وبسایت خبری
امروز: شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹
زندگی عفیفانه
عفاف و خویشتنداری با علائم و نشانه‌های رفتاری و گفتاری است و وجود آن، بستگی به‌وجود نشانه‌های ظاهری آن دارد؛ پس حفظ عفاف بدون رعایت نشانه‌های آن ممکن نیست.

از دیرباز هرگاه بحث حجاب مطرح شده، «حجاب زنان» به اذهان متبادر شده است و به‌مرور، این مسئله تثبیت شده که حجاب مخصوص بانوان است و بالتبع تمام برنامه‌ریزی‌ها در مورد بانوان صورت می‌گیرد. این درحالی است که ازنظر آموزه‌های دینی، قرآن آنگاه ‌که بحث حجاب را مطرح می‌کند، ابتدا به آقایان امر می‌کند، سپس به بانوان دستور می‌دهد.

«قُل لِّلْمُؤْمِنِينَ يَغُضُّوا مِنْ أَبْصَارِهِمْ وَيَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذَلِكَ أَزْكَى لَهُمْ إِنَّ اللَّهَ خَبِيرٌ بِمَا يَصْنَعُونَ وَقُل لِّلْمُؤْمِنَاتِ يَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ وَيَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَلَا يُبْدِينَ زِينَتَهُنَّ إِلَّا مَا ظَهَرَ مِنْهَا وَلْيَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلَى جُيُوبِهِنَّ؛ (ای رسول ما) مردان مؤمن را بگو تا چشم‌ها(از نگاه ناروا) بپوشند و فروج و اندام‌شان را(از کار زشت با زنان) محفوظ دارند که این بر پاکیزگی(جسم و جان) آنان اصلح است و البته خدا به هرچه کنید کاملا آگاه است و زنان مؤمن را بگو تا چشم‌ها(از نگاه ناروا) بپوشند و فروج و اندام‌شان را(از عمل زشت) محفوظ دارند و زینت و آرایش خود جز آنچه قهرا ظاهر می‌شود(بر بیگانه) آشکار نسازند و باید سینه و بر و دوش خود را به مقنعه بپوشانند و زینت و جمال خود را آشکار نسازند.

چنانچه از آیات مذکور برمی‌آید، قبل از امر به پوشش ظاهر و حجاب بر نگاه و حفظ آن و به تعبیری بر عفاف امر و در پس آن به پاکدامنی و عفت در رفتار و پرهیز از تبرج و درنهایت بر پوشش ظاهری و حجاب تأکید شده است و چنین به‌نظر می‌آید که عفت در نگاه و در رفتار، مقدمه و لازمه عفت در پوشش و حجاب است.

منع و بازداري در آشکار کردن زینت و داشتن حجاب، مربوط به ظاهر است؛ ولي منع و بازداري در عفت، مربوط به باطن و درون است؛ چون عفت يک حالت دروني است، ولي باتوجه به اینکه تأثير ظاهر بر باطن و تأثير باطن بر ظاهر، يکي از ويژگي‌هاي عمومي انسان است، بنابراين بين پوشش ظاهري و عفت و بازداري باطني انسان، تأثير و تأثر متقابل است؛ به‌اين‌ترتيب که هرچه حجاب و پوشش ظاهري بيشتر و بهتر باشد، اين نوع حجاب در تقويت و پرورش روحيه‌ باطني و دروني عفت، تأثير بيشتري دارد و بالعکس هرچه عفت دروني و باطني بيشتر باشد، باعث حجاب و پوشش ظاهري بيشتر و بهتر در مواجهه با نامحرم می‌شود.

همچنین در آیه59 سوره احزاب می‌فرماید: «يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُلْ لِأَزْوَاجِكَ وَبَنَاتِكَ وَنِسَاءِ الْمُؤْمِنِينَ يُدْنِينَ عَلَيْهِنَّ مِنْ جَلَابِيبِهِنَّ ذَلِكَ أَدْنَى أَنْ يُعْرَ‌فْنَ فَلَا يُؤْذَيْنَ وَكَانَ اللَّـهُ غَفُورً‌ا رَ‌حِيمًا؛ ای پیغمبر! با زنان و دختران خود و زنان مؤمنان بگو که خویشتن را به چادر فرو پوشند که این کار برای اینکه آن‌ها(به عفت و حریت) شناخته شوند تا از تعرض و جسارت آزار نکشند، بسیار نزدیک‌تر و خدا آمرزنده و مهربان است

آیات فوق بیانگر این مطلب است که رفتار عفیفانه متعلق به مرد و زن بوده و علاوه‌بر کارکرد فردی از کارکرد اجتماعی نیز برخوردار است؛ به تعبیری، حجاب یا پوشش ظاهری در کنار عفت درونی که در رفتار و گفتار است، می‌تواند امنیت فردی و اجتماعی را تأمین کند.

از آنجا که عفت نمی‌تواند امری صرفا درونی باشد، باید علائمی بیرونی نیز داشته باشد. عفت در گفتار، در کلام متین و دور از کلمات و الحان ناشایست تجلی می‌یابد و عفت در رفتار نیز در حرکات و سکنات موقر و همچنین عفت در پوشش با لباس و ظاهر متناسب و حجاب متجلی می‌شود.

عفاف و خویشتنداری با علائم و نشانه‌های رفتاری و گفتاری است و وجود آن، بستگی به‌وجود نشانه‌های ظاهری آن دارد؛ پس حفظ عفاف بدون رعایت نشانه‌های آن ممکن نیست.

فرد محجبه، عفت در پوشش را دارد؛ اما اگر در گفتار، کردار و سکنات خود رعایت عفاف و خویشتنداری و پرهیز از خودنمایی را نداشته باشد، پوشش ظاهری‌اش کفایت نمی‌کند و اثر بازدارندگی و حفظ و تأمین امنیت فردی و اجتماعی را ندارد و بالعکس نیز اگر فردی در گفتار و کردار عفیف باشد، اما عفت در پوشش یعنی حجاب را رعایت نکند، بازهم هدف از امر به حجاب و عفاف، تأمین و محقق نمی‌شود؛ چراکه پوشش نامناسب می‌تواند محرک بوده و قلب‌ها و نگاه‌ها را به خود جذب کند.

به‌نظر می‌رسد که لازم است برای تأمین سلامت فرد و اجتماع علاوه‌بر ترویج فرهنگ و هنجار ارزشی حجاب که دستور شرع مقدس اسلام و تأکید همه ادیان الهی و اخلاقی است، باید بر زندگی و مشی عفیفانه و ترویج آن همت گمارد تا به دور از دغدغه‌های سیاسی و امنیتی و با بیدارکردن فطرت انسانی و تأکید بر اخلاق در میان هجمه‌های شدید بر عفاف و حجاب، انسان‌ها را بر این امر آگاه کرد.

در سالیان اخیر بر «حجاب برای زنان» تأکید و توجه مضاعف شده که باعث تحریک و ایجاد حساسیت در بین زنان شده است؛ ازطرفی شبهه‌افکنی‌های کانال‌های ماهواره‌ای معاند، شبکه‌های اجتماعی، گروه‌های فعال فمینیستی بر اذهان زنان، به‌عنوان نیمی از افراد جامعه که در خانواده نیز تأثیرگذار بوده، فزونی یافته و با بمباران خبری و شبهه‌پراکنی، فرصت و قدرت تفکر و تعقل را از برخی از بانوان گرفته‌اند.

ترویج مسائلی چون سلب آزادی مدنی، نقض حقوق بشر، ظلم به زنان به‌جهت آزادی مردان، در تقابل قراردادن مردان و زنان، ترویج بی‌بندوباری اخلاقی، قبح‌زدایی و حرمت‌شکنی از مقدسات دینی و هنجارهای اجتماعی و...، به این امر دامن زده است.

برخی رفتارهای ناپخته و غیرمنطقی در مقابل بدحجابی نیز مزید بر علت شده و اکنون در جامعه ما، حجاب را به مسئله‌ای اجتماعی که بوی و رنگ سیاسی یافته، تبدیل کرده است و این قضیه، می‌طلبد که با تبیین صحیح و منطقی آثار مثبت عفت در زنان و مردان، تبعات فردی و اجتماعی ناشی از آن، پاسخ به شبهات مطروحه و تنش‌زدایی از این مسئله در جامعه، به ترویج و گسترش زندگی عفیفانه پرداخته شود.

لازمه داشتن «زندگی عفیفانه» و رعایت حجاب در جامعه، رسیدن به بلوغ فکری است که تنها با تنویر افکار و اطلاع‌رسانی ممکن است.

منبع: هفته نامه امین جامعه شماره 513

مهری براهویی

786

سرویس : مقاله
تاریخ : ۱۳۹۸/۲/۱۸ - ۰۵:۱۳
کد خبر: ۴۵۷۵۲۵
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۹/۳/۱۰ - ۰۶:۰۲
آغاز واکسینه بیش‌از ۲ هزار زائر خانه خدا در سیستان و بلوچستان
مدیرعامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان گفت: تزریق واکسن مننژیت به بیش‌از ۲ هزار زائر خانه خدا در این استان از امروز/شنبه/ توسط نیروهای هلال احمر آغاز شد.
۱۳۹۹/۳/۱۰ - ۰۶:۰۰
توزیع حدود یکهزار و ۴۰۰ بسته بهداشتی بین نیازمندان سیستان و بلوچستان
قائم مقام رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان گفت: گروه‌های جهادی و مراکز نیکوکاری مساجد این استان از ابتدای بروز ویروس کرونا تا کنون یکهزار و ۳۱۹ بسته بهداشتی به ارزش ۳۲ میلیون توما...
۱۳۹۹/۳/۱۰ - ۰۵:۳۲
کلنگ ساخت مدرسه شبانه‌روزی در ایرانشهر به زمین زده شد
مدیر آموزش و پرورش ایرانشهر در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: کلنگ ساخت مدرسه شبانه روزی با اختصاص ١٠٠ میلیارد ریال در روستای خیرآبادی این شهرستان به زمین زده شد.
۱۳۹۹/۳/۱۰ - ۰۵:۲۹
تشخیص زودهنگام کروناویروس بدون تجهیزات آزمایشگاهی
دانشمندان دانشکده پزشکی دانشگاه مریلند (UMSOM) نوعی آزمایش تشخیصی کووید-19 طراحی کردند که می‌تواند به‌صورت بصری حضور ویروس را در 10 دقیقه تشخیص ‌دهد.
۱۳۹۹/۳/۱۰ - ۰۵:۲۶
بورس‌ها نگران دعوای آمریکا و چین
بیشتر شاخص‌های بورسی مهم جهان امروز نیز ریزشی بودند.
۱۳۹۹/۳/۱۰ - ۰۵:۲۴
داروی مناسب برای شیمی‌درمانی سرطان خون
محققان کشورمان در مطالعه‌ای پژوهشی، تأثیر داروهای مختلف شیمی‌درمانی مبتنی بر فلزات پلاتین و پالادیوم را بر بیماری سرطان خون بررسی کرده‌اند.
۱۳۹۹/۳/۱۰ - ۰۵:۲۱
قربانیان کرونا در آمریکا به مرز 103 هزار نفر رسید
بنا بر آمار و ارقام دانشگاه «جانز هاپکینز»، در 24 ساعت گذشته با مرگ یکهزار و 193 نفر دیگر، مجموع قربانیان کرونا در آمریکا به مرز 103 هزار نفر رسید.
۱۳۹۹/۳/۱۰ - ۰۵:۱۹
تلاش ترکیه برای اجرای توافق نفتی با لیبی در مدیترانه
«فاتح دونمز» وزیر انرژی ترکیه بدون توجه به برخی اعتراض ها به توافق این کشور با دولت وفاق ملی در لیبی برای اکتشاف نفت در مدیترانه از احتمال آغاز اجرای این توافق در سه تا چهار ماه آینده خبر داد.
۱۳۹۹/۳/۱۰ - ۰۵:۱۷
جزئیات فروش سهام عدالت از طریق کارگزاری‌ها/ سفارش های فروش وارد چرخه معاملات عادی بورس نمی‌شود
دارندگان سهام عدالت می‌توانند با مراجعه به کارگزاری‌ها و سایت منتخب شرکت سپرده گذاری مرکزی اقدام به فروش تک تک سهام شرکت‌ها در کارگزاری‌ها کنند.
۱۳۹۹/۳/۱۰ - ۰۵:۱۴
تظاهرات‌کنندگان آمریکایی کاخ سفید را به حالت تعطیل درآوردند
تظاهرات معترضان به قتل نژادپرستانه یک سیاه‌پوست، کاخ سفید را برای مدتی به حالت تعطیل موقت درآورد.

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها

۱۳۹۹/۳/۷ - ۰۳:۳۴
باز کردن قفل ویندوز 10 با گوشی سامسونگ
گوشی های سامسونگ از محبوب ترین گوشی های اندرویدی در جهان می باشند که در این گزارش از نمناک شما را با ترفند باز کردن قفل ویندوز 10 با گوشی سامسونگ آشنا خواهیم کرد.
۱۳۹۹/۳/۷ - ۰۸:۱۳
پیام رهبر انقلاب به‌مناسبت آغاز به کار مجلس یازدهم: مجلس با نمایندگان کارشناس، فعال و پاکدست در «رأس امور» خواهد بود
پیام رهبر انقلاب به‌مناسبت آغاز به کار یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی صبح امروز از سوی حجت‌الاسلام محمدی گلپایگانی قرائت شد.
۱۳۹۹/۳/۷ - ۰۸:۰۹
تعیین روش آزادسازی سهام عدالت تا ۱۵ خرداد تمدید شد/ مهلت مراجعه به بانک‌ها تا ۱۳ خرداد
در نشست اخیر شورایعالی بورس و اوراق بهادار که عصر دیرز برگزار شد زمان تعیین روش آزادسازی سهام عدالت تا ۱۵ خرداد تمدید و مهلت مراجعه به بانک‌ها نیز تا ۱۳ خرداد تعیین شد.
۱۳۹۹/۳/۷ - ۰۸:۰۷
طوفانی با سرعت ۵۰ کیلومتر اصفهان را درنوردید؛ شکستگی درختان و آسیب ۲ خودرو
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با اشاره به وقوع طوفان‌های لحظه‌ای در شمال شرق استان، شمال اصفهان و جاده فرودگاه در شامگاه سه‌شنبه گفت: خوشبختانه این طوفان خسارت جانی نداشت.
۱۳۹۹/۳/۷ - ۰۸:۰۴
وزارت خارجه: زمان ایستادگی در برابر خشونت و جنگ افروزی آمریکا فرا رسیده است
وزارت خارجه کشورمان در حساب توئیتری خود نوشته زمان ایستادگی در برابر خشونت و جنگ افروزی آمریکا فرا رسیده است.
۱۳۹۹/۳/۷ - ۰۸:۰۲
نفتکش ایرانی در بندر ونزوئلا پهلو گرفت
نفت کش فارست، دومین شناور از ناوگان پنج فروندی اعزام شده به ونزوئلا نیمه شب سه‌شنبه و حدود ساعت ۱۷ به وقت محلی در بندر پانتا کاردون (Punta Cardon ) پهلو گرفت.
۱۳۹۹/۳/۷ - ۰۸:۰۰
مرحله سوم رزمایش مومنانه در چایپاره با توزیع ۱۰۰۰ بسته معیشتی آغاز شد
فرماندار چایپاره گفت: از آغاز شیوع کرونا تاکنون مجموعا ۴۷۰۰ بسته معیشتی در شهرستان توزیع شده است.
۱۳۹۹/۳/۷ - ۰۴:۱۰
مستمری زنان از همسر فوت شده چگونه است؟
یکی از حمایت‌های مقنن از افراد بویژه زنان برقرار نمودن دریافت مستمری در صورت فوت بیمه شده می‌باشد.
۱۳۹۹/۳/۷ - ۰۴:۰۲
آیا روغن نارگیل درمان تمام مشکلات زیبایی شما است ؟
گاهی اوقات روغن نارگیل به عنوان درمان طبیعی برای بعضی از مشکلات پوستی استفاده می شود ولی ما از متخصص پوست،خانم فرانسیسکا فوسکو در مورد خواص روغن نارگیل سوال کرده ایم تا قضاوت بهتری در مورد خواص روغن ن...
۱۳۹۹/۳/۷ - ۰۴:۰۰
راز طبیعی طب چینی برای زیبایی پوست
1-آیا نحوه‌ی زندگی شما پوستتان را تخریب می‌کند؟ عدم تعادل در زندگی شما بر چهره و پوستتان نمایان می‌شود. مثلا اگر رژیم غذایی نامناسبی داشته باشید و یا از فست فودها و رژیم غذایی فاقد میوه و سبزیجات اس...