وبسایت خبری
امروز: دوشنبه ۳ تیر ۱۳۹۸
روایت شهرام شکیبا از دیدار شب گذشته شاعران با رهبر انقلاب/ صداوسیما به شکل و شمایل بیش از فارسی دانستن اهمیت می‌دهد
مجری و برنامه‌ساز با سابقه تلویزیون، گفت: خیلی حسرت خوردم کاش خدمت‌شان عرض می‌کردم آقا! ما مجریان کاره‌ای نیستیم. الان اسپانسرها تصمیم می‌گیرند چه اتفاقی بیفتد و حتی مدیران هم کمتر ذی‌مسئله در این موضوعات هستند.

به گزارش پایگـــاه اطـــلاع رسانـــی زنان بلـــوچ به نقل از تسنیم، شب گذشته مقام معظم رهبری با شاعران دیدار کردند. در کنار همه اتفاقات مرسوم و سخنان تخصصی ایشان در حوزه فرهنگ، ادب، شعر و هنر، انتقاداتی به وضعیت زبانی ترانه‌های صداوسیما و زبان فارسی و مجریان تلویزیونی داشتند. ایشان با انتقاد از ولنگاری زبانی و ساخت لفظی بسیار نازل برخی ترانه‌ها و پخش آنها از صداوسیما فرمودند: "زبان فارسی قرنهای متمادی است که عمدتاً بوسیله شاعران بزرگ حفظ شده و این‌گونه سالم و فصیح به دست ما رسیده است، بنابراین ما باید حرمت زبان را حفظ کنیم و اجازه نداریم با بی‌مبالاتی آن را به دست فلان ترانه‌سرای بی‌هنر بدهیم که الفاظ را خراب کند و بعد نیز با پول بیت‌المال در صداوسیما و دستگاههای دولتی و غیردولتی پخش شود.

رهبر معظم انقلاب در بخش دیگری فرمودند: "راجع به زبان فارسی بنده در حقیقت نگرانم. من از صداوسیما گله‌مندم. بجای اینکه زبان صحیح و معیار و صیقل‌خورده‌ی کاملا درست را ترویج کند، زبان بی‌هویت را ترویج می‌کند. زبان بی‌هویتی که گاهی غلط و بدتر از همه پُر از تعبیرات فرنگی و خارجی است. وقتی یک مجری یک تعبیر فرنگی از یک مترجم یا نویسنده را در صداوسیما تکرار می‌کند، موجب عمومی شدن آن لغت و آلوده شدن زبان به زوائد مضرّ می‌شود. ما داریم مفت زبان خودمان را آلوده می‌کنیم.

در صداوسیما بازیگرانند کار اجرا انجام می‌دهند

شهرام شکیبا مجری و برنامه‌ساز با سابقه تلویزیون که این روزها در مشهد مقدس برنامه سحر و افطار شبکه افق را اجرا می‌کند، شب گذشته در دیدار شاعران با رهبر انقلاب هم حضور داشت. او درباره این دغدغه‌های رهبری، گفت: فکر می‌کنم که جدی‌ترین دغدغه‌ای است که هر انسانِ عمیقی امکان دارد راجع به زبان فارسی داشته باشد و طبیعتاً انسان‌های عمیق دغدغه‌هایشان همین قدر جدی است. اما یک نکته‌ای وجود دارد، الان در صداوسیما مجریان که کاره‌ای نیستند. الان در صداوسیما بازیگرانند کار اجرا انجام می‌دهند و اینجا دیگر بحث سواد مطرح نیست. دیگر بحث فارسی دانستن مطرح نیست. فقط یک شمایل و چهره مطرح است که آدم‌ها دیده باشند و بشناسند.

حسرت خوردم که نگفتم آقا ما کاره‌ای نیستیم!

وی با اشاره به اینکه حسرت خوردم که نتوانستم خدمت حضرت آقا عرض کنم؛ آقا ما کاره‌ای نیستیم، تأکید کرد: امسال در رمضانِ تلویزیون با پدیده عجیبی مواجه هستیم، دو هنرپیشه را برای اجرای برنامه آورده‌اند و آن‌ها از مجریان دعوت می‌کنند به عنوان مهمان کنارشان بنشینند. واقعاً با این وضعیت، مجریان دیگر کاره‌ای نیستند. اتفاقاً خیلی حسرت خوردم کاش خدمت‌شان عرض می‌کردم آقا الان  ماکاره‌ای نیستیم. الان اسپانسرها تصمیم می‌گیرند چه اتفاقی بیفتد و حتی مدیران کمتر ذی‌مسئله در این موضوعات هستند.

اسپانسر پول می‌دهد فلان بازیگر بیاید

شکیبا اضافه کرد: اسپانسر پول می‌دهد فلان بازیگر بیاید و کسانی می‌آیند که اساساً ریشه مطالعاتی ندارند. کسانی می‌آیند صرفاً یک شمایل و چهره‌‌ای دارند که مردم این‌ها را می‌شناسند. یا در واقع یک هیئتی از چند نقش‌اند. برای همین ما کاره‌ای نیستیم. کاملاً دغدغه‌های ایشان را می‌توان متوجه شد که چه عمقی دارد اما متأسفانه آن‌چه که در رسانه شکل می‌گیرد و اتفاقی که می‌افتد این است. در حقیقت امروز مردم در تلویزیون هنرپیشه‌ها را تماشا می‌کنند نه مجریان را! و هنرپیشه‌ها هرکاری در این مملکت دلشان می‌خواهد انجام دهند. هنرپیشه‌ها می‌توانند حکم اعدام صادر کنند و خط بدهند فلانی را در خیابان بزنند، بنابراین ما کاره‌ای نیستیم. ای کاش می‌توانستیم برای این دغدغه‌ها پاسخی باشیم.

عامه مردم با ترانه‌ها ارتباط می‌گیرند

مجری و برنامه‌ساز با سابقه تلویزیون در واکنش به فضای مسموم موسیقی‌ها خصوصاً وجود موسیقی‌های سطحی در تلویزیون، افزود: واقعیت این است که شکلی از ادبیات و شعر که عامه مردم با آن مرتبطند به ترانه‌ها برمی‌گردد. یعنی یک روزگاری در کشور ما و حتی در جهان عرب، مردم بی‌واسطه با خود شعر مرتبط بودند. یعنی شاعران و راویان می‌آمدند و شعر می‌خواندند؛ مردم از این طریق در جریان شعرها قرار می‌گیرند و بی‌واسطه شعر شاعر را می‌شنیدند اما به هر حال در جهان امروز کمتر چنین اتفاقی می‌افتد.

در جایی هم فرمودند ترانه‌های زیرزمینی که بماند!

وی خاطرنشان کرد: در جهان امروز بیشتر رابطه مردم با شعر از طریق ترانه‌ها شکل می‌گیرد و وقتی در ترانه‌ها زبان آلوده‌ای حاکم شود طبیعتاً عامه مردم را از نظر زبانی گرفتار می‌کند. معظم‌له شب گذشته درباره مشکلات ترانه‌ها و موسیقی‌های سطحی فرمایشاتی داشتند. حتی در جایی هم فرمودند ترانه‌های زیرزمینی که بماند! طبیعتاً به خاطر پایگاهی که دارند شأن‌شان نیست درباره چنین موضوعاتی صحبت کنند. واقعیت ماجرا این است موسیقی زیرزمینی در سطح گسترده‌ای تیشه به ریشه زبان ما زده و هر روز زبان فارسی مقدس و سالم را به نابودی نزدیک می‌کند. واقعاً اگر فکری به حال این فضا و مشکلات نکنیم و از دغدغه ایشان هم پیداست مهمترین سرمایه زنده‌مان در حال فرتوت شدن و رو به اضمحلال است.

شما را نه از نزدیک و دور نمی‌بینیم

شکیبا به دیدار با رهبر معظم انقلاب اشاره کرد که ایشان به من گفتند شما را نه از نزدیک و نه دور نمی‌بینیم، گفت: شب گذشته در آخرین لحظات دیدار، رهبر معظم انقلاب از کنار ما رد شدند و سلام علیکی شد و ایشان فرمودند شما را نه از نزدیک و نه دور نمی‌بینم. وحید جلیلی هم کنار من بود اما آنجا جای گلایه نبود که بگویم آقا نمی‌دانید امروز در تلویزیون چه خبر است. در حقیقت الان برنامه‌های ادبی تقریباً و تحقیقاً ساخته نمی‌شود یعنی دو برنامه شاخص وجود دارد که از شبکه آموزش پخش می‌شود یکی «قندپهلو» و دیگری «مشاعره»؛ ما نباید این را فراموش کنیم هر دوی این‌ها بیشتر به تفنن‌های ادبی می‌پردازند. محض ادبیات کمتر در آن‌ها شکل می‌گیرد.

اسپانسر برای ادبیات پول نمی‌دهد، تلویزیون هم ندارد

وی تأکید کرد: آنچه که دغدغه اهالی فرهنگ است ادبیات محض است. برای آن برنامه‌ای نداریم به خاطر اینکه دیگر اسپانسری نداریم برای ادبیات پول بدهد و تلویزیون هم دست کم مدعی است که نمی‌توان هزینه‌هایش را تأمین کند. واقعیت ماجرا این است که اصلاً برنامه ادبی نداریم و طبیعتاً کسی دغدغه‌‌ای درباره حوزه ادبیات ندارد. یک وقتی در تلویزیون در هر شبکه گروه ادب و هنر داشتیم یعنی ادبیات مقدم بوده بر هنرهای دیگر ما، دستِ کم در لفظ. اما الان ما این را نداریم و این گروه‌ها در گروه‌های دیگر ادغام شده و برنامه‌هایی که به هنر می‌پردازد عمدتاً مربوط به سینماست. دیگر جایی برای ادبیات در تلویزیون وجود ندارد.

خواننده‌هایی را به تلویزیون می‌آورند که هیچ اطلاعی از شعر و موسیقی ندارند

مجری برنامه سحرگاهی و افطار شبکه افق با اشاره‌ای به استفاده از خواننده‌هایی که هیچ اطلاعی از شعر و موسیقی ندارند در بهترین زمان‌های برنامه‌سازی تلویزیون، خاطرنشان کرد: شما طراز و برآیند سلیقه خاص و ویژه‌ای که یک شبکه می‌خواهد خرج کند در برنامه سال تحویل می‌بینید که اوج المپیک برنامه‌سازی تلویزیون است. در برنامه‌های سال تحویل چه اتفاقی می‌افتد نگاه می‌کنند آخرین خواننده‌ای که در فضای جامعه مطرح بوده چه کسی است او را به یک برنامه تلویزیونی بدون هیچ اطلاعی از شعر و موسیقی، می‌آورند. بعد هم در فضای هجمه و انتقادی که پیش می‌آید پشت پرده‌ها نمایان می‌شود و همین نکته را نشان می‌دهد. طرف حتی خواننده نیست و نمی‌تواند روی استیج بخواند و پلی‌بک کند و در استودیو با ابزار خواننده است. برای همین می‌بینید او را با چندین سکه بهارآزادی و چندین میلیون تومان و خیلی بیش از حق و حقوق اساتید اهل فن، روی آنتن می‌برند.

برنامه‌های تلویزیونی حاضرند ده‌ها میلیون خرج کنند تا فلان خواننده بخواند

وی در خاتمه افزود: برنامه‌های تلویزیونی خصوصاً در مناسبت‌ها حاضرند ده‌ها میلیون خرج کنند تا یک خواننده‌ای که صرفاً به واسطه کنسرت‌گذاران روی کار آمده و چند آهنگ مشهور دارد ده دقیقه روی آنتن باشند. حتی شبکه‌ها از روی رقابت بر سر آوردن او به برنامه خودشان دعوا دارند. اینجا تلویزیون و رسانه نیست که خط می‌دهد و از کف جامعه خط می‌گیرد، کنسرت‌گذاران که خواننده می‌سازند همین کف جامعه هستند. در صورتیکه زمانی از خواننده‌هایی که به واسطه دانایی هنری‌شان رشد کرده‌اند، روی آنتن بودند. تأسف می‌خورم امروز دعوا بر سر خوانندگانی می‌شود که به واسطه سرمایه‌گذاران پاپ روی کار آمده و هیچ عرض اندام هنری هم ندارد.

786

 

سرویس : کشور
تاریخ : ۱۳۹۸/۲/۳۱ - ۰۷:۰۳
کد خبر: ۴۵۸۰۹۵
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۸/۴/۳ - ۰۸:۰۰
دیدار فرماندار با شهردار و اعضای شورای اسلامی خاش
فرماندار خاش: مسئولین هر بخشی خادمان مردم هستند.
۱۳۹۸/۴/۳ - ۰۷:۵۹
کارگاه آموزشی مهارت برقراری ارتباط موثر برگزار شد
کارگاه آموزشی "مهارت برقراری ارتباط موثر" با حضور 50 نفر از کارکنان دستگاه های اجرایی در سالن همایش های فرمانداری شهرستان ایرانشهر برگزار شد .
۱۳۹۸/۴/۳ - ۰۷:۵۶
دیدار فرماندار با مدیران حوزه جهاد کشاورزی
فرماندار خاش: تمام تلاش مسئولین باید در راستای رفع مشکلات مردم و در کسب رضایت مندی آنان باشد.
۱۳۹۸/۴/۳ - ۰۷:۴۸
دیدار فرماندار نیکشهر با پرسنل فرمانداری و بخشداری مرکزی نیکشهر
فرماندار شهرستان نیکشهر با پرسنل فرمانداری و بخشداری مرکزی دیدار و گفت و گو کرد ....
۱۳۹۸/۴/۳ - ۰۵:۴۸
راه بوجود آمدن سر خوشی
طناب زدن فقط برای بدن ساز ها یا کسانی که به خاطر بیماری قلبی باید ورزش کنند مناسب نیست بررسی ها نشان داده که طناب زدن مقداری زیادی اندروفین در بدن آزاد می کند . اندروفین هورمونی است که موجب بوجود آ...
۱۳۹۸/۴/۳ - ۰۵:۴۶
طلاق چه پیامدهایی برای زن و مرد دارد؟
مردم اعتقاددارند که دراین دوره های عاطفی که احساس ضعف می‌کنند وقادر به درست فکرکردن نیستند، سیستم دفاعی وکلای طلاق و دادگستری نیزمشکلات آنهاراحل میکند بعضی از افراد همچنین معتقد هستند که استخدام یک...
۱۳۹۸/۴/۳ - ۰۵:۴۴
طرز تهیه کامل “ذرت مکزیکی” با طعمی فوق العاده بی نظیر
یک “ذرت مکزیکی” فوق العاده خوشمزه را با دستور تهیه پر از قارچ و سس خوشمزه می توان تهیه نمود.
۱۳۹۸/۴/۳ - ۰۵:۴۲
صبحانه سالم برای کودکان
جالب است بگوییم در چند ماه اول زندگی شیر مادر تنها غذای کودک است. غذایی که ۵۰ درصد آن چربی است ولی نه تنها باعث بیماری کودک نمی شود که او را قوی می کند. نکته دوم این که ۷۰ درصد مغز از چربی تشکیل شده ا...
۱۳۹۸/۴/۳ - ۰۵:۴۱
تاکوی چدار و تخم مرغ
مواد لازم : نان ترتیلا : 2عدد، سس سالسا : 1 قاشق، پنیر چدار کم چرب و رنده شده : 2قاشق غذاخوری،تخم مرغ همزده : 1عدد،روغن مخصوص سرخ کردنی : 1 قاشق مرباخوری

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها

۱۳۹۸/۳/۲۸ - ۰۸:۳۴
مزایا و معایب نوشیدن قهوه
قهوه یکی از نوشیدنی های خاصی است که می تواند در تمام لحظات روز یا بعد از هر غذایی صرف شود. البته بعضی این نوشیدنی را فقط گاهی اوقات و در شرایطی خاص مصرف می کنند.
۱۳۹۸/۳/۲۹ - ۰۹:۰۵
ایران از آمریکا خواست به حضور غیرقانونی خود در سوریه پایان دهد
نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد با تاکید بر تمامیت ارضی و حاکمیت دولت سوریه از آمریکا خواست تا به حضور غیرقانونی خود در این کشور پایان دهد.
۱۳۹۸/۳/۲۸ - ۰۷:۵۳
کوهستانهای باشکوه جهان
ورزش کوهنوردی در سال 1760 متولد شد، زمانی که دانشمندی جوان اهل ژنو به نام هورس بندیکت دو سوسور مبلغی پول به عنوان جایزه برای اولین کسی تعیین کرد که به بالای کوه مون بلان، بلندترین قله اروپا، برسد. و...
۱۳۹۸/۳/۲۸ - ۰۸:۳۷
مسدود کردن مزاحمان تلفنی در واتس‌اپ
این روزها علاوه بر اپلیکیشن تلگرام، اپلیکیشن واتس‌اپ نیز به دلیل پشتیبانی از قابلیت برقراری تماس تلفنی، یکی از محبوب‌ترین اپلیکیشن‌ها در میان کاربران ایرانی به‌شمار می‌رود.
۱۳۹۸/۳/۳۰ - ۰۶:۵۰
علت سانسور سعودی درباره ۲ انفجار جده؛ عصبانیت از ولیعهد یا اختلافات در داخل سلطنت
سکوت عربستان درباره انفجار دو خودرویی که ماه ژوئن در جده رخ داد، جنجال گسترده‌ای در میان تحلیل‌گران سیاسی به راه انداخته است و در حالی که ریاض حرفی از این حادثه نزده و رسانه‌های این کشور هم جزئیات را ...
۱۳۹۸/۳/۲۸ - ۰۸:۳۰
کارگاه آموزشی حقوق در شهرستان ایرانشهر برگزار شد
ارث در لغت به معنای مالی است که از شخص متوفی (درگذشته) باقی مانده و در اصطلاح به معنای انتقال دارایی شخص متوفی به بازماندگان است که انتقال اموال و دارایی‌های شخص متوفی به بازماندگان، بدون اراده متوفی ...
۱۳۹۸/۳/۳۰ - ۰۶:۴۶
هشدار نتانیاهو به اعراب نسبت به محک "قدرت ویرانگر" ارتش رژیم صهیونیستی
نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به کشورهای عربی نسبت به آزمودن قدرت "بسیار ویرانگر" ارتش این رژیم هشدار داد.
۱۳۹۸/۳/۲۸ - ۰۷:۴۰
کمبود ویتامین D از عوامل ابتلا به پارکینسون
مبتلایان به پارکینسون سطوح پایین تری از ویتامین D دارند.بیماری پارکینسون بیماری غیر قابل درمانی است که در دستگاه عصبی مرکزی روی می دهد و سبب لرزش غیر قابل کنترل همراه با اختلال در سخن گفتن و حرکت می...
۱۳۹۸/۳/۳۰ - ۰۶:۴۸
درخواست حقوق بشری‌ها از آسه‌آن برای حل بحران روهینجا
در آستانه نشست "مجمع کشورهای جنوب‌شرق آسیا" (آسه‌آن) گروه‌های حقوق بشری دیروز (چهارشنبه) از رهبران این گروه آسیایی خواستد تا در رویکرد خودشان نسبت به بحران آورگان روهینجا تجدیدنظر کنند.
۱۳۹۸/۳/۳۰ - ۰۶:۴۴
گروه‌های مقاومت فلسطین خواهان تحریم کارگاه اقتصادی بحرین
گروه‌های مقاومت فلسطین در غزه بار دیگر خواستار تحریم کارگاه اقتصادی بحرین تحت نظارت آمریکا شدند.