شد.
۱۳۹۸/۸/۲۵ - ۰۹:۰۶
شهرستان نیکشهر (بنت)
حضور مهندس طوقی مدیر کل محترم امور عشایر استان در بخش بنت
۱۳۹۸/۸/۲۵ - ۰۸:۵۸
تبدیل خانه باغ های روستایی به بومگردی
یکی از راه های ایجاد اشتغال در مناطق روستایی تبدیل خانه باغ ها به اقامتگاه بومگردی می باشد .
۱۳۹۸/۸/۲۵ - ۰۷:۲۱
اگر میخواهید ازدواج موفقی داشته باشید.
کارگاه ازدواج موفق در کانون فرهنگی بانوان برگزار شد.
۱۳۹۸/۸/۲۵ - ۰۹:۰۱
جلسه هم اندیشی مدیران متوسطه لاشار برگزار شد.
جلسه هم اندیشی مدیران متوسطه لاشار به منظور بررسی اقدامات و ارائه راهکارها و طرح های کیفیت بخشی آموزش در دبیرستان نمونه دولتی راه انبیا برگزار شد.
۱۳۹۸/۸/۲۵ - ۰۸:۵۹
جلسه توجیهی زمان ، مکان و تعیین حوزه های برگزاری آزمون استخدامی برگزار شد
جلسه توجیهی آزمون متمرکز دستگاه های اجرایی شهرستان نیکشهر با حضور کلیه عوامل برگزاری آزمون در محل کانون فرهنگی تربیتی امام خمینی برگزار شد.
۱۳۹۸/۸/۲۵ - ۰۸:۵۶
بنجار
همایش بزرگ پیاده روی خانوادگی بخش مرکزی بنجار + تصویر
۱۳۹۸/۸/۲۵ - ۰۸:۴۹
به مناسبت هفته وحدت؛
برگزاری جشن بهار مهربانی در چابهار
۱۳۹۸/۸/۲۵ - ۰۸:۴۷
بازدید سرزده ی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد نیکشهر از پردیس آموزشی بنت
مسعود رئیسی ریاست دانشگاه آزاد اسلامی واحد نیکشهر به همراه بخشدار بنت، معاون آموزشی واحد دانشگاهی به صورت سرزده از پردیس آموزشی بنت بازدید به عمل آوردند