وبسایت خبری
امروز: سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
به مناسبت ۱۴ تیر ماه روز دهیاری
به کسی که از طرف شورای روستا مأمور می‌شود تا یک روستا را اداره و نگهداری کند «دهیار» می‌گویند. در گذشته مأمور اداره روستا دهبان یا کدخدا نامیده می‌شد. درحقیقت، دهیار همان شهردار روستا می‌باشد. دهیار فردی است که به انتخاب اکثریت اعضای شورای اسلامی روستا برای مدت ۴ سال جهت مدیریت روستا انتخاب و برای گزینش و صدور حکم انتصاب به بخشداری معرفی می‌گردد.

 ۱۴ تیرماه روز دهیاری نامگذاری شده است به این بهانه به سراغ یکی از موفق‌ترین دهیاران شهرستان خاش جناب آقای عبدالباسط ریگی معروف به حافظ تفتانی رفته ایم تا ضمن گفت و گو با ایشان رمز موفقیتشان در انتخاب پیاپی طی ۱۲ سال بعنوان دهیار اسماعیل آباد را جویا شویم:

*لطفاً خودتان را معرفی نمایید.

عبدالباسط ریگی هستم و بیشتر به نام (حافظ تفتانی) شهرت دارم، دارای مدرک تخصصی درجه ۳ حفظ قرآن و سطح ۱، 2 و هم اکنون دانشجوی کارشناسی ارشد می‌باشم، همچنین از دی‌ماه سال ۱۳۸۶ تاکنون به عنوان دهیار تمام وقت  روستای اسماعیل آباد مشغول به فعالیت هستم.

*از وظایف و مسئولیت‌هایی که به دوش دهیار است بفرمایید.

در اساسنامه دهیاری‌ها، ۴۸ بند در زمینه‌های مختلف به‌عنوان وظایف قانونی دهیار تعریف شده است که از این نظر، دهیاری نهادی فراگیر و گسترده و شخص دهیار، متولی و مسئول اجرای این وظایف جهت تحقق اهداف توسعه گرایانه و مدیریت نوین در سطح روستاست.

*سطح رفاه و وضعیت معیشتی مردم در اسماعیل آباد چگونه است؟

اکثر اهالی اسماعیل آباد از وضعیت معیشتی مناسبی برخوردار نیستند و بیش از بیست درصد جمعیت ساکن، تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند. در این روستا مالکان عمده اراضی کشاورزی، تعداد انگشت شماری هستند که برخی مردم در بخش کشاورزی بویژه در امر تولید و عرضه انواع سبزیجات به سایر شهرها مشغول به کارند. عده ای نیز به دامداری مشغولند و بخشی از نیروی انسانی روستا به مشاغل فنی، خدماتی، کارگری، کسب و کار اشتغال دارند به‌طور کلی اوضاع اقتصادی و معیشتی مردم همچون اوضاع سایر مناطق چندان مناسب نیست و با شاخص‌های درآمدهای پایدار فاصله دارد. با این حال حضور و مشارکت مردم در بحث تعاون، خیریه و کارگاههای آموزشی در حوزه کارآفرینی و اشتغالزایی خوب ارزیابی می شود.

*بعنوان دهیار اسماعیل آباد بزرگ ‌چه دغدغه°هایی برای پیشرفت آنجا و رفع مشکلات مردم دارید؟

با توجه به اینکه بیش از ده سال است که به عنوان دهیار اسماعیل آباد بزرگ مشغول به فعالیتم و از نزدیک با درد و رنج مردم آشنا هستم طی این سال ها با همکاری شورای اسلامی و مسئولین محترم خدمات شایانی در بخش های گوناگون صورت گرفته که در زمینه آموزش کارآفرینی می توان گفت: طی چند سال اخیر با همکاری اداره فنی و حرفه ای شهرستان چندین دوره آموزشی برای کارآموزان در راستای تحقق اهداف آموزش و اشتغال برگزار شده که دوره های آموزش قالی بافی، سبزی کاری، کامپیوتر، سکه دوزی، خیاطی بلوچی ویژه بانوان و خواهران بوده که با استقبال خوبی از سوی کارآموزان خواهر مواجه شده است؛ ضمن اینکه به مشاغل خانگی همچون: پرورش مرغ محلی، آرایشگری، خیاطی و...اهمیت ویژه‌ای از سوی شورای اسلامی و دهیاری داده شده و حمایت‌های لازم انجام گرفته است.

*یکی از مشکلاتی که اخیرا دامنگیر روستا شده ساکن شدن بعضی خانواده های غیربومی در روستا بوده که معضلاتی خواه ناخواه محتمل خواهد بود. در این مورد چه توضیحی دارید؟

اسماعیل آباد به عنوان روستای مهاجرپذیر در بین سایر روستاها تلقی می شود که با مهاجرت معکوس رو به رو شده و بدلیل واگذاری قریب به هزار قطعه زمین مسکونی و تجاری در دو فاز توسط بنیاد مسکن، بسیاری از مردم منطقه بویژه عشایر دامنه‌ها و آبادی‌های پیرامون به این روستا آمده و ساکن شده‌اند و به‌طور کلی رشد جمعیت در دو دهه گذشته، انفجاری و حتی بالاتر از نرخ رشد جمعیتی می باشد بدیهی است اسماعیل آباد با این حجم از رشد جمعیتی و سیل مهاجرت و نیز بافت اجتماعی و عشیره‌ای منحصر به‌فرد، طبعاً تنوع زیستی و فرهنگی را تجربه کرده که چالش‌های فراوانی را در بسیاری از زمینه‌ها فرآروی تیم خدمتگزار روستا ایجاد کرده است.

*کدام ادارات در شهرستان همکاری بهتر با دهیاری دارد و نسبت به دغدغه های روستاییان توجه بهتری دارد؟

همه ادارات و مسئولین محترم به روستای اسماعیل آباد طی سالهای گذشته، نگاه ویژه‌ای داشته‌اند. تیم خدمتگزار روستا با انتخاب رفتار تعاملی و ارتباط رسمی و صمیمی چه با مردم و چه با مدیران و مسئولان همواره کوشیده‌اند، با هدف کاهش و رفع مشکلات و تنگناها خط فاصله را کوتاه سازند و عاطفه ها را امتداد بخشند و الحمدلله در این راستا موفق شده‌اند در مجموع می توان گفت فرمانداری و بخشداری مرکزی، بیشترین توجه را نسبت به سایر ادارات به این روستا داشته‌اند و در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری نیاز به توجه بیشتر و اقدامات کاربردی است.

*از پتانسیل‌های موجود در اسماعیل آباد برایمان بگویید.

* ظرفیت‌ها، قابلیت‌ها، توانمندی‌ها و پتانسیل‌های این روستا همچون بسیاری از مناطق مهم و قابل توجه است.

* تنوع اجتماعی، که یک فرصت است .

* تنوع زیستی که سرشار از استعدادهای درخشان در زمینه نیروی انسانی است.

* تنوع فرهنگی و سبک زندگی که در بحث فرهنگی و مردم شناسی مستلزم توجه است.

* برخورداری از مزارع و اراضی مستعد کشاورزی که هم اکنون به عنوان پایتخت توت و سبزی در سیمای روستایی استان معرفی شده است.

* موقعیت جغرافیایی روستا بدلیل قرار گرفتن در مسیر جاده ترانزیتی میلک-چابهار و نیز وجود بزرگترین سد خاکی شهرستان در بالادست آن، چشم انداز زیبای تفتان از منظر روستا، همجواری با شهرک صنعتی و...از جمله ظرفیت های این روستا در حوزه‌های مختلف گردشگری، اقتصادی، کشاورزی و...می باشد.

*عمده ترین مشکلات روستای اسماعیل آباد را در چه می بینید؟

_کمبود آب که با تدبیر مسئولین در آینده به صورت اساسی حل خواهد شد.

_کمبود اعتبارات دهیاری که با توجه به تصویب ارتقای آن به شهر ان شاء الله پس از مدتی، این مشکل نیز مرتفع خواهد شد.

_تصرفات عدوانی اراضی که ضمانت اجرایی در خصوص برخورد با متخلفان بسیار کمرنگ است.

_کمبود اعتبارات برای مرمت و لایروبی مستمر قنات قدیمی روستا.

_عدم احساس مسئولیت خانواده‌ها نسبت به ادامه تحصیل فرزندان بویژه دختران.

_کمبود فضاهای استاندارد آموزشی.

_خاکی بودن اکثر معابر اصلی و فرعی روستا که عبور و مرور در آن باعث بروز مشکلات عدیده ای شده و نیازمند توجه اساسی بنیاد مسکن است.

_ضعف آنتن دهی و اینترنت در اکثر محلات.

_نامساعد بودن برخی محورهای ارتباطی با روستاهای قمر.

کلام آخر:

آبادانی و توسعه، نیازمند تلاش همگانی است و جامعه توسعه یافته مستلزم وجود انسان‌های توسعه یافته است که هم مردان و هم زنان باید با آموزش و فرهنگ، سطح زندگی خود را با روشهای مدرن و سبک زندگی اسلامی در بستر امنیت و آرامشی که ارمغان نظام جمهوری اسلامی است بالا ببرند.

در پایان، تشکر می کنم از حسن نیتتان که این فرصت را در اختیار حقیر گذاشتید تا از این رسانه و تریبون به معرفی بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین روستای شهرستان خاش که به زودی به شهر ارتقا خواهد یافت بپردازم.

تهیه و تنظیم: عاطفه ایرندگانی


786

سرویس : استان
تاریخ : ۱۳۹۸/۴/۱۷ - ۰۴:۲۶
کد خبر: ۴۵۹۴۶۵
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۸/۶/۲۵ - ۰۶:۳۹
درخواست دولت و پارلمان مستعفی برای اخراج امارات از ائتلاف عربی
دولت و پارلمان مستعفی یمن طی بیانیه مشترکی علیه امارات، خواستار اخراج این کشور از ائتلاف عربی تحت امر عربستان شدند.
۱۳۹۸/۶/۲۵ - ۰۶:۳۷
گفت‌وگوی تلفنی بن‌سلمان و بن‌زاید درباره حمله به آرامکو
ولیعهد ابوظبی در تماس تلفنی با همتای سعودی خود، حمله به تاسیسات نفتی وابسته به شرکت نفت دولتی "آرامکو" را محکوم کرد.
۱۳۹۸/۶/۲۵ - ۰۶:۳۴
بشار اسد فرمان عفو عمومی صادر کرد
رئیس‌جمهور سوریه فرمان عفو عمومی در مورد جرم‌های صورت گرفته قبل از چهاردهم سپتامبر ۲۰۱۹ را صادر کرد.
۱۳۹۸/۶/۲۵ - ۰۶:۳۲
اهمیت و خطرات راهبردی حملات انصارالله یمن به آرامکو
کارشناسان امور نفت و انرژی معتقدند که حمله اخیر انصارالله یمن به غول نفتی آرامکو عربستان که ستون فقرات اقتصاد و محور چشم‌انداز توسعه ولیعهد این کشور به شمار می‌رود، سیستم دفاعی و پدافندی ریاض را به چا...
۱۳۹۸/۶/۲۵ - ۰۶:۳۰
تاکید سازمان همکاری اسلامی بر مقابله با تصمیم نتانیاهو درباره کرانه باختری
وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در نشست روز یکشنبه خود بر ضرورت مقابله با تصمیم بنیامین نتانیاهو برای الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری به اراضی اشغالی تاکید کردند.
۱۳۹۸/۶/۲۵ - ۰۶:۲۷
اسد در جریان دستورکار نشست امروز کشورهای ضامن روند آستانه قرار گرفت
فرستاده رئیس‌جمهور روسیه در سفر به سوریه با بشار اسد دیدار و با او درباره تحولات این کشور بحث و گفتگو کرد.
۱۳۹۸/۶/۲۵ - ۰۶:۲۶
یک منبع مطلع: ازسرگیری تولید نفت عربستان هفته‌ها طول می‌کشد
یک منبع مطلع در بخش انرژی به رویترز گفت، هنوز مشخص نیست توقف تولید نفت تا کی ادامه خواهد یافت زیرا خسارت‌هایی که در اثر حمله انصارالله به زیرساخت‌ها وارد شده "بسیار گسترده" هستند و امکان جبران آن یک ش...
۱۳۹۸/۶/۲۵ - ۰۶:۱۹
«وفور نفت!»
رئیس‌جمهوری آمریکا در واکنش به حملات پهپادی اخیر به تأسیسات نفتی عربستان توئیت‌هایی منتشر کرد.
۱۳۹۸/۶/۲۵ - ۰۵:۵۷
کارگاه معرفی کتاب مهارت های ارتباط موثر در سیره امام رضا علیه‌السلام در زاهدان برگزار شد
در این کتاب روش های ارتباطی امام رضا علیه السلام عبارتند از : استفاده از زبان دعا، استفاده از رسانه شعر، استفاده از روش های عقلی و استدلالی، استفاده از شیوه پرسش و پاسخ، جلوگیری از افراط و تفریط ، م...
۱۳۹۸/۶/۲۵ - ۰۵:۵۶
کارگاه بهداشت فرزندان در زاهدان برگزار شد
به همت گروه پژوهش کارگاه بهداشت فرزندان به کارشناسی پری بانو میربلوچ زهی مورخ 24شهریور98در مسجد زبیر برگزار شد.

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها

۱۳۹۸/۶/۲۳ - ۰۵:۲۷
به مناسبت بازگشایی مدارس
برگزاری جلسه شورای آموزش و پرورش شهرستان خاش
۱۳۹۸/۶/۲۱ - ۰۹:۰۰
نمایندگان ۵۰ کشور جهان خواستار لغو فوری حبس خانگی مردم کشمیر توسط هند شدند
بیش از ۵۰ عضو کمیته حقوق بشر سازمان ملل ضمن برگزاری جلسه‌ای، درخواست خود از دولت هند را اعلام کردند.
۱۳۹۸/۶/۲۴ - ۰۳:۵۷
قیام خونین ۱۷ شهریور عامل موثر در تشدید مبارزات مردمی و تسریع در سقوط رژیم پهلوی به شمار می‌رود
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ از زابل؛ گفتگو اختصاصی با پاسدار حسین نکویی جانشین سپاه ناحیه نیمروز به مناسبت قیام خونین ۱۷ شهریور ...
۱۳۹۸/۶/۲۳ - ۰۶:۰۳
والدین «تک‌فرزند»ها بخوانند
"تک فرزندی"؛ مسئله‌ای که این روزها به دلیل عوامل فرهنگی، اجتماعی و دغدغه‌های شخصی بسیاری از زوجین امروزی را نسبت به خانواده‌های نسل قدیم درگیر کرده و تبعات خاصی را برای کودک و خانواده ایجاد کرده است ...
۱۳۹۸/۶/۲۳ - ۰۵:۲۴
خاش؛
برگزاری مراسم تاسوعای حسینی
۱۳۹۸/۶/۲۱ - ۰۹:۱۶
کشف آب برای اولین بار در یک سیاره با احتمال حیات
دانشمندان بریتانیایی ادعا می‌کنند نخستین سیاره قابل سکونت با دارا بودن جو و آب و هوای مناسب برای زندگی را در فاصله ۱۱۰ سال نوری از زمین کشف کرده‌اند.
۱۳۹۸/۶/۲۳ - ۰۵:۵۳
برخی از ویژگی های افراد صمیمی
1. صمیمی ها می خند ند،برنامه می ریزند، نظرات خود را مطرح می سازند و رابطه را با انرژی سرشار می کنند. 2.صمیمی ها اختیار و اقتدار را در رابطه ی خود به اشتراک می گذارند.
۱۳۹۸/۶/۲۱ - ۰۹:۰۹
اعلام سه روز عزای عمومی در کربلای معلی در پی حادثه تأسف‌بار روز عاشورا
رسانه‌های عراقی از اعلام سه روز عزای عمومی در کربلای معلی در پی حادثه تأسف‌بار روز عاشورا خبر دادند.
۱۳۹۸/۶/۲۳ - ۰۶:۱۰
همه آنچه که باید درباره "سوالات جنسی" کودکتان بدانید
سن کشف جنسیت به طور میانگین سه تا شش سالگی هست. در این بازه سنی کشف جنسیت یکی از مهیج‌ترین و زیبا‌ترین کار‌ها برای بچه هاست. کودک در این سن می‌خواهد همه چیز را درمورد اندام‌های بدنش بداند و به همین ...
۱۳۹۸/۶/۲۱ - ۰۹:۰۷
رهبر معظم انقلاب اسلامی رهبر شیعیان نیجریه هم محسوب می‌شوند
بدیعه زکزاکی در جمع بانوان حسینیه اعظم زنجان گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی رهبر شیعیان نیجریه هم محسوب می‌شوند.