وبسایت خبری
امروز: جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷
کارگاه آموزش کمک های اولیه
کارگاه آموزش کمک های اولیه در سراوان برگزار شد.

به همت کانون فرهنگی زنان بلوچ شهرستان سراوان کارگاه آموزش کمک های اولیه مورخ ۱۰ آذر، با حضور کارشناس امداد و نجات سرکار خانم سنجری در دفتر کانون برگزار گردید.

«سوختگی‌ها یکی از شایع‌ترین صدمات خانگی، به‌ویژه در میان کودکان هستند. واژه‌ی سوختگی در اینجا به معنای احساسی فراتر از سوزش معمولی روی پوست است.سوختگی‌ها، نوعی آسیبِ پوستیِ شدید هستند که باعث مرگ سلول‌‌های پوست در آن ناحیه می‌شوند.
اکثر مردم، بسته به علت و درجه‌ی آسیب می‌توانند بدون عواقب سلامتی جدی از سوختگی بهبود یابند. اما سوختگی‌های جدی‌تر به مراقبت پزشکی و اورژانسی فوری نیاز دارند تا از بروز عوارض منفی یا احیانا مرگ جلوگیری شود.»

سوختگی یکی از دردناک‌ترین و تلخ‌ترین تجربیاتی است که یک نفر می‌تواند در زندگی داشته باشد، چون علاوه بر آنکه درد و سوزش زیادی دارد، حتی ممکن است پس از بهبودی نیز اثر زخم (اِسکار) به‌جای بگذارد. همان‌طور که می‌دانید درمان سوختگی‌ شدید یا آنهایی که روی نواحی حساسی از بدن مانند صورت اتفاق می‌افتند، طولانی‌تر و پرهزینه‌تر است، پس باید سعی کنید تا آنجا که ممکن است دچار سوختگی نشوید. اما علی‌رغم دقت و مراقبت شما باز هم ممکن است این اتفاق برای شما یا یکی از عزیزان‌تان بیفتد. پس لازم است اطلاعات‌تان را در این زمینه افزایش دهید تا بتوانید با درمان سریع و رسیدگی به‌موقع، احتمال عوارض جانبی و طولانی‌ شدن روند درمان را به حداقل برسانید. این مطلب به معرفی انواع سوختگی‌ها، عوارض احتمالی و روش‌های درمان آنها می‌پردازد.

سوختگی‌ها چه هستند؟

سوختگی‌ها یکی از شایع‌ترین صدمات خانگی، به‌ویژه در میان کودکان هستند. واژه‌ی سوختگی در اینجا به معنای احساسی فراتر از سوزش معمولی روی پوست است.سوختگی‌ها، نوعی آسیبِ پوستیِ شدید هستند که باعث مرگ سلول‌‌های پوست در آن ناحیه می‌شوند.

اکثر مردم، بسته به علت و درجه‌ی آسیب می‌توانند بدون عواقب سلامتی جدی از سوختگی بهبود یابند. اما سوختگی‌های جدی‌تر به مراقبت پزشکی و اورژانسی فوری نیاز دارند تا از بروز عوارض منفی یا احیانا مرگ جلوگیری شود.

میزان سوختگی

سه نوع اصلی از سوختگی وجود دارد: درجه‌ی اول، دوم و سوم. هر درجه از سوختگی براساس شدت آسیب وارد به پوست مشخص می‌شود: بنابراین سوختگی درجه‌ی اول خفیف‌ترین و سوختگی درجه‌ی سوم، شدیدترین نوع سوختگی است. آسیب‌های وارد به پوست در هر درجه از سوختگی عبارت‌اند از:

سوختگی‌های درجه‌ی اول: پوست قرمز اما بدون تاول است؛سوختگی‌های درجه‌ی دوم: تاول زدن و ضخیم شدن پوست؛سوختگی‌های درجه‌ی سوم: ضخیم شدن پوست به‌طور گسترده با ظاهری سفید و چرمی (زبر).

همچنین سوختگی درجه‌ی چهارم نیز وجود دارد. این نوع سوختگی شامل تمام علائم سوختگی درجه‌ی سوم است و علاوه بر آن از پوست فراتر می‌رود و به تاندون‌ها و استخوان‌ها می‌رسد.

سوختگی‌ها علل مختلفی دارند، ازجمله:

سوختگی‌های ناشی از ریختن مایعات داغ و در حال جوش روی پوست؛سوختگی‌های شیمیایی؛سوختگی‌های الکتریکی؛آتش‌ها ازجمله شعله‌ی کبریت، شمع و فندک؛قرارگیری بیش‌ازحد در معرض نور خورشید.

نوع سوختگی براساس علت بروز آن تعیین نمی‌شود. به‌عنوان مثال سوختن با یک مایع داغ، بسته به آنکه آن مایع چقدر گرم و چه مدت با پوست در تماس بوده است، می‌تواند باعث هر سه نوع سوختگی شود.

سوختگی‌های شیمیایی و الکتریکی به توجه‌ پزشکی فوری نیاز دارند، چون می‌توانند روی اعضای داخلی بدن نیز تأثیر بگذارند؛ حتی اگر آسیب پوستی جزئی باشد.

بهترین روش برای مقابله با سوختگی‌ها آن است که در وهله‌ی اول از وقوع آنها جلوگیری کنید. برخی از مشاغل، شما را در معرض خطر بیشتری برای دچار شدن به سوختگی قرار می‌دهند اما واقعیت این است که اکثر سوختگی‌ها در خانه اتفاق می‌افتند. نوزادان و بچه‌های کوچک، بیشتر از بقیه در برابر سوختگی‌ها آسیب‌پذیر هستند. اقدامات پیشگیرانه‌ای که می‌توانید در خانه انجام دهید، عبارت‌اند از:

هنگام آشپزی، کودکان را از آشپزخانه دور نگه دارید؛دسته‌های قابلمه را به سمت پشت اجاق بچرخانید؛در داخل یا نزدیک آشپزخانه، یک کپسول اطفای حریق قرار دهید؛دستگاه‌های تشخیص دود را ماهی یک‌بار تست کنید؛دستگاه‌های تشخیص دود را هر ده سال یک‌بار تعویض کنید؛درجه‌ی حرارت آب‌گرم‌کن را زیر ۴۸ درجه‌ی سانتیگراد نگه دارید؛قبل از رفتن به درون وان، درجه‌‌ی حرارت آب آن را اندازه بگیرید؛کبریت‌ها و فندک‌ها را در یک جای امن و دور از دسترس کودکان قرار دهید؛روی پریزهای برق، روکش محافظ نصب کنید؛سیم‌ها و کابل‌های وسایل برقی را چک کنید و سیم‌های لخت را عوض نمایید؛مواد شیمیایی را دور از دسترس قرار دهید و در هنگام استفاده از آنها حتما دستکش بپوشید؛هر روز از ضدآفتاب استفاده کنید و سعی کنید در ساعاتی از روز که میزان نور خورشید حداکثر است، زیر آفتاب نمانید؛مطمئن شوید تمام وسایل استعمال تنباکو (مانند سیگار، پیپ و…) کاملا خاموش هستند؛دریچه‌های کُرک و پرز خشک‌کن را به‌طور منظم تمیز کنید.

همچنین مهم است که یک نقشه‌ی فرار از آتش داشته باشید و ماهی یک‌بار آن را با خانواده‌تان تمرین کنید. در صورت وقوع آتش‌سوزی، حتما به‌صورت سینه‌خیز در زیر دود حرکت کنید. این کار، احتمال بیهوش شدن و گیر افتادن در آتش را به حداقل خواهد رساند

سوختگی‌ها قطعا تجربه‌های ناخوشایندی هستند، فرقی هم نمی‌کند که شما دست‌تان را هنگام آشپزی بسوزانید، به‌خاطر ماندن بیش‌ازحد در زیر آفتاب دچار آفتاب‌سوختگی شوید یا قهوه‌ی داغ را روی شلوارتان بریزید. متأسفانه سوختگی‌ها یکی از شایع‌ترین صدمات خانگی هستند.

سوختگی‌های به‌وسیله‌ی شدت‌شان طبقه‌بندی می‌شوند. سوختگی درجه‌ی اول به‌عنوان خفیف‌ترین نوع سوختگی درنظر گرفته می‌شود، چون فقط بر لایه‌ی بیرونی پوست تأثیر می‌گذارد. این نوع سوختگی معمولا فقط باعث درد خفیف، قرمزی و تورم می‌شود. سوختگی‌های درجه‌ی دوم بر لایه‌های عمیق‌تری از پوست تأثیر می‌گذارند و باعث تاول و سفید، مرطوب و براق شدن پوست می‌گردند. سوختگی‌های درجه‌ی سوم شامل آسیب به تمام لایه‌های پوست هستند، در حالی که سوختگی‌های درجه‌ی چهارم ممکن است به مفاصل و استخوان‌ها نیز برسند. سوختگی‌های درجه‌ی سوم و چهارم، به‌عنوان شرایط اضطراری پزشکی درنظر گرفته می‌شود و فقط باید در بیمارستان درمان شوند.

شما می‌توانید اکثر سوختگی‌های درجه‌ی اول و آن دسته از سوختگی‌های درجه‌ی دومی را که قطر آنها کمتر از ۸ سانتی‌متر است، در خانه درمان کنید. در مطلب زیر به شما توضیح می‌دهیم که بهترین روش‌ها برای درمان سوختگی در خانه کدام‌ها هستند؛ به‌علاوه خواهیم گفت که باید از کدام درمان‌های خانگی اجتناب کنید.

بهبودی سوختگی‌های خفیف معمولا حدود یک یا دو هفته طول می‌کشد و در اکثر اوقات هیچ اثری از خود به‌جای نمی‌گذارند. هدف از درمان سوختگی، کاهش درد، پیشگیری از عفونت و التیام سریع‌تر پوست است.

۱. آب سرد

اولین کاری که شما باید در سوختگی خفیف انجام دهید، ریختن آب سرد (نه آب یخ) روی ناحیه‌ی سوخته به‌مدت ۲۰ دقیقه است. سپس ناحیه‌ی سوخته را با صابون و آب بشویید.

۲. کمپرس سرد

یک کمپرس سرد یا قرار دادن یک پارچه‌ی مرطوب تمیز روی ناحیه‌ی سوخته به کاهش درد و تورم کمک می‌کند. شما می‌توانید کمپرس را در فواصل ۵ تا ۱۵ دقیقه‌ای روی ناحیه‌ی سوخته قرار دهید. سعی کنید از کمپرس‌های بیش‌ازحد سرد استفاده نکنید، چون آنها ممکن است سوختگی را بیشتر تحریک کنند.

۳. پمادهای آنتی بیوتیک

کرم‌ها و پمادهای آنتی‌بیوتیک به جلوگیری از عفونت کمک می‌کنند. یک پماد آنتی‌باکتریال روی سوختگی‌تان بمالید و آن را با سلفون یا یک بانداژ یا پارچه‌ی استریل و غیرکُرکی بپوشانید.

۴. آلوئه‌ورا

آلوئه‌ورا اغلب به گیاه سوختگی معروف است. مطالعات نشان می‌دهند که آلوئه‌ورا در التیام سوختگی‌های درجه‌ی اول تا دوم مؤثر است. آلوئه‌ورا ضدالتهاب است، گردش خون را افزایش می‌دهد و مانع رشد باکتری‌ها می‌شود. یک لایه از ژل آلوئه‌ورای خالص را که از برگ گیاه آلوئه‌ورا جدا کردید، به‌طور مستقیم روی ناحیه‌ی آسیب‌دیده بمالید. اگر آلوئه‌ورا را از فروشگاه می‌خرید، مطمئن شوید که محصول انتخابی‌تان درصد زیادی آلوئه‌ورا دارد و از محصولاتی که حاوی مواد افزودنی مانند عطرها و رنگ‌های مصنوعی هستند، اجتناب کنید.

۵. عسل

یک خوردنی شیرین و این همه خاصیت! عسل به‌غیر از طعم شیرین و لذیذی که دارد، می‌تواند به التیام سوختگی نیز کمک کند؛ برای این منظور باید عسل را به‌طور مستقیم روی ناحیه‌ی سوخته بمالید. عسل به‌طور طبیعی دارای خواص ضدالتهابی، ضدباکتریایی و ضدقارچی است.

۶. کاهش قرارگیری در معرض آفتاب

سعی کنید تا حد ممکن از قرارگیری ناحیه‌ی سوخته در معرض نور خورشید اجتناب کنید. از آنجا که پوست سوخته نسبت به نور خورشید حساس‌تر است، سعی کنید روی آن را با لباس‌تان بپوشانید.

۷. تاول‌هایتان را نترکانید

ممکن است وسوسه شوید تاول‌هایتان را بترکانید اما به نفع‌تان است که آنها را به حال خودشان بگذارید. ترکاندن تاول‌ها توسط خودتان می‌تواند به عفونت منجر شود. اگر نگران تاول‌هایی هستید که به‌علت سوختگی ایجاد شده‌اند، به پزشک مراجعه کنید.

۸. از یک داروی مُسکن بدون نیاز به نسخه استفاده کنید

اگر درد دارید، یک مسکن بدون نیاز به نسخه مانند ایبوپروفن (موترین، ادویل) یا ناپروکسن (Aleve) مصرف کنید. برای مصرف دوز مناسب حتما برچسب دارو را مطالعه کنید.

در ادامه نیز به سوالات شرکت کننده گان در رابطه با مسائل اولیه شکستگی و خفگی و تشنج پاسخ داده شد.

 


226

سرویس : استان
تاریخ : ۱۳۹۷/۹/۱۱ - ۰۹:۱۰
کد خبر: ۴۵۴۵۵۲
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۷/۹/۲۲ - ۰۸:۵۱
7 کشته 46 زخمی براثر سانحه قطار در ترکیه
سانحه ریلی در شهر آنکارا پایتخت ترکیه هفت کشته و 46زخمی بر جا گذاشت.
۱۳۹۷/۹/۲۲ - ۰۸:۴۸
قطعنامه ضد سعودی سناتورهای آمریکایی یک گام دیگر به تصویب نزدیک‌تر شد
نمایندگان مجلس سنای آمریکا بامداد پنجشنبه (به وقت تهران) با پیشبرد طرحی که برای اولین بار خواستار نظارت بر اختیارات رئیس‌جمهور این کشور جهت استفاده از نظامیانش در خارج از این کشور است، موافقت کردند.
۱۳۹۷/۹/۲۲ - ۰۸:۴۲
هشدار پنتاگون به اردوغان نسبت به انجام عملیات جدید در سوریه
وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) هشدار داد که حملات ترکیه به کردها در شمال سوریه "غیرقابل قبول" است.
۱۳۹۷/۹/۲۲ - ۰۸:۴۰
چراغ سبز سنا به بررسی قطعنامه پایان حمایت آمریکا از جنگ یمن
سنای تحت کنترل جمهوری‌خواهان آمریکا در ضربه‌ای مهلک به دونالد ترامپ به بررسی قعطنامه پایان حمایت آمریکا از جنگ ائتلاف متجاوز سعودی در یمن رای مثبت داد.
۱۳۹۷/۹/۲۲ - ۰۸:۳۸
دیدار اسد با هیات روسی برای بررسی تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه
وزارت خارجه روسیه اعلام کرد، هیات روسی متشکل از نمایندگانی از وزارت دفاع و خارجه روسیه با بشار اسد درمورد آغاز تلاش‌ها برای تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه و تحولات اوضاع در این کشور گفتگو کرد.
۱۳۹۷/۹/۲۲ - ۰۸:۳۶
اعلام آمادگی کویت برای میزبانی از امضای توافق صلح در یمن
وزیر امور خارجه کویت اعلام کرد که کشورش آماده میزبانی از مراسم امضای توافقی است که در صورت حصول آن به جنگ در یمن پایان می‌دهد.
۱۳۹۷/۹/۲۲ - ۰۸:۳۲
نکات کلیدی برای داشتن محیط کاری مثبت و بدون استرس
-خوش قول باشید و سر وقت در جلسات حاضر شوید. -برنامه هایتان را زودتر از موعد زمان بندی کنید.
۱۳۹۷/۹/۲۲ - ۰۸:۳۱
ویژگی های کمال گرایی
کمال‌گرايي یا کمال‌طلبی در علم روان شناسی باوریست که در آن باید تمام کارها را به شیوه‌ای وسواسی کامل انجام داد و غیر از آن مورد قبول نیست.
۱۳۹۷/۹/۲۲ - ۰۸:۳۱
نوشابه لبنی نوشابه‌ای بر پایه شیر
تغییر شیوه زندگی و مدرن شدن آن یک تغییر اساسی در الگوی غذایی بسیاری از ما ایجاد کرده است و آن هم تمایل بیشتر به مصرف غذاهای آماده سریع و نوشیدن محصولاتی مانند انواع نوشابه ‌های گازدار همراه با این غذ...
۱۳۹۷/۹/۲۲ - ۰۸:۳۰
هيرمند
چرا به كوی نريمان دگر نمی گذری هيرمند يال افشان چرا زميهن رستم خبر نمی گیری ز روزگار نژاده يلان نمی پرسی

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها

۱۳۹۷/۹/۲۰ - ۰۹:۳۸
مصاحبه با معلول موفق
با توجه به سپری شدن روز جهانی معلولین میخواستیم به این بهانه گفت و گویی داشته باشیم با یکی از معلولان موفق شهرستان خاش
۱۳۹۷/۹/۱۹ - ۰۹:۳۹
کارگاه مهارت حل مسئله در زابل برگزار شد
زندگی یک فرصت بزرگ و شاد است و شاید یک مسئله بزرگ است که روزانه مسائل کوچک را برای ما به ارمغان می‌آورد که ما آن‌ها را مشکلات می‌نامیم. حل مشکلات فرا روی انسان، تأثیر سازنده‌ای در ایجاد اعتمادبه‌نفس و...
۱۳۹۷/۹/۱۹ - ۰۸:۴۰
کارگاه آموزشی تهاجم فرهنگی در خاش برگزار شد
تهاجم فرهنگی جدیدترین ابزار کشورهای استعمارگر برای نفوذ به کشورهای دیگر است. تهاجم فرهنگی با تضعیف فرهنگ یک کشور قصد دارد فرهنگ بیگانه را جایگزین آن کند.
۱۳۹۷/۹/۱۹ - ۰۸:۰۰
پیکر شهید حادثه تروریستی چابهار در یاسوج تشییع شد
پیکر مطهر شهید حادثه تروریستی چابهار ،ستوان یکم 'داریوش رنجبر' روز یکشنبه با حضور باشکوه مقام های لشکری و کشوری ، مردم شهید پرور و ولایتمدار کهگیلویه وبویراحمد و در میان حزن و اندوه عزاداران و دوستدار...
۱۳۹۷/۹/۱۹ - ۰۸:۴۵
کارگاه آموزشی تاثیرات طلاق بر فرزندان در خاش برگزار شد
پدیده‌ طلاق پدیده‌ای‌ است‌ که‌ متأسفانه‌ آمارش‌ نه‌ تنها در مملکت‌ ما، بلکه‌ در تمام‌ جهان‌ رو به‌ افزایش‌ است‌. مشکلاتی‌ از قبیل‌ فقر، عدم‌ درک‌ متقابل‌، دخالت‌ خانواده‌، اعتیاد، ازدواج‌ مجدد و غیره‌...
۱۳۹۷/۹/۱۹ - ۰۷:۰۷
همتی جهادي و اهدای جهاز به 30 نوعروس فنوجي
گروه جهادی منتظران خورشید، با هدف خدمت رسانی به مردم محروم وتسهیل ازدواج جوانان، به 30 فنوجی جهیزیه کامل اهدا کرد.
۱۳۹۷/۹/۱۹ - ۰۹:۳۷
کارگاه تاکتیک‌های ناتوی فرهنگی در زابل برگزار شد
از چند سال قبل بحث تضعیف مسلمانان به وسیله‌ی غرب جدی گرفته شد، یکی از مراحل این کار، تغییر در آداب و رسوم و شیوه‌های زندگی اسلامی بود. سردمداران تفکر تقابل یهود با اسلام در این فکر فرو رفتند که نوع شی...
۱۳۹۷/۹/۱۹ - ۰۷:۵۲
حقوق خانواده
بی شک عشق، علاقه و پیوند عاطفی میان زن و شوهر زیربنای پیوند زناشویی است که آن را از سایر قراردادهای اجتماعی متمایز می کند
۱۳۹۷/۹/۱۹ - ۰۹:۰۹
چگونه حافظه تلفن همراه را افزایش دهیم
در این مطلب سعی می شود تا با ذکر ترفندی نحوه افزایش فضای ذخیره سازی در گوشی های آیفون را به شما ارائه دهیم.
۱۳۹۷/۹/۱۹ - ۰۷:۵۷
مشکل آب شهر سربازکلات بررسی وپیگیری شد
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ ازسرباز روز دوشنبه 19 آذر97 جلسه ای به ریاست سایگانی بخشدارسرباز، باحضورامیری رئیس اداره آب وفاضلاب شهری شهر سرباز واعضای شورای شهر باهدف مسائل ومشکلات کم آبی شهر...