وبسایت خبری
امروز: شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸
الگویی مانند حضرت معصومه (س) خود باعث رفع سردر گمی بخصوص دردختران مسلمان می شود
گفتگو با افسانه پیری فوق لیسانس علوم قرآن، کارشناس مذهبی، مبلغ ومدرس حوزه علمیه خواهران شهرستان زابل به مناسبت روز تولد حضرت معصومه (س) و روز دختر ...

*لطفا خودتان را معرفی کنید؟

باسلام وعرض تبریک به مناسبت تولد حضرت معصومه (س)  وروز دختر، افسانه پیری هستم فوق لیسانس علوم قرآن، کارشناس مذهبی، مبلغ ومدرس حوزه علمیه خواهران شهرستان زابل، متاهل و دارای سه فرزند می باشم.

*چه ویژگی سبب شده که حضرت معصومه (س) کانون نشر معارف اهل بیت از قم شوند؟

استقرار آن حضرت در قم و شهادتشان در این شهر، باعث شد که بسیاری از امام‌زادگان و عالمان شیعه در این شهر مستقر و حوزه علمیه شیعه در این شهر تأسیس گردد، این حوزه توانست بیش از چند صد محدث، متکلم و فقیه در درونش پرورش دهد و خواستگاه نشر معارف اهل بیت در قم شود.

از آن‌جایی که در مدح حضرت معصومه  (س) و جایگاه والای آن از سوی امامان معصوم روایاتی بیان شده، شهر قم که مدفن آن بانو بود از سوی محبان و شیعیان اهل بیت مقدس شمرده شد. به‌گونه‌ای که این شهر توانست پایگاه فکری برای نشر معارف اهل بیت شود.

*روز ولادت حضرت معصومه (س) روز دختران نام گذاری شده، پیام خود را به دختران بفرمایید ؟

باید روز دختر را روز حیا و عفاف و روز ولایتمداری و عشق ورزی به ائمه معصومین سلام الله علیهم قرار دهیم. حضرت معصومه(س) در زمانه فعلی می‌تواند به‌عنوان الگوی مناسبی برای جامعه دختران مسلمان معرفی شود. آن حضرت در زمانه خود توانست چندین ویژگی را در خود جمع نماید؛ ایشان از یک سو بسیاری از علوم اسلامی را از پدر و برادرش فراگرفته بود، از سوی دیگر نماد اخلاق و پرهیزگاری بود و در نهایت توانست مرجع فکری دختران زمانه‌اش قرار گیرد. بسیاری از دختران در آن زمان، به دلیل ویژگی‌های مهم دینی آن حضرت، خصوصاً رشد در مکتب فکری امام موسی بن جعفر(ع)، او را الگوی خود قرار داده و در بسیاری از امور زندگی به این بانو مراجعه کرده‌اند در دوران مدرن معاصر نیز که جامعه بشری گرفتار مادیات است، بازخوانی سبک‌زندگی حضرت معصومه(س)، افق جدیدی میان جوانان این زاد و بوم به‌وجود می‌آورد با بازخوانی سلوک آن بانو، در مسائل فردی، خانوادگی، اجتماعی و معرفی آن به دختران جوان امروزی، شاهد تحول بنیادین در این نسل خواهیم بود.

*علل هجرت حضرت معصومه (س) به قم و علت برتری حضرت معصومه در بین دیگر امام زادگان چیست؟ 

بعد از استقرار امام رضا(ع) در شهر مشهد، بسیاری از امام زادگان، عالمان شیعه و محبان اهل بیت رهسپار سرزمین خراسان شدند، امام درنامه‌ای حضرت را به خراسان دعوت نمود، حضرت معصومه (س) هم برای دیدار برادر وادای رسالت زینبی وپیام ولایت، عازم خراسان شد ولی در این سفر در شهر ساوه از سوی دشمنان مسموم ومریض شد و تغییر حرکت به شهر قم دادند و آن‌گاه بعد از چند روز در این شهر به شهادت رسیدند. همان‌گونه که عرض شد جامع بودن علمی، اخلاقی و معنوی این بانو خود سبب شد از سوی معصومان(ع) به‌صورت ویژه مورد توجه قرار گیرد و نسبت به امام‌زادگان دیگر برتری خاصی پیدا نماید.

*آیا لقب معصومه (س) ماثور از معصوم است ؟

  نام حضرت معصومه (س)، فاطمه است در کتاب‌های روایی و تاریخی نیز، از آن حضرت با عنوان فاطمه بنت موسى بن جعفر (ع) یاد شده است.

مقام عصمت جایگاهی بسی والاست که پیامبران الهی و اوصیای آنان از این جایگاه برخوردار هستند. در این میان برخی از انسان‌ها به خاطر خودسازی و به مرتبه‌ای از عصمت دست خواهند یافت که این مرتبه، موجب تقرب انسان به خدا خواهد شد، از این روی بالاترین مرتبه عصمت در میان پیامبران الهی و اوصیای آنان یافت خواهد شد و مرتبه پایین آن در میان برخی از پیروان آنان هم وجود دارد. حضرت فاطمه (س) بنت موسی بن جعفر نیز از این دسته از افراد بود، این بانو با رشد در خاندان اهل بیت توانست، به مرتبه‌ای از عصمت دست یابد و لقب معصومه (س) را از آن خود نماید، به‌گونه‌ای که محبان و شیعیان اهل بیت در طول تاریخ به خاطر جایگاه والای این بانو لقب معصومه  (س) را به آن حضرت عطا نمودند.

*مبنای فکری دختران ما چگونه باشد تا به فاطمه معصومه (س) نزدیک شوند این مبانی از کدام منابع تامین می شود ؟

در دوران معاصر، جهان‌بینی‌های متفاوتی نسل جوان ما را سردرگم کرده، باعث سرگردانی اخلاقی انسان‌ها شده، در این‌جا الگویی مانند حضرت معصومه (س) خود باعث رفع این سردرگمی به‌خصوص دردختران مسلمان می‌شود و بازخوانی شخصیت آن حضرت از منابع اصیل اسلامی باعث می‌شود که جوانان از این گرداب فکری نجات یابند و با الگو گیری از سیره شخصیتی آن حضرت زندگی خود را بازسازی نماید.

*ازفضایل حضرت معصومه  (س) برایمان بگوید؟

 از ویژگی‌های حضرت معصومه(س) آگاهی داشتن به علوم اسلامی و نقل آن برای دیگران است حضرت معصومه(س) که رشد یافته خاندان عصمت و طهارت بود، توانست مرجعیت علمی دختران و زنان دوران خود را به‌دست گیرد و با خودسازی، الگوی اخلاقی دختران شود از سوی دیگر مبارزات سیاسی آن حضرت نیز حاکی از ورود فعالانه این بانو در عرصه‌های سیاسی اجتماعی دورانش است از این روی دختران و زنان جامعه اسلامی با الگو گیری از این شخصیت می‌تواند از انزوای شخصیتی خارج شوند و حضور فعالانه علمی، اجتماعی و اخلاقی در جامعه اسلامی داشته باشند.

*ودر آخر صحبت پایانی دارید بفرماید؟

ازخداوند می‌خواهیم به همه ما توفیق زیارت عاشقانه و با معرفت  حضرت معصومه(س) را نصیب ما فرماید و آن حضرت را الگوی نسل جوان ما در عرصه‌های علمی، اخلاقی، تربیتی و اجتماعی قرار دهد.

 


786

سرویس : استان
تاریخ : ۱۳۹۸/۴/۱۶ - ۰۷:۵۲
کد خبر: ۴۵۹۴۴۱
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۸/۴/۲۹ - ۰۸:۵۳
برگزاری همایش پیاده روی و ویلچر رانی در شهرستان زابل + تصویر
همایش پیاده روی و ویلچر رانی به مناسبت هفته بهزیستی در شهرستان زابل برگزار شد
۱۳۹۸/۴/۲۹ - ۰۸:۵۰
دیدار اعضای کانون فرهنگی زنان بلوچ با بانوان حوزه حضرت عایشه(رض)
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ از ایرانشهر، به مناسبت هفته حجاب و عفاف اعضای کانون فرهنگی زنان بلوچ ایرانشهر با بانوان حوزه حضرت عایشه صدیقه(س) دیدار کردند.
۱۳۹۸/۴/۲۹ - ۰۸:۳۴
نشست هم اندیشی با اصحاب رسانه در شهرستان ایرانشهر
فرماندار شهرستان ایرانشهر؛ تشکیل جلسات هم اندیشی با هنرمندان و اصحاب رسانه می تواند در راستای بستر سازی توسعه شهرستان موثر واقع شود.
۱۳۹۸/۴/۲۹ - ۰۸:۳۲
نشست انجمن کتابخانه های عمومی در شهرستان ایرانشهر
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ از ایرانشهر ؛ نشست انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان ایرانشهر با حضور مدیرکل کتابخانه های استان و اعضای حقیقی و حقوقی انجمن شهرستان و به ریاست ابوذر کوثری ...
۱۳۹۸/۴/۲۹ - ۰۸:۳۱
نشست ستاد ساماندهی امور جوانان در شهرستان ایرانشهر
معاون فرماندار؛ همه دستگاه‌ها را به همکاری در برگزاری جشن ازدواج که در آینده نزدیک اتفاق خواهد افتاد مکلف‌کرد.
۱۳۹۸/۴/۲۹ - ۰۸:۲۹
افتتاح دومین مرکز حرفه آموزی معلولین ذهنی در شهرستان خاش
رئیس بهزیستی خاش؛ خدمت به خلق از عبادت های حسنه است.
۱۳۹۸/۴/۲۹ - ۰۸:۲۸
افتتاح طرح اشتغالزایی cbr در خاش
فرماندار خاش ؛ طرح توانبخشی مبتنی بر جامعه با هدف برابر سازی فرصت ها و افزایش حضور افراد دارای ناتوانایی های مختلف صورت گرفته است
۱۳۹۸/۴/۲۹ - ۰۸:۲۶
برگزاری دوره امداد و نجات ویژه بانوان در روستای هیت شهرستان قصرقند
آموزش موجب می شود تا در زمان بحران و حادثه بهترین واکنش، رفتار صورت گرفته و با کمترین خسارت جانی و مالی روبرو باشیم.
۱۳۹۸/۴/۲۹ - ۰۸:۲۴
بازسازی خودروهای فرسوده شهرداری نیکشهر
شهردار نیکشهر از بازسازی یک دستگاه کامیون بازغلتان از خودروهای ناوگان عمران شهری خبر داد.
۱۳۹۸/۴/۲۹ - ۰۸:۰۷
«اقتدار» مرد و «لطافت و طراوت» زن، پایه استحکام خانواده
کارگاه اقتدار مرد و لطافت زن در زاهدان برگزار شد.

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها

۱۳۹۸/۴/۲۴ - ۰۷:۵۷
کارگاه رسیدن به خود باوری در روستای خیرآباد برگزار شد.
باور کردن خود یکی از اولین قدم ها به سمت موفقیت است...
۱۳۹۸/۴/۲۴ - ۰۸:۰۳
کارگاه آموزشی پیشگیری از اعتیاد در شهرستان ایرانشهر برگزار شد
جوانان سالم ۱۵ تا ۲۰ ساله‌ای که برای کسب تجربه یا در اثر معاشرت با دوستان نامناسب یا معتادان به استفاده از مواد مخدر پرداخته‌اند، بیشترین طیف افراد معتاد را از نظر مبنا تشکیل می دهند. این گروه به علت ...
۱۳۹۸/۴/۲۴ - ۰۷:۰۱
نشست هماهنگی چهارمین نمایشگاه بین المللی دستاوردهای روستایی
بحث وتبادل نظر بخشدار مرکزی نیکشهر با مدیر کل دفتر روستایی در خصوص حضور سیستان و بلوچستان در چهارمین نمایشگاه بین المللی دستاورد های روستایی
۱۳۹۸/۴/۲۴ - ۰۶:۲۶
کارگاه طب سنتی در روستای خیرآباد برگزار شد.
مزاج فصل تابستان گرم و خشک است. تابستان بهترین فصل برای کاهش وزن است.
۱۳۹۸/۴/۲۳ - ۰۷:۵۳
۲ قاچاقچی در ایرانشهر دستگیر شدند
دادستان عمومی و انقلاب ایرانشهر از کشف بیش از سه تن انوع مواد مخدر و دستگیری دو قاچاقچی توسط سربازان گمنام امام زمان(عج) این شهرستان خبر داد
۱۳۹۸/۴/۲۵ - ۰۷:۵۸
دیدار معتمدین بمپور با فرماندار شهرستان ایرانشهر
معتمدین بمپور با ابوذر کوثری معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان ایرانشهر در دفتر ایشان دیدار نمودند .
۱۳۹۸/۴/۲۴ - ۰۶:۲۷
کارگاه رسیدن به آرامش در روستای خیرآباد برگزار شد.
لطفاً از امروز شکایت نکنید. یکی از موثرترین راههای خوب زندگی کردن این است که بی خیال تصمیمات غلط زندگی شوید و آرامش را که تکه گمشده زندگی تان است به خودتان هدیه دهید.
۱۳۹۸/۴/۲۳ - ۰۶:۴۷
آزادی ۱۵ زندانی جرائم غیر عمد سیستان و بلوچستان
مدیرنمایندگی ستاد دیه سیستان و بلوچستان گفت:۱۵ زندانی جرائم غیر عمد این استان به مناسبت میلاد امام رضا (ع) به آغوش گرم خانواده‌هایشان بازگشتند.
۱۳۹۸/۴/۲۴ - ۰۹:۱۵
افتتاح مرکز اقامتی میان مدت ترک اعتیاد در شهرستان ایرانشهر
مرکز اقامتی میان مدت ترک اعتیاد با حضور دکتر ابوذر کوثری معاون استاندار و فرماندار ویژه و مسئولان شهرستان ایرانشهر افتتاح و راه اندازی شد...
۱۳۹۸/۴/۲۴ - ۰۹:۱۴
برگزاری جشن میلاد باسعادت امام رضا (ع)
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ چابهار، همزمان با میلاد باسعادت امام رضا (ع) مراسم جشن و شادی همراه با مولودی خوانی و تواشیح، سخنرانی، پذیرایی از شرکت کنندگان، قرعه کشی مسابقات ویژه دهه کرامت ...