وبسایت خبری
امروز: یکشنبه ۲۷ آیان ۱۳۹۷
عوارض های حین بارداری
کارگاه آموزشی بهداشت زنان در زابل برگزار شد
شخص بارداری که پیش ازدوران بارداری یا قبل از نیمه اول بارداری دچار فشار خون بالا می‌باشد را فشارخون مزمن بارداری گویند. فشار خون بالا را از فشار 140 بر روی 90 و بیش‌تر را گویند که معمولاً بدون هیچ‌گونه هشدار و علامتی بروز می‌کند.

 به همت کانون فرهنگی زنان سیستان در تاریخ 14آبانماه97  در راستای خدمت گزاری به جامعه بانوان ، کارگاه آموزشی بهداشتی(عوارض های حین بارداری) با کارشناسی سرکار خانم راضیه مرادی و با حضور جمعی ازبانوان تشیع در روستای  خراشادی شهرستان نیمروز برگزار گردید.

خلاصه ای از مطالب ارائه شده به شرح ذیل می باشد:

عوارض های حین بارداری

عوارض فشار خون بالا در بارداری

شخص بارداری که پیش ازدوران بارداری یا قبل از نیمه اول بارداری دچار فشار خون بالا می‌باشد را فشارخون مزمن بارداری گویند. فشار خون بالا را از فشار 140 بر روی 90 و بیش‌تر را گویند که معمولاً بدون هیچ‌گونه هشدار و علامتی بروز می‌کند.

شخص بارداری که پیش ازدوران بارداری یا قبل از نیمه اول بارداری دچار فشار خون بالا می‌باشد را فشارخون مزمن بارداری گویند. فشار خون بالا را از فشار 140 بر روی 90 و بیش‌تر را گویند که معمولاً بدون هیچ‌گونه هشدار و علامتی بروز می‌کند.

کنترل و درمان فشارخون بالا در بارداری:

معمولاً پزشک یا ماما در معاینات دوره ای زنان باردار به اندازه‌گیری فشار خون آن‌ها می پردازد و همین امر باعث تشخیص زود هنگام فشار خون می‌گردد. دو حالت برای این مسئله درنظر گرفته می‌شود:

 

افزایش فشار خون خفیف دوران بارداری :

در این حالت پزشک ابتدا برای شما آزمایش دفع پروتئین در ادرار را درخواست می‌نماید. آزمایشگاه ازمادر می‌خواهد که ادرار 24 ساعته خود را جمع‌آوری کند تا از نظر وجود پروتئین در ادرار بررسی گردد.

اگر بالا رفتن فشارخون بارداری پس از هفته 37 بارداری صورت گیرد پزشک زایمان القایی را درخواست خواهد کرد و چنانچه جنین قادر به تحمل زایمان طبیعی نباشد سزارین را به شما پیشنهاد می‌کند.

اگر شخص باردار هنوز به هفته 37 بارداری نرسیده، ولی مبتلا به افزایش فشار خون خفیف می‌باشد به دستور پزشک ممکن است تا زمان زایمان یازمان کنترل فشار خون در بیمارستان بستری گردد اما ممکن است با توجه به  وضع مادر و جنین مرخص گردد یا تا زمان زایمان مدتی در منزل استراحت مطلق نماید.

 

در این حالت وضعیت جنین با اندازه‌گیری هفتگی یا هر دو هفته یکبار BPP و تست‌های  non stress و در بعضی ازموارد خاص درخواست سونوگرافی با داپلر توسط پزشک کنترل میگردد و تقریباً هر سه هفته یکبار به‌وسیله سونوگرافی میزان رشد جنین را بررسی خواهد کرد.

 اگر علائم پره اکلامپسی (ورم، افزایش ناگهانی وزن، سردرد مداوم یاشدید، تغییرات دید، درد بالای شکم و یاحساسیت آن ناحیه یا تهوع و استفراغ) یا علائم پارگی جفت (لکه بینی یاخونریزی از واژن یا درد و حساس شدن رحم در لمس) در شما ایجاد شود، باید فوراً مورد معاینه قرار گیرید.

اگر شما یا جنین در معرض خطر جدی قرار گیرید، احتمالاً در بیمارستان بستری خواهید شد و هر چه زودتر باید جنین به دنیا آید.

اگر قبل ازبارداری فشار خون خود را کنترل نکرده‌اید و اولین معاینه دوران بارداری در اواخر سه ماهه اول صورت گرفته است، ممکن است تا اواخر دوران بارداری متوجه افزایش فشارخون نشوید.

 

افزایش شدید فشار خون در بارداری

اگر فشارخون شخص باردار به‌صورت شدید افزایش پیدا کرد (160 روی 110 یا بیش‌تر) بایستی تحت دارو درمانی قرار گیرد تا فشارخون پایین آید و بایستی تا زمان زایمان زن باردار در بیمارستان بستری گردد.

اگر فرد  در هفته 34 بارداری یاپس از آن قرار داشته باشید، پزشک زایمان را القا می‌کند یا در صورت ضرورت جنین سزارین را پیشنهاد خواهد داد. در صورتی‌که شخص پیش از هفته 34 بارداری دچار فشارخون شدید گشته، برای تسریع در تکمیل ریه های نوزاد داروی مخصوصی تجویز می‌گردد و پس از آن زایمان صورت می‌گیرد.

در حالتی‌که وضعیت فرد، وخیم گزارش میشود زایمان صورت میپذیرد و نوزاد نارس به‌دنیا خواهد آمد و در دستگاه مورد حمایت و بررسی قرار خواهد گرفت.

نکته مهم: چنانچه شخص با عوارضی مثل سردرد، تاری دید، تورم انتشار یافته در ناحیه دست و پا و صورت، افزایش ناگهانی وزن و درد در ناحیه راست شکم مواجه گردید احتمال بروز پره اکلامپسی قرار دارد و فوراً بایستی به پزشک معالج یا ماما مراجعه نمایند.

 

خطر افزایش فشار خون در بارداری

بسته به این‌که شخص در چه مرحله ای ازبارداری قرار گرفته و میزان بالا رفتن فشار خون چقدر است. معمولاً بیش‌تر خانم‌های بارداری که دچار بالا رفتن فشار خون هستند به‌صورت خفیف به این مسئله دچار می‌شوند و تقریباً تا اواخر بارداری دچار مشکل جدی نمی‌شوند.

-احتمال بروز پره اکلامپسی در مادر باردار: 25%   افرادی که دچار فشارخون بالا در بارداری می‌شوند در طول زایمان یاپس ازآن دچار، پره اکلامپسی می‌گردند. اگر چنان‌چه شخصی پیش از هفته سی ام بارداری دچار فشارخون گردد احتمال بروز پره اکلامپسی برای او بیش‌تر خواهد شد.

-کاهش رشد جنین درون رحم مادر

-زایمان زودرس در مورادی که مادر مبتلا به فشارخون بالای بارداری می‌باشد بیش‌تر دیده می‌شود.

-پاره شدن و جدا شدن زودتر ازموعد جفت از رحم مادر.

-مرده زایی 

 

فشارخون بالا بعد  از زایمان:

پس اززایمان، فشارخون شخص کاملا مورد بررسی و کنترل قرار خواهد گرفت  و پزشک فرد زایمان کرده را ازنظر فشارخون و یاپره اکلامپسی مورد بررسی قرار خواهد داد.

 

چنانچه شخص علائم پره اکلامپسی را مشاهده نمود بایستی، چه در منزل یا در بیمارستان، حتماً پزشک خود را در جریان قرار دهد. معمولاً یک هفته پس از زایمان فشار خون خانم زایمان کرده  به حد طبیعی کاهش پیدا خواهد کرد.

 اما ممکن است، در بعضی از افراد، فشارخون هم‌چنان بالا باقی بماند. که این امر نشانه اینست که  احتمالاً پیش از بارداری شخص، مبتلا به پرفشاری خون بوده است.

مشاوره و مراقبت‌های قبل، حین و بعد از زایمان

در گذشته بسیاری از مادران و نوزادان‌شان‌ طی بارداری یا هنگام زایمان جان خود را از دست می‌دادند اما امروزه مراقبت‌های پیش از زایمان، کیفیت بارداری را افزایش داده و مشکلات قبل، حین و بعد از زایمان را به‌طور قابل‌توجهی کاهش داده است.

 

در گذشته بسیاری از مادران طی بارداری یا هنگام زایمان جان خود را از دست می‌دادند اما امروزه مراقبت‌های پیش از زایمان، کیفیت بارداری را افزایش داده و مشکلات قبل، حین و بعد از زایمان را به‌طور قابل‌توجهی کاهش داده است.

مراقبت‌های قبل از زایمان

مراقبت‌های قبل از زایمان شامل موارد زیر می‌شود:

- تغذیه مناسب و عادات غذایی سالم قبل از بارداری و حین بارداری

- معاینات منظم پیش از زایمان

- سونوگرافی منظم جهت بررسی بروز مشکلات احتمالی در نوزاد

- آزمایش و معاینه منظم برای تشخیص:

•           مشکلات خون

•           فشار بالای خون

•           دیابت

•           اختلالات ژنتیکی

•           عفونت‌های انتقال یافته از طریق رابطه جنسی

•           مسمومیت بارداری

مادرانی که تمایل به بارداری دارند، نیاز به انتخاب یک مرکز تخصصی خدمات درمانی جهت ارائه مراقبت‌های قبل از زایمان، حین زایمان و پس از زایمان خواهند داشت. ارائه‌دهندگان خدمات درمانی می‌توانند در موارد بارداری نرمال و زایمان طبیعی کمک کنند اما در شرایطی که مشکلی بروز کند، پزشک می‌تواند شما را به یک متخصص ارجاع دهد.

هدف از مراقبت‌های قبل از زایمان عبارت است از:

- مونیتور کردن مادر و نوزاد حین بارداری

- مراقبت جهت جلوگیری از تغییراتی که به بارداری‌‌های پرخطر می‌انجامد

- ارائه برنامه رژیم غذایی مربوط به حین و بعد از بارداری

- رعایت محدودیت‌های فعالیتی

- بررسی و کنترل مشکلات محتمل بارداری مانند تهوع صبحگاهی، درد کمر، درد پا‌ها، ادرار مکرر، یبوست و سوزش معده و نحوه کنترل آنها

- ارائه خدمات حمایتی از زنان باردار و خانواده آنها

زنانی که قصد بارداری دارند یا باردار هستند، باید تغذیه متوازنی داشته باشند به‌گونه‌ای که تمام ویتامین‌ها، مواد معدنی و حداقل 4/0‌میلی‌گرم اسید‌فولیک مورد‌نیاز مادر و نوزاد را شامل شود. وجود اسیدفولیک موجب کاهش خطر نقص در ستون فقرات (مانند بیرون‌زدگی نخاع یا اسپینا بیفیدا) می‌شود. در صورت ایجاد شرایط بارداری پرخطر، دوز‌های بالاتری از آن تجویز خواهد شد.

به زنان باردار توصیه می‌شود که در این دوران از مصرف داروها پرهیز کنند مگر اینکه‌ توسط پزشک زنان توصیه شده باشد. شما ‌باید مصرف هر‌گونه دارو را با پزشک خود مطرح کنید.

زنان باردار باید از مصرف الکل و موادمخدر بپرهیزند و مصرف کافئین را نیز محدود کنند. از کشیدن سیگار باید پرهیز کرد. همچنین از مصرف داروهای گیاهی و داروهایی که نیاز به نسخه پزشک ندارند نیز خودداری کنید زیرا ممکن است مانع رشد مناسب جنین شوند.

ملاقات با پزشک

دفعات ملاقات با پزشک به شرایطی چون داشتن یا نداشتن شرایط بارداری پرخطر وابسته است. معمولا مراقبت‌های دوران بارداری توسط پزشک، برای شما توصیه می‌شود.

 نوبت‌های ملاقات اغلب به‌ صورت زیر است:

هر 6-4‌هفته در 28‌هفته اول بارداری

هر 4-2‌هفته از هفته ‌36-28 بارداری

هر هفته از سی‌وششمین هفته بارداری تا زمان زایمان

متخصص زنان معمولا وزن، فشار‌خون، ارتفاع رحم و ضربان قلب نوزاد را در هر ملاقات چک می‌کند. آزمایش خون و ادرار نیز در فواصل لازم انجام می‌شود.

تماس با پزشک

در شرایط زیر باید پزشک خود را مطلع کنید:

- در صورتی که داروهای دیابت، تیروئید، تشنج و فشار‌خون مصرف می‌کنید.

- چنانچه خدمات قبل از زایمان را دریافت نمی‌کنید.

- اگر مشکلات مربوط به بارداری، بدون مصرف دارو برای شما قابل تحمل نباشد.

- در شرایطی چون عفونت‌های انتقال یافته از رابطه جنسی، تماس با مواد شیمیایی، مواد رادیواکتیو یا آلودگی‌های غیرمعمول

در موارد ذیل سریعاً با پزشک خود تماس بگیرد:

- تب، لرز یا ادرار دردناک

- خونریزی واژن

- خونریزی شدید شکمی

- درد شدید در شکم

- پاره شدن کیسه آب

- آسیب شدید روحی یا جسمی

- در شرایطی که در نیمه دوم بارداری، حرکت نوزاد کم شده یا اصلا حرکتی نداشته باشد.

 

786

 

 

 

سرویس : استان
تاریخ : ۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۷:۲۰
کد خبر: ۴۵۳۷۱۴
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۷/۸/۲۷ - ۰۵:۴۵
حیرت از رفتار مردان
مردها دوست ندارند وقتی تلفنی با کسی حرف می‌زنند کسی حرف‌شان را قطع کند یا به آن‌ها حرفی بزند.
۱۳۹۷/۸/۲۷ - ۰۵:۴۴
حلوای هویج
مواد لازم : حلوای هویج هویج پخته و پوره شده: ۱لیوان * روغن مایع: یک چهارم لیوان لیوان گلاب: نصف لیوان * آرد سفید : نصف لیوان شکر : یک لیوان * زعفران آ...
۱۳۹۷/۸/۲۷ - ۰۵:۴۴
چند نکته مهم تربیتی
کودکان از مرگ در هراسند بخصوص مرگ والدین. استعدادهای فرزندان را کشف کنید و آن ها را شکوفا کنید.
۱۳۹۷/۸/۲۷ - ۰۵:۴۳
چند نکته برای بزرگتر نشان دادن خانه
امروزه با توجه به افزایش زندگی شهرنشینی و نقل مکان از خانه های زیبا و حیاط دار روستایی، که پر از گل و گیاه است، به آپارتمان های کوچک شهری که خود معضلات اجتماعی را پدید آورده است، متراژ کوچک برخی از آپ...
۱۳۹۷/۸/۲۷ - ۰۵:۴۳
چگونه خود را در برابر مواد محافظت کنیم؟
برخورداری از زندگی سالم یکی از عوامل مهم پیشگیری از آسیب‌ها به ویژه اعتیاد است. زندگی سالم دارای ابعاد مختلفی است از جمله ابعاد جسمانی، روانی-اجتماعی(مهارتهای زندگی) و معنوی.
۱۳۹۷/۸/۲۷ - ۰۵:۴۱
تمیز کردن کولر
کولر گازی با شروع گرما و فرارسیدن روز‌های تابستان فعالیت خودش را آغاز می کند.
۱۳۹۷/۸/۲۷ - ۰۵:۴۰
تکنیک های طلایی در، درمان بی خوابی
1. هر روز در یک زمان مشخص از خواب بیدار شوید. اینکه در روزهای تعطیل آخر هفته تا دیر وقت بخوابید خیلی وسوسه کننده است، مخصوصا اگر در طول هفته کمبود خواب داشته باشید. اگر مشکل بیخوابی دارید باید هر روز...
۱۳۹۷/۸/۲۷ - ۰۵:۳۹
تکنیک شستن لباس های نخی
پارچه های نخی از الیاف پنبه تهیه می شن. اگه یه کم مراعات حال این پارچه های حساس و لطیف رو کنید، می تونید سال ها از لباس نخی تون استفاده کنید، بدون اینکه کوچیک بشه یا تغییر شکل بده.
۱۳۹۷/۸/۲۷ - ۰۵:۱۷
تازه نگه‌داشتن انواع میوه، سبزی ومواد غذایی
چقدر اتفاق افتاده که شما مواد تازه¬ ای را برای لذت بردن از آن ¬ها در طول هفته بخرید ولی وقتی می ¬خواهید از آن استفاده کنید، فاسد شده باشد؟
۱۳۹۷/۸/۲۷ - ۰۵:۱۶
تاثیر زن در جلوگیری از اعتیاد مرد
زن در تمجید و تعریف از مرد باید فقط ویژگی‌های مثبت واقعی او را دسته‌بندی کرده و از هرگونه تظاهر و دروغ به دور باشد؛ در تعریف کردن از او، پشتکار و مداومت داشته و به زمان انجام این اعمال (زمان تعریف و ...

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها

۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۰۹:۱۷
برگزاری پنجمین همایش نقش بانوان بلوچ در شهرستان ایرانشهر با محوریت افسردگی زنان و راهکارهای درمان آن
همایش نقش بانوان بلوچ 21 آبان ماه 97 باحضور سید شجاع الدین ابطحی امام جمعه معزز شهرستان، سرهنگ داود شهرکی فرماندهی قرارگاه عملیاتی شهید معمار، امور بانوان فرمانداری و تمامی بانوان فعال اجتماعی شهرستان...
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۰۷:۲۱
چهارمین همایش نقش زنان بلوچ درمهارت های زندگی در شهرستان نیکشهر
همایش نقش زنان بلوچ با محوریت مهارت های زندگی در خانواده در حال برگزاری است .
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۰۹:۵۸
همایش بانوان سیستانی و بلوچستانی با محوريت نقش زن در تربیت فرزندان در جامعه اسلامی + تصویر
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ از زابل، همایش بانوان سیستانی با محوريت نقش زن در تربیت فرزندان در جامعه اسلامی، سه شنبه22 آبانماه 97، با حضور سرهنگ هراتی جانشین فرمانده قرارگاه شهید هراتی،...
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۰۷:۲۰
همایش بانوان سیستانی با محوریت نقش زنان در تربیت فرزندان در جامعه ی اسلامی در زابل برگزار خواهد شد
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ از زابل ، همایش بانوان سیستانی با محوریت نقش زنان در تربیت فرزندان در جامعه ی اسلامی ،روز سه شنبه 22آبان مااه 97 ساعت 8:30در سالن اجتماعات ناحیه مقاومت سپاه زابل...
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۰۶:۱۰
همایش بانوان سیستانی با محوريت نقش زن در تربیت فرزندان
همایش بانوان سیستانی با محوريت نقش زن در تربیت فرزندان در جامعه اسلامی ، درسالن همایش ناحیه مقاومت سپاه زابل برگزار شد.
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۰۹:۵۷
عیادت از بیماران یکی سنت های حسنه اسلام است
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی کانون فرهنگی‌ بانوی بلوچ از خاش به نقل از روابط عمومی اداره ورزش و جوانان، دوشنبه ۲۱ آبان ماه ریاست اداره ورزش و جوانان به همراه مسئول تربیت بدنی سپاه، تمامی کارکن...
۱۳۹۷/۸/۲۶ - ۰۷:۰۲
همایش بانوی بلوچ برگزار شد
چهارمین همایش با محوریت نقش بانوان بلوچ در مهارت های زندگی در خانواده در محل سالن فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان نیکشهر برگزار شد .
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۰۷:۵۹
همایش نقش بانوان بلوچ شهرستان دلگان برگزار شد
با همکاری کانون فرهنگی زنان بلوچ دلگان و ناحیه سپاه این شهرستان همایش نقش بانوان بلوچ در توسعه این شهرستان برگزار شد .
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۰۴:۵۸
تشخیص شیر سالم از شیر تقلبی
شیر برای سلامت بدن بسیار ضروری است اما نوشیدن شیر فاسد یا آلوده می تواند باعث بیماری های خطرناکی شود.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۰۶:۲۱
واریس در بارداری
در دوران بارداری با بالا رفتن حجم خون و یک سری تغییرات عروقی مواجه هستیم یک دسته از عروق حالت انبساط می گیرند بخصوص در ساق پای خانم ها احتمال ایجاد واریس بیشتر است دلیل آن این است به خاطر فشاری که ب...