وبسایت خبری
امروز: یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹
الگویی مانند حضرت معصومه (س) خود باعث رفع سردر گمی بخصوص دردختران مسلمان می شود
گفتگو با افسانه پیری فوق لیسانس علوم قرآن، کارشناس مذهبی، مبلغ ومدرس حوزه علمیه خواهران شهرستان زابل به مناسبت روز تولد حضرت معصومه (س) و روز دختر ...

*لطفا خودتان را معرفی کنید؟

باسلام وعرض تبریک به مناسبت تولد حضرت معصومه (س)  وروز دختر، افسانه پیری هستم فوق لیسانس علوم قرآن، کارشناس مذهبی، مبلغ ومدرس حوزه علمیه خواهران شهرستان زابل، متاهل و دارای سه فرزند می باشم.

*چه ویژگی سبب شده که حضرت معصومه (س) کانون نشر معارف اهل بیت از قم شوند؟

استقرار آن حضرت در قم و شهادتشان در این شهر، باعث شد که بسیاری از امام‌زادگان و عالمان شیعه در این شهر مستقر و حوزه علمیه شیعه در این شهر تأسیس گردد، این حوزه توانست بیش از چند صد محدث، متکلم و فقیه در درونش پرورش دهد و خواستگاه نشر معارف اهل بیت در قم شود.

از آن‌جایی که در مدح حضرت معصومه  (س) و جایگاه والای آن از سوی امامان معصوم روایاتی بیان شده، شهر قم که مدفن آن بانو بود از سوی محبان و شیعیان اهل بیت مقدس شمرده شد. به‌گونه‌ای که این شهر توانست پایگاه فکری برای نشر معارف اهل بیت شود.

*روز ولادت حضرت معصومه (س) روز دختران نام گذاری شده، پیام خود را به دختران بفرمایید ؟

باید روز دختر را روز حیا و عفاف و روز ولایتمداری و عشق ورزی به ائمه معصومین سلام الله علیهم قرار دهیم. حضرت معصومه(س) در زمانه فعلی می‌تواند به‌عنوان الگوی مناسبی برای جامعه دختران مسلمان معرفی شود. آن حضرت در زمانه خود توانست چندین ویژگی را در خود جمع نماید؛ ایشان از یک سو بسیاری از علوم اسلامی را از پدر و برادرش فراگرفته بود، از سوی دیگر نماد اخلاق و پرهیزگاری بود و در نهایت توانست مرجع فکری دختران زمانه‌اش قرار گیرد. بسیاری از دختران در آن زمان، به دلیل ویژگی‌های مهم دینی آن حضرت، خصوصاً رشد در مکتب فکری امام موسی بن جعفر(ع)، او را الگوی خود قرار داده و در بسیاری از امور زندگی به این بانو مراجعه کرده‌اند در دوران مدرن معاصر نیز که جامعه بشری گرفتار مادیات است، بازخوانی سبک‌زندگی حضرت معصومه(س)، افق جدیدی میان جوانان این زاد و بوم به‌وجود می‌آورد با بازخوانی سلوک آن بانو، در مسائل فردی، خانوادگی، اجتماعی و معرفی آن به دختران جوان امروزی، شاهد تحول بنیادین در این نسل خواهیم بود.

*علل هجرت حضرت معصومه (س) به قم و علت برتری حضرت معصومه در بین دیگر امام زادگان چیست؟ 

بعد از استقرار امام رضا(ع) در شهر مشهد، بسیاری از امام زادگان، عالمان شیعه و محبان اهل بیت رهسپار سرزمین خراسان شدند، امام درنامه‌ای حضرت را به خراسان دعوت نمود، حضرت معصومه (س) هم برای دیدار برادر وادای رسالت زینبی وپیام ولایت، عازم خراسان شد ولی در این سفر در شهر ساوه از سوی دشمنان مسموم ومریض شد و تغییر حرکت به شهر قم دادند و آن‌گاه بعد از چند روز در این شهر به شهادت رسیدند. همان‌گونه که عرض شد جامع بودن علمی، اخلاقی و معنوی این بانو خود سبب شد از سوی معصومان(ع) به‌صورت ویژه مورد توجه قرار گیرد و نسبت به امام‌زادگان دیگر برتری خاصی پیدا نماید.

*آیا لقب معصومه (س) ماثور از معصوم است ؟

  نام حضرت معصومه (س)، فاطمه است در کتاب‌های روایی و تاریخی نیز، از آن حضرت با عنوان فاطمه بنت موسى بن جعفر (ع) یاد شده است.

مقام عصمت جایگاهی بسی والاست که پیامبران الهی و اوصیای آنان از این جایگاه برخوردار هستند. در این میان برخی از انسان‌ها به خاطر خودسازی و به مرتبه‌ای از عصمت دست خواهند یافت که این مرتبه، موجب تقرب انسان به خدا خواهد شد، از این روی بالاترین مرتبه عصمت در میان پیامبران الهی و اوصیای آنان یافت خواهد شد و مرتبه پایین آن در میان برخی از پیروان آنان هم وجود دارد. حضرت فاطمه (س) بنت موسی بن جعفر نیز از این دسته از افراد بود، این بانو با رشد در خاندان اهل بیت توانست، به مرتبه‌ای از عصمت دست یابد و لقب معصومه (س) را از آن خود نماید، به‌گونه‌ای که محبان و شیعیان اهل بیت در طول تاریخ به خاطر جایگاه والای این بانو لقب معصومه  (س) را به آن حضرت عطا نمودند.

*مبنای فکری دختران ما چگونه باشد تا به فاطمه معصومه (س) نزدیک شوند این مبانی از کدام منابع تامین می شود ؟

در دوران معاصر، جهان‌بینی‌های متفاوتی نسل جوان ما را سردرگم کرده، باعث سرگردانی اخلاقی انسان‌ها شده، در این‌جا الگویی مانند حضرت معصومه (س) خود باعث رفع این سردرگمی به‌خصوص دردختران مسلمان می‌شود و بازخوانی شخصیت آن حضرت از منابع اصیل اسلامی باعث می‌شود که جوانان از این گرداب فکری نجات یابند و با الگو گیری از سیره شخصیتی آن حضرت زندگی خود را بازسازی نماید.

*ازفضایل حضرت معصومه  (س) برایمان بگوید؟

 از ویژگی‌های حضرت معصومه(س) آگاهی داشتن به علوم اسلامی و نقل آن برای دیگران است حضرت معصومه(س) که رشد یافته خاندان عصمت و طهارت بود، توانست مرجعیت علمی دختران و زنان دوران خود را به‌دست گیرد و با خودسازی، الگوی اخلاقی دختران شود از سوی دیگر مبارزات سیاسی آن حضرت نیز حاکی از ورود فعالانه این بانو در عرصه‌های سیاسی اجتماعی دورانش است از این روی دختران و زنان جامعه اسلامی با الگو گیری از این شخصیت می‌تواند از انزوای شخصیتی خارج شوند و حضور فعالانه علمی، اجتماعی و اخلاقی در جامعه اسلامی داشته باشند.

*ودر آخر صحبت پایانی دارید بفرماید؟

ازخداوند می‌خواهیم به همه ما توفیق زیارت عاشقانه و با معرفت  حضرت معصومه(س) را نصیب ما فرماید و آن حضرت را الگوی نسل جوان ما در عرصه‌های علمی، اخلاقی، تربیتی و اجتماعی قرار دهد.

 


786

سرویس : استان
تاریخ : ۱۳۹۸/۴/۱۶ - ۰۷:۵۲
کد خبر: ۴۵۹۴۴۱
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۹/۳/۱۱ - ۰۸:۳۰
طرح ۳ بندی رژیم صهیونیستی برای الحاق کرانه باختری و غور اردن
به رغم اینکه ارتش رژیم صهیونیستی هنوز هیچ گونه دستوری از مقامات سیاسی برای شروع روند الحاق مناطقی از کرانه باختری در ژوئیه دریافت نکرده است یکی از مشاوران وزارت جنگ این رژیم طرحی را برای الحاق ارائه ک...
۱۳۹۹/۳/۱۱ - ۰۸:۲۹
هتک حرمت صهیونیست‌ها به مسجد الاقصی چند ساعت پس از بازگشایی
منابع فلسطینی از یورش گروهی از شهرک نشینان صهیونیستی تحت حمایت نظامیان اشغالگر این رژیم به محوطه مسجد الاقصی خبر دادند.
۱۳۹۹/۳/۱۱ - ۰۸:۲۷
تظاهرات هزاران نفری در تورنتو علیه خشونت پلیس
هزاران تن از مردم در خیابان‌های تورنتو کانادا در اعتراض به نژادپرستی و پس از کشته شدن یک سیاه‌پوست آمریکایی توسط افسر سفیدپوست در ایالات متحده و همچنین کشته شدن یک زن کانادایی دست به راهپیمایی زدند.
۱۳۹۹/۳/۱۱ - ۰۸:۲۶
"بحران سلامت روان" پیامد "بحران کرونا" برای دولت ترامپ
کارشناسان نسبت به عدم آمادگی آمریکا برای بحران نو ظهور "سلامت روان" در میان مردم این کشور در پی شیوع کروناویروس هشدار می‌دهند.
۱۳۹۹/۳/۱۱ - ۰۸:۲۳
معترضان به نژادپرستی در نزدیکی کاخ سفید
خشم معترضان از مرگ "جورج فلوید" توسط پلیس آمریکا نه تنها آرام نگرفته بلکه با درگیری پلیس در برخی ایالت‌های آمریکا بالا گرفته است.
۱۳۹۹/۳/۱۱ - ۰۸:۲۱
الکاظمی درحال آماده‌سازی تیمی برای مذاکره با آمریکاست
قرار است ظرف کمتر از دو هفته آینده مذاکرات استراتژیک میان آمریکا و عراق آغاز شود.
۱۳۹۹/۳/۱۱ - ۰۸:۱۹
سیستان و بلوچستان
شناسایی و دستگیری ۳ نفر از اعضای باند حرفه ای موبایل قاپی
۱۳۹۹/۳/۱۱ - ۰۸:۱۶
فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان؛
انهدام باند حرفه ای قاچاق سوخت در سیستان و بلوچستان
۱۳۹۹/۳/۱۱ - ۰۶:۱۲
ده پیامک اعتیاد
* برای زخمهای بجا مانده از شلاق اعتیاد نشانه می گذارم تا یادم نرود خداوند کجا دستم را گرفت. * از دیگران شکایت نکن "خودت را تغییر بده " از آنجا که برای محافظت از پای خود پوشیدن یک دمپایی آسان تر از فر...
۱۳۹۹/۳/۱۱ - ۰۶:۱۱
خویشتنداری و خودکنترلی در سه پله
امروز به خاطر احاطه محرک های جنسی، هماهنگ نبودن سرعت بلوغ عقلی و جسمی، تفریحات مجازی ارزان و خطرناکی مثل ماهواره، بازی های رایانه ای نامناسب و... راه سختی برای خودکنترلی جنسی در پیش دارند. در این میان...

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها

۱۳۹۹/۳/۷ - ۰۳:۳۴
باز کردن قفل ویندوز 10 با گوشی سامسونگ
گوشی های سامسونگ از محبوب ترین گوشی های اندرویدی در جهان می باشند که در این گزارش از نمناک شما را با ترفند باز کردن قفل ویندوز 10 با گوشی سامسونگ آشنا خواهیم کرد.
۱۳۹۹/۳/۷ - ۰۸:۰۰
مرحله سوم رزمایش مومنانه در چایپاره با توزیع ۱۰۰۰ بسته معیشتی آغاز شد
فرماندار چایپاره گفت: از آغاز شیوع کرونا تاکنون مجموعا ۴۷۰۰ بسته معیشتی در شهرستان توزیع شده است.
۱۳۹۹/۳/۷ - ۰۴:۱۵
مصرف قهوه با معده خالی + خوردن قهوه به صورت ناشتا چه مضراتی دارد؟
قهوه نوشیدنی بسیار محبوبی است که بیشتر افراد طعمش را دوست دارند و ممکن است مانند چای در اول صبح بنوشند. مصرف قهوه با معده خال و به صورت ناشتا به دلیل داشتن آنتی اکسیدان های زیاد وقتی که با معهده خالی ...
۱۳۹۹/۳/۷ - ۰۴:۱۰
مستمری زنان از همسر فوت شده چگونه است؟
یکی از حمایت‌های مقنن از افراد بویژه زنان برقرار نمودن دریافت مستمری در صورت فوت بیمه شده می‌باشد.
۱۳۹۹/۳/۷ - ۰۳:۵۸
دم کرده گل گاو زبان دمنوشی برای سرما خوردگی
گاهی اوقات سرفه‌های فصل سرما را هیچ قرص و شربتی درمان نمی‌کند، اما تجویز یک جوشانده سنتی مانند گل گاوزبان به صورت مرهمی قوی عمل خواهد کرد.
۱۳۹۹/۳/۷ - ۰۸:۱۳
پیام رهبر انقلاب به‌مناسبت آغاز به کار مجلس یازدهم: مجلس با نمایندگان کارشناس، فعال و پاکدست در «رأس امور» خواهد بود
پیام رهبر انقلاب به‌مناسبت آغاز به کار یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی صبح امروز از سوی حجت‌الاسلام محمدی گلپایگانی قرائت شد.
۱۳۹۹/۳/۷ - ۰۸:۰۴
وزارت خارجه: زمان ایستادگی در برابر خشونت و جنگ افروزی آمریکا فرا رسیده است
وزارت خارجه کشورمان در حساب توئیتری خود نوشته زمان ایستادگی در برابر خشونت و جنگ افروزی آمریکا فرا رسیده است.
۱۳۹۹/۳/۷ - ۰۸:۰۲
نفتکش ایرانی در بندر ونزوئلا پهلو گرفت
نفت کش فارست، دومین شناور از ناوگان پنج فروندی اعزام شده به ونزوئلا نیمه شب سه‌شنبه و حدود ساعت ۱۷ به وقت محلی در بندر پانتا کاردون (Punta Cardon ) پهلو گرفت.
۱۳۹۹/۳/۷ - ۰۴:۰۴
طرز تهیه کله پاچه خانگی و طریقه پاک کردن
کله پاچه یا به قول جوان‌تر‌ها کلپچ یکی از خوشمزه‌ترین و لذیذترین غذا‌های ایرانی، منطقه خاورمیانه و جنوب قفقاز است. خوردن بناگوش و چشم و زبان کله پاچه انگار صبح و ظهر و شب نمی‌شناسد. این غذای چرب و لذی...
۱۳۹۹/۳/۶ - ۰۶:۳۷
انصارالله سالروز آزادسازی جنوب لبنان را تبریک گفت
جنبش انصارالله یمن سالروز مقاومت و آزادسازی جنوب لبنان از اشغال رژیم صهیونیستی را به لبنان و نیروهای مقاومت تبریک گفت.