وبسایت خبری
امروز: یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹
به مناسبت ۱۴ تیر ماه روز دهیاری
به کسی که از طرف شورای روستا مأمور می‌شود تا یک روستا را اداره و نگهداری کند «دهیار» می‌گویند. در گذشته مأمور اداره روستا دهبان یا کدخدا نامیده می‌شد. درحقیقت، دهیار همان شهردار روستا می‌باشد. دهیار فردی است که به انتخاب اکثریت اعضای شورای اسلامی روستا برای مدت ۴ سال جهت مدیریت روستا انتخاب و برای گزینش و صدور حکم انتصاب به بخشداری معرفی می‌گردد.

 ۱۴ تیرماه روز دهیاری نامگذاری شده است به این بهانه به سراغ یکی از موفق‌ترین دهیاران شهرستان خاش جناب آقای عبدالباسط ریگی معروف به حافظ تفتانی رفته ایم تا ضمن گفت و گو با ایشان رمز موفقیتشان در انتخاب پیاپی طی ۱۲ سال بعنوان دهیار اسماعیل آباد را جویا شویم:

*لطفاً خودتان را معرفی نمایید.

عبدالباسط ریگی هستم و بیشتر به نام (حافظ تفتانی) شهرت دارم، دارای مدرک تخصصی درجه ۳ حفظ قرآن و سطح ۱، 2 و هم اکنون دانشجوی کارشناسی ارشد می‌باشم، همچنین از دی‌ماه سال ۱۳۸۶ تاکنون به عنوان دهیار تمام وقت  روستای اسماعیل آباد مشغول به فعالیت هستم.

*از وظایف و مسئولیت‌هایی که به دوش دهیار است بفرمایید.

در اساسنامه دهیاری‌ها، ۴۸ بند در زمینه‌های مختلف به‌عنوان وظایف قانونی دهیار تعریف شده است که از این نظر، دهیاری نهادی فراگیر و گسترده و شخص دهیار، متولی و مسئول اجرای این وظایف جهت تحقق اهداف توسعه گرایانه و مدیریت نوین در سطح روستاست.

*سطح رفاه و وضعیت معیشتی مردم در اسماعیل آباد چگونه است؟

اکثر اهالی اسماعیل آباد از وضعیت معیشتی مناسبی برخوردار نیستند و بیش از بیست درصد جمعیت ساکن، تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند. در این روستا مالکان عمده اراضی کشاورزی، تعداد انگشت شماری هستند که برخی مردم در بخش کشاورزی بویژه در امر تولید و عرضه انواع سبزیجات به سایر شهرها مشغول به کارند. عده ای نیز به دامداری مشغولند و بخشی از نیروی انسانی روستا به مشاغل فنی، خدماتی، کارگری، کسب و کار اشتغال دارند به‌طور کلی اوضاع اقتصادی و معیشتی مردم همچون اوضاع سایر مناطق چندان مناسب نیست و با شاخص‌های درآمدهای پایدار فاصله دارد. با این حال حضور و مشارکت مردم در بحث تعاون، خیریه و کارگاههای آموزشی در حوزه کارآفرینی و اشتغالزایی خوب ارزیابی می شود.

*بعنوان دهیار اسماعیل آباد بزرگ ‌چه دغدغه°هایی برای پیشرفت آنجا و رفع مشکلات مردم دارید؟

با توجه به اینکه بیش از ده سال است که به عنوان دهیار اسماعیل آباد بزرگ مشغول به فعالیتم و از نزدیک با درد و رنج مردم آشنا هستم طی این سال ها با همکاری شورای اسلامی و مسئولین محترم خدمات شایانی در بخش های گوناگون صورت گرفته که در زمینه آموزش کارآفرینی می توان گفت: طی چند سال اخیر با همکاری اداره فنی و حرفه ای شهرستان چندین دوره آموزشی برای کارآموزان در راستای تحقق اهداف آموزش و اشتغال برگزار شده که دوره های آموزش قالی بافی، سبزی کاری، کامپیوتر، سکه دوزی، خیاطی بلوچی ویژه بانوان و خواهران بوده که با استقبال خوبی از سوی کارآموزان خواهر مواجه شده است؛ ضمن اینکه به مشاغل خانگی همچون: پرورش مرغ محلی، آرایشگری، خیاطی و...اهمیت ویژه‌ای از سوی شورای اسلامی و دهیاری داده شده و حمایت‌های لازم انجام گرفته است.

*یکی از مشکلاتی که اخیرا دامنگیر روستا شده ساکن شدن بعضی خانواده های غیربومی در روستا بوده که معضلاتی خواه ناخواه محتمل خواهد بود. در این مورد چه توضیحی دارید؟

اسماعیل آباد به عنوان روستای مهاجرپذیر در بین سایر روستاها تلقی می شود که با مهاجرت معکوس رو به رو شده و بدلیل واگذاری قریب به هزار قطعه زمین مسکونی و تجاری در دو فاز توسط بنیاد مسکن، بسیاری از مردم منطقه بویژه عشایر دامنه‌ها و آبادی‌های پیرامون به این روستا آمده و ساکن شده‌اند و به‌طور کلی رشد جمعیت در دو دهه گذشته، انفجاری و حتی بالاتر از نرخ رشد جمعیتی می باشد بدیهی است اسماعیل آباد با این حجم از رشد جمعیتی و سیل مهاجرت و نیز بافت اجتماعی و عشیره‌ای منحصر به‌فرد، طبعاً تنوع زیستی و فرهنگی را تجربه کرده که چالش‌های فراوانی را در بسیاری از زمینه‌ها فرآروی تیم خدمتگزار روستا ایجاد کرده است.

*کدام ادارات در شهرستان همکاری بهتر با دهیاری دارد و نسبت به دغدغه های روستاییان توجه بهتری دارد؟

همه ادارات و مسئولین محترم به روستای اسماعیل آباد طی سالهای گذشته، نگاه ویژه‌ای داشته‌اند. تیم خدمتگزار روستا با انتخاب رفتار تعاملی و ارتباط رسمی و صمیمی چه با مردم و چه با مدیران و مسئولان همواره کوشیده‌اند، با هدف کاهش و رفع مشکلات و تنگناها خط فاصله را کوتاه سازند و عاطفه ها را امتداد بخشند و الحمدلله در این راستا موفق شده‌اند در مجموع می توان گفت فرمانداری و بخشداری مرکزی، بیشترین توجه را نسبت به سایر ادارات به این روستا داشته‌اند و در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری نیاز به توجه بیشتر و اقدامات کاربردی است.

*از پتانسیل‌های موجود در اسماعیل آباد برایمان بگویید.

* ظرفیت‌ها، قابلیت‌ها، توانمندی‌ها و پتانسیل‌های این روستا همچون بسیاری از مناطق مهم و قابل توجه است.

* تنوع اجتماعی، که یک فرصت است .

* تنوع زیستی که سرشار از استعدادهای درخشان در زمینه نیروی انسانی است.

* تنوع فرهنگی و سبک زندگی که در بحث فرهنگی و مردم شناسی مستلزم توجه است.

* برخورداری از مزارع و اراضی مستعد کشاورزی که هم اکنون به عنوان پایتخت توت و سبزی در سیمای روستایی استان معرفی شده است.

* موقعیت جغرافیایی روستا بدلیل قرار گرفتن در مسیر جاده ترانزیتی میلک-چابهار و نیز وجود بزرگترین سد خاکی شهرستان در بالادست آن، چشم انداز زیبای تفتان از منظر روستا، همجواری با شهرک صنعتی و...از جمله ظرفیت های این روستا در حوزه‌های مختلف گردشگری، اقتصادی، کشاورزی و...می باشد.

*عمده ترین مشکلات روستای اسماعیل آباد را در چه می بینید؟

_کمبود آب که با تدبیر مسئولین در آینده به صورت اساسی حل خواهد شد.

_کمبود اعتبارات دهیاری که با توجه به تصویب ارتقای آن به شهر ان شاء الله پس از مدتی، این مشکل نیز مرتفع خواهد شد.

_تصرفات عدوانی اراضی که ضمانت اجرایی در خصوص برخورد با متخلفان بسیار کمرنگ است.

_کمبود اعتبارات برای مرمت و لایروبی مستمر قنات قدیمی روستا.

_عدم احساس مسئولیت خانواده‌ها نسبت به ادامه تحصیل فرزندان بویژه دختران.

_کمبود فضاهای استاندارد آموزشی.

_خاکی بودن اکثر معابر اصلی و فرعی روستا که عبور و مرور در آن باعث بروز مشکلات عدیده ای شده و نیازمند توجه اساسی بنیاد مسکن است.

_ضعف آنتن دهی و اینترنت در اکثر محلات.

_نامساعد بودن برخی محورهای ارتباطی با روستاهای قمر.

کلام آخر:

آبادانی و توسعه، نیازمند تلاش همگانی است و جامعه توسعه یافته مستلزم وجود انسان‌های توسعه یافته است که هم مردان و هم زنان باید با آموزش و فرهنگ، سطح زندگی خود را با روشهای مدرن و سبک زندگی اسلامی در بستر امنیت و آرامشی که ارمغان نظام جمهوری اسلامی است بالا ببرند.

در پایان، تشکر می کنم از حسن نیتتان که این فرصت را در اختیار حقیر گذاشتید تا از این رسانه و تریبون به معرفی بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین روستای شهرستان خاش که به زودی به شهر ارتقا خواهد یافت بپردازم.

تهیه و تنظیم: عاطفه ایرندگانی


786

سرویس : استان
تاریخ : ۱۳۹۸/۴/۱۷ - ۰۴:۲۶
کد خبر: ۴۵۹۴۶۵
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۹/۳/۱۱ - ۰۸:۳۰
طرح ۳ بندی رژیم صهیونیستی برای الحاق کرانه باختری و غور اردن
به رغم اینکه ارتش رژیم صهیونیستی هنوز هیچ گونه دستوری از مقامات سیاسی برای شروع روند الحاق مناطقی از کرانه باختری در ژوئیه دریافت نکرده است یکی از مشاوران وزارت جنگ این رژیم طرحی را برای الحاق ارائه ک...
۱۳۹۹/۳/۱۱ - ۰۸:۲۹
هتک حرمت صهیونیست‌ها به مسجد الاقصی چند ساعت پس از بازگشایی
منابع فلسطینی از یورش گروهی از شهرک نشینان صهیونیستی تحت حمایت نظامیان اشغالگر این رژیم به محوطه مسجد الاقصی خبر دادند.
۱۳۹۹/۳/۱۱ - ۰۸:۲۷
تظاهرات هزاران نفری در تورنتو علیه خشونت پلیس
هزاران تن از مردم در خیابان‌های تورنتو کانادا در اعتراض به نژادپرستی و پس از کشته شدن یک سیاه‌پوست آمریکایی توسط افسر سفیدپوست در ایالات متحده و همچنین کشته شدن یک زن کانادایی دست به راهپیمایی زدند.
۱۳۹۹/۳/۱۱ - ۰۸:۲۶
"بحران سلامت روان" پیامد "بحران کرونا" برای دولت ترامپ
کارشناسان نسبت به عدم آمادگی آمریکا برای بحران نو ظهور "سلامت روان" در میان مردم این کشور در پی شیوع کروناویروس هشدار می‌دهند.
۱۳۹۹/۳/۱۱ - ۰۸:۲۳
معترضان به نژادپرستی در نزدیکی کاخ سفید
خشم معترضان از مرگ "جورج فلوید" توسط پلیس آمریکا نه تنها آرام نگرفته بلکه با درگیری پلیس در برخی ایالت‌های آمریکا بالا گرفته است.
۱۳۹۹/۳/۱۱ - ۰۸:۲۱
الکاظمی درحال آماده‌سازی تیمی برای مذاکره با آمریکاست
قرار است ظرف کمتر از دو هفته آینده مذاکرات استراتژیک میان آمریکا و عراق آغاز شود.
۱۳۹۹/۳/۱۱ - ۰۸:۱۹
سیستان و بلوچستان
شناسایی و دستگیری ۳ نفر از اعضای باند حرفه ای موبایل قاپی
۱۳۹۹/۳/۱۱ - ۰۸:۱۶
فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان؛
انهدام باند حرفه ای قاچاق سوخت در سیستان و بلوچستان
۱۳۹۹/۳/۱۱ - ۰۶:۱۲
ده پیامک اعتیاد
* برای زخمهای بجا مانده از شلاق اعتیاد نشانه می گذارم تا یادم نرود خداوند کجا دستم را گرفت. * از دیگران شکایت نکن "خودت را تغییر بده " از آنجا که برای محافظت از پای خود پوشیدن یک دمپایی آسان تر از فر...
۱۳۹۹/۳/۱۱ - ۰۶:۱۱
خویشتنداری و خودکنترلی در سه پله
امروز به خاطر احاطه محرک های جنسی، هماهنگ نبودن سرعت بلوغ عقلی و جسمی، تفریحات مجازی ارزان و خطرناکی مثل ماهواره، بازی های رایانه ای نامناسب و... راه سختی برای خودکنترلی جنسی در پیش دارند. در این میان...

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها

۱۳۹۹/۳/۷ - ۰۳:۳۴
باز کردن قفل ویندوز 10 با گوشی سامسونگ
گوشی های سامسونگ از محبوب ترین گوشی های اندرویدی در جهان می باشند که در این گزارش از نمناک شما را با ترفند باز کردن قفل ویندوز 10 با گوشی سامسونگ آشنا خواهیم کرد.
۱۳۹۹/۳/۷ - ۰۸:۰۰
مرحله سوم رزمایش مومنانه در چایپاره با توزیع ۱۰۰۰ بسته معیشتی آغاز شد
فرماندار چایپاره گفت: از آغاز شیوع کرونا تاکنون مجموعا ۴۷۰۰ بسته معیشتی در شهرستان توزیع شده است.
۱۳۹۹/۳/۷ - ۰۴:۱۵
مصرف قهوه با معده خالی + خوردن قهوه به صورت ناشتا چه مضراتی دارد؟
قهوه نوشیدنی بسیار محبوبی است که بیشتر افراد طعمش را دوست دارند و ممکن است مانند چای در اول صبح بنوشند. مصرف قهوه با معده خال و به صورت ناشتا به دلیل داشتن آنتی اکسیدان های زیاد وقتی که با معهده خالی ...
۱۳۹۹/۳/۷ - ۰۴:۱۰
مستمری زنان از همسر فوت شده چگونه است؟
یکی از حمایت‌های مقنن از افراد بویژه زنان برقرار نمودن دریافت مستمری در صورت فوت بیمه شده می‌باشد.
۱۳۹۹/۳/۷ - ۰۳:۵۸
دم کرده گل گاو زبان دمنوشی برای سرما خوردگی
گاهی اوقات سرفه‌های فصل سرما را هیچ قرص و شربتی درمان نمی‌کند، اما تجویز یک جوشانده سنتی مانند گل گاوزبان به صورت مرهمی قوی عمل خواهد کرد.
۱۳۹۹/۳/۷ - ۰۸:۱۳
پیام رهبر انقلاب به‌مناسبت آغاز به کار مجلس یازدهم: مجلس با نمایندگان کارشناس، فعال و پاکدست در «رأس امور» خواهد بود
پیام رهبر انقلاب به‌مناسبت آغاز به کار یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی صبح امروز از سوی حجت‌الاسلام محمدی گلپایگانی قرائت شد.
۱۳۹۹/۳/۷ - ۰۸:۰۴
وزارت خارجه: زمان ایستادگی در برابر خشونت و جنگ افروزی آمریکا فرا رسیده است
وزارت خارجه کشورمان در حساب توئیتری خود نوشته زمان ایستادگی در برابر خشونت و جنگ افروزی آمریکا فرا رسیده است.
۱۳۹۹/۳/۷ - ۰۸:۰۲
نفتکش ایرانی در بندر ونزوئلا پهلو گرفت
نفت کش فارست، دومین شناور از ناوگان پنج فروندی اعزام شده به ونزوئلا نیمه شب سه‌شنبه و حدود ساعت ۱۷ به وقت محلی در بندر پانتا کاردون (Punta Cardon ) پهلو گرفت.
۱۳۹۹/۳/۷ - ۰۴:۰۴
طرز تهیه کله پاچه خانگی و طریقه پاک کردن
کله پاچه یا به قول جوان‌تر‌ها کلپچ یکی از خوشمزه‌ترین و لذیذترین غذا‌های ایرانی، منطقه خاورمیانه و جنوب قفقاز است. خوردن بناگوش و چشم و زبان کله پاچه انگار صبح و ظهر و شب نمی‌شناسد. این غذای چرب و لذی...
۱۳۹۹/۳/۶ - ۰۶:۳۷
انصارالله سالروز آزادسازی جنوب لبنان را تبریک گفت
جنبش انصارالله یمن سالروز مقاومت و آزادسازی جنوب لبنان از اشغال رژیم صهیونیستی را به لبنان و نیروهای مقاومت تبریک گفت.