وبسایت خبری
امروز: دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸
جنگل های انجیلی ایران، جنگل هایی با هزار و یک رنگ
جنگل های انجیلی امروز می خواهیم تا با یکی از معروف ترین و غنی ترین جنگل های ایران در نزدیکی تهران آشنا شویم. جنگل های انجیلی در منطقه ی سوادکوه مازندران که اتفاقا از نظر مسافت به تهران هم نزدیک است، یکی از بهترین محیط های طبیعی و بسیار غنی در ایران است.

به گــزارش سرویـــس مقــالات زنان بلــوچ:

جنگل های انجیلی در منطقه ی سوادکوه که بیشتر به خاطر داشتن درخت های بزرگ تنه انجیلی معروف شده است، موضوع امروز ما برای معرفی به شما هستند

جنگل های انجیلی در منطقه ی سوادکوه و در نزدیکی شهر تهران قرار گرفته است. می دانید چرا به این جنگل ها، جنگل هلی انجیلی می گویند؟ با این که در مقدمه به صورت خیلی مفید و مختصر به دلیل این سوال اشاره کردیم اما باید در این زمینه بگوییم که؛ در این جنگل درختان قوی قامت و بسیار بزرگ درخت انجیلی به فراوانی وجود دارند و به همین دلیل نام خودشان را به این جنگل داده اند. درختان انجیلی یکی از گونه های زیبا و منحصر به فرد درختانی هستند که فقط در نوار جنوبی دریای خزر و البته منطقه ی سواد کوه رشد می کنند، باعث معروف شده این جنگل و زیبایی آن شده اند. درختان انجیلی، درختان سر به فلک کشیده ‌ای هستند که طیف بی ‌نظیری از رنگ‌ ها را به شما هدیه می‌ دهند و گذر از کنار آن ها، شما را وارد بازی رنگ ‌ها می ‌کند.

جنگل ‌های انجیلی در فصل ‌های بهار، تابستان و البته پادشاه فصل ها پاییز، از جذابیت زیادی بر خوردار هستند. در ادامه بیشتر درباره ی درخت های انجیلی برای شما توضیح خواهیم داد اما در این جا شما باید این را بدانید که؛ انجیلی درختی است عجیب با قامتی بلند که ارتفاع آن به ۲۵ متر می ‌رسد. برگ‌ ها و تنه ی درخت انجیلی بیشترین توجه را به خود جلب می ‌کند.

درخت انجیلی که گونه غالب جنگل‌ های منطقه ی سواد کوه است، در هر ۴ فصل یعنی بهار، تابستان، پاییز و زمستان رنگ ‌های جذابی دارد که حس‌ های مختلفی را به بیننده اش منتقل می‌ کند. در جنگل درختان انجیلی می توانید تا تنوع و جذابیت رنگ پروانه ‌های فراوانی که در طول مسیر می‌ بینید، را هر چه بهتر و حتی واقعی تر حس کنید. لطفا به این نکته توجه داشته باشید که با این که غالب خزندگان اقلیم ایران سمی نیستند، اما اگر سابقه ی حساسیت پوستی و یا بیماری پوستی خاصی را در پرونده ی پزشکی خود دارید؛ حتما از لمس این حیوانات و نزدیکی به آن ها خودداری کنید.

جنگل‌ های انجیلی و درختان جذاب و آبشار ولیلای زیبایش را در تمام فصل های سال می توانید ببینید زیرا این جنگل در هر فصل، زیبایی خاص خودش را دارد. اما اگر به دنبال بهترین زمان برای سفر به جنگل انجیلی هستید، پیشنهاد می کنیم که از اردیبهشت ‌ماه تا اواخر پاییز به این جنگل بروید زیرا بهترین زمان برای سفر به این طبیعت وصف ‌ناشدنی اش، همین زمان ها است.

آبشار ولیلا

در دل این جنگل زیبا نیز یکی از آبشارهای معروف اطراف تهران به نام آبشار ولیلا قرار گرفته است. در واقع پس از پیمودن ۲ کیلومتر و همچینی جنگل ‌پیمایی در جوار درختان انجیلی به آبشار ولیلا خواهید رسید. این آبشار ارتفاع زیادی ندارد اما طراوت و زیبایی آن روحتان را تازه خواهد کرد. مسیر رسیدن به این آبشار از یک شیب تند می ‌گذرد و به همین خاطر توصیه ی ما به شما این است که به کمک کسی که به این منطقه وارد است و در طبیعت گردی و آبشار نوردی تجربه دارد، به این منطقه و یا حداقل آبشار ولیلا بروید.

آبشار ولیلا برای آن دست از طبیعت ‌دوستانی که تمایل به اقامت‌ های کوتاه در آبشار ولیلا از ۱ تا چند روز را در یک محیط آرام با آرامشی عجیب را دارند با امکان گردش و راهپیمایی ‌های کوتاه در اطراف روستا را دارند، این روستا برایشان بهترین پیشنهاد است. شاد برایتان این سوال پیش بیاید که چرا این منطقه برای اقامت کوتاه آن قدر توصیه می شود؟ دلیلش با توجه به خصوصیات طبیعی و جغرافیاییش بسیار واضح و مبرهن است. زیرا محل قرارگیری روستا در میانه ی تپه‌ های کم شیب و با ارتفاع کم این امکان را حاصل می‌ کند. هر چند که این آبشار ارتفاع زیادی ندارد اما جریان یافتن آن در یک طبیعت بکر منظره ی کم نظیری را ایجاد کرده است.

درخت انجیلی

انجیلی درختی است عجیب با قامتی بلند که ارتفاع آن به ۲۵ متر نیز می ‌رسد. برگ‌ ها و تنه ی درخت انجیلی یکی از خصوصیاتی است که در این درختان بیشترین توجه را به سمت خود جلب می ‌کنند. برگ ‌های جوان این درخت، به رنگ بنفش مایل به قرمز هستند و بعد از آن در تابستان به رنگ سبز تیره و درخشان تبدیل می ‌شوند و سرانجام در فصل پاییز برگ‌ های این درخت درخشان به رنگ های مختلف زرد پر رنگ نارنجی سوخته و پر رنگ و رنگ قرمز روشن خالص جلوه نمایی می کند.

تنه ی درخت اجیلی نیز به رنگ قهوه ‌ای مایل به قرمز است. سطح این درخت صاف و صیقلی شده با لکه ‌های قهوه‌ ای روشن تا کرم رنگ است و در فصل زمستان حس گرما را به بیننده منتقل می ‌کند. همه ی این ویژگی ‌ها و بازی رنگ‌ ها در این منطقه باعث می‌ شود تا برای ساعاتی هم که شده شما غرق در زیبایی طبیعت جنگل درختان انجیلی شوید و جدا از روزمرگی های خود، لحظات آرامش‌ بخشی را تجربه کنید.

از نظر تنوع رنگ و همچنین تناژی که این برگ ها به این جنگل در فصول مختلف سال می دهند، یکی از زیباترین منظره های طبیعی که به اصطلاح می تواند خوراک عکاسان و فیلمبرداران باشد را می سازد. دقیقا به همین خاطر است که از این جنگل و فضایی که این درختانش به وجود می آورند می شود گفت که برای جذب گردشگران داخلی و خارجی این جنگل در اطراف تهران بسیار مناسب است. یکی از نکات جالبی که درباره ی این جنگل و نامش وجود دارد این است که از آن جایی که تلفظ واژه ی چوب انجیلی برای برخی بسیارسخت است، از این رو مخصوصا در زبان های خارجی به این درخت، چوب آهن نیز می گویند.

یکی از نکته های جالبی که درباره ی این درختان وود دارد این است که اگر چند درخت انجیلی را در مجاورت یکدیگر قرار بگیرند، معمولا از محل تنه به یکدیگر جوش می ‌خورند. اگر چه حتی تنه ی درختان مجزا باشند، اما به ظاهر در قالب یک تنه واحد و تنومند، کلونی ‌ای از درختان را تشکیل می ‌دهند. درختان انجیلی که با نام های آسوندار، انجیلو، انجول، تویی، تفی یا زوند نیز شناخته می شوند در شمال ایران می رویند. در کنار درختان انجیلی بوته های سرخس نیز در این منطقه خودنمایی می کنند.

در سفر به جنگل انجیلی توجه داشته باشید که…

ممکن است مخصوصا در فصل بهار و پاییز مسیر این جنگل به خاطر بارش باران، لغزنده باشد و از همین رو پیشنهاد می کنیم که حتما کفش مناسب برای پیاده روی در این مسیر استفاده کنید.

به یاد داشته باشید که، در روزهای ابتدایی فصل بهار که هنوز لاشه ی برگ‌ ها کاملا تجزیه نشده‌ است، انواع خزندگان را در لابه‌لای برگ‌ ها می ‌توانید مشاهده کنید.

در این مسیر پروانه های بسیار زیادی را خواهید دید.

همانطور که بالاتر اشاره کردیم، اگر سابقه ی حساسیت و یا بیماری پوستی دارید از لمس حیوانات خودداری نمایید.

لذت عکاسی از آبشار ولیلا یکی از تجربیات سفر به جنگل درختان انجیلی است پس همراه بردن دوربین عکاسی را فراموش نکنید.

می توانید در نزدیکی روستای ولیلا و در روستای جمشید آباد که در ۳ کیلومتری شهر زیرآب قرار دارد اقامت کنید.

راه دسترسی به جنگل انجیلی

برای رسیدن به جنگل ‌های انجیلی در منطقه ی سوادکوه حتما باید مسیر جاده ی فیروزکوه به سمت قائم شهر را در پیش بگیرید. پس از آن و بعد از رسیدن به میدان شهر زیرآب، به سمت راست خود ادامه ی مسیر دهید تا به روستای اتو برسید. بعد از عبور از این روستا، یک دوراهی خاکی درست در مقابلتان قرار می ‌گیرد. مسیر سمت چپ را که بروید شما را به روستای ولیلا می ‌رساند. پس از رسیدن به این روستا، سراغ مسجد را بگیرید. دلیل این کار این است که در فضای روبروی مسجد، مکان مناسبی برای پارک وسیله نقلیه برای همگان وجود دارد. ضمن آن که جاده ی خاکی روبروی این مسجد، مسیر حرکت به سمت روستای سوخته سرا که راه اصلی برای رسیدن به جنگل‌ های انجیلی سوادکوه است را مشخص می ‌کند.

برای این که سردرگم نشوید توجه داشته باشید که، مسجد دیوارهای کوتاهی دارد و تشخیص آن در یک روستای کوچک کار چندان دشواری برای شما نخواهد بود. روستای ولیلا نیز در فاصله ی ۵/۱ کیلومتری آبشاری به همین نام قرار گرفته است. با طی ۳ ساعت مسیر نسبتا کم شیب جنگلی می ‌توانید به مقصد خود یعنی جنگل های انجیلی در نهایت برسید.

منبع : مجله گردشگری الی گشت

تهیه و تنظیم : آرزو کدخدایی

سرویس : مقاله
تاریخ : ۱۳۹۸/۴/۱۶ - ۰۸:۰۳
کد خبر: ۴۵۹۴۴۶
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۸/۷/۲۲ - ۰۸:۳۲
خوردن برنج چند وعده در هفته مناسب است
خیلی از افراد هفت روز هفته را برنج می خورند اما آیا می دانید که خوردن اینهمه برنج برای سلامتیتان مفید است یا خیر؟ ایا وعده غذایی برنج مفید است یا نان؟
۱۳۹۸/۷/۲۲ - ۰۸:۳۱
خواص کلم بوک چوی
کلم سفید چینی هزاران سال پیش در چین کشت شد و از آن به بعد در سرتاسر دنیا منتشر شد. کلم چینی گیاهی از خانواده چلیپاییان است. در این خانواده سبزیجاتی مانند کلم پیچ، کلم بروکلی، گل کلم، کلم بروکسل، سبزیج...
۱۳۹۸/۷/۲۲ - ۰۸:۳۱
خواص انار، آیا انار برای دیابت مفید است
سه نوع آنتی‌اکسیدان مؤثر و ضد دیابت در انار وجود دارند. خواص میوه انار و آب انار میوه انار به‌صورت بومی در کشور ایران رشد می‌کند و از آن‌جا به بخش‌هایی از اروپا، آسیا، آفریقا و مدیترانه انتقال پیدا ...
۱۳۹۸/۷/۲۲ - ۰۸:۳۰
چگونه یک زن و یک مرد را خوشحال کنیم؟
با خوشحال کردن زن و یا همسر خود میتوان وجود عشق در قلب خود نسبت به اورا یادآوری کنیم که چقدر دوستش داریم
۱۳۹۸/۷/۲۲ - ۰۸:۲۹
چگونه به خودمان اهمیت دهیم؟
اگر آنقدر به کارهای روزمره خود مشغول باشید که فرصت رسیدگی به خودتان را نداشته باشید این امکان وجود دارد که به روزمرگی بیافتید و نیاز به انجام کارهایی داشته باشید که بتوانید انرژی از دست رفته را دوباره...
۱۳۹۸/۷/۲۲ - ۰۸:۲۹
توصیه های کلیدی جهت موفقیت در امتحانات
هنگام مطالعه يک برگه برای يادداشت‌برداری نکات مهم داشته باشيد شرایط فیزیکی و ذهنی وجود دارد که عملکرد شما در حین امتحان را تحت تأثیر قرار می‌‌دهد. بنابراین دانستن نکات ومواردی که می تواند به موفقیت شم...
۱۳۹۸/۷/۲۲ - ۰۸:۲۸
تمام بیماری ها از افکار سرچشمه می گیرد
تمام بیماری ها از افکار سرچشمه می گیرد، یعنی افکار ما هستند که بیماری ها را تولید می کنند، مثلاً: سرطان؛ ناشی از نبخشیدن خود و دیگران است،
۱۳۹۸/۷/۲۲ - ۰۸:۲۸
تعریف و هدف‌های آسیب‌شناسی
در پزشکی به مطالعه و شناخت ریشه بی‌نظمی‌های ارگانیسم ( موجود زنده) آسیب‌شناسی می‌گویند. در مشابهت کالبد انسانی با کالبد جامعه می‌توان آسیب‌شناسی را مطالعه و ریشه‌یابی بی‌نظمی‌های اجتماعی تعریف کرد.
۱۳۹۸/۷/۲۲ - ۰۸:۲۶
ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ
ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ در ﺗﻌﺮﯾﻒ ﺑﻪ ﻣﻌﻨﺎی ﺑﻪ دﺳﺖ آوردن اھﺪاف ﻋﯿﻨﯽ اﺳﺖ ﺑﻨﺎﺑﺮاﯾﻦ ﯾﮏ ﻓﺮد ﻣﻮﻓﻖ ﺑﺎﯾﺪ ﻓﺮدی ﺑﺎﺷﺪ ﮐﻪ ﻣﯿﺰان ﺑﺮآورده ﮐﺮدن اھﺪاﻓﺶ ﺑﯿﺸﺘﺮ از ﻣﯿﺰان ﺷﮑﺴﺘﺶ ﺑﺎﺷﺪ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ را ﺑﻪ طﻮر ﮐﻠﯽ ﺑﻪ وﺳﯿﻠﻪ ی ﻣﻌﯿﺎرھﺎﯾﯽ ﭼﻮن ﺛﺮوت ﻣﻮﻗ...
۱۳۹۸/۷/۲۲ - ۰۸:۲۵
پیشگیری از بیماری فشارخون
* کنترل وزن ، کم کردن حتی یک کیلوگرم از وزن برای کنترل فشار خون مفید است * انجام ورزش مرتب، 30 دقیقه ورزش در هر روز بهترین راه مبارزه با پرفشاری خون است

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها

۱۳۹۸/۷/۱۸ - ۰۷:۰۵
ترکیه به سازمان ملل: آنکارا در چارچوب حق "دفاع از خود" حمله به سوریه را آغاز کرد
سفیر و نماینده دائم ترکیه در سازمان ملل در توجیه عملیات کشورش علیه سوریه در نامه‌ای به دبیرکل این سازمان مدعی شد، آنکارا در چارچوب "حقوق دفاع از خود" برای مبارزه با تهدیدات "تروریستی" و تضمین امنیت مر...
۱۳۹۸/۷/۱۶ - ۰۹:۲۱
برگزاری جشن هفته ملی کودک در شهرستان زابل
جشن هفته ملی کودک با شعار آینده را باید ساخت، به همت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد
۱۳۹۸/۷/۱۶ - ۰۹:۱۹
بازدید فرماندار شهرستان سرباز از روند برگزاری آزمون جذب نیروهای خرید خدمات
فرماندار شهرستان سرباز به‌همراه مدیر آموزش و پرورش راسک ازروند برگزاری آزمون جذب نیروهای خرید خدمات بازدید نمودند.
۱۳۹۸/۷/۱۶ - ۰۹:۰۷
ورود هزاران شورشی سوری و نیروی ارتش ترکیه به خاک سوریه
یک منبع از بین نیروهای شورشی موسوم به "ارتش آزاد سوریه" اعلام کرد، حدود ۸۰۰۰ شبه نظامی از نیروهای مخالف مسلح سوری به اضافه نیروهای ارتش ترکیه با ساز و برگ جنگی وارد خاک سوریه شدند.
۱۳۹۸/۷/۱۶ - ۰۹:۲۴
بخشدارسرباز؛
ایجاد وحدت عمل و تشریک مساعی درپیشرفت امور بخش سرباز باید سرلوحه کارمدیران باشد .
۱۳۹۸/۷/۱۶ - ۰۹:۱۳
"آمریکا از سوریه عقب‌نشینی نکرده بلکه نیروهایش را به پایگاه‌های دیگر منتقل کرده است"
یک مسؤول ارشد آمریکایی اعلام کرد: نیروهای آمریکایی در مناطق دیگری از سوریه مستقر خواهند و ما هیچ چراغ سبزی به ترکیه برای عملیات در شمال سوریه نشان نداده‌ایم و فقط تلاش می‌کنیم جان سربازان‌مان را حفظ ک...
۱۳۹۸/۷/۱۶ - ۰۹:۱۰
سیاست سر در گم ترامپ در سوریه
دیپلمات‌های آمریکایی فکر می‌کردند که آن‌ها برای حل یک مشکل به ظاهر غیر قابل حل یک راهکار مذاکره‌شده یافته‌اند. ایالات متحده به نیروهای تحت رهبری کردها در شمال سوریه نیاز داشت تا در برابر بقایای داعش م...
۱۳۹۸/۷/۱۶ - ۰۹:۰۸
مک گورک: عقب‌نشینی بدون فکر آمریکا از سوریه هدیه بزرگ به داعش است/ترامپ یک فرمانده کل قوا نیست
نماینده ویژه سابق رئیس جمهور آمریکا در ائتلاف ضد داعش ضمن انتقاد شدید از عقب‌نشینی بدون فکر ترامپ از سوریه، تاکید کرد، دونالد ترامپ یک فرمانده کل قوا نیست.
۱۳۹۸/۷/۲۱ - ۰۷:۱۹
آلمان صادرات تسلیحات به ترکیه را قطع کرد
وزیر خارجه آلمان در واکنش به عملیات در حال جریان ترکیه علیه کردها در شمال سوریه، از قطع فروش تسلیحات به آنکارا خبر داد.
۱۳۹۸/۷/۱۶ - ۰۹:۱۲
اروپایی‌ها نگران خروج آمریکا از شمال سوریه‌اند
مقام‌های اروپایی بابت تصمیم دولت آمریکا در خروج نیروهای این کشور از شمال سوریه خشمگین و نگرانند.