وبسایت خبری
امروز: شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸
به مناسبت ۱۴ تیر ماه روز دهیاری
به کسی که از طرف شورای روستا مأمور می‌شود تا یک روستا را اداره و نگهداری کند «دهیار» می‌گویند. در گذشته مأمور اداره روستا دهبان یا کدخدا نامیده می‌شد. درحقیقت، دهیار همان شهردار روستا می‌باشد. دهیار فردی است که به انتخاب اکثریت اعضای شورای اسلامی روستا برای مدت ۴ سال جهت مدیریت روستا انتخاب و برای گزینش و صدور حکم انتصاب به بخشداری معرفی می‌گردد.

 ۱۴ تیرماه روز دهیاری نامگذاری شده است به این بهانه به سراغ یکی از موفق‌ترین دهیاران شهرستان خاش جناب آقای عبدالباسط ریگی معروف به حافظ تفتانی رفته ایم تا ضمن گفت و گو با ایشان رمز موفقیتشان در انتخاب پیاپی طی ۱۲ سال بعنوان دهیار اسماعیل آباد را جویا شویم:

*لطفاً خودتان را معرفی نمایید.

عبدالباسط ریگی هستم و بیشتر به نام (حافظ تفتانی) شهرت دارم، دارای مدرک تخصصی درجه ۳ حفظ قرآن و سطح ۱، 2 و هم اکنون دانشجوی کارشناسی ارشد می‌باشم، همچنین از دی‌ماه سال ۱۳۸۶ تاکنون به عنوان دهیار تمام وقت  روستای اسماعیل آباد مشغول به فعالیت هستم.

*از وظایف و مسئولیت‌هایی که به دوش دهیار است بفرمایید.

در اساسنامه دهیاری‌ها، ۴۸ بند در زمینه‌های مختلف به‌عنوان وظایف قانونی دهیار تعریف شده است که از این نظر، دهیاری نهادی فراگیر و گسترده و شخص دهیار، متولی و مسئول اجرای این وظایف جهت تحقق اهداف توسعه گرایانه و مدیریت نوین در سطح روستاست.

*سطح رفاه و وضعیت معیشتی مردم در اسماعیل آباد چگونه است؟

اکثر اهالی اسماعیل آباد از وضعیت معیشتی مناسبی برخوردار نیستند و بیش از بیست درصد جمعیت ساکن، تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند. در این روستا مالکان عمده اراضی کشاورزی، تعداد انگشت شماری هستند که برخی مردم در بخش کشاورزی بویژه در امر تولید و عرضه انواع سبزیجات به سایر شهرها مشغول به کارند. عده ای نیز به دامداری مشغولند و بخشی از نیروی انسانی روستا به مشاغل فنی، خدماتی، کارگری، کسب و کار اشتغال دارند به‌طور کلی اوضاع اقتصادی و معیشتی مردم همچون اوضاع سایر مناطق چندان مناسب نیست و با شاخص‌های درآمدهای پایدار فاصله دارد. با این حال حضور و مشارکت مردم در بحث تعاون، خیریه و کارگاههای آموزشی در حوزه کارآفرینی و اشتغالزایی خوب ارزیابی می شود.

*بعنوان دهیار اسماعیل آباد بزرگ ‌چه دغدغه°هایی برای پیشرفت آنجا و رفع مشکلات مردم دارید؟

با توجه به اینکه بیش از ده سال است که به عنوان دهیار اسماعیل آباد بزرگ مشغول به فعالیتم و از نزدیک با درد و رنج مردم آشنا هستم طی این سال ها با همکاری شورای اسلامی و مسئولین محترم خدمات شایانی در بخش های گوناگون صورت گرفته که در زمینه آموزش کارآفرینی می توان گفت: طی چند سال اخیر با همکاری اداره فنی و حرفه ای شهرستان چندین دوره آموزشی برای کارآموزان در راستای تحقق اهداف آموزش و اشتغال برگزار شده که دوره های آموزش قالی بافی، سبزی کاری، کامپیوتر، سکه دوزی، خیاطی بلوچی ویژه بانوان و خواهران بوده که با استقبال خوبی از سوی کارآموزان خواهر مواجه شده است؛ ضمن اینکه به مشاغل خانگی همچون: پرورش مرغ محلی، آرایشگری، خیاطی و...اهمیت ویژه‌ای از سوی شورای اسلامی و دهیاری داده شده و حمایت‌های لازم انجام گرفته است.

*یکی از مشکلاتی که اخیرا دامنگیر روستا شده ساکن شدن بعضی خانواده های غیربومی در روستا بوده که معضلاتی خواه ناخواه محتمل خواهد بود. در این مورد چه توضیحی دارید؟

اسماعیل آباد به عنوان روستای مهاجرپذیر در بین سایر روستاها تلقی می شود که با مهاجرت معکوس رو به رو شده و بدلیل واگذاری قریب به هزار قطعه زمین مسکونی و تجاری در دو فاز توسط بنیاد مسکن، بسیاری از مردم منطقه بویژه عشایر دامنه‌ها و آبادی‌های پیرامون به این روستا آمده و ساکن شده‌اند و به‌طور کلی رشد جمعیت در دو دهه گذشته، انفجاری و حتی بالاتر از نرخ رشد جمعیتی می باشد بدیهی است اسماعیل آباد با این حجم از رشد جمعیتی و سیل مهاجرت و نیز بافت اجتماعی و عشیره‌ای منحصر به‌فرد، طبعاً تنوع زیستی و فرهنگی را تجربه کرده که چالش‌های فراوانی را در بسیاری از زمینه‌ها فرآروی تیم خدمتگزار روستا ایجاد کرده است.

*کدام ادارات در شهرستان همکاری بهتر با دهیاری دارد و نسبت به دغدغه های روستاییان توجه بهتری دارد؟

همه ادارات و مسئولین محترم به روستای اسماعیل آباد طی سالهای گذشته، نگاه ویژه‌ای داشته‌اند. تیم خدمتگزار روستا با انتخاب رفتار تعاملی و ارتباط رسمی و صمیمی چه با مردم و چه با مدیران و مسئولان همواره کوشیده‌اند، با هدف کاهش و رفع مشکلات و تنگناها خط فاصله را کوتاه سازند و عاطفه ها را امتداد بخشند و الحمدلله در این راستا موفق شده‌اند در مجموع می توان گفت فرمانداری و بخشداری مرکزی، بیشترین توجه را نسبت به سایر ادارات به این روستا داشته‌اند و در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری نیاز به توجه بیشتر و اقدامات کاربردی است.

*از پتانسیل‌های موجود در اسماعیل آباد برایمان بگویید.

* ظرفیت‌ها، قابلیت‌ها، توانمندی‌ها و پتانسیل‌های این روستا همچون بسیاری از مناطق مهم و قابل توجه است.

* تنوع اجتماعی، که یک فرصت است .

* تنوع زیستی که سرشار از استعدادهای درخشان در زمینه نیروی انسانی است.

* تنوع فرهنگی و سبک زندگی که در بحث فرهنگی و مردم شناسی مستلزم توجه است.

* برخورداری از مزارع و اراضی مستعد کشاورزی که هم اکنون به عنوان پایتخت توت و سبزی در سیمای روستایی استان معرفی شده است.

* موقعیت جغرافیایی روستا بدلیل قرار گرفتن در مسیر جاده ترانزیتی میلک-چابهار و نیز وجود بزرگترین سد خاکی شهرستان در بالادست آن، چشم انداز زیبای تفتان از منظر روستا، همجواری با شهرک صنعتی و...از جمله ظرفیت های این روستا در حوزه‌های مختلف گردشگری، اقتصادی، کشاورزی و...می باشد.

*عمده ترین مشکلات روستای اسماعیل آباد را در چه می بینید؟

_کمبود آب که با تدبیر مسئولین در آینده به صورت اساسی حل خواهد شد.

_کمبود اعتبارات دهیاری که با توجه به تصویب ارتقای آن به شهر ان شاء الله پس از مدتی، این مشکل نیز مرتفع خواهد شد.

_تصرفات عدوانی اراضی که ضمانت اجرایی در خصوص برخورد با متخلفان بسیار کمرنگ است.

_کمبود اعتبارات برای مرمت و لایروبی مستمر قنات قدیمی روستا.

_عدم احساس مسئولیت خانواده‌ها نسبت به ادامه تحصیل فرزندان بویژه دختران.

_کمبود فضاهای استاندارد آموزشی.

_خاکی بودن اکثر معابر اصلی و فرعی روستا که عبور و مرور در آن باعث بروز مشکلات عدیده ای شده و نیازمند توجه اساسی بنیاد مسکن است.

_ضعف آنتن دهی و اینترنت در اکثر محلات.

_نامساعد بودن برخی محورهای ارتباطی با روستاهای قمر.

کلام آخر:

آبادانی و توسعه، نیازمند تلاش همگانی است و جامعه توسعه یافته مستلزم وجود انسان‌های توسعه یافته است که هم مردان و هم زنان باید با آموزش و فرهنگ، سطح زندگی خود را با روشهای مدرن و سبک زندگی اسلامی در بستر امنیت و آرامشی که ارمغان نظام جمهوری اسلامی است بالا ببرند.

در پایان، تشکر می کنم از حسن نیتتان که این فرصت را در اختیار حقیر گذاشتید تا از این رسانه و تریبون به معرفی بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین روستای شهرستان خاش که به زودی به شهر ارتقا خواهد یافت بپردازم.

تهیه و تنظیم: عاطفه ایرندگانی


786

سرویس : استان
تاریخ : ۱۳۹۸/۴/۱۷ - ۰۴:۲۶
کد خبر: ۴۵۹۴۶۵
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۸/۴/۲۹ - ۰۸:۵۳
برگزاری همایش پیاده روی و ویلچر رانی در شهرستان زابل + تصویر
همایش پیاده روی و ویلچر رانی به مناسبت هفته بهزیستی در شهرستان زابل برگزار شد
۱۳۹۸/۴/۲۹ - ۰۸:۵۰
دیدار اعضای کانون فرهنگی زنان بلوچ با بانوان حوزه حضرت عایشه(رض)
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ از ایرانشهر، به مناسبت هفته حجاب و عفاف اعضای کانون فرهنگی زنان بلوچ ایرانشهر با بانوان حوزه حضرت عایشه صدیقه(س) دیدار کردند.
۱۳۹۸/۴/۲۹ - ۰۸:۳۴
نشست هم اندیشی با اصحاب رسانه در شهرستان ایرانشهر
فرماندار شهرستان ایرانشهر؛ تشکیل جلسات هم اندیشی با هنرمندان و اصحاب رسانه می تواند در راستای بستر سازی توسعه شهرستان موثر واقع شود.
۱۳۹۸/۴/۲۹ - ۰۸:۳۲
نشست انجمن کتابخانه های عمومی در شهرستان ایرانشهر
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ از ایرانشهر ؛ نشست انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان ایرانشهر با حضور مدیرکل کتابخانه های استان و اعضای حقیقی و حقوقی انجمن شهرستان و به ریاست ابوذر کوثری ...
۱۳۹۸/۴/۲۹ - ۰۸:۳۱
نشست ستاد ساماندهی امور جوانان در شهرستان ایرانشهر
معاون فرماندار؛ همه دستگاه‌ها را به همکاری در برگزاری جشن ازدواج که در آینده نزدیک اتفاق خواهد افتاد مکلف‌کرد.
۱۳۹۸/۴/۲۹ - ۰۸:۲۹
افتتاح دومین مرکز حرفه آموزی معلولین ذهنی در شهرستان خاش
رئیس بهزیستی خاش؛ خدمت به خلق از عبادت های حسنه است.
۱۳۹۸/۴/۲۹ - ۰۸:۲۸
افتتاح طرح اشتغالزایی cbr در خاش
فرماندار خاش ؛ طرح توانبخشی مبتنی بر جامعه با هدف برابر سازی فرصت ها و افزایش حضور افراد دارای ناتوانایی های مختلف صورت گرفته است
۱۳۹۸/۴/۲۹ - ۰۸:۲۶
برگزاری دوره امداد و نجات ویژه بانوان در روستای هیت شهرستان قصرقند
آموزش موجب می شود تا در زمان بحران و حادثه بهترین واکنش، رفتار صورت گرفته و با کمترین خسارت جانی و مالی روبرو باشیم.
۱۳۹۸/۴/۲۹ - ۰۸:۲۴
بازسازی خودروهای فرسوده شهرداری نیکشهر
شهردار نیکشهر از بازسازی یک دستگاه کامیون بازغلتان از خودروهای ناوگان عمران شهری خبر داد.
۱۳۹۸/۴/۲۹ - ۰۸:۰۷
«اقتدار» مرد و «لطافت و طراوت» زن، پایه استحکام خانواده
کارگاه اقتدار مرد و لطافت زن در زاهدان برگزار شد.

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها

۱۳۹۸/۴/۲۴ - ۰۷:۵۷
کارگاه رسیدن به خود باوری در روستای خیرآباد برگزار شد.
باور کردن خود یکی از اولین قدم ها به سمت موفقیت است...
۱۳۹۸/۴/۲۴ - ۰۸:۰۳
کارگاه آموزشی پیشگیری از اعتیاد در شهرستان ایرانشهر برگزار شد
جوانان سالم ۱۵ تا ۲۰ ساله‌ای که برای کسب تجربه یا در اثر معاشرت با دوستان نامناسب یا معتادان به استفاده از مواد مخدر پرداخته‌اند، بیشترین طیف افراد معتاد را از نظر مبنا تشکیل می دهند. این گروه به علت ...
۱۳۹۸/۴/۲۴ - ۰۷:۰۱
نشست هماهنگی چهارمین نمایشگاه بین المللی دستاوردهای روستایی
بحث وتبادل نظر بخشدار مرکزی نیکشهر با مدیر کل دفتر روستایی در خصوص حضور سیستان و بلوچستان در چهارمین نمایشگاه بین المللی دستاورد های روستایی
۱۳۹۸/۴/۲۴ - ۰۶:۲۶
کارگاه طب سنتی در روستای خیرآباد برگزار شد.
مزاج فصل تابستان گرم و خشک است. تابستان بهترین فصل برای کاهش وزن است.
۱۳۹۸/۴/۲۳ - ۰۷:۵۳
۲ قاچاقچی در ایرانشهر دستگیر شدند
دادستان عمومی و انقلاب ایرانشهر از کشف بیش از سه تن انوع مواد مخدر و دستگیری دو قاچاقچی توسط سربازان گمنام امام زمان(عج) این شهرستان خبر داد
۱۳۹۸/۴/۲۵ - ۰۷:۵۸
دیدار معتمدین بمپور با فرماندار شهرستان ایرانشهر
معتمدین بمپور با ابوذر کوثری معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان ایرانشهر در دفتر ایشان دیدار نمودند .
۱۳۹۸/۴/۲۴ - ۰۶:۲۷
کارگاه رسیدن به آرامش در روستای خیرآباد برگزار شد.
لطفاً از امروز شکایت نکنید. یکی از موثرترین راههای خوب زندگی کردن این است که بی خیال تصمیمات غلط زندگی شوید و آرامش را که تکه گمشده زندگی تان است به خودتان هدیه دهید.
۱۳۹۸/۴/۲۳ - ۰۶:۴۷
آزادی ۱۵ زندانی جرائم غیر عمد سیستان و بلوچستان
مدیرنمایندگی ستاد دیه سیستان و بلوچستان گفت:۱۵ زندانی جرائم غیر عمد این استان به مناسبت میلاد امام رضا (ع) به آغوش گرم خانواده‌هایشان بازگشتند.
۱۳۹۸/۴/۲۴ - ۰۹:۱۵
افتتاح مرکز اقامتی میان مدت ترک اعتیاد در شهرستان ایرانشهر
مرکز اقامتی میان مدت ترک اعتیاد با حضور دکتر ابوذر کوثری معاون استاندار و فرماندار ویژه و مسئولان شهرستان ایرانشهر افتتاح و راه اندازی شد...
۱۳۹۸/۴/۲۴ - ۰۹:۱۴
برگزاری جشن میلاد باسعادت امام رضا (ع)
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ چابهار، همزمان با میلاد باسعادت امام رضا (ع) مراسم جشن و شادی همراه با مولودی خوانی و تواشیح، سخنرانی، پذیرایی از شرکت کنندگان، قرعه کشی مسابقات ویژه دهه کرامت ...