وبسایت خبری
امروز: جمعه ۲۹ شهریور ۱۳۹۸
روایت شهرام شکیبا از دیدار شب گذشته شاعران با رهبر انقلاب/ صداوسیما به شکل و شمایل بیش از فارسی دانستن اهمیت می‌دهد
مجری و برنامه‌ساز با سابقه تلویزیون، گفت: خیلی حسرت خوردم کاش خدمت‌شان عرض می‌کردم آقا! ما مجریان کاره‌ای نیستیم. الان اسپانسرها تصمیم می‌گیرند چه اتفاقی بیفتد و حتی مدیران هم کمتر ذی‌مسئله در این موضوعات هستند.

به گزارش پایگـــاه اطـــلاع رسانـــی زنان بلـــوچ به نقل از تسنیم، شب گذشته مقام معظم رهبری با شاعران دیدار کردند. در کنار همه اتفاقات مرسوم و سخنان تخصصی ایشان در حوزه فرهنگ، ادب، شعر و هنر، انتقاداتی به وضعیت زبانی ترانه‌های صداوسیما و زبان فارسی و مجریان تلویزیونی داشتند. ایشان با انتقاد از ولنگاری زبانی و ساخت لفظی بسیار نازل برخی ترانه‌ها و پخش آنها از صداوسیما فرمودند: "زبان فارسی قرنهای متمادی است که عمدتاً بوسیله شاعران بزرگ حفظ شده و این‌گونه سالم و فصیح به دست ما رسیده است، بنابراین ما باید حرمت زبان را حفظ کنیم و اجازه نداریم با بی‌مبالاتی آن را به دست فلان ترانه‌سرای بی‌هنر بدهیم که الفاظ را خراب کند و بعد نیز با پول بیت‌المال در صداوسیما و دستگاههای دولتی و غیردولتی پخش شود.

رهبر معظم انقلاب در بخش دیگری فرمودند: "راجع به زبان فارسی بنده در حقیقت نگرانم. من از صداوسیما گله‌مندم. بجای اینکه زبان صحیح و معیار و صیقل‌خورده‌ی کاملا درست را ترویج کند، زبان بی‌هویت را ترویج می‌کند. زبان بی‌هویتی که گاهی غلط و بدتر از همه پُر از تعبیرات فرنگی و خارجی است. وقتی یک مجری یک تعبیر فرنگی از یک مترجم یا نویسنده را در صداوسیما تکرار می‌کند، موجب عمومی شدن آن لغت و آلوده شدن زبان به زوائد مضرّ می‌شود. ما داریم مفت زبان خودمان را آلوده می‌کنیم.

در صداوسیما بازیگرانند کار اجرا انجام می‌دهند

شهرام شکیبا مجری و برنامه‌ساز با سابقه تلویزیون که این روزها در مشهد مقدس برنامه سحر و افطار شبکه افق را اجرا می‌کند، شب گذشته در دیدار شاعران با رهبر انقلاب هم حضور داشت. او درباره این دغدغه‌های رهبری، گفت: فکر می‌کنم که جدی‌ترین دغدغه‌ای است که هر انسانِ عمیقی امکان دارد راجع به زبان فارسی داشته باشد و طبیعتاً انسان‌های عمیق دغدغه‌هایشان همین قدر جدی است. اما یک نکته‌ای وجود دارد، الان در صداوسیما مجریان که کاره‌ای نیستند. الان در صداوسیما بازیگرانند کار اجرا انجام می‌دهند و اینجا دیگر بحث سواد مطرح نیست. دیگر بحث فارسی دانستن مطرح نیست. فقط یک شمایل و چهره مطرح است که آدم‌ها دیده باشند و بشناسند.

حسرت خوردم که نگفتم آقا ما کاره‌ای نیستیم!

وی با اشاره به اینکه حسرت خوردم که نتوانستم خدمت حضرت آقا عرض کنم؛ آقا ما کاره‌ای نیستیم، تأکید کرد: امسال در رمضانِ تلویزیون با پدیده عجیبی مواجه هستیم، دو هنرپیشه را برای اجرای برنامه آورده‌اند و آن‌ها از مجریان دعوت می‌کنند به عنوان مهمان کنارشان بنشینند. واقعاً با این وضعیت، مجریان دیگر کاره‌ای نیستند. اتفاقاً خیلی حسرت خوردم کاش خدمت‌شان عرض می‌کردم آقا الان  ماکاره‌ای نیستیم. الان اسپانسرها تصمیم می‌گیرند چه اتفاقی بیفتد و حتی مدیران کمتر ذی‌مسئله در این موضوعات هستند.

اسپانسر پول می‌دهد فلان بازیگر بیاید

شکیبا اضافه کرد: اسپانسر پول می‌دهد فلان بازیگر بیاید و کسانی می‌آیند که اساساً ریشه مطالعاتی ندارند. کسانی می‌آیند صرفاً یک شمایل و چهره‌‌ای دارند که مردم این‌ها را می‌شناسند. یا در واقع یک هیئتی از چند نقش‌اند. برای همین ما کاره‌ای نیستیم. کاملاً دغدغه‌های ایشان را می‌توان متوجه شد که چه عمقی دارد اما متأسفانه آن‌چه که در رسانه شکل می‌گیرد و اتفاقی که می‌افتد این است. در حقیقت امروز مردم در تلویزیون هنرپیشه‌ها را تماشا می‌کنند نه مجریان را! و هنرپیشه‌ها هرکاری در این مملکت دلشان می‌خواهد انجام دهند. هنرپیشه‌ها می‌توانند حکم اعدام صادر کنند و خط بدهند فلانی را در خیابان بزنند، بنابراین ما کاره‌ای نیستیم. ای کاش می‌توانستیم برای این دغدغه‌ها پاسخی باشیم.

عامه مردم با ترانه‌ها ارتباط می‌گیرند

مجری و برنامه‌ساز با سابقه تلویزیون در واکنش به فضای مسموم موسیقی‌ها خصوصاً وجود موسیقی‌های سطحی در تلویزیون، افزود: واقعیت این است که شکلی از ادبیات و شعر که عامه مردم با آن مرتبطند به ترانه‌ها برمی‌گردد. یعنی یک روزگاری در کشور ما و حتی در جهان عرب، مردم بی‌واسطه با خود شعر مرتبط بودند. یعنی شاعران و راویان می‌آمدند و شعر می‌خواندند؛ مردم از این طریق در جریان شعرها قرار می‌گیرند و بی‌واسطه شعر شاعر را می‌شنیدند اما به هر حال در جهان امروز کمتر چنین اتفاقی می‌افتد.

در جایی هم فرمودند ترانه‌های زیرزمینی که بماند!

وی خاطرنشان کرد: در جهان امروز بیشتر رابطه مردم با شعر از طریق ترانه‌ها شکل می‌گیرد و وقتی در ترانه‌ها زبان آلوده‌ای حاکم شود طبیعتاً عامه مردم را از نظر زبانی گرفتار می‌کند. معظم‌له شب گذشته درباره مشکلات ترانه‌ها و موسیقی‌های سطحی فرمایشاتی داشتند. حتی در جایی هم فرمودند ترانه‌های زیرزمینی که بماند! طبیعتاً به خاطر پایگاهی که دارند شأن‌شان نیست درباره چنین موضوعاتی صحبت کنند. واقعیت ماجرا این است موسیقی زیرزمینی در سطح گسترده‌ای تیشه به ریشه زبان ما زده و هر روز زبان فارسی مقدس و سالم را به نابودی نزدیک می‌کند. واقعاً اگر فکری به حال این فضا و مشکلات نکنیم و از دغدغه ایشان هم پیداست مهمترین سرمایه زنده‌مان در حال فرتوت شدن و رو به اضمحلال است.

شما را نه از نزدیک و دور نمی‌بینیم

شکیبا به دیدار با رهبر معظم انقلاب اشاره کرد که ایشان به من گفتند شما را نه از نزدیک و نه دور نمی‌بینیم، گفت: شب گذشته در آخرین لحظات دیدار، رهبر معظم انقلاب از کنار ما رد شدند و سلام علیکی شد و ایشان فرمودند شما را نه از نزدیک و نه دور نمی‌بینم. وحید جلیلی هم کنار من بود اما آنجا جای گلایه نبود که بگویم آقا نمی‌دانید امروز در تلویزیون چه خبر است. در حقیقت الان برنامه‌های ادبی تقریباً و تحقیقاً ساخته نمی‌شود یعنی دو برنامه شاخص وجود دارد که از شبکه آموزش پخش می‌شود یکی «قندپهلو» و دیگری «مشاعره»؛ ما نباید این را فراموش کنیم هر دوی این‌ها بیشتر به تفنن‌های ادبی می‌پردازند. محض ادبیات کمتر در آن‌ها شکل می‌گیرد.

اسپانسر برای ادبیات پول نمی‌دهد، تلویزیون هم ندارد

وی تأکید کرد: آنچه که دغدغه اهالی فرهنگ است ادبیات محض است. برای آن برنامه‌ای نداریم به خاطر اینکه دیگر اسپانسری نداریم برای ادبیات پول بدهد و تلویزیون هم دست کم مدعی است که نمی‌توان هزینه‌هایش را تأمین کند. واقعیت ماجرا این است که اصلاً برنامه ادبی نداریم و طبیعتاً کسی دغدغه‌‌ای درباره حوزه ادبیات ندارد. یک وقتی در تلویزیون در هر شبکه گروه ادب و هنر داشتیم یعنی ادبیات مقدم بوده بر هنرهای دیگر ما، دستِ کم در لفظ. اما الان ما این را نداریم و این گروه‌ها در گروه‌های دیگر ادغام شده و برنامه‌هایی که به هنر می‌پردازد عمدتاً مربوط به سینماست. دیگر جایی برای ادبیات در تلویزیون وجود ندارد.

خواننده‌هایی را به تلویزیون می‌آورند که هیچ اطلاعی از شعر و موسیقی ندارند

مجری برنامه سحرگاهی و افطار شبکه افق با اشاره‌ای به استفاده از خواننده‌هایی که هیچ اطلاعی از شعر و موسیقی ندارند در بهترین زمان‌های برنامه‌سازی تلویزیون، خاطرنشان کرد: شما طراز و برآیند سلیقه خاص و ویژه‌ای که یک شبکه می‌خواهد خرج کند در برنامه سال تحویل می‌بینید که اوج المپیک برنامه‌سازی تلویزیون است. در برنامه‌های سال تحویل چه اتفاقی می‌افتد نگاه می‌کنند آخرین خواننده‌ای که در فضای جامعه مطرح بوده چه کسی است او را به یک برنامه تلویزیونی بدون هیچ اطلاعی از شعر و موسیقی، می‌آورند. بعد هم در فضای هجمه و انتقادی که پیش می‌آید پشت پرده‌ها نمایان می‌شود و همین نکته را نشان می‌دهد. طرف حتی خواننده نیست و نمی‌تواند روی استیج بخواند و پلی‌بک کند و در استودیو با ابزار خواننده است. برای همین می‌بینید او را با چندین سکه بهارآزادی و چندین میلیون تومان و خیلی بیش از حق و حقوق اساتید اهل فن، روی آنتن می‌برند.

برنامه‌های تلویزیونی حاضرند ده‌ها میلیون خرج کنند تا فلان خواننده بخواند

وی در خاتمه افزود: برنامه‌های تلویزیونی خصوصاً در مناسبت‌ها حاضرند ده‌ها میلیون خرج کنند تا یک خواننده‌ای که صرفاً به واسطه کنسرت‌گذاران روی کار آمده و چند آهنگ مشهور دارد ده دقیقه روی آنتن باشند. حتی شبکه‌ها از روی رقابت بر سر آوردن او به برنامه خودشان دعوا دارند. اینجا تلویزیون و رسانه نیست که خط می‌دهد و از کف جامعه خط می‌گیرد، کنسرت‌گذاران که خواننده می‌سازند همین کف جامعه هستند. در صورتیکه زمانی از خواننده‌هایی که به واسطه دانایی هنری‌شان رشد کرده‌اند، روی آنتن بودند. تأسف می‌خورم امروز دعوا بر سر خوانندگانی می‌شود که به واسطه سرمایه‌گذاران پاپ روی کار آمده و هیچ عرض اندام هنری هم ندارد.

786

 

سرویس : کشور
تاریخ : ۱۳۹۸/۲/۳۱ - ۰۷:۰۳
کد خبر: ۴۵۸۰۹۵
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۸/۶/۲۸ - ۱۰:۴۴
وزیر صنعت، معدن و تجارت از پروژه‌های صنعتی زاهدان بازدید کرد
رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت صبح امروز در سفر به سیستان و بلوچستان از چند شرکت و واحد تولیدی در شهرک صنعتی زاهدان بازدید کرد.
۱۳۹۸/۶/۲۸ - ۱۰:۴۲
جزییات حذف یارانه نقدی ۲۰۰ هزار خانوار پر درآمد در شهریور
سخنگوی ستاد اجرایی تبصره ۱۴ قانون بودجه ۹۸ از حذف یارانه نقدی ۲۰۰ هزار خانوار پردرآمد در دوره شهریور خبر داد.
۱۳۹۸/۶/۲۸ - ۱۰:۳۸
پاکستان مانع عبور هواپیمای نخست وزیر هند از آسمان خود شد
اسلام آباد ضمن اعلام اینکه به دلیل شرایط بحرانی در کشمیر حاضر به همکاری با هند نیست مانع عبور هواپیمای حامل نخست وزیر هند از آسمان خود شد.
۱۳۹۸/۶/۲۸ - ۱۰:۳۶
شورای امنیت درباره ۲ قطعنامه آتش‌بس ادلب رای‌گیری می‌کند
شورای امنیت سازمان ملل متحد، امروز در مورد پیش‌نویس دو قطعنامه‌، که در خصوص آتش‌بس در استان ادلب سوریه تهیه شده‌اند، رای‌گیری خواهد کرد.
۱۳۹۸/۶/۲۸ - ۱۰:۳۴
سردار سلامی: اذعان دشمن به «قدرت برتر» نظام اسلامی؛ رمز پیروزی در کار و جهاد است
فرمانده کل سپاه پاسداران با حضور در جمع مردم منطقه محروم گیفان از توابع خراسان شمالی گفت: دشمن هم به این امر واقف است و امروز آن‌قدر قدرتمند شده‌ایم که مجبورند هر حادثه‌ای که اتفاق می‌افتد به‌دروغ هم...
۱۳۹۸/۶/۲۸ - ۱۰:۳۲
ترامپ: مانع ورود روحانی و ظریف به آمریکا نمی‌شوم
رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرد نمی‌خواهد مانع ورود رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه ایران به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد شود.
۱۳۹۸/۶/۲۸ - ۱۰:۳۱
انتقاد روسیه از تهدید دوباره آمریکا به تشدید تحریم‌‌ها علیه ایران
مقامات سیاسی و پارلمانی روسیه معتقدند که تهدید دونالد ترامپ درباره تشدید دوباره تحریم‌ها علیه ایران، ادامه سیاست غیرسازنده آمریکا در برخورد با تهران است که به هر بهانه‌ای صورت می‌گیرد و در مسکو با چن...
۱۳۹۸/۶/۲۸ - ۱۰:۲۸
یک زن جذاب با وجود جذابیت و ظاهری عالی
اگر غرغرو باشد، اگر عصبی باشد، اگر بهانه گیر باشد، اگر نسبت به مسائل بدبین و با نگاهی منفی بنگرد، ارزشهای خود را نزد همسر به تدریج از دست خواهد داد، زنان خوش بین جذاب هستند ؛ جذاب بودن مهمتر از ز...
۱۳۹۸/۶/۲۸ - ۱۰:۲۶
یاد دادن آداب معاشرت به بچه ها
شاید یاد دادن آداب معاشرت به بچه ها کار سختی باشد؛ چون گاهی ناچار می شوید رفتارهای درست را بارها و بارها به فرزندتان گوشزد کنید. زمانی که فرزندتان آموخت این کار را درست انجام دهد، او را تشویق کنید، بغ...
۱۳۹۸/۶/۲۸ - ۱۰:۲۵
اثرات ورزش و فشارخون
میزان ابتلا به فشارخون در کسانی که ورزش می کنند و فعالیت فیزیکی بیشتری دارند نسبت به کسانی که ورزش نمی کنند بسیار کمتر است. بنابراین باید اول به جامعه شهری که زندگی بدون تحرک و کم تحرکی دارند اعلام ...

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها

۱۳۹۸/۶/۲۳ - ۰۵:۲۷
به مناسبت بازگشایی مدارس
برگزاری جلسه شورای آموزش و پرورش شهرستان خاش
۱۳۹۸/۶/۲۴ - ۰۳:۵۷
قیام خونین ۱۷ شهریور عامل موثر در تشدید مبارزات مردمی و تسریع در سقوط رژیم پهلوی به شمار می‌رود
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ از زابل؛ گفتگو اختصاصی با پاسدار حسین نکویی جانشین سپاه ناحیه نیمروز به مناسبت قیام خونین ۱۷ شهریور ...
۱۳۹۸/۶/۲۳ - ۰۶:۰۳
والدین «تک‌فرزند»ها بخوانند
"تک فرزندی"؛ مسئله‌ای که این روزها به دلیل عوامل فرهنگی، اجتماعی و دغدغه‌های شخصی بسیاری از زوجین امروزی را نسبت به خانواده‌های نسل قدیم درگیر کرده و تبعات خاصی را برای کودک و خانواده ایجاد کرده است ...
۱۳۹۸/۶/۲۳ - ۰۵:۲۴
خاش؛
برگزاری مراسم تاسوعای حسینی
۱۳۹۸/۶/۲۳ - ۰۶:۱۰
همه آنچه که باید درباره "سوالات جنسی" کودکتان بدانید
سن کشف جنسیت به طور میانگین سه تا شش سالگی هست. در این بازه سنی کشف جنسیت یکی از مهیج‌ترین و زیبا‌ترین کار‌ها برای بچه هاست. کودک در این سن می‌خواهد همه چیز را درمورد اندام‌های بدنش بداند و به همین ...
۱۳۹۸/۶/۲۳ - ۰۵:۵۶
ویتامین ها و مواد معدنی لازم برای بارداری
روی در تمام مراحل بارداری مورد نیاز است. این ماده برای رشد اسپرم و تخمک ، باروری و رشد تمام اعضای بدن جنین از جمله مغز و سیستم ایمنی او لازم است. دلیل این امر آن است که روی همراه همکارش ، ویتامین B6...
۱۳۹۸/۶/۲۳ - ۰۵:۵۳
برخی از ویژگی های افراد صمیمی
1. صمیمی ها می خند ند،برنامه می ریزند، نظرات خود را مطرح می سازند و رابطه را با انرژی سرشار می کنند. 2.صمیمی ها اختیار و اقتدار را در رابطه ی خود به اشتراک می گذارند.
۱۳۹۸/۶/۲۴ - ۰۶:۵۸
نکته هایی که زوج های خوشبخت هنگام خواب رعایت می کنند
تغییر روال خواب می تواند رابطه شما با شریک تان را بهبود ببخشد. این یک راهنمایی مفید و اثربخش از طرف زوج های خوشبخت است که هرکس می تواند به سادگی در زندگی اش به کار ببندد. با ما باشید تا بگوییم چه چیزه...
۱۳۹۸/۶/۲۴ - ۰۵:۰۴
همزمان با عاشورای حسینی در شهرستان چابهار
در روز عاشورای حسینی مردم خداجوی و عاشق اهل بیت شهرستان چابهار در عزای امام حسین(ع) و یاران باوفایش به سوگ نشست و نوای "لبیک یا حسین" عزاداران طنین‌انداز شد.
۱۳۹۸/۶/۲۳ - ۰۶:۰۵
هیجانات را با نوشتن و صحبت کردن تخلیه کنیم
شیوه مناسب دیگر برای مدیریت هیجانات منفی مثل خشم، تخلیه هیجانات از طریق نوشتن، خط خطی کردن و حرف زدن در مورد احساساتمان با دیگران است.