وبسایت خبری
امروز: شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷
تخت سلیمان؛ زادگاه اسرار‌ آمیز زرتشت
تخت سلیمان یک شهر شگفت انگیز تاریخی است که در دوران شکوفایی خود، محل اقامت اقوام مختلفی از جمله، مادها، هخامنشیان، اشکانیان، ساسانیان و مغولان بوده است. تخت سلیمان به محل تولد زرتشت معروف است. آدرس دقیق تخت سلیمان: آذربایجان غربی، ۴۵ کیلومتری شمال شرقی تکاب٬ روستای نصرت آباد.

به گــزارش سرویـــس مقــالات زنان بلوچ: تخت سلیمان شامل مجموعه باستانی کم نظیر و پر رمز رازی است که ۵ دوره تاریخ و تمدن ایران زمین را در خود جای داده است. این مجموعه ارزشمند در دل کوهستان‌های غرب کشور واقع در ۴۰ کیلومتری شمال شرق تکاب در استان آذربایجان غربی واقع شده است.

تخت سلیمان مجموعه از آثار باستانی و طبیعی است که به شکل خارق‌العاده در کنار هم قرارگرفته‌اند و اثری فوق‌العاده زیبا را تشکیل داده است. خوشبختانه این گنجینه‌ای با ارزش به عنوان چهارمین آثار باستانی مهم ایرانیان در یونسکو ثبت جهانی شده است. از آن زمان تاکنون تلاش‌ها و تحقیقات بیشتری برای کشف رازو رمزهای موجود در تخت سلیمان صورت گرفته است.
تخت سلیمان یک شهر واقع در یک دره با ارتفاع ۳۰۰۰ متری است که به دلیل وجود آب و هوای مناسب منطقه بسیار سرسبز و زیبا بوده است. بنا به تحقیقات انجام شده تاکنون مشخص شده است که این شهر از زمان پیش از تاریخ و دوران هخامنشیان، اشکانیان و پادشاهی ساسانیان از اعتبار خاصی برخوردار بوده و مکان معروفی در دوران کهن به شمار می‌رفته است.
تخت سلیمان در طول در تاریخ، محل اقامت اقوام مختلفی از جمله، مادها، هخامنشیان، اشکانیان، ساسانیان و مغولان بوده است. بعد از حمله اعراب و قوم مغول تنها ویرانه‌های از آن همه شکوه و تمدن به جای مانده است. تا امروزه تنها باقیمانده‌های از قلعه‌ها و مخروبه‌های از آن‌ها آثار معماری و مکان‌های مسکونی در آن دیده شود. آنچه در کتب تاریخی مشخص شده است، این است که از هزار سال قبل از میلاد مسیح تا قرن ۱۱ هجری قمری این منطقه مکان زندگی انسان بوده است، بنابراین در این مدت طولانی تغییر حکومت و تغییر مذاهب مختلف ساختار تخت سلیمان را تغییر داده است.
ساختار و کاربرد‌های قلعه تخت سلیمان

قلعه تخت سلیمان، شامل قسمت‌های مختلفی از جمله آتشکده شاهی، ایوان خسرو، معبد آناهیتا و دروازه‌ها و دیوارهای مستحکمی بوده است. این مجموعه در دوران شکوه خود شامل آتشکده‌های کوچک و بزرگی بوده است که امروزه تنها  آثاری از آتشکده‌ای آذرگشسب از آن به جای مانده است. این آتشکده که یک سالن مربعی شکل در مرکز با دیوارهای آجری و سقفی گنبدی شکل داشته. بنابر یک داستان کهن، علت نام‌گذاری این آتشکده به نام آذرگشسب (آتش اسب نر) به دوران کیخسرو برمی‌گردد؛ زمانی که کیخسرو در نیمروز با نیروی جادوی تیرگی شبانه رو به رو می‌شود یال اسب خود را به آتش می‌کشد تا دوباره جهان را ببیند و پس از آن بر نیروی جادو پیروز شده و موفق به گشودن دژ بهمن می‌شود و برای سپاسگزاری از اهورامزدا که در این پیروزی به او کمک کرده است تا در این مکان جایگاهی برای آتش قرار دهد، که آن را آذرگشسب می‌نامند.
تخت سلیمان قبل از ظهور اسلام در ایران محل اجتماعات مذهبی و یک عبادتگاه معروف به شمار می‌رفته، که متأسفانه توسط رومی‌ها و بعد از آن توسط اقوام عرب مورد حمله قرار گرفته است سپس در زمان آباقا خان بر روی ویرانه‌های آن مسجدی بنا شد. البته آن مسجد نیز بعدها تخریب شد و تنها بخش‌های از کاشی کاری‌های مسجد را می‌توان در موزه رضا عباسی مشاهده کرد.
زندان تخت سلیمان

در مورد تخت سلیمان داستان‌های بسیاری گفته می‌شود، از جمله آن‌ها می‌توان به زندان سیلمان اشاره کرد. باور مردم محلی که از داستان‌های کهن همین منطقه سرچشمه می‌گیرد این است که کوه مخروطی شکل واقع در سه کیلومتری غرب تخت سلیمان، زندان سلیمان است که در آنجا دیو‌های که از او نافرمانی می‌کردند را در آن زندانی کرده است.
تحقیقات انجام شده توسط باستان شناسان آلمانی حاکی از این است که کوه مخروطی شکل یک آتشفشان فعال بوده است. بعد از غیر فعال شدن کوه، در دوران ساسانیان از کوه به عنوان زندان استفاده شده است، چراکه در کوه معماری‌های خاص و مکان‌هایی برای نگهبانی دیده می‌شود. البته تحقیقات اخیرا مدعی است که کوه آتشفشانی وجود نداشته است. دریاچه‌ای در داخل کوه جریان داشته و بعد‌ها آب آن خشک و از فضای خالی آن به عنوان زندان استفاده شده است.

دریاچه تخت سلیمان

یکی دیگر از داستان‌های نقل شده از زبان مردم محلی در مورد تخت سلیمان، مربوط به دریاچه تخت سلیمان است. مثلاً برخی از کوبیدن عصای حضرت سلیمان و ایجاد چشمه جوشان یاد می‌کنند، و عده‌ای آب دریاچه را مقدس می‌دانند. آن‌ها بر این باور هستند که در دوران زرتشت الهه مقدس در آن زندگی کرده است، بنابراین در دوران زرتشت هدایایی بسیاری در آن می‌انداختند. برخی معتقد هستند نیرو سحرآمیزی درون دریاچه وجود دارد، که هر جنبنده را در خود می‌بلعد.
به عقیده‌ای برخی دیگر تخت سلیمان توسط حضرت سلیمان و با نیرویی خارق‌العاده‌ای انگشتر سلیمان ساخته شده است و شیطان برای مبارزه با سلیمان انگشتر او را دزدیده و درون دریاچه انداخته است، و نیروی جادویی دریاچه بابت وجود انگشتر حضرت سلیمان است. جدا از داستان‌های گفته شده در مورد دریاچه واقع در تخت سلیمان، وجود یک جزیره متحرک بر روی آن است که بر روی دریاچه جا به جا می‌شود، این جزیره یا چمن متحرک (چملی گول) که در نوع خود در ایران و جهان بی‌نظیر است بسیار موجب شگفتی گردشگران می‌شود. چملی گول؛ که در زبان محلی به معنی جزیره‌ای تشکیل شده از چمن بر روی برکه است؛ از شماری نی‌های متحرک به هم چسبیده تشکیل شده که ریشه‌های آن‌ها در آب آزاد است و هیچ‌گونه ارتباطی با زمین ندارند بنابراین با وزش باد این جزیره متحرک بر روی آب حرکت کرده و جا به جا می‌شود.
شگفتی‌های دریاچه تخت سلیمان به جزیره متحرک آن محدود نمی‌شود، بلکه در مورد وجود گنجه‌ای پنهان حضرت سلیمان یا گنج‌های دوران هخامنشیان در کف دریاچه داستان‌های بسیاری بیان شده است. همچنین بنا به اسناد قدیمی در دوران اشکانیان، سردار رومی به نام آنتونیو، قلعه گنزک (تخت سلیمان کنونی) را محاصره می‌کند، بنابراین نگهبانان آتشکده برای حفظ اشیا مقدس آتشکده، هر آنچه در آتشکده وجود داشته است را به داخل دریاچه می‌ریزند تا از دست دشمانان در امان باشد. این امر باعث شده تا کنون گروه‌های مختلف غواصی برای گشت و گذار و تحقیق در مورد صحت داستان‌های گفته شده، به زیر آب دریاچه غواصی کنند، اما به دلیل، عمق زیاد دریاچه، وجود رسوبات بسیار در کف آن؛ همچنین ذرات معلق در آب و نبود دید کافی تا کنون هیچ یک چیزی در آن پیدا نشده است.
آب دریاچه تخت سلیمان از جوشیدن آب‌های زیرزمینی به درون دریاچه تأمین می‌شود، آب‌های جوشیده شده در کف دریاچه ابتدا دارای دمای ۴۰ درجه هستند که با آمدن به سطح به دمای ۲۱ درجه می‌رسند، همین موضوع باعث شده دمای آب دریاچه در تمام طول سال ثابت باقی بماند. هنگامی که آب دریاچه بالا می‌آید از چند نهر سرازیر می‌شود. عمق دریاچه در قسمت‌های لبه آن ۴۰ تا ۴۵ متر، در قسمت‌های مرکزی ۸۰ تا ۸۵ متر و در قسمت شمال شرقی آن به ۱۱۰ متر می‌رسد. این دریاچه در طول تاریخ حیات خود با نام‌هایی گنزک یا کنزک، گنزه، گنجک، جیس، گنجه، جنزه، گزن و گنگ که اغلب نام‌های این مجموعه باستانی بوده‌اند مشهور شده است.
توجه داشته باشید که شنا در آب دریاچه اکیداً ممنوع است، زیرا تاکنون این دریاچه جان بسیاری از افراد را گرفته است. بنا به یک باور قدیمی در کف دریاچه خاکستر‌های آتشفشان قرار گرفته است و این امر باعث می‌شود هر موجود زنده‌ای با وارد شدن به دریاچه به کام مرگ گرفتار شود. شاید همین دلیل باعث شده در این دریاچه به غیر از نوعی ماهی کوچک، موجود زنده دیگری مشاهده نشود.

منبع : setare.com

تهیه و تنظیم : آرزو کدخدایی

 

کد کاربر ثبت کننده : 786

سرویس : مقاله
تاریخ : ۱۳۹۷/۸/۱۰ - ۰۵:۰۴
کد خبر: ۴۵۳۵۷۲
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۷/۱۲/۴ - ۱۰:۱۲
برگزاری مراسم ترحیم شهدای حادثه‌ی تروریستی جاده‌ی خاش_زاهدان
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ از زاهدان، صبح امروز مراسم ترحیم شهدای حادثه‌ی تروریستی جاده‌ی خاش_زاهدان با حضور نماینده مقام معظم رهبری در استان، فرمانده قرارگاه قدس جنوب شرق، فرمانده ستاد نیر...
۱۳۹۷/۱۲/۴ - ۰۷:۴۱
حضور معاون رئیس جمهور در خاش
معاون رئیس جمهور: ۵۲ پروژه در جلسه اخیر شورای برنامه ریزی با اعتباری بالغ بر ۵۶۰۰ میلیارد تومان خاص استان در نظر گرفته شده که حداکثر تا پایان دولت دوازدهم باید به اتمام برسد.
۱۳۹۷/۱۲/۴ - ۰۷:۳۹
شب شعر استانی فجر فاطمی در شهرستان سراوان
شب شعر استانی فجر فاطمی در شهرستان سراوان با همکاری اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان،مجتمع آموزش عالی وانجمن شعر وادب سراوان در سالن آمفی تئاتر ارشاد اسلامی برگزار گردید .
۱۳۹۷/۱۲/۴ - ۰۷:۳۸
برگزاری جلسه هماهنگی راهیان نور در شهرستان ایرانشهر
جلسه هماهنگی راهیان نور شهرستان به مناطق عملیاتی جنوب با حضور فرماندار ویژه شهرستان، معاون برنامه ریزی توسعه شهری ،رئیس آموزش پرورش ،فرماندهان نظامی و انتظامی و دیگر مسئولین در محل سالن اجتماعات فرما...
۱۳۹۷/۱۲/۴ - ۰۷:۳۶
برگزاری همایش آشنایی هنرجویان هنرستان با کنکور سراسری در شهرستان ایرانشهر
این همایش با حضور اساتید ،هنرجویان و هنر آموزان پایه دوازدهم در سالن همایش ها هنرستان فنی یزدان شناس این شهرستان برگزار شد.
۱۳۹۷/۱۲/۴ - ۰۷:۳۵
برگزاری بزرگداشت شهدای تروریستی محور خاش – زاهدان در شهرستان ایرانشهر
به مناسبت شهادت جمعی از کارکنان سپاه پاسداران در حمله انتحاری تروریست ها در محور زاهدان - خاش، مراسم بزرگداشتی با حضور امام جمعه ایرانشهر، فرماندهان نظامی و انتظامی، علما و روحانیون، سران طوایف و جمعی...
۱۳۹۷/۱۲/۴ - ۰۷:۳۳
مراسم شب شعر سچکان در نیکشهر برگزار شد
ترویج و اهمیت حفظ فرهنگ های محلی و زبان مادری
۱۳۹۷/۱۲/۴ - ۰۷:۳۲
دومین نشست ستاد خدمات سفر شهرستان نیکشهر برگزار شد
پیش بینی تمهیدات ویژه طرح نوروز ۹۸
۱۳۹۷/۱۲/۴ - ۰۷:۳۱
توزیع بسته های حمایتی خانوار در روستای حسین آباد نیکشهر
در راستای حمایت از اقشار کم درآمد روستایی ، ۶۶ بسته حمایتی خانوار توسط جمعیت هلال احمر نیکشهر در روستای حسین آباد توزیع شد .
۱۳۹۷/۱۲/۴ - ۰۷:۲۵
عملیات ساخت 12هزار مسکن محرومان سیستان و بلوچستان آغاز شد
عملیات ساخت 12 هزار مسکن ویژه محرومان سیستان و بلوچستان امروز جمعه با حضور معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه، استاندار و شماری از مسئولان این استان در روستای قاسم آباد خاش به صورت نمادین ...

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها

۱۳۹۷/۱۱/۲۸ - ۰۵:۵۵
راه‌های پایین آمدن تب کودکان
شیر مادر به عنوان بهترین غذای نوزاد تب نوزاد را پایین می آورد.
۱۳۹۷/۱۱/۲۹ - ۰۷:۴۸
بیماری اوریون
نیازی‌ به‌ جداسازی‌ فرد مبتلا از افراد دیگر خانواده‌ نیست‌، زیرا تا قبل‌ از ظاهرشدن‌ علایم‌ معمولاً سرایت‌ بیماری‌ به‌ افراد مستعد رخ‌ داده‌ است‌. از كمپرس‌ گرم‌ یا سرد ـ بسته‌ به‌ این‌ كه‌ كدامیك‌ عل...
۱۳۹۷/۱۲/۱ - ۰۷:۱۱
با پیگیری رویاها‌یتان چه اتفاق‌هایی می‌‌افتد؟
فضایی برای آنهایی که شما را به شک می‌اندازند باقی نمی‌گذارید بعضی از آدمهای دوروبر ما مانند تند بادی هستند که ما را به سمت مقصد و رویاهای‌مان پیش می‌برند، اما عده‌ای هم همیشه در زندگی ما وجود دارند که...
۱۳۹۷/۱۱/۳۰ - ۰۸:۳۵
مدرسه خان شیراز، محل تحصیل ملاصدرا دانشمند بزرگ ایرانی
این مدرسه از مشهورترین بناهای تاریخی و علمی در شیراز محسوب می شود که در دوران صفوی و مقارن با حکومت شاه‌ عباس ساخته شده است، نکته ی جالبی که درباره این مسجد وجود دارد آن است که محل تحصیل یکی از بزرگان...
۱۳۹۷/۱۱/۲۹ - ۰۹:۲۶
کارگاه بهداشت بانوان در زابل برگزار شد
سقط، به دفع جنین از بدن مادر قبل از هفته بیستم بارداری یا دفع جنین با وزن زیر 500 گرم گفته می شود. بیش از 80 درصد سقط ها قبل از هفته دوازدهم بارداری اتفاق می‌افتند.
۱۳۹۷/۱۱/۲۹ - ۰۹:۰۴
ویژگی های جذاب یک زن برای مردان
تا به حال به این فکر کرده اید که کدام خصوصیات زنانه واقعا برای مردان جذاب هستند؟ منظور از خصوصیات زنانه لزوما زیبایی ظاهری نیست. برخلاف تصور بسیاری از خانم ها، اکثر مردان هنگام انتخاب همسر به غیر از ز...
۱۳۹۷/۱۱/۲۹ - ۰۷:۵۱
برگزاری مراسم بزرگداشت 27 تن از شهدای پاسدار حادثه تروریستی محور خاش - زاهدان
این مراسم که با حضور فرماندارویژه شهرستان ایرانشهر، امام جمعه شهرستان ، فرماندهی سپاه وانتظامی و تعدادی از مسئولین در هنرستان پسرانه یزدان شناس برگزار شد .
۱۳۹۷/۱۲/۱ - ۰۷:۱۵
خواب آرام زمستانی برای گیاهان
هر چند گل و گیاهان آپارتمانی یا آنها که در باغچه حیاط زندگی می کنند، بیدی نیستند که با این بادها بلرزند،اما برای روزهای سرد پاییز باید نکته هایی را در مورد آنها مد نظر قرار داد تا برخی از آنها خواب زم...
۱۳۹۷/۱۱/۳۰ - ۰۸:۳۹
معروف ترین غذاهای رشت
بهترین و معروف ترین غذاهای رشت ،رشت یکی از شهرهایی می باشد که در آن غذاهایی برای انواع سلیقه ها وجود دارد.در سال ۱۳۹۴ رشت به عنوان شهر خلاق غذا در یونسکو به ثبت رسید.
۱۳۹۷/۱۱/۳۰ - ۰۸:۳۸
معدن نمک بسیار بزرگی که می تواند برج ایفل را در خود جای دهد!
یکی از ارزشمندترین معادن کشور لهستان، معدن نمک ویلیچکا است که هر ساله بیش از ۱ میلیون نفر از سراسر جهان به دیدن آن می روند.