وبسایت خبری
امروز: سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
الگویی مانند حضرت معصومه (س) خود باعث رفع سردر گمی بخصوص دردختران مسلمان می شود
گفتگو با افسانه پیری فوق لیسانس علوم قرآن، کارشناس مذهبی، مبلغ ومدرس حوزه علمیه خواهران شهرستان زابل به مناسبت روز تولد حضرت معصومه (س) و روز دختر ...

*لطفا خودتان را معرفی کنید؟

باسلام وعرض تبریک به مناسبت تولد حضرت معصومه (س)  وروز دختر، افسانه پیری هستم فوق لیسانس علوم قرآن، کارشناس مذهبی، مبلغ ومدرس حوزه علمیه خواهران شهرستان زابل، متاهل و دارای سه فرزند می باشم.

*چه ویژگی سبب شده که حضرت معصومه (س) کانون نشر معارف اهل بیت از قم شوند؟

استقرار آن حضرت در قم و شهادتشان در این شهر، باعث شد که بسیاری از امام‌زادگان و عالمان شیعه در این شهر مستقر و حوزه علمیه شیعه در این شهر تأسیس گردد، این حوزه توانست بیش از چند صد محدث، متکلم و فقیه در درونش پرورش دهد و خواستگاه نشر معارف اهل بیت در قم شود.

از آن‌جایی که در مدح حضرت معصومه  (س) و جایگاه والای آن از سوی امامان معصوم روایاتی بیان شده، شهر قم که مدفن آن بانو بود از سوی محبان و شیعیان اهل بیت مقدس شمرده شد. به‌گونه‌ای که این شهر توانست پایگاه فکری برای نشر معارف اهل بیت شود.

*روز ولادت حضرت معصومه (س) روز دختران نام گذاری شده، پیام خود را به دختران بفرمایید ؟

باید روز دختر را روز حیا و عفاف و روز ولایتمداری و عشق ورزی به ائمه معصومین سلام الله علیهم قرار دهیم. حضرت معصومه(س) در زمانه فعلی می‌تواند به‌عنوان الگوی مناسبی برای جامعه دختران مسلمان معرفی شود. آن حضرت در زمانه خود توانست چندین ویژگی را در خود جمع نماید؛ ایشان از یک سو بسیاری از علوم اسلامی را از پدر و برادرش فراگرفته بود، از سوی دیگر نماد اخلاق و پرهیزگاری بود و در نهایت توانست مرجع فکری دختران زمانه‌اش قرار گیرد. بسیاری از دختران در آن زمان، به دلیل ویژگی‌های مهم دینی آن حضرت، خصوصاً رشد در مکتب فکری امام موسی بن جعفر(ع)، او را الگوی خود قرار داده و در بسیاری از امور زندگی به این بانو مراجعه کرده‌اند در دوران مدرن معاصر نیز که جامعه بشری گرفتار مادیات است، بازخوانی سبک‌زندگی حضرت معصومه(س)، افق جدیدی میان جوانان این زاد و بوم به‌وجود می‌آورد با بازخوانی سلوک آن بانو، در مسائل فردی، خانوادگی، اجتماعی و معرفی آن به دختران جوان امروزی، شاهد تحول بنیادین در این نسل خواهیم بود.

*علل هجرت حضرت معصومه (س) به قم و علت برتری حضرت معصومه در بین دیگر امام زادگان چیست؟ 

بعد از استقرار امام رضا(ع) در شهر مشهد، بسیاری از امام زادگان، عالمان شیعه و محبان اهل بیت رهسپار سرزمین خراسان شدند، امام درنامه‌ای حضرت را به خراسان دعوت نمود، حضرت معصومه (س) هم برای دیدار برادر وادای رسالت زینبی وپیام ولایت، عازم خراسان شد ولی در این سفر در شهر ساوه از سوی دشمنان مسموم ومریض شد و تغییر حرکت به شهر قم دادند و آن‌گاه بعد از چند روز در این شهر به شهادت رسیدند. همان‌گونه که عرض شد جامع بودن علمی، اخلاقی و معنوی این بانو خود سبب شد از سوی معصومان(ع) به‌صورت ویژه مورد توجه قرار گیرد و نسبت به امام‌زادگان دیگر برتری خاصی پیدا نماید.

*آیا لقب معصومه (س) ماثور از معصوم است ؟

  نام حضرت معصومه (س)، فاطمه است در کتاب‌های روایی و تاریخی نیز، از آن حضرت با عنوان فاطمه بنت موسى بن جعفر (ع) یاد شده است.

مقام عصمت جایگاهی بسی والاست که پیامبران الهی و اوصیای آنان از این جایگاه برخوردار هستند. در این میان برخی از انسان‌ها به خاطر خودسازی و به مرتبه‌ای از عصمت دست خواهند یافت که این مرتبه، موجب تقرب انسان به خدا خواهد شد، از این روی بالاترین مرتبه عصمت در میان پیامبران الهی و اوصیای آنان یافت خواهد شد و مرتبه پایین آن در میان برخی از پیروان آنان هم وجود دارد. حضرت فاطمه (س) بنت موسی بن جعفر نیز از این دسته از افراد بود، این بانو با رشد در خاندان اهل بیت توانست، به مرتبه‌ای از عصمت دست یابد و لقب معصومه (س) را از آن خود نماید، به‌گونه‌ای که محبان و شیعیان اهل بیت در طول تاریخ به خاطر جایگاه والای این بانو لقب معصومه  (س) را به آن حضرت عطا نمودند.

*مبنای فکری دختران ما چگونه باشد تا به فاطمه معصومه (س) نزدیک شوند این مبانی از کدام منابع تامین می شود ؟

در دوران معاصر، جهان‌بینی‌های متفاوتی نسل جوان ما را سردرگم کرده، باعث سرگردانی اخلاقی انسان‌ها شده، در این‌جا الگویی مانند حضرت معصومه (س) خود باعث رفع این سردرگمی به‌خصوص دردختران مسلمان می‌شود و بازخوانی شخصیت آن حضرت از منابع اصیل اسلامی باعث می‌شود که جوانان از این گرداب فکری نجات یابند و با الگو گیری از سیره شخصیتی آن حضرت زندگی خود را بازسازی نماید.

*ازفضایل حضرت معصومه  (س) برایمان بگوید؟

 از ویژگی‌های حضرت معصومه(س) آگاهی داشتن به علوم اسلامی و نقل آن برای دیگران است حضرت معصومه(س) که رشد یافته خاندان عصمت و طهارت بود، توانست مرجعیت علمی دختران و زنان دوران خود را به‌دست گیرد و با خودسازی، الگوی اخلاقی دختران شود از سوی دیگر مبارزات سیاسی آن حضرت نیز حاکی از ورود فعالانه این بانو در عرصه‌های سیاسی اجتماعی دورانش است از این روی دختران و زنان جامعه اسلامی با الگو گیری از این شخصیت می‌تواند از انزوای شخصیتی خارج شوند و حضور فعالانه علمی، اجتماعی و اخلاقی در جامعه اسلامی داشته باشند.

*ودر آخر صحبت پایانی دارید بفرماید؟

ازخداوند می‌خواهیم به همه ما توفیق زیارت عاشقانه و با معرفت  حضرت معصومه(س) را نصیب ما فرماید و آن حضرت را الگوی نسل جوان ما در عرصه‌های علمی، اخلاقی، تربیتی و اجتماعی قرار دهد.

 


786

سرویس : استان
تاریخ : ۱۳۹۸/۴/۱۶ - ۰۷:۵۲
کد خبر: ۴۵۹۴۴۱
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۸/۶/۲۵ - ۰۶:۳۹
درخواست دولت و پارلمان مستعفی برای اخراج امارات از ائتلاف عربی
دولت و پارلمان مستعفی یمن طی بیانیه مشترکی علیه امارات، خواستار اخراج این کشور از ائتلاف عربی تحت امر عربستان شدند.
۱۳۹۸/۶/۲۵ - ۰۶:۳۷
گفت‌وگوی تلفنی بن‌سلمان و بن‌زاید درباره حمله به آرامکو
ولیعهد ابوظبی در تماس تلفنی با همتای سعودی خود، حمله به تاسیسات نفتی وابسته به شرکت نفت دولتی "آرامکو" را محکوم کرد.
۱۳۹۸/۶/۲۵ - ۰۶:۳۴
بشار اسد فرمان عفو عمومی صادر کرد
رئیس‌جمهور سوریه فرمان عفو عمومی در مورد جرم‌های صورت گرفته قبل از چهاردهم سپتامبر ۲۰۱۹ را صادر کرد.
۱۳۹۸/۶/۲۵ - ۰۶:۳۲
اهمیت و خطرات راهبردی حملات انصارالله یمن به آرامکو
کارشناسان امور نفت و انرژی معتقدند که حمله اخیر انصارالله یمن به غول نفتی آرامکو عربستان که ستون فقرات اقتصاد و محور چشم‌انداز توسعه ولیعهد این کشور به شمار می‌رود، سیستم دفاعی و پدافندی ریاض را به چا...
۱۳۹۸/۶/۲۵ - ۰۶:۳۰
تاکید سازمان همکاری اسلامی بر مقابله با تصمیم نتانیاهو درباره کرانه باختری
وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در نشست روز یکشنبه خود بر ضرورت مقابله با تصمیم بنیامین نتانیاهو برای الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری به اراضی اشغالی تاکید کردند.
۱۳۹۸/۶/۲۵ - ۰۶:۲۷
اسد در جریان دستورکار نشست امروز کشورهای ضامن روند آستانه قرار گرفت
فرستاده رئیس‌جمهور روسیه در سفر به سوریه با بشار اسد دیدار و با او درباره تحولات این کشور بحث و گفتگو کرد.
۱۳۹۸/۶/۲۵ - ۰۶:۲۶
یک منبع مطلع: ازسرگیری تولید نفت عربستان هفته‌ها طول می‌کشد
یک منبع مطلع در بخش انرژی به رویترز گفت، هنوز مشخص نیست توقف تولید نفت تا کی ادامه خواهد یافت زیرا خسارت‌هایی که در اثر حمله انصارالله به زیرساخت‌ها وارد شده "بسیار گسترده" هستند و امکان جبران آن یک ش...
۱۳۹۸/۶/۲۵ - ۰۶:۱۹
«وفور نفت!»
رئیس‌جمهوری آمریکا در واکنش به حملات پهپادی اخیر به تأسیسات نفتی عربستان توئیت‌هایی منتشر کرد.
۱۳۹۸/۶/۲۵ - ۰۵:۵۷
کارگاه معرفی کتاب مهارت های ارتباط موثر در سیره امام رضا علیه‌السلام در زاهدان برگزار شد
در این کتاب روش های ارتباطی امام رضا علیه السلام عبارتند از : استفاده از زبان دعا، استفاده از رسانه شعر، استفاده از روش های عقلی و استدلالی، استفاده از شیوه پرسش و پاسخ، جلوگیری از افراط و تفریط ، م...
۱۳۹۸/۶/۲۵ - ۰۵:۵۶
کارگاه بهداشت فرزندان در زاهدان برگزار شد
به همت گروه پژوهش کارگاه بهداشت فرزندان به کارشناسی پری بانو میربلوچ زهی مورخ 24شهریور98در مسجد زبیر برگزار شد.

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها

۱۳۹۸/۶/۲۳ - ۰۵:۲۷
به مناسبت بازگشایی مدارس
برگزاری جلسه شورای آموزش و پرورش شهرستان خاش
۱۳۹۸/۶/۲۱ - ۰۹:۰۰
نمایندگان ۵۰ کشور جهان خواستار لغو فوری حبس خانگی مردم کشمیر توسط هند شدند
بیش از ۵۰ عضو کمیته حقوق بشر سازمان ملل ضمن برگزاری جلسه‌ای، درخواست خود از دولت هند را اعلام کردند.
۱۳۹۸/۶/۲۴ - ۰۳:۵۷
قیام خونین ۱۷ شهریور عامل موثر در تشدید مبارزات مردمی و تسریع در سقوط رژیم پهلوی به شمار می‌رود
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ از زابل؛ گفتگو اختصاصی با پاسدار حسین نکویی جانشین سپاه ناحیه نیمروز به مناسبت قیام خونین ۱۷ شهریور ...
۱۳۹۸/۶/۲۳ - ۰۶:۰۳
والدین «تک‌فرزند»ها بخوانند
"تک فرزندی"؛ مسئله‌ای که این روزها به دلیل عوامل فرهنگی، اجتماعی و دغدغه‌های شخصی بسیاری از زوجین امروزی را نسبت به خانواده‌های نسل قدیم درگیر کرده و تبعات خاصی را برای کودک و خانواده ایجاد کرده است ...
۱۳۹۸/۶/۲۳ - ۰۵:۲۴
خاش؛
برگزاری مراسم تاسوعای حسینی
۱۳۹۸/۶/۲۱ - ۰۹:۱۶
کشف آب برای اولین بار در یک سیاره با احتمال حیات
دانشمندان بریتانیایی ادعا می‌کنند نخستین سیاره قابل سکونت با دارا بودن جو و آب و هوای مناسب برای زندگی را در فاصله ۱۱۰ سال نوری از زمین کشف کرده‌اند.
۱۳۹۸/۶/۲۳ - ۰۵:۵۳
برخی از ویژگی های افراد صمیمی
1. صمیمی ها می خند ند،برنامه می ریزند، نظرات خود را مطرح می سازند و رابطه را با انرژی سرشار می کنند. 2.صمیمی ها اختیار و اقتدار را در رابطه ی خود به اشتراک می گذارند.
۱۳۹۸/۶/۲۱ - ۰۹:۰۹
اعلام سه روز عزای عمومی در کربلای معلی در پی حادثه تأسف‌بار روز عاشورا
رسانه‌های عراقی از اعلام سه روز عزای عمومی در کربلای معلی در پی حادثه تأسف‌بار روز عاشورا خبر دادند.
۱۳۹۸/۶/۲۳ - ۰۶:۱۰
همه آنچه که باید درباره "سوالات جنسی" کودکتان بدانید
سن کشف جنسیت به طور میانگین سه تا شش سالگی هست. در این بازه سنی کشف جنسیت یکی از مهیج‌ترین و زیبا‌ترین کار‌ها برای بچه هاست. کودک در این سن می‌خواهد همه چیز را درمورد اندام‌های بدنش بداند و به همین ...
۱۳۹۸/۶/۲۱ - ۰۹:۰۷
رهبر معظم انقلاب اسلامی رهبر شیعیان نیجریه هم محسوب می‌شوند
بدیعه زکزاکی در جمع بانوان حسینیه اعظم زنجان گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی رهبر شیعیان نیجریه هم محسوب می‌شوند.