وبسایت خبری
امروز: شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷
عوارض های حین بارداری
کارگاه آموزشی بهداشت زنان در زابل برگزار شد
شخص بارداری که پیش ازدوران بارداری یا قبل از نیمه اول بارداری دچار فشار خون بالا می‌باشد را فشارخون مزمن بارداری گویند. فشار خون بالا را از فشار 140 بر روی 90 و بیش‌تر را گویند که معمولاً بدون هیچ‌گونه هشدار و علامتی بروز می‌کند.

 به همت کانون فرهنگی زنان سیستان در تاریخ 14آبانماه97  در راستای خدمت گزاری به جامعه بانوان ، کارگاه آموزشی بهداشتی(عوارض های حین بارداری) با کارشناسی سرکار خانم راضیه مرادی و با حضور جمعی ازبانوان تشیع در روستای  خراشادی شهرستان نیمروز برگزار گردید.

خلاصه ای از مطالب ارائه شده به شرح ذیل می باشد:

عوارض های حین بارداری

عوارض فشار خون بالا در بارداری

شخص بارداری که پیش ازدوران بارداری یا قبل از نیمه اول بارداری دچار فشار خون بالا می‌باشد را فشارخون مزمن بارداری گویند. فشار خون بالا را از فشار 140 بر روی 90 و بیش‌تر را گویند که معمولاً بدون هیچ‌گونه هشدار و علامتی بروز می‌کند.

شخص بارداری که پیش ازدوران بارداری یا قبل از نیمه اول بارداری دچار فشار خون بالا می‌باشد را فشارخون مزمن بارداری گویند. فشار خون بالا را از فشار 140 بر روی 90 و بیش‌تر را گویند که معمولاً بدون هیچ‌گونه هشدار و علامتی بروز می‌کند.

کنترل و درمان فشارخون بالا در بارداری:

معمولاً پزشک یا ماما در معاینات دوره ای زنان باردار به اندازه‌گیری فشار خون آن‌ها می پردازد و همین امر باعث تشخیص زود هنگام فشار خون می‌گردد. دو حالت برای این مسئله درنظر گرفته می‌شود:

 

افزایش فشار خون خفیف دوران بارداری :

در این حالت پزشک ابتدا برای شما آزمایش دفع پروتئین در ادرار را درخواست می‌نماید. آزمایشگاه ازمادر می‌خواهد که ادرار 24 ساعته خود را جمع‌آوری کند تا از نظر وجود پروتئین در ادرار بررسی گردد.

اگر بالا رفتن فشارخون بارداری پس از هفته 37 بارداری صورت گیرد پزشک زایمان القایی را درخواست خواهد کرد و چنانچه جنین قادر به تحمل زایمان طبیعی نباشد سزارین را به شما پیشنهاد می‌کند.

اگر شخص باردار هنوز به هفته 37 بارداری نرسیده، ولی مبتلا به افزایش فشار خون خفیف می‌باشد به دستور پزشک ممکن است تا زمان زایمان یازمان کنترل فشار خون در بیمارستان بستری گردد اما ممکن است با توجه به  وضع مادر و جنین مرخص گردد یا تا زمان زایمان مدتی در منزل استراحت مطلق نماید.

 

در این حالت وضعیت جنین با اندازه‌گیری هفتگی یا هر دو هفته یکبار BPP و تست‌های  non stress و در بعضی ازموارد خاص درخواست سونوگرافی با داپلر توسط پزشک کنترل میگردد و تقریباً هر سه هفته یکبار به‌وسیله سونوگرافی میزان رشد جنین را بررسی خواهد کرد.

 اگر علائم پره اکلامپسی (ورم، افزایش ناگهانی وزن، سردرد مداوم یاشدید، تغییرات دید، درد بالای شکم و یاحساسیت آن ناحیه یا تهوع و استفراغ) یا علائم پارگی جفت (لکه بینی یاخونریزی از واژن یا درد و حساس شدن رحم در لمس) در شما ایجاد شود، باید فوراً مورد معاینه قرار گیرید.

اگر شما یا جنین در معرض خطر جدی قرار گیرید، احتمالاً در بیمارستان بستری خواهید شد و هر چه زودتر باید جنین به دنیا آید.

اگر قبل ازبارداری فشار خون خود را کنترل نکرده‌اید و اولین معاینه دوران بارداری در اواخر سه ماهه اول صورت گرفته است، ممکن است تا اواخر دوران بارداری متوجه افزایش فشارخون نشوید.

 

افزایش شدید فشار خون در بارداری

اگر فشارخون شخص باردار به‌صورت شدید افزایش پیدا کرد (160 روی 110 یا بیش‌تر) بایستی تحت دارو درمانی قرار گیرد تا فشارخون پایین آید و بایستی تا زمان زایمان زن باردار در بیمارستان بستری گردد.

اگر فرد  در هفته 34 بارداری یاپس از آن قرار داشته باشید، پزشک زایمان را القا می‌کند یا در صورت ضرورت جنین سزارین را پیشنهاد خواهد داد. در صورتی‌که شخص پیش از هفته 34 بارداری دچار فشارخون شدید گشته، برای تسریع در تکمیل ریه های نوزاد داروی مخصوصی تجویز می‌گردد و پس از آن زایمان صورت می‌گیرد.

در حالتی‌که وضعیت فرد، وخیم گزارش میشود زایمان صورت میپذیرد و نوزاد نارس به‌دنیا خواهد آمد و در دستگاه مورد حمایت و بررسی قرار خواهد گرفت.

نکته مهم: چنانچه شخص با عوارضی مثل سردرد، تاری دید، تورم انتشار یافته در ناحیه دست و پا و صورت، افزایش ناگهانی وزن و درد در ناحیه راست شکم مواجه گردید احتمال بروز پره اکلامپسی قرار دارد و فوراً بایستی به پزشک معالج یا ماما مراجعه نمایند.

 

خطر افزایش فشار خون در بارداری

بسته به این‌که شخص در چه مرحله ای ازبارداری قرار گرفته و میزان بالا رفتن فشار خون چقدر است. معمولاً بیش‌تر خانم‌های بارداری که دچار بالا رفتن فشار خون هستند به‌صورت خفیف به این مسئله دچار می‌شوند و تقریباً تا اواخر بارداری دچار مشکل جدی نمی‌شوند.

-احتمال بروز پره اکلامپسی در مادر باردار: 25%   افرادی که دچار فشارخون بالا در بارداری می‌شوند در طول زایمان یاپس ازآن دچار، پره اکلامپسی می‌گردند. اگر چنان‌چه شخصی پیش از هفته سی ام بارداری دچار فشارخون گردد احتمال بروز پره اکلامپسی برای او بیش‌تر خواهد شد.

-کاهش رشد جنین درون رحم مادر

-زایمان زودرس در مورادی که مادر مبتلا به فشارخون بالای بارداری می‌باشد بیش‌تر دیده می‌شود.

-پاره شدن و جدا شدن زودتر ازموعد جفت از رحم مادر.

-مرده زایی 

 

فشارخون بالا بعد  از زایمان:

پس اززایمان، فشارخون شخص کاملا مورد بررسی و کنترل قرار خواهد گرفت  و پزشک فرد زایمان کرده را ازنظر فشارخون و یاپره اکلامپسی مورد بررسی قرار خواهد داد.

 

چنانچه شخص علائم پره اکلامپسی را مشاهده نمود بایستی، چه در منزل یا در بیمارستان، حتماً پزشک خود را در جریان قرار دهد. معمولاً یک هفته پس از زایمان فشار خون خانم زایمان کرده  به حد طبیعی کاهش پیدا خواهد کرد.

 اما ممکن است، در بعضی از افراد، فشارخون هم‌چنان بالا باقی بماند. که این امر نشانه اینست که  احتمالاً پیش از بارداری شخص، مبتلا به پرفشاری خون بوده است.

مشاوره و مراقبت‌های قبل، حین و بعد از زایمان

در گذشته بسیاری از مادران و نوزادان‌شان‌ طی بارداری یا هنگام زایمان جان خود را از دست می‌دادند اما امروزه مراقبت‌های پیش از زایمان، کیفیت بارداری را افزایش داده و مشکلات قبل، حین و بعد از زایمان را به‌طور قابل‌توجهی کاهش داده است.

 

در گذشته بسیاری از مادران طی بارداری یا هنگام زایمان جان خود را از دست می‌دادند اما امروزه مراقبت‌های پیش از زایمان، کیفیت بارداری را افزایش داده و مشکلات قبل، حین و بعد از زایمان را به‌طور قابل‌توجهی کاهش داده است.

مراقبت‌های قبل از زایمان

مراقبت‌های قبل از زایمان شامل موارد زیر می‌شود:

- تغذیه مناسب و عادات غذایی سالم قبل از بارداری و حین بارداری

- معاینات منظم پیش از زایمان

- سونوگرافی منظم جهت بررسی بروز مشکلات احتمالی در نوزاد

- آزمایش و معاینه منظم برای تشخیص:

•           مشکلات خون

•           فشار بالای خون

•           دیابت

•           اختلالات ژنتیکی

•           عفونت‌های انتقال یافته از طریق رابطه جنسی

•           مسمومیت بارداری

مادرانی که تمایل به بارداری دارند، نیاز به انتخاب یک مرکز تخصصی خدمات درمانی جهت ارائه مراقبت‌های قبل از زایمان، حین زایمان و پس از زایمان خواهند داشت. ارائه‌دهندگان خدمات درمانی می‌توانند در موارد بارداری نرمال و زایمان طبیعی کمک کنند اما در شرایطی که مشکلی بروز کند، پزشک می‌تواند شما را به یک متخصص ارجاع دهد.

هدف از مراقبت‌های قبل از زایمان عبارت است از:

- مونیتور کردن مادر و نوزاد حین بارداری

- مراقبت جهت جلوگیری از تغییراتی که به بارداری‌‌های پرخطر می‌انجامد

- ارائه برنامه رژیم غذایی مربوط به حین و بعد از بارداری

- رعایت محدودیت‌های فعالیتی

- بررسی و کنترل مشکلات محتمل بارداری مانند تهوع صبحگاهی، درد کمر، درد پا‌ها، ادرار مکرر، یبوست و سوزش معده و نحوه کنترل آنها

- ارائه خدمات حمایتی از زنان باردار و خانواده آنها

زنانی که قصد بارداری دارند یا باردار هستند، باید تغذیه متوازنی داشته باشند به‌گونه‌ای که تمام ویتامین‌ها، مواد معدنی و حداقل 4/0‌میلی‌گرم اسید‌فولیک مورد‌نیاز مادر و نوزاد را شامل شود. وجود اسیدفولیک موجب کاهش خطر نقص در ستون فقرات (مانند بیرون‌زدگی نخاع یا اسپینا بیفیدا) می‌شود. در صورت ایجاد شرایط بارداری پرخطر، دوز‌های بالاتری از آن تجویز خواهد شد.

به زنان باردار توصیه می‌شود که در این دوران از مصرف داروها پرهیز کنند مگر اینکه‌ توسط پزشک زنان توصیه شده باشد. شما ‌باید مصرف هر‌گونه دارو را با پزشک خود مطرح کنید.

زنان باردار باید از مصرف الکل و موادمخدر بپرهیزند و مصرف کافئین را نیز محدود کنند. از کشیدن سیگار باید پرهیز کرد. همچنین از مصرف داروهای گیاهی و داروهایی که نیاز به نسخه پزشک ندارند نیز خودداری کنید زیرا ممکن است مانع رشد مناسب جنین شوند.

ملاقات با پزشک

دفعات ملاقات با پزشک به شرایطی چون داشتن یا نداشتن شرایط بارداری پرخطر وابسته است. معمولا مراقبت‌های دوران بارداری توسط پزشک، برای شما توصیه می‌شود.

 نوبت‌های ملاقات اغلب به‌ صورت زیر است:

هر 6-4‌هفته در 28‌هفته اول بارداری

هر 4-2‌هفته از هفته ‌36-28 بارداری

هر هفته از سی‌وششمین هفته بارداری تا زمان زایمان

متخصص زنان معمولا وزن، فشار‌خون، ارتفاع رحم و ضربان قلب نوزاد را در هر ملاقات چک می‌کند. آزمایش خون و ادرار نیز در فواصل لازم انجام می‌شود.

تماس با پزشک

در شرایط زیر باید پزشک خود را مطلع کنید:

- در صورتی که داروهای دیابت، تیروئید، تشنج و فشار‌خون مصرف می‌کنید.

- چنانچه خدمات قبل از زایمان را دریافت نمی‌کنید.

- اگر مشکلات مربوط به بارداری، بدون مصرف دارو برای شما قابل تحمل نباشد.

- در شرایطی چون عفونت‌های انتقال یافته از رابطه جنسی، تماس با مواد شیمیایی، مواد رادیواکتیو یا آلودگی‌های غیرمعمول

در موارد ذیل سریعاً با پزشک خود تماس بگیرد:

- تب، لرز یا ادرار دردناک

- خونریزی واژن

- خونریزی شدید شکمی

- درد شدید در شکم

- پاره شدن کیسه آب

- آسیب شدید روحی یا جسمی

- در شرایطی که در نیمه دوم بارداری، حرکت نوزاد کم شده یا اصلا حرکتی نداشته باشد.

 

786

 

 

 

سرویس : استان
تاریخ : ۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۷:۲۰
کد خبر: ۴۵۳۷۱۴
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۷/۱۲/۴ - ۱۰:۱۲
برگزاری مراسم ترحیم شهدای حادثه‌ی تروریستی جاده‌ی خاش_زاهدان
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ از زاهدان، صبح امروز مراسم ترحیم شهدای حادثه‌ی تروریستی جاده‌ی خاش_زاهدان با حضور نماینده مقام معظم رهبری در استان، فرمانده قرارگاه قدس جنوب شرق، فرمانده ستاد نیر...
۱۳۹۷/۱۲/۴ - ۰۷:۴۱
حضور معاون رئیس جمهور در خاش
معاون رئیس جمهور: ۵۲ پروژه در جلسه اخیر شورای برنامه ریزی با اعتباری بالغ بر ۵۶۰۰ میلیارد تومان خاص استان در نظر گرفته شده که حداکثر تا پایان دولت دوازدهم باید به اتمام برسد.
۱۳۹۷/۱۲/۴ - ۰۷:۳۹
شب شعر استانی فجر فاطمی در شهرستان سراوان
شب شعر استانی فجر فاطمی در شهرستان سراوان با همکاری اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان،مجتمع آموزش عالی وانجمن شعر وادب سراوان در سالن آمفی تئاتر ارشاد اسلامی برگزار گردید .
۱۳۹۷/۱۲/۴ - ۰۷:۳۸
برگزاری جلسه هماهنگی راهیان نور در شهرستان ایرانشهر
جلسه هماهنگی راهیان نور شهرستان به مناطق عملیاتی جنوب با حضور فرماندار ویژه شهرستان، معاون برنامه ریزی توسعه شهری ،رئیس آموزش پرورش ،فرماندهان نظامی و انتظامی و دیگر مسئولین در محل سالن اجتماعات فرما...
۱۳۹۷/۱۲/۴ - ۰۷:۳۶
برگزاری همایش آشنایی هنرجویان هنرستان با کنکور سراسری در شهرستان ایرانشهر
این همایش با حضور اساتید ،هنرجویان و هنر آموزان پایه دوازدهم در سالن همایش ها هنرستان فنی یزدان شناس این شهرستان برگزار شد.
۱۳۹۷/۱۲/۴ - ۰۷:۳۵
برگزاری بزرگداشت شهدای تروریستی محور خاش – زاهدان در شهرستان ایرانشهر
به مناسبت شهادت جمعی از کارکنان سپاه پاسداران در حمله انتحاری تروریست ها در محور زاهدان - خاش، مراسم بزرگداشتی با حضور امام جمعه ایرانشهر، فرماندهان نظامی و انتظامی، علما و روحانیون، سران طوایف و جمعی...
۱۳۹۷/۱۲/۴ - ۰۷:۳۳
مراسم شب شعر سچکان در نیکشهر برگزار شد
ترویج و اهمیت حفظ فرهنگ های محلی و زبان مادری
۱۳۹۷/۱۲/۴ - ۰۷:۳۲
دومین نشست ستاد خدمات سفر شهرستان نیکشهر برگزار شد
پیش بینی تمهیدات ویژه طرح نوروز ۹۸
۱۳۹۷/۱۲/۴ - ۰۷:۳۱
توزیع بسته های حمایتی خانوار در روستای حسین آباد نیکشهر
در راستای حمایت از اقشار کم درآمد روستایی ، ۶۶ بسته حمایتی خانوار توسط جمعیت هلال احمر نیکشهر در روستای حسین آباد توزیع شد .
۱۳۹۷/۱۲/۴ - ۰۷:۲۵
عملیات ساخت 12هزار مسکن محرومان سیستان و بلوچستان آغاز شد
عملیات ساخت 12 هزار مسکن ویژه محرومان سیستان و بلوچستان امروز جمعه با حضور معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه، استاندار و شماری از مسئولان این استان در روستای قاسم آباد خاش به صورت نمادین ...

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها

۱۳۹۷/۱۱/۲۸ - ۰۵:۵۵
راه‌های پایین آمدن تب کودکان
شیر مادر به عنوان بهترین غذای نوزاد تب نوزاد را پایین می آورد.
۱۳۹۷/۱۱/۲۹ - ۰۷:۴۸
بیماری اوریون
نیازی‌ به‌ جداسازی‌ فرد مبتلا از افراد دیگر خانواده‌ نیست‌، زیرا تا قبل‌ از ظاهرشدن‌ علایم‌ معمولاً سرایت‌ بیماری‌ به‌ افراد مستعد رخ‌ داده‌ است‌. از كمپرس‌ گرم‌ یا سرد ـ بسته‌ به‌ این‌ كه‌ كدامیك‌ عل...
۱۳۹۷/۱۲/۱ - ۰۷:۱۱
با پیگیری رویاها‌یتان چه اتفاق‌هایی می‌‌افتد؟
فضایی برای آنهایی که شما را به شک می‌اندازند باقی نمی‌گذارید بعضی از آدمهای دوروبر ما مانند تند بادی هستند که ما را به سمت مقصد و رویاهای‌مان پیش می‌برند، اما عده‌ای هم همیشه در زندگی ما وجود دارند که...
۱۳۹۷/۱۱/۳۰ - ۰۸:۳۵
مدرسه خان شیراز، محل تحصیل ملاصدرا دانشمند بزرگ ایرانی
این مدرسه از مشهورترین بناهای تاریخی و علمی در شیراز محسوب می شود که در دوران صفوی و مقارن با حکومت شاه‌ عباس ساخته شده است، نکته ی جالبی که درباره این مسجد وجود دارد آن است که محل تحصیل یکی از بزرگان...
۱۳۹۷/۱۱/۲۹ - ۰۹:۲۶
کارگاه بهداشت بانوان در زابل برگزار شد
سقط، به دفع جنین از بدن مادر قبل از هفته بیستم بارداری یا دفع جنین با وزن زیر 500 گرم گفته می شود. بیش از 80 درصد سقط ها قبل از هفته دوازدهم بارداری اتفاق می‌افتند.
۱۳۹۷/۱۱/۲۹ - ۰۹:۰۴
ویژگی های جذاب یک زن برای مردان
تا به حال به این فکر کرده اید که کدام خصوصیات زنانه واقعا برای مردان جذاب هستند؟ منظور از خصوصیات زنانه لزوما زیبایی ظاهری نیست. برخلاف تصور بسیاری از خانم ها، اکثر مردان هنگام انتخاب همسر به غیر از ز...
۱۳۹۷/۱۱/۲۹ - ۰۷:۵۱
برگزاری مراسم بزرگداشت 27 تن از شهدای پاسدار حادثه تروریستی محور خاش - زاهدان
این مراسم که با حضور فرماندارویژه شهرستان ایرانشهر، امام جمعه شهرستان ، فرماندهی سپاه وانتظامی و تعدادی از مسئولین در هنرستان پسرانه یزدان شناس برگزار شد .
۱۳۹۷/۱۲/۱ - ۰۷:۱۵
خواب آرام زمستانی برای گیاهان
هر چند گل و گیاهان آپارتمانی یا آنها که در باغچه حیاط زندگی می کنند، بیدی نیستند که با این بادها بلرزند،اما برای روزهای سرد پاییز باید نکته هایی را در مورد آنها مد نظر قرار داد تا برخی از آنها خواب زم...
۱۳۹۷/۱۱/۳۰ - ۰۸:۳۹
معروف ترین غذاهای رشت
بهترین و معروف ترین غذاهای رشت ،رشت یکی از شهرهایی می باشد که در آن غذاهایی برای انواع سلیقه ها وجود دارد.در سال ۱۳۹۴ رشت به عنوان شهر خلاق غذا در یونسکو به ثبت رسید.
۱۳۹۷/۱۱/۳۰ - ۰۸:۳۸
معدن نمک بسیار بزرگی که می تواند برج ایفل را در خود جای دهد!
یکی از ارزشمندترین معادن کشور لهستان، معدن نمک ویلیچکا است که هر ساله بیش از ۱ میلیون نفر از سراسر جهان به دیدن آن می روند.