وبسایت خبری
امروز: شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷
کارگاه آموزش کمک های اولیه
کارگاه آموزش کمک های اولیه در سراوان برگزار شد.

به همت کانون فرهنگی زنان بلوچ شهرستان سراوان کارگاه آموزش کمک های اولیه مورخ ۱۰ آذر، با حضور کارشناس امداد و نجات سرکار خانم سنجری در دفتر کانون برگزار گردید.

«سوختگی‌ها یکی از شایع‌ترین صدمات خانگی، به‌ویژه در میان کودکان هستند. واژه‌ی سوختگی در اینجا به معنای احساسی فراتر از سوزش معمولی روی پوست است.سوختگی‌ها، نوعی آسیبِ پوستیِ شدید هستند که باعث مرگ سلول‌‌های پوست در آن ناحیه می‌شوند.
اکثر مردم، بسته به علت و درجه‌ی آسیب می‌توانند بدون عواقب سلامتی جدی از سوختگی بهبود یابند. اما سوختگی‌های جدی‌تر به مراقبت پزشکی و اورژانسی فوری نیاز دارند تا از بروز عوارض منفی یا احیانا مرگ جلوگیری شود.»

سوختگی یکی از دردناک‌ترین و تلخ‌ترین تجربیاتی است که یک نفر می‌تواند در زندگی داشته باشد، چون علاوه بر آنکه درد و سوزش زیادی دارد، حتی ممکن است پس از بهبودی نیز اثر زخم (اِسکار) به‌جای بگذارد. همان‌طور که می‌دانید درمان سوختگی‌ شدید یا آنهایی که روی نواحی حساسی از بدن مانند صورت اتفاق می‌افتند، طولانی‌تر و پرهزینه‌تر است، پس باید سعی کنید تا آنجا که ممکن است دچار سوختگی نشوید. اما علی‌رغم دقت و مراقبت شما باز هم ممکن است این اتفاق برای شما یا یکی از عزیزان‌تان بیفتد. پس لازم است اطلاعات‌تان را در این زمینه افزایش دهید تا بتوانید با درمان سریع و رسیدگی به‌موقع، احتمال عوارض جانبی و طولانی‌ شدن روند درمان را به حداقل برسانید. این مطلب به معرفی انواع سوختگی‌ها، عوارض احتمالی و روش‌های درمان آنها می‌پردازد.

سوختگی‌ها چه هستند؟

سوختگی‌ها یکی از شایع‌ترین صدمات خانگی، به‌ویژه در میان کودکان هستند. واژه‌ی سوختگی در اینجا به معنای احساسی فراتر از سوزش معمولی روی پوست است.سوختگی‌ها، نوعی آسیبِ پوستیِ شدید هستند که باعث مرگ سلول‌‌های پوست در آن ناحیه می‌شوند.

اکثر مردم، بسته به علت و درجه‌ی آسیب می‌توانند بدون عواقب سلامتی جدی از سوختگی بهبود یابند. اما سوختگی‌های جدی‌تر به مراقبت پزشکی و اورژانسی فوری نیاز دارند تا از بروز عوارض منفی یا احیانا مرگ جلوگیری شود.

میزان سوختگی

سه نوع اصلی از سوختگی وجود دارد: درجه‌ی اول، دوم و سوم. هر درجه از سوختگی براساس شدت آسیب وارد به پوست مشخص می‌شود: بنابراین سوختگی درجه‌ی اول خفیف‌ترین و سوختگی درجه‌ی سوم، شدیدترین نوع سوختگی است. آسیب‌های وارد به پوست در هر درجه از سوختگی عبارت‌اند از:

سوختگی‌های درجه‌ی اول: پوست قرمز اما بدون تاول است؛سوختگی‌های درجه‌ی دوم: تاول زدن و ضخیم شدن پوست؛سوختگی‌های درجه‌ی سوم: ضخیم شدن پوست به‌طور گسترده با ظاهری سفید و چرمی (زبر).

همچنین سوختگی درجه‌ی چهارم نیز وجود دارد. این نوع سوختگی شامل تمام علائم سوختگی درجه‌ی سوم است و علاوه بر آن از پوست فراتر می‌رود و به تاندون‌ها و استخوان‌ها می‌رسد.

سوختگی‌ها علل مختلفی دارند، ازجمله:

سوختگی‌های ناشی از ریختن مایعات داغ و در حال جوش روی پوست؛سوختگی‌های شیمیایی؛سوختگی‌های الکتریکی؛آتش‌ها ازجمله شعله‌ی کبریت، شمع و فندک؛قرارگیری بیش‌ازحد در معرض نور خورشید.

نوع سوختگی براساس علت بروز آن تعیین نمی‌شود. به‌عنوان مثال سوختن با یک مایع داغ، بسته به آنکه آن مایع چقدر گرم و چه مدت با پوست در تماس بوده است، می‌تواند باعث هر سه نوع سوختگی شود.

سوختگی‌های شیمیایی و الکتریکی به توجه‌ پزشکی فوری نیاز دارند، چون می‌توانند روی اعضای داخلی بدن نیز تأثیر بگذارند؛ حتی اگر آسیب پوستی جزئی باشد.

بهترین روش برای مقابله با سوختگی‌ها آن است که در وهله‌ی اول از وقوع آنها جلوگیری کنید. برخی از مشاغل، شما را در معرض خطر بیشتری برای دچار شدن به سوختگی قرار می‌دهند اما واقعیت این است که اکثر سوختگی‌ها در خانه اتفاق می‌افتند. نوزادان و بچه‌های کوچک، بیشتر از بقیه در برابر سوختگی‌ها آسیب‌پذیر هستند. اقدامات پیشگیرانه‌ای که می‌توانید در خانه انجام دهید، عبارت‌اند از:

هنگام آشپزی، کودکان را از آشپزخانه دور نگه دارید؛دسته‌های قابلمه را به سمت پشت اجاق بچرخانید؛در داخل یا نزدیک آشپزخانه، یک کپسول اطفای حریق قرار دهید؛دستگاه‌های تشخیص دود را ماهی یک‌بار تست کنید؛دستگاه‌های تشخیص دود را هر ده سال یک‌بار تعویض کنید؛درجه‌ی حرارت آب‌گرم‌کن را زیر ۴۸ درجه‌ی سانتیگراد نگه دارید؛قبل از رفتن به درون وان، درجه‌‌ی حرارت آب آن را اندازه بگیرید؛کبریت‌ها و فندک‌ها را در یک جای امن و دور از دسترس کودکان قرار دهید؛روی پریزهای برق، روکش محافظ نصب کنید؛سیم‌ها و کابل‌های وسایل برقی را چک کنید و سیم‌های لخت را عوض نمایید؛مواد شیمیایی را دور از دسترس قرار دهید و در هنگام استفاده از آنها حتما دستکش بپوشید؛هر روز از ضدآفتاب استفاده کنید و سعی کنید در ساعاتی از روز که میزان نور خورشید حداکثر است، زیر آفتاب نمانید؛مطمئن شوید تمام وسایل استعمال تنباکو (مانند سیگار، پیپ و…) کاملا خاموش هستند؛دریچه‌های کُرک و پرز خشک‌کن را به‌طور منظم تمیز کنید.

همچنین مهم است که یک نقشه‌ی فرار از آتش داشته باشید و ماهی یک‌بار آن را با خانواده‌تان تمرین کنید. در صورت وقوع آتش‌سوزی، حتما به‌صورت سینه‌خیز در زیر دود حرکت کنید. این کار، احتمال بیهوش شدن و گیر افتادن در آتش را به حداقل خواهد رساند

سوختگی‌ها قطعا تجربه‌های ناخوشایندی هستند، فرقی هم نمی‌کند که شما دست‌تان را هنگام آشپزی بسوزانید، به‌خاطر ماندن بیش‌ازحد در زیر آفتاب دچار آفتاب‌سوختگی شوید یا قهوه‌ی داغ را روی شلوارتان بریزید. متأسفانه سوختگی‌ها یکی از شایع‌ترین صدمات خانگی هستند.

سوختگی‌های به‌وسیله‌ی شدت‌شان طبقه‌بندی می‌شوند. سوختگی درجه‌ی اول به‌عنوان خفیف‌ترین نوع سوختگی درنظر گرفته می‌شود، چون فقط بر لایه‌ی بیرونی پوست تأثیر می‌گذارد. این نوع سوختگی معمولا فقط باعث درد خفیف، قرمزی و تورم می‌شود. سوختگی‌های درجه‌ی دوم بر لایه‌های عمیق‌تری از پوست تأثیر می‌گذارند و باعث تاول و سفید، مرطوب و براق شدن پوست می‌گردند. سوختگی‌های درجه‌ی سوم شامل آسیب به تمام لایه‌های پوست هستند، در حالی که سوختگی‌های درجه‌ی چهارم ممکن است به مفاصل و استخوان‌ها نیز برسند. سوختگی‌های درجه‌ی سوم و چهارم، به‌عنوان شرایط اضطراری پزشکی درنظر گرفته می‌شود و فقط باید در بیمارستان درمان شوند.

شما می‌توانید اکثر سوختگی‌های درجه‌ی اول و آن دسته از سوختگی‌های درجه‌ی دومی را که قطر آنها کمتر از ۸ سانتی‌متر است، در خانه درمان کنید. در مطلب زیر به شما توضیح می‌دهیم که بهترین روش‌ها برای درمان سوختگی در خانه کدام‌ها هستند؛ به‌علاوه خواهیم گفت که باید از کدام درمان‌های خانگی اجتناب کنید.

بهبودی سوختگی‌های خفیف معمولا حدود یک یا دو هفته طول می‌کشد و در اکثر اوقات هیچ اثری از خود به‌جای نمی‌گذارند. هدف از درمان سوختگی، کاهش درد، پیشگیری از عفونت و التیام سریع‌تر پوست است.

۱. آب سرد

اولین کاری که شما باید در سوختگی خفیف انجام دهید، ریختن آب سرد (نه آب یخ) روی ناحیه‌ی سوخته به‌مدت ۲۰ دقیقه است. سپس ناحیه‌ی سوخته را با صابون و آب بشویید.

۲. کمپرس سرد

یک کمپرس سرد یا قرار دادن یک پارچه‌ی مرطوب تمیز روی ناحیه‌ی سوخته به کاهش درد و تورم کمک می‌کند. شما می‌توانید کمپرس را در فواصل ۵ تا ۱۵ دقیقه‌ای روی ناحیه‌ی سوخته قرار دهید. سعی کنید از کمپرس‌های بیش‌ازحد سرد استفاده نکنید، چون آنها ممکن است سوختگی را بیشتر تحریک کنند.

۳. پمادهای آنتی بیوتیک

کرم‌ها و پمادهای آنتی‌بیوتیک به جلوگیری از عفونت کمک می‌کنند. یک پماد آنتی‌باکتریال روی سوختگی‌تان بمالید و آن را با سلفون یا یک بانداژ یا پارچه‌ی استریل و غیرکُرکی بپوشانید.

۴. آلوئه‌ورا

آلوئه‌ورا اغلب به گیاه سوختگی معروف است. مطالعات نشان می‌دهند که آلوئه‌ورا در التیام سوختگی‌های درجه‌ی اول تا دوم مؤثر است. آلوئه‌ورا ضدالتهاب است، گردش خون را افزایش می‌دهد و مانع رشد باکتری‌ها می‌شود. یک لایه از ژل آلوئه‌ورای خالص را که از برگ گیاه آلوئه‌ورا جدا کردید، به‌طور مستقیم روی ناحیه‌ی آسیب‌دیده بمالید. اگر آلوئه‌ورا را از فروشگاه می‌خرید، مطمئن شوید که محصول انتخابی‌تان درصد زیادی آلوئه‌ورا دارد و از محصولاتی که حاوی مواد افزودنی مانند عطرها و رنگ‌های مصنوعی هستند، اجتناب کنید.

۵. عسل

یک خوردنی شیرین و این همه خاصیت! عسل به‌غیر از طعم شیرین و لذیذی که دارد، می‌تواند به التیام سوختگی نیز کمک کند؛ برای این منظور باید عسل را به‌طور مستقیم روی ناحیه‌ی سوخته بمالید. عسل به‌طور طبیعی دارای خواص ضدالتهابی، ضدباکتریایی و ضدقارچی است.

۶. کاهش قرارگیری در معرض آفتاب

سعی کنید تا حد ممکن از قرارگیری ناحیه‌ی سوخته در معرض نور خورشید اجتناب کنید. از آنجا که پوست سوخته نسبت به نور خورشید حساس‌تر است، سعی کنید روی آن را با لباس‌تان بپوشانید.

۷. تاول‌هایتان را نترکانید

ممکن است وسوسه شوید تاول‌هایتان را بترکانید اما به نفع‌تان است که آنها را به حال خودشان بگذارید. ترکاندن تاول‌ها توسط خودتان می‌تواند به عفونت منجر شود. اگر نگران تاول‌هایی هستید که به‌علت سوختگی ایجاد شده‌اند، به پزشک مراجعه کنید.

۸. از یک داروی مُسکن بدون نیاز به نسخه استفاده کنید

اگر درد دارید، یک مسکن بدون نیاز به نسخه مانند ایبوپروفن (موترین، ادویل) یا ناپروکسن (Aleve) مصرف کنید. برای مصرف دوز مناسب حتما برچسب دارو را مطالعه کنید.

در ادامه نیز به سوالات شرکت کننده گان در رابطه با مسائل اولیه شکستگی و خفگی و تشنج پاسخ داده شد.

 


226

سرویس : استان
تاریخ : ۱۳۹۷/۹/۱۱ - ۰۹:۱۰
کد خبر: ۴۵۴۵۵۲
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۷/۱۲/۴ - ۰۶:۳۸
گفت‌وگوی وزیر دفاع آمریکا با همتای ترکیه‌ای درباره سوریه
وزیر دفاع موقت آمریکا در مقر پنتاگون با وزیر دفاع ترکیه دیدار و درباره عملیات نظامی علیه داعش در سوریه گفت‌وگو کرد.
۱۳۹۷/۱۲/۴ - ۰۶:۳۶
جرمی کوربین احتمال حمایتش از برگزاری یک همه‌پرسی دوم بریگزیت را مطرح کرد
رهبر حزب کارگر انگلیس گفت، در صورت به قدرت رسیدن حزبش در انتخابات سراسری آتی، بر سر یک توافق دیگر برای بریگزیت مجددا با اتحادیه اروپا مذاکره کرده و احتمالا یک همه پرسی دیگر بر سر بریگزیت برگزار خواهد ...
۱۳۹۷/۱۲/۴ - ۰۶:۳۴
تعهد ترامپ به وتوی قطعنامه کنگره در مخالفت با اعلام وضعیت اضطراری
دموکرات‌های آمریکا طی روزهای آینده با برگزاری یک رای‌گیری تلاش خواهند کرد که ترامپ را از اعلام وضعیت اضطراری ملی برای تامین سرمایه مورد نیاز برای ساخت دیوار مرزی با مکزیک بازدارند. این اقدام می‌تواند ...
۱۳۹۷/۱۲/۴ - ۰۶:۳۳
تهدید آمریکا به اعمال تحریم‌های جدید علیه ونزوئلا
یک مقام دولتی ارشد واشنگتن گفت، دولت آمریکا به‌زودی تحریم‌هایی را برای تحت فشار گذاشتن نیکولاس مادورو اعلام می‌کند مگر اینکه ارتش او مقابل دستوراتی مبنی بر بستن مسیر انتقال کمک‌های انسان‌دوستانه مقاوم...
۱۳۹۷/۱۲/۴ - ۰۶:۳۱
پشت پرده اظهارات تند بشار اسد علیه اردوغان
یک منبع آگاه در دمشق دلایل اظهارات تند رئیس جمهور سوریه درباره همتای ترکیه‌اش را فاش کرده و گفت: اینها پاسخی به لجبازی‌های اردوغان در بسیاری از مسایل مربوط به سوریه بود.
۱۳۹۷/۱۲/۴ - ۰۶:۲۹
مردم نیجریه امروز بالاخره رئیس جمهوری جدید خود را انتخاب می‌کنند
مردم نیجریه پس از یک هفته تاخیر در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری که با ادعای توطئه و نگرانی از بروز خشونت در این کشور همراه بوده، امروز (شنبه) پای صندوق‌های رای می‌روند.
۱۳۹۷/۱۲/۴ - ۰۶:۲۷
بازداشت مسؤول سر بریدن داعش و نیز کشته شدن "گرگ" این گروه
سازمان اطلاعات عراق از بازداشت مسؤول سر بریدن داعش و نیز کشته شدن "گرگ" داعش خبر داد.
۱۳۹۷/۱۲/۴ - ۰۶:۲۵
جوانان؛ میدان‌داران اصلی گام دوم انقلاب
روزگاری سن بیشتر مسئولان جمهوری اسلامی از ۵۰ بالاتر نبود و خیلی کم پیش می‌آمد که مدیران مسن پشت میزهای اداره کشور بنشینند. اتفاقی که در زمانه کنونی برعکس شده است.
۱۳۹۷/۱۲/۴ - ۰۶:۰۲
در حالتهای روانی مختلف چه بخوریم؟
1- غمگین هستید؟ غذاهایی که دارای امگا3 و ویتامین D هستند مثل : تخم بزرگ (بذر کتان) و ماهی های چرب مثل قزل آلا بخورید
۱۳۹۷/۱۲/۴ - ۰۶:۰۱
خوراکی های سنگ ساز کلیه
*قهوه زیاد *ریواس *کرفس *شیرین کننده های مصنوعی

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها

۱۳۹۷/۱۱/۲۸ - ۰۵:۵۵
راه‌های پایین آمدن تب کودکان
شیر مادر به عنوان بهترین غذای نوزاد تب نوزاد را پایین می آورد.
۱۳۹۷/۱۱/۲۷ - ۰۷:۵۹
پیام تسلیت کانون فرهنگی‌زنان بلوچ خاش؛
در پی حادثه تروریستی اتوبوس حامل‌کارکنان سپاه:
۱۳۹۷/۱۱/۲۷ - ۰۸:۰۲
حادثه تروریستی جاده خاش - زاهدان را محکوم کردند
اعضای شورای شهر و شهردار نیکشهر در پیامی حمله تروریستی گروهک تروریستی جیش الظلم به اتوبوس حامل مرزبانان کشور در جاده خاش - زاهدان و شهادت مظلومانه چند نفر از این مدافعان وطن را محکوم کردند .
۱۳۹۷/۱۱/۲۷ - ۰۸:۰۴
کودکانی که به کمک های تخصصی نیاز دارند
بسیاری از کودکان که مشکلات روحی و روانی شدیدی ندارند ، نسبت به موقعیت های پرتنش و دشوار ، یا در قبال کشمکش های درونی با آشفتگی احساسی واکنش بروز می دهند . آنان ممکن است دچار وحشت و کابوس شوند ، ناخنش...
۱۳۹۷/۱۱/۲۷ - ۰۷:۵۷
۱۰ عارضه جانبی تخم کتان
محبوبیت تخم کتان به‌عنوان یک منبع گیاهی اسیدهای چرب امگا۳، در سال‌های اخیر به شدت افزایش‌یافته است. تخم کتان، سرشار از فیبر نیز هست که این ویژگی، آن را به انتخاب خوبی برای رژیم کاهش وزن تبدیل‌می‌کند.
۱۳۹۷/۱۱/۳۰ - ۰۸:۳۵
مدرسه خان شیراز، محل تحصیل ملاصدرا دانشمند بزرگ ایرانی
این مدرسه از مشهورترین بناهای تاریخی و علمی در شیراز محسوب می شود که در دوران صفوی و مقارن با حکومت شاه‌ عباس ساخته شده است، نکته ی جالبی که درباره این مسجد وجود دارد آن است که محل تحصیل یکی از بزرگان...
۱۳۹۷/۱۱/۲۹ - ۰۹:۲۶
کارگاه بهداشت بانوان در زابل برگزار شد
سقط، به دفع جنین از بدن مادر قبل از هفته بیستم بارداری یا دفع جنین با وزن زیر 500 گرم گفته می شود. بیش از 80 درصد سقط ها قبل از هفته دوازدهم بارداری اتفاق می‌افتند.
۱۳۹۷/۱۱/۲۹ - ۰۷:۴۸
بیماری اوریون
نیازی‌ به‌ جداسازی‌ فرد مبتلا از افراد دیگر خانواده‌ نیست‌، زیرا تا قبل‌ از ظاهرشدن‌ علایم‌ معمولاً سرایت‌ بیماری‌ به‌ افراد مستعد رخ‌ داده‌ است‌. از كمپرس‌ گرم‌ یا سرد ـ بسته‌ به‌ این‌ كه‌ كدامیك‌ عل...
۱۳۹۷/۱۱/۲۷ - ۰۸:۰۵
امام جمعه اهل سنت خاش؛
خون شهدای حادثه جاده خاش به زاهدان پایمال نمی شود
۱۳۹۷/۱۲/۱ - ۰۷:۱۱
با پیگیری رویاها‌یتان چه اتفاق‌هایی می‌‌افتد؟
فضایی برای آنهایی که شما را به شک می‌اندازند باقی نمی‌گذارید بعضی از آدمهای دوروبر ما مانند تند بادی هستند که ما را به سمت مقصد و رویاهای‌مان پیش می‌برند، اما عده‌ای هم همیشه در زندگی ما وجود دارند که...