وبسایت خبری
امروز: یکشنبه ۲۷ آیان ۱۳۹۷
تخت سلیمان؛ زادگاه اسرار‌ آمیز زرتشت
تخت سلیمان یک شهر شگفت انگیز تاریخی است که در دوران شکوفایی خود، محل اقامت اقوام مختلفی از جمله، مادها، هخامنشیان، اشکانیان، ساسانیان و مغولان بوده است. تخت سلیمان به محل تولد زرتشت معروف است. آدرس دقیق تخت سلیمان: آذربایجان غربی، ۴۵ کیلومتری شمال شرقی تکاب٬ روستای نصرت آباد.

به گــزارش سرویـــس مقــالات زنان بلوچ: تخت سلیمان شامل مجموعه باستانی کم نظیر و پر رمز رازی است که ۵ دوره تاریخ و تمدن ایران زمین را در خود جای داده است. این مجموعه ارزشمند در دل کوهستان‌های غرب کشور واقع در ۴۰ کیلومتری شمال شرق تکاب در استان آذربایجان غربی واقع شده است.

تخت سلیمان مجموعه از آثار باستانی و طبیعی است که به شکل خارق‌العاده در کنار هم قرارگرفته‌اند و اثری فوق‌العاده زیبا را تشکیل داده است. خوشبختانه این گنجینه‌ای با ارزش به عنوان چهارمین آثار باستانی مهم ایرانیان در یونسکو ثبت جهانی شده است. از آن زمان تاکنون تلاش‌ها و تحقیقات بیشتری برای کشف رازو رمزهای موجود در تخت سلیمان صورت گرفته است.
تخت سلیمان یک شهر واقع در یک دره با ارتفاع ۳۰۰۰ متری است که به دلیل وجود آب و هوای مناسب منطقه بسیار سرسبز و زیبا بوده است. بنا به تحقیقات انجام شده تاکنون مشخص شده است که این شهر از زمان پیش از تاریخ و دوران هخامنشیان، اشکانیان و پادشاهی ساسانیان از اعتبار خاصی برخوردار بوده و مکان معروفی در دوران کهن به شمار می‌رفته است.
تخت سلیمان در طول در تاریخ، محل اقامت اقوام مختلفی از جمله، مادها، هخامنشیان، اشکانیان، ساسانیان و مغولان بوده است. بعد از حمله اعراب و قوم مغول تنها ویرانه‌های از آن همه شکوه و تمدن به جای مانده است. تا امروزه تنها باقیمانده‌های از قلعه‌ها و مخروبه‌های از آن‌ها آثار معماری و مکان‌های مسکونی در آن دیده شود. آنچه در کتب تاریخی مشخص شده است، این است که از هزار سال قبل از میلاد مسیح تا قرن ۱۱ هجری قمری این منطقه مکان زندگی انسان بوده است، بنابراین در این مدت طولانی تغییر حکومت و تغییر مذاهب مختلف ساختار تخت سلیمان را تغییر داده است.
ساختار و کاربرد‌های قلعه تخت سلیمان

قلعه تخت سلیمان، شامل قسمت‌های مختلفی از جمله آتشکده شاهی، ایوان خسرو، معبد آناهیتا و دروازه‌ها و دیوارهای مستحکمی بوده است. این مجموعه در دوران شکوه خود شامل آتشکده‌های کوچک و بزرگی بوده است که امروزه تنها  آثاری از آتشکده‌ای آذرگشسب از آن به جای مانده است. این آتشکده که یک سالن مربعی شکل در مرکز با دیوارهای آجری و سقفی گنبدی شکل داشته. بنابر یک داستان کهن، علت نام‌گذاری این آتشکده به نام آذرگشسب (آتش اسب نر) به دوران کیخسرو برمی‌گردد؛ زمانی که کیخسرو در نیمروز با نیروی جادوی تیرگی شبانه رو به رو می‌شود یال اسب خود را به آتش می‌کشد تا دوباره جهان را ببیند و پس از آن بر نیروی جادو پیروز شده و موفق به گشودن دژ بهمن می‌شود و برای سپاسگزاری از اهورامزدا که در این پیروزی به او کمک کرده است تا در این مکان جایگاهی برای آتش قرار دهد، که آن را آذرگشسب می‌نامند.
تخت سلیمان قبل از ظهور اسلام در ایران محل اجتماعات مذهبی و یک عبادتگاه معروف به شمار می‌رفته، که متأسفانه توسط رومی‌ها و بعد از آن توسط اقوام عرب مورد حمله قرار گرفته است سپس در زمان آباقا خان بر روی ویرانه‌های آن مسجدی بنا شد. البته آن مسجد نیز بعدها تخریب شد و تنها بخش‌های از کاشی کاری‌های مسجد را می‌توان در موزه رضا عباسی مشاهده کرد.
زندان تخت سلیمان

در مورد تخت سلیمان داستان‌های بسیاری گفته می‌شود، از جمله آن‌ها می‌توان به زندان سیلمان اشاره کرد. باور مردم محلی که از داستان‌های کهن همین منطقه سرچشمه می‌گیرد این است که کوه مخروطی شکل واقع در سه کیلومتری غرب تخت سلیمان، زندان سلیمان است که در آنجا دیو‌های که از او نافرمانی می‌کردند را در آن زندانی کرده است.
تحقیقات انجام شده توسط باستان شناسان آلمانی حاکی از این است که کوه مخروطی شکل یک آتشفشان فعال بوده است. بعد از غیر فعال شدن کوه، در دوران ساسانیان از کوه به عنوان زندان استفاده شده است، چراکه در کوه معماری‌های خاص و مکان‌هایی برای نگهبانی دیده می‌شود. البته تحقیقات اخیرا مدعی است که کوه آتشفشانی وجود نداشته است. دریاچه‌ای در داخل کوه جریان داشته و بعد‌ها آب آن خشک و از فضای خالی آن به عنوان زندان استفاده شده است.

دریاچه تخت سلیمان

یکی دیگر از داستان‌های نقل شده از زبان مردم محلی در مورد تخت سلیمان، مربوط به دریاچه تخت سلیمان است. مثلاً برخی از کوبیدن عصای حضرت سلیمان و ایجاد چشمه جوشان یاد می‌کنند، و عده‌ای آب دریاچه را مقدس می‌دانند. آن‌ها بر این باور هستند که در دوران زرتشت الهه مقدس در آن زندگی کرده است، بنابراین در دوران زرتشت هدایایی بسیاری در آن می‌انداختند. برخی معتقد هستند نیرو سحرآمیزی درون دریاچه وجود دارد، که هر جنبنده را در خود می‌بلعد.
به عقیده‌ای برخی دیگر تخت سلیمان توسط حضرت سلیمان و با نیرویی خارق‌العاده‌ای انگشتر سلیمان ساخته شده است و شیطان برای مبارزه با سلیمان انگشتر او را دزدیده و درون دریاچه انداخته است، و نیروی جادویی دریاچه بابت وجود انگشتر حضرت سلیمان است. جدا از داستان‌های گفته شده در مورد دریاچه واقع در تخت سلیمان، وجود یک جزیره متحرک بر روی آن است که بر روی دریاچه جا به جا می‌شود، این جزیره یا چمن متحرک (چملی گول) که در نوع خود در ایران و جهان بی‌نظیر است بسیار موجب شگفتی گردشگران می‌شود. چملی گول؛ که در زبان محلی به معنی جزیره‌ای تشکیل شده از چمن بر روی برکه است؛ از شماری نی‌های متحرک به هم چسبیده تشکیل شده که ریشه‌های آن‌ها در آب آزاد است و هیچ‌گونه ارتباطی با زمین ندارند بنابراین با وزش باد این جزیره متحرک بر روی آب حرکت کرده و جا به جا می‌شود.
شگفتی‌های دریاچه تخت سلیمان به جزیره متحرک آن محدود نمی‌شود، بلکه در مورد وجود گنجه‌ای پنهان حضرت سلیمان یا گنج‌های دوران هخامنشیان در کف دریاچه داستان‌های بسیاری بیان شده است. همچنین بنا به اسناد قدیمی در دوران اشکانیان، سردار رومی به نام آنتونیو، قلعه گنزک (تخت سلیمان کنونی) را محاصره می‌کند، بنابراین نگهبانان آتشکده برای حفظ اشیا مقدس آتشکده، هر آنچه در آتشکده وجود داشته است را به داخل دریاچه می‌ریزند تا از دست دشمانان در امان باشد. این امر باعث شده تا کنون گروه‌های مختلف غواصی برای گشت و گذار و تحقیق در مورد صحت داستان‌های گفته شده، به زیر آب دریاچه غواصی کنند، اما به دلیل، عمق زیاد دریاچه، وجود رسوبات بسیار در کف آن؛ همچنین ذرات معلق در آب و نبود دید کافی تا کنون هیچ یک چیزی در آن پیدا نشده است.
آب دریاچه تخت سلیمان از جوشیدن آب‌های زیرزمینی به درون دریاچه تأمین می‌شود، آب‌های جوشیده شده در کف دریاچه ابتدا دارای دمای ۴۰ درجه هستند که با آمدن به سطح به دمای ۲۱ درجه می‌رسند، همین موضوع باعث شده دمای آب دریاچه در تمام طول سال ثابت باقی بماند. هنگامی که آب دریاچه بالا می‌آید از چند نهر سرازیر می‌شود. عمق دریاچه در قسمت‌های لبه آن ۴۰ تا ۴۵ متر، در قسمت‌های مرکزی ۸۰ تا ۸۵ متر و در قسمت شمال شرقی آن به ۱۱۰ متر می‌رسد. این دریاچه در طول تاریخ حیات خود با نام‌هایی گنزک یا کنزک، گنزه، گنجک، جیس، گنجه، جنزه، گزن و گنگ که اغلب نام‌های این مجموعه باستانی بوده‌اند مشهور شده است.
توجه داشته باشید که شنا در آب دریاچه اکیداً ممنوع است، زیرا تاکنون این دریاچه جان بسیاری از افراد را گرفته است. بنا به یک باور قدیمی در کف دریاچه خاکستر‌های آتشفشان قرار گرفته است و این امر باعث می‌شود هر موجود زنده‌ای با وارد شدن به دریاچه به کام مرگ گرفتار شود. شاید همین دلیل باعث شده در این دریاچه به غیر از نوعی ماهی کوچک، موجود زنده دیگری مشاهده نشود.

منبع : setare.com

تهیه و تنظیم : آرزو کدخدایی

 

کد کاربر ثبت کننده : 786

سرویس : مقاله
تاریخ : ۱۳۹۷/۸/۱۰ - ۰۵:۰۴
کد خبر: ۴۵۳۵۷۲
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۷/۸/۲۷ - ۰۵:۴۸
از رازهایی که کمتر زنی د‌ر مورد‌ همسرش می‌د‌اند‌ باخبر شوید‌
شما فکر می‌کنید‌ که مرد‌ها، ساد‌ه،‌ بی‌توجه و خود‌خواه هستند‌ اما روانشناسان می‌گویند‌ که آنها نه تنها از زن‌ها پیچید‌ه‌ترند‌، بلکه بسیارد‌قیق به شما و د‌یگر اتفاقات اطراف‌شان توجه می‌کنند‌ و برخلاف ت...
۱۳۹۷/۸/۲۷ - ۰۵:۴۸
اهداف رسیدن به خوشبختی
هرکسی اهدافی را برای رسیدن خود به خوشبختی در ذهن ترسیم می‌کند، اما تحقیقات نشان داده خوشبختی واقعی در احساس آرامش در لحظه حال است.اگر تصمیم دارید اهداف خود را برای سال آینده مشخص کنید این کار را با نگ...
۱۳۹۷/۸/۲۷ - ۰۵:۴۷
خواب بهتر در کودکان
فعالیت های بدنی مانند بازی کردن در پارک ، برنامه های ورزشی و ... را در کودکان افزایش دهید.
۱۳۹۷/۸/۲۷ - ۰۵:۴۵
حیرت از رفتار مردان
مردها دوست ندارند وقتی تلفنی با کسی حرف می‌زنند کسی حرف‌شان را قطع کند یا به آن‌ها حرفی بزند.
۱۳۹۷/۸/۲۷ - ۰۵:۴۴
حلوای هویج
مواد لازم : حلوای هویج هویج پخته و پوره شده: ۱لیوان * روغن مایع: یک چهارم لیوان لیوان گلاب: نصف لیوان * آرد سفید : نصف لیوان شکر : یک لیوان * زعفران آ...
۱۳۹۷/۸/۲۷ - ۰۵:۴۴
چند نکته مهم تربیتی
کودکان از مرگ در هراسند بخصوص مرگ والدین. استعدادهای فرزندان را کشف کنید و آن ها را شکوفا کنید.
۱۳۹۷/۸/۲۷ - ۰۵:۴۳
چند نکته برای بزرگتر نشان دادن خانه
امروزه با توجه به افزایش زندگی شهرنشینی و نقل مکان از خانه های زیبا و حیاط دار روستایی، که پر از گل و گیاه است، به آپارتمان های کوچک شهری که خود معضلات اجتماعی را پدید آورده است، متراژ کوچک برخی از آپ...
۱۳۹۷/۸/۲۷ - ۰۵:۴۳
چگونه خود را در برابر مواد محافظت کنیم؟
برخورداری از زندگی سالم یکی از عوامل مهم پیشگیری از آسیب‌ها به ویژه اعتیاد است. زندگی سالم دارای ابعاد مختلفی است از جمله ابعاد جسمانی، روانی-اجتماعی(مهارتهای زندگی) و معنوی.
۱۳۹۷/۸/۲۷ - ۰۵:۴۱
تمیز کردن کولر
کولر گازی با شروع گرما و فرارسیدن روز‌های تابستان فعالیت خودش را آغاز می کند.
۱۳۹۷/۸/۲۷ - ۰۵:۴۰
تکنیک های طلایی در، درمان بی خوابی
1. هر روز در یک زمان مشخص از خواب بیدار شوید. اینکه در روزهای تعطیل آخر هفته تا دیر وقت بخوابید خیلی وسوسه کننده است، مخصوصا اگر در طول هفته کمبود خواب داشته باشید. اگر مشکل بیخوابی دارید باید هر روز...

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها

۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۰۹:۱۷
برگزاری پنجمین همایش نقش بانوان بلوچ در شهرستان ایرانشهر با محوریت افسردگی زنان و راهکارهای درمان آن
همایش نقش بانوان بلوچ 21 آبان ماه 97 باحضور سید شجاع الدین ابطحی امام جمعه معزز شهرستان، سرهنگ داود شهرکی فرماندهی قرارگاه عملیاتی شهید معمار، امور بانوان فرمانداری و تمامی بانوان فعال اجتماعی شهرستان...
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۰۷:۲۱
چهارمین همایش نقش زنان بلوچ درمهارت های زندگی در شهرستان نیکشهر
همایش نقش زنان بلوچ با محوریت مهارت های زندگی در خانواده در حال برگزاری است .
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۰۹:۵۸
همایش بانوان سیستانی و بلوچستانی با محوريت نقش زن در تربیت فرزندان در جامعه اسلامی + تصویر
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ از زابل، همایش بانوان سیستانی با محوريت نقش زن در تربیت فرزندان در جامعه اسلامی، سه شنبه22 آبانماه 97، با حضور سرهنگ هراتی جانشین فرمانده قرارگاه شهید هراتی،...
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۰۷:۲۰
همایش بانوان سیستانی با محوریت نقش زنان در تربیت فرزندان در جامعه ی اسلامی در زابل برگزار خواهد شد
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ از زابل ، همایش بانوان سیستانی با محوریت نقش زنان در تربیت فرزندان در جامعه ی اسلامی ،روز سه شنبه 22آبان مااه 97 ساعت 8:30در سالن اجتماعات ناحیه مقاومت سپاه زابل...
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۰۶:۱۰
همایش بانوان سیستانی با محوريت نقش زن در تربیت فرزندان
همایش بانوان سیستانی با محوريت نقش زن در تربیت فرزندان در جامعه اسلامی ، درسالن همایش ناحیه مقاومت سپاه زابل برگزار شد.
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۰۹:۵۷
عیادت از بیماران یکی سنت های حسنه اسلام است
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی کانون فرهنگی‌ بانوی بلوچ از خاش به نقل از روابط عمومی اداره ورزش و جوانان، دوشنبه ۲۱ آبان ماه ریاست اداره ورزش و جوانان به همراه مسئول تربیت بدنی سپاه، تمامی کارکن...
۱۳۹۷/۸/۲۶ - ۰۷:۰۲
همایش بانوی بلوچ برگزار شد
چهارمین همایش با محوریت نقش بانوان بلوچ در مهارت های زندگی در خانواده در محل سالن فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان نیکشهر برگزار شد .
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۰۷:۵۹
همایش نقش بانوان بلوچ شهرستان دلگان برگزار شد
با همکاری کانون فرهنگی زنان بلوچ دلگان و ناحیه سپاه این شهرستان همایش نقش بانوان بلوچ در توسعه این شهرستان برگزار شد .
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۰۴:۵۸
تشخیص شیر سالم از شیر تقلبی
شیر برای سلامت بدن بسیار ضروری است اما نوشیدن شیر فاسد یا آلوده می تواند باعث بیماری های خطرناکی شود.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۰۶:۲۱
واریس در بارداری
در دوران بارداری با بالا رفتن حجم خون و یک سری تغییرات عروقی مواجه هستیم یک دسته از عروق حالت انبساط می گیرند بخصوص در ساق پای خانم ها احتمال ایجاد واریس بیشتر است دلیل آن این است به خاطر فشاری که ب...