وبسایت خبری
امروز: شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷
گفتگو با بانوی موفق بلوچ مهرناز رحیمی – نقاش
مهرناز رحیمی بانوی موفق بلوچ در رابطه با گرایش دختران نوجوان به نقاشی گفت : به دلیل استفاده از رنگها ، خلق یک اثر هنری و جذابیت آن می باشد .

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ از ایرانشهر ؛ این بار به سراغ یکی دیگر از دختران  موفق شهرمان رفته ایم تا در رابطه با فعالیت ها و موفقیت هایشان گفتگویی صمیمانه داشته باشیم مهرناز رحیمی بانوی موفق بلوچ که در حرفه طراحی و نقاشی فعالیت دارد .

*با سلام لطفا ابتدا کمی درباره خودتان بگویید ، متولد کجا هستید و چطور وارد هنر شدید ؟

با سلام مهرناز رحیمی هستم دارای مدرک کارشناسی گرافیک و متولد سال 1370 بمپور شهرستان ایرانشهر می باشم .از دوران کودکی علاقه زیادی به هنر و کارهای هنری به‌خصوص طراحی و نقاشی داشتم. پس از گذراندن دوره های آموزشی ابتدایی و راهنمایی سپس وارد دوره متوسطه شده که در دبیرستان فضیلت بمپور شروع به گذراندن سال اول نمودم و آن را با موفقیت پشت سر گذراندم در شروع سال دوم به اصرار مدیر مدرسه رشته تجربی را برای ادامه تحصیل انتخاب کردم پس از گذشت یک ماه از سال تحصیلی احساس کردم هیچ علاقه‌ای به رشته تجربی ندارم و نمیدونستم چکار کنم ، که اتفاقاً یکی از همکلاسی هایم با من هم عقیده بود او هم به این رشته علاقه ای نداشت تا اینکه تصمیم به تغییر رشته گرفتم  به اصرار زیاد و راضی نمودن مدیر مدرسه پرونده تحصیلی خود را از آن دبیرستان گرفتم تا بتوانم برای انتخاب رشته جدید به مدرسه ای دیگر بروم در این بین خانواده ام مخالفت زیادی با من داشتند اما من مصمم بودم و به آنها گفتم که من می دانم با این رشته آینده خوبی نخواهم داشت و بالاخره توانستم رضایت خانواده را به خصوص پدرم را هم جلب کنم. پس از تحقیقاتی که کردم به همراه پدرم به یکی از هنرستان های فنی حرفه ای در ایرانشهر سر زدیم آنجا در اولین برخورد با یک خانم مواجه شدم که بعدها بهترین معلم من شد. رشته های تحصیلی را برایم معرفی کرد راجع به رشته گرافیک توضیح کامل را داد ولی من معرفی بیشتری خواستم و اینجا بود که تصمیم نهایی خود را گرفتم و خواستم برای ادامه تحصیل رشته گرافیک ، همان چیزی که علاقه داشتم و دنبالش بودم پیدا کنم و ادامه تحصیل بدم پس از گذراندن دوره متوسطه با همین رشته وارد دانشگاه شدم که خدا را شکر توانستم مدرک کارشناسی این رشته را در دانشگاه فرهنگ و هنر زاهدان بگیرم.

*چطور کار حرفه ای خود را انتخاب و شروع نمودید؟ و در واقع کدام بخش هنر حرفه شماست ؟

طبق شناختی که از خود و کارهایم داشتم ، توانستم به صورت حرفه ای تر به کارم ادامه بدهم و در واقع چون تسلط بیشتری به طراحی که یکی از شاخه های رشته گرافیک هست، داشتم . خواستم طراحی و تکنیکهای نقاشی را کار کنم که با کمک این رشته به آنها دست یافتم و نقاشی را به صورت حرفه‌ای ادامه دادم .طراحی و نقاشی حرفه اصلی من است .

*انگیزه اصلی شما چه بود ؟ و بزرگترین رویایتان چه بوده است ؟ آیا این رویا به حقیقت پیوسته ؟

انگیزه من تحصیل بود و تا جایی که می توانم شرایط یا موقعیت اش را داشته باشم آن را ادامه می‌دهم. طبق تحصیلی که دارم می‌توانم یک شغل برای خود داشته باشم و با آن حداقل زحماتی که پدر و مادرم و خانواده ام برایم کشیده‌اند تا حدودی جبران کنم و دوست داشتم آنقدر در کارم پیشرفت کنم و توانایی داشته باشم تا بتوانم حداقل کار یا خدمتی برای جامعه خود داشته باشم و خواستم به عنوان یک دختر بلوچ نشان دهم که دختران و زنان بلوچ نیز میتوانند در جامعه حضور داشته و افتخارآفرین باشند این رویای همیشگی من بود. خداوند را شاکرم تا حدودی توانستم و همچنان نیز تلاش خواهم کرد.

*کدامیک از آثار شخصیتان را بیشتر از همه دوست دارید . لطفا کمی در مورد آن توضیح دهید .

ـ یکی از اثر های شخصی کار من ،  مینیاتور آرش کمانگیر است که یکی از عزیزترین کارهای من است یادگار دوران هنرستان به این دلیل برایم عزیز شد چون یکی از کارهای نسبتاً حرفه ای بود که در آن دوره کار کردم و هنوز برای خود حفظ کرده‌ام .

*برای خلق اثر هنری خود شرایط خاصی را فراهم می‌کنید؟

ـ بله،  معمولا شب و در اتاق ساکت و آرام کار می کنم چون به نظرم شب سکوت و آرامش خاصی دارد.

*اصولا روند آفرینش یک اثر هنری برای شما از ابتدا تا انتها چه مراحلی را پشت سر می‌گذارد؟

ـ اصولاً برای شروع کار باید یک ایده از خود داشته باشم معمولاً بیشتر راجع به کارهایی که می کنم و می خواهم آن را انجام دهم به آن فکر می‌کنم تا یک طرح خاص بتوانم پیاده کنم پس از اینکه طرح یا موضوع کارم را پیدا کردم ابزار و وسایل مورد نیاز کارم را آماده کرده و در همان شرایطی که پیشتر در سوال قبل به آن پاسخ دادم طبق اصول و تکنیک شروع به کار می کنم اصول کار هم بستگی به تکنیک دارد برای مثال کار سیاه قلم با تکنیک مداد رنگی یا رنگ روغن هر کدام با هم متفاوت هستند .

*تاثیر روحیات و عوامل محیطی مانند رخ دادن یک اتفاق خوشایند یا ناگوار تا چه حد می‌تواند روی آفرینش اثر هنریتان تاثیر بگذارد؟

همه اینها می تواند تاثیر قابل توجهی داشته باشد مثلا ممکن است از یک اتفاق یک طرح یا موضوع خاصی به دست آوردم یا افکار یا صحبت های اطرافیانم .

معمولاً قبل از اینکه این کار رو شروع کنم با خانواده و دوستان مشورت می کنم آن هم به این دلیل که ممکن است آنها فکر ، طرح یا ایده ای راجع به کار یا اثری که می خواهم خلق کنم  را  داشته باشند .

*چقدر برایتان مهم است که اثر شما همان گونه‌ای درک شود که شما می‌خواهید؟

واقعا برایم خیلی پیش آمده که بعد از اتمام یک اثر، خیلی بی توجه نسبت به کارم رفتار شده یا اگر هم توجهی بوده خیلی سطحی بوده است .برایم خیلی مهم است درک مفهوم آثاری که به نمایش میگذارم. اگر درک مفهوم یک اثر برایشان سخت است سوال کنند،  دوست دارم معنا و مفهومی که در نظر خودم است به بیننده هم انتقال بدهم که چرا و به چه دلیل این اثر را کار کرده ام .

*به عنوان یک هنرمند جوان چه چالش‌هایی را پیش روی خود می‌بینید؟

چالشهای پیش و رویی که دارم ممکن است مورد انتقاد مردم قرار بگیرم و اینکه می خواهم همچنان تلاش خود را بیش از پیش داشته باشم برای کسب مهارتهای بیشتر و آشنایی با تکنیکهای جدید و انجام کار و فعالیت های جدید پرانرژی تر و قوی تر از قبل .

*شما هنرمند فعالی بوده‌اید و در چه نمایشگاه‌های شرکت داشته‌اید؟

سعی کرده ام از همان شروع دوران هنرستان تاکنون فعال باشم و همیشه در زمینه های هنری فعالیت کنم تاکنون در  دو نمایشگاه گروهی در دوران هنرستان شرکت داشته‌ایم و یک نمایشگاه خیابانی واقع در جنب قلعه ناصری ایرانشهر با موضوع اعتیاد و چند اجرای زنده در مراسمات و مناسبت های مختلف از جمله نقاشی مادر به مناسبت ولادت حضرت فاطمه زهرا (روز مادر) حضور داشته‌ام .

*به نظرتان هنرمندان جوانی که تازه دانشگاه را تمام می‌کنند، در ابتدا باید با چه مشکلاتی دست و پنجه نرم کنند؟

مشکلاتی که ممکن است هنرمندان با آن مواجه شوند این است که شاید مورد بی‌توجهی نسبت به کارشان قرار بگیرند این به فرهنگ محیطی که در آن قرار دارند بستگی دارد ممکن است در آن محیط آن قدر فهم و درک بالایی داشته باشند که جوانان را تشویق کنند برای ادامه کار و پیشرفت و همچنین برعکس ممکن است روحیه جوان را به دلیل دانش کم و اطلاعات کم در زمینه هنر تضعیف کنند شخصی که واقعاً می‌خواهد کار کند در این زمینه نباید با یک حرف یا بی توجهی روحیه خود را از دست بدهد چون هنرمند خیلی روحیه حساس و لطیفی دارد و با تلاش و کوشش بیشتر از پیش به اطرافیان خود را ثابت کند که توانایی انجام کار را دارد و می تواند موفق باشد چون در جامعه ی ما و فرهنگ بلوچستان هنوز هستند کسانی که با جهالت مانع پیشرفت جوانان می شوند و این مشکل باید همانطور که گفتم با تلاش رفع و توانایی ها اثبات شود اینها مشکلاتی بود که خود من نیز همیشه داشتم در حال حاضر این مشکلات و افکار منفی اطرافم نسبت به سابق کمتر شده است.

*چه سخنی با بانوان بلوچ هم سن و سال خود دارید ؟

حرف من با بانوان سرزمینم این است :خود ماهستیم که میتوانیم آینده ی خود را بسازیم نه اینکه هنوز با افکار جاهلانه و تعصبات بی جا بگذاریم حق انتخاب ویا حق زندگی را از ما بگیرند من به شما بانوان سرزمینم بلوچستان می گویم تا جایی که می توانید بیایید در جامعه حضور داشته باشید و برای رسیدن به اهدافتان و اثبات توانایی هایتان تلاش کنید و انشاالله موفق خواهید شد.

*خانواده چه نقشی در موفقیت شما داشته اند ؟ و بیشترین حامی شما برای نقاشی چه کسانی بودند؟

خانواده اصلی ترین نقش در پیشرفت و کار من داشتند با اینکه اوایل با کارم مخالفت داشتند اما به مرور زمان  به این درک رسیدند که می‌توانم در این راه موفق باشم  و مورد حمایت و تشویق شان قرار گرفتم . خانواده نقش خیلی مهمی در پیشرفت و ترقی فرزندانشان دارد و اگر خانواده ام  نبودند  قطعاً نمی‌توانستم به پله های بالاتری از موفقیت دست یابم . بخصوص پدرم که واقعا مدیون زحمات ایشان هستم بهترین مشوق من، که اگر تا الان کنارم می بود حتما بهتر و راحت تر و دلگرم تر می توانستم به راهم ادامه دهم.

بیشترین حامی که من برای تمامی نقاشیهایم در دوران دبیرستان، سرکار خانم سجادی که واقعاً برای من و تمامی دوستانم زحمت کشیدند و یک معلم واقعا دل سوز بودند که با تمام تلاش به پیشرفت و ادامه کار ما دانش آموزان می پرداختند. من از ایشان و تمام معلم ها و اساتیدی که تاکنون برای من زحمت های فراوانی کشیده اند سپاسگزارم.

*سخن پایانی؟

امیدوارم برای فردایی بهتر که در استان سیستان و بلوچستان به هنرمندان ، بخصوص بانوان توجه بیشتری شود. هنرمندان نیاز به حمایت و توجه مردم و مسئولین دارند تا بتوانند بهتر به موفقیت و اهدافشان برسند. و تشکر ویژه از کانون زنان بلوچ ایرانشهر که با معرفی بانوان بلوچ  و هنرمند تا بیشتر دیده شوند و ما هم استعدادهایمان را به همگان نشان دهیم .ما هم تشکر می کنیم از بانو مهرناز رحیمی که وقتشان را در اختیار ما گذاشتند .

786

سرویس : استان
تاریخ : ۱۳۹۷/۷/۱۶ - ۰۷:۴۶
کد خبر: ۴۵۲۷۰۹
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۷/۱۲/۴ - ۱۰:۱۲
برگزاری مراسم ترحیم شهدای حادثه‌ی تروریستی جاده‌ی خاش_زاهدان
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ از زاهدان، صبح امروز مراسم ترحیم شهدای حادثه‌ی تروریستی جاده‌ی خاش_زاهدان با حضور نماینده مقام معظم رهبری در استان، فرمانده قرارگاه قدس جنوب شرق، فرمانده ستاد نیر...
۱۳۹۷/۱۲/۴ - ۰۷:۴۱
حضور معاون رئیس جمهور در خاش
معاون رئیس جمهور: ۵۲ پروژه در جلسه اخیر شورای برنامه ریزی با اعتباری بالغ بر ۵۶۰۰ میلیارد تومان خاص استان در نظر گرفته شده که حداکثر تا پایان دولت دوازدهم باید به اتمام برسد.
۱۳۹۷/۱۲/۴ - ۰۷:۳۹
شب شعر استانی فجر فاطمی در شهرستان سراوان
شب شعر استانی فجر فاطمی در شهرستان سراوان با همکاری اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان،مجتمع آموزش عالی وانجمن شعر وادب سراوان در سالن آمفی تئاتر ارشاد اسلامی برگزار گردید .
۱۳۹۷/۱۲/۴ - ۰۷:۳۸
برگزاری جلسه هماهنگی راهیان نور در شهرستان ایرانشهر
جلسه هماهنگی راهیان نور شهرستان به مناطق عملیاتی جنوب با حضور فرماندار ویژه شهرستان، معاون برنامه ریزی توسعه شهری ،رئیس آموزش پرورش ،فرماندهان نظامی و انتظامی و دیگر مسئولین در محل سالن اجتماعات فرما...
۱۳۹۷/۱۲/۴ - ۰۷:۳۶
برگزاری همایش آشنایی هنرجویان هنرستان با کنکور سراسری در شهرستان ایرانشهر
این همایش با حضور اساتید ،هنرجویان و هنر آموزان پایه دوازدهم در سالن همایش ها هنرستان فنی یزدان شناس این شهرستان برگزار شد.
۱۳۹۷/۱۲/۴ - ۰۷:۳۵
برگزاری بزرگداشت شهدای تروریستی محور خاش – زاهدان در شهرستان ایرانشهر
به مناسبت شهادت جمعی از کارکنان سپاه پاسداران در حمله انتحاری تروریست ها در محور زاهدان - خاش، مراسم بزرگداشتی با حضور امام جمعه ایرانشهر، فرماندهان نظامی و انتظامی، علما و روحانیون، سران طوایف و جمعی...
۱۳۹۷/۱۲/۴ - ۰۷:۳۳
مراسم شب شعر سچکان در نیکشهر برگزار شد
ترویج و اهمیت حفظ فرهنگ های محلی و زبان مادری
۱۳۹۷/۱۲/۴ - ۰۷:۳۲
دومین نشست ستاد خدمات سفر شهرستان نیکشهر برگزار شد
پیش بینی تمهیدات ویژه طرح نوروز ۹۸
۱۳۹۷/۱۲/۴ - ۰۷:۳۱
توزیع بسته های حمایتی خانوار در روستای حسین آباد نیکشهر
در راستای حمایت از اقشار کم درآمد روستایی ، ۶۶ بسته حمایتی خانوار توسط جمعیت هلال احمر نیکشهر در روستای حسین آباد توزیع شد .
۱۳۹۷/۱۲/۴ - ۰۷:۲۵
عملیات ساخت 12هزار مسکن محرومان سیستان و بلوچستان آغاز شد
عملیات ساخت 12 هزار مسکن ویژه محرومان سیستان و بلوچستان امروز جمعه با حضور معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه، استاندار و شماری از مسئولان این استان در روستای قاسم آباد خاش به صورت نمادین ...

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها

۱۳۹۷/۱۱/۲۸ - ۰۵:۵۵
راه‌های پایین آمدن تب کودکان
شیر مادر به عنوان بهترین غذای نوزاد تب نوزاد را پایین می آورد.
۱۳۹۷/۱۱/۲۹ - ۰۷:۴۸
بیماری اوریون
نیازی‌ به‌ جداسازی‌ فرد مبتلا از افراد دیگر خانواده‌ نیست‌، زیرا تا قبل‌ از ظاهرشدن‌ علایم‌ معمولاً سرایت‌ بیماری‌ به‌ افراد مستعد رخ‌ داده‌ است‌. از كمپرس‌ گرم‌ یا سرد ـ بسته‌ به‌ این‌ كه‌ كدامیك‌ عل...
۱۳۹۷/۱۲/۱ - ۰۷:۱۱
با پیگیری رویاها‌یتان چه اتفاق‌هایی می‌‌افتد؟
فضایی برای آنهایی که شما را به شک می‌اندازند باقی نمی‌گذارید بعضی از آدمهای دوروبر ما مانند تند بادی هستند که ما را به سمت مقصد و رویاهای‌مان پیش می‌برند، اما عده‌ای هم همیشه در زندگی ما وجود دارند که...
۱۳۹۷/۱۱/۳۰ - ۰۸:۳۵
مدرسه خان شیراز، محل تحصیل ملاصدرا دانشمند بزرگ ایرانی
این مدرسه از مشهورترین بناهای تاریخی و علمی در شیراز محسوب می شود که در دوران صفوی و مقارن با حکومت شاه‌ عباس ساخته شده است، نکته ی جالبی که درباره این مسجد وجود دارد آن است که محل تحصیل یکی از بزرگان...
۱۳۹۷/۱۱/۲۹ - ۰۹:۲۶
کارگاه بهداشت بانوان در زابل برگزار شد
سقط، به دفع جنین از بدن مادر قبل از هفته بیستم بارداری یا دفع جنین با وزن زیر 500 گرم گفته می شود. بیش از 80 درصد سقط ها قبل از هفته دوازدهم بارداری اتفاق می‌افتند.
۱۳۹۷/۱۱/۲۹ - ۰۹:۰۴
ویژگی های جذاب یک زن برای مردان
تا به حال به این فکر کرده اید که کدام خصوصیات زنانه واقعا برای مردان جذاب هستند؟ منظور از خصوصیات زنانه لزوما زیبایی ظاهری نیست. برخلاف تصور بسیاری از خانم ها، اکثر مردان هنگام انتخاب همسر به غیر از ز...
۱۳۹۷/۱۱/۲۹ - ۰۷:۵۱
برگزاری مراسم بزرگداشت 27 تن از شهدای پاسدار حادثه تروریستی محور خاش - زاهدان
این مراسم که با حضور فرماندارویژه شهرستان ایرانشهر، امام جمعه شهرستان ، فرماندهی سپاه وانتظامی و تعدادی از مسئولین در هنرستان پسرانه یزدان شناس برگزار شد .
۱۳۹۷/۱۲/۱ - ۰۷:۱۵
خواب آرام زمستانی برای گیاهان
هر چند گل و گیاهان آپارتمانی یا آنها که در باغچه حیاط زندگی می کنند، بیدی نیستند که با این بادها بلرزند،اما برای روزهای سرد پاییز باید نکته هایی را در مورد آنها مد نظر قرار داد تا برخی از آنها خواب زم...
۱۳۹۷/۱۱/۳۰ - ۰۸:۳۹
معروف ترین غذاهای رشت
بهترین و معروف ترین غذاهای رشت ،رشت یکی از شهرهایی می باشد که در آن غذاهایی برای انواع سلیقه ها وجود دارد.در سال ۱۳۹۴ رشت به عنوان شهر خلاق غذا در یونسکو به ثبت رسید.
۱۳۹۷/۱۱/۳۰ - ۰۸:۳۸
معدن نمک بسیار بزرگی که می تواند برج ایفل را در خود جای دهد!
یکی از ارزشمندترین معادن کشور لهستان، معدن نمک ویلیچکا است که هر ساله بیش از ۱ میلیون نفر از سراسر جهان به دیدن آن می روند.