وبسایت خبری
امروز: شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸
گفتگو با بانوی موفق بلوچ مهرناز رحیمی – نقاش
مهرناز رحیمی بانوی موفق بلوچ در رابطه با گرایش دختران نوجوان به نقاشی گفت : به دلیل استفاده از رنگها ، خلق یک اثر هنری و جذابیت آن می باشد .

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ از ایرانشهر ؛ این بار به سراغ یکی دیگر از دختران  موفق شهرمان رفته ایم تا در رابطه با فعالیت ها و موفقیت هایشان گفتگویی صمیمانه داشته باشیم مهرناز رحیمی بانوی موفق بلوچ که در حرفه طراحی و نقاشی فعالیت دارد .

*با سلام لطفا ابتدا کمی درباره خودتان بگویید ، متولد کجا هستید و چطور وارد هنر شدید ؟

با سلام مهرناز رحیمی هستم دارای مدرک کارشناسی گرافیک و متولد سال 1370 بمپور شهرستان ایرانشهر می باشم .از دوران کودکی علاقه زیادی به هنر و کارهای هنری به‌خصوص طراحی و نقاشی داشتم. پس از گذراندن دوره های آموزشی ابتدایی و راهنمایی سپس وارد دوره متوسطه شده که در دبیرستان فضیلت بمپور شروع به گذراندن سال اول نمودم و آن را با موفقیت پشت سر گذراندم در شروع سال دوم به اصرار مدیر مدرسه رشته تجربی را برای ادامه تحصیل انتخاب کردم پس از گذشت یک ماه از سال تحصیلی احساس کردم هیچ علاقه‌ای به رشته تجربی ندارم و نمیدونستم چکار کنم ، که اتفاقاً یکی از همکلاسی هایم با من هم عقیده بود او هم به این رشته علاقه ای نداشت تا اینکه تصمیم به تغییر رشته گرفتم  به اصرار زیاد و راضی نمودن مدیر مدرسه پرونده تحصیلی خود را از آن دبیرستان گرفتم تا بتوانم برای انتخاب رشته جدید به مدرسه ای دیگر بروم در این بین خانواده ام مخالفت زیادی با من داشتند اما من مصمم بودم و به آنها گفتم که من می دانم با این رشته آینده خوبی نخواهم داشت و بالاخره توانستم رضایت خانواده را به خصوص پدرم را هم جلب کنم. پس از تحقیقاتی که کردم به همراه پدرم به یکی از هنرستان های فنی حرفه ای در ایرانشهر سر زدیم آنجا در اولین برخورد با یک خانم مواجه شدم که بعدها بهترین معلم من شد. رشته های تحصیلی را برایم معرفی کرد راجع به رشته گرافیک توضیح کامل را داد ولی من معرفی بیشتری خواستم و اینجا بود که تصمیم نهایی خود را گرفتم و خواستم برای ادامه تحصیل رشته گرافیک ، همان چیزی که علاقه داشتم و دنبالش بودم پیدا کنم و ادامه تحصیل بدم پس از گذراندن دوره متوسطه با همین رشته وارد دانشگاه شدم که خدا را شکر توانستم مدرک کارشناسی این رشته را در دانشگاه فرهنگ و هنر زاهدان بگیرم.

*چطور کار حرفه ای خود را انتخاب و شروع نمودید؟ و در واقع کدام بخش هنر حرفه شماست ؟

طبق شناختی که از خود و کارهایم داشتم ، توانستم به صورت حرفه ای تر به کارم ادامه بدهم و در واقع چون تسلط بیشتری به طراحی که یکی از شاخه های رشته گرافیک هست، داشتم . خواستم طراحی و تکنیکهای نقاشی را کار کنم که با کمک این رشته به آنها دست یافتم و نقاشی را به صورت حرفه‌ای ادامه دادم .طراحی و نقاشی حرفه اصلی من است .

*انگیزه اصلی شما چه بود ؟ و بزرگترین رویایتان چه بوده است ؟ آیا این رویا به حقیقت پیوسته ؟

انگیزه من تحصیل بود و تا جایی که می توانم شرایط یا موقعیت اش را داشته باشم آن را ادامه می‌دهم. طبق تحصیلی که دارم می‌توانم یک شغل برای خود داشته باشم و با آن حداقل زحماتی که پدر و مادرم و خانواده ام برایم کشیده‌اند تا حدودی جبران کنم و دوست داشتم آنقدر در کارم پیشرفت کنم و توانایی داشته باشم تا بتوانم حداقل کار یا خدمتی برای جامعه خود داشته باشم و خواستم به عنوان یک دختر بلوچ نشان دهم که دختران و زنان بلوچ نیز میتوانند در جامعه حضور داشته و افتخارآفرین باشند این رویای همیشگی من بود. خداوند را شاکرم تا حدودی توانستم و همچنان نیز تلاش خواهم کرد.

*کدامیک از آثار شخصیتان را بیشتر از همه دوست دارید . لطفا کمی در مورد آن توضیح دهید .

ـ یکی از اثر های شخصی کار من ،  مینیاتور آرش کمانگیر است که یکی از عزیزترین کارهای من است یادگار دوران هنرستان به این دلیل برایم عزیز شد چون یکی از کارهای نسبتاً حرفه ای بود که در آن دوره کار کردم و هنوز برای خود حفظ کرده‌ام .

*برای خلق اثر هنری خود شرایط خاصی را فراهم می‌کنید؟

ـ بله،  معمولا شب و در اتاق ساکت و آرام کار می کنم چون به نظرم شب سکوت و آرامش خاصی دارد.

*اصولا روند آفرینش یک اثر هنری برای شما از ابتدا تا انتها چه مراحلی را پشت سر می‌گذارد؟

ـ اصولاً برای شروع کار باید یک ایده از خود داشته باشم معمولاً بیشتر راجع به کارهایی که می کنم و می خواهم آن را انجام دهم به آن فکر می‌کنم تا یک طرح خاص بتوانم پیاده کنم پس از اینکه طرح یا موضوع کارم را پیدا کردم ابزار و وسایل مورد نیاز کارم را آماده کرده و در همان شرایطی که پیشتر در سوال قبل به آن پاسخ دادم طبق اصول و تکنیک شروع به کار می کنم اصول کار هم بستگی به تکنیک دارد برای مثال کار سیاه قلم با تکنیک مداد رنگی یا رنگ روغن هر کدام با هم متفاوت هستند .

*تاثیر روحیات و عوامل محیطی مانند رخ دادن یک اتفاق خوشایند یا ناگوار تا چه حد می‌تواند روی آفرینش اثر هنریتان تاثیر بگذارد؟

همه اینها می تواند تاثیر قابل توجهی داشته باشد مثلا ممکن است از یک اتفاق یک طرح یا موضوع خاصی به دست آوردم یا افکار یا صحبت های اطرافیانم .

معمولاً قبل از اینکه این کار رو شروع کنم با خانواده و دوستان مشورت می کنم آن هم به این دلیل که ممکن است آنها فکر ، طرح یا ایده ای راجع به کار یا اثری که می خواهم خلق کنم  را  داشته باشند .

*چقدر برایتان مهم است که اثر شما همان گونه‌ای درک شود که شما می‌خواهید؟

واقعا برایم خیلی پیش آمده که بعد از اتمام یک اثر، خیلی بی توجه نسبت به کارم رفتار شده یا اگر هم توجهی بوده خیلی سطحی بوده است .برایم خیلی مهم است درک مفهوم آثاری که به نمایش میگذارم. اگر درک مفهوم یک اثر برایشان سخت است سوال کنند،  دوست دارم معنا و مفهومی که در نظر خودم است به بیننده هم انتقال بدهم که چرا و به چه دلیل این اثر را کار کرده ام .

*به عنوان یک هنرمند جوان چه چالش‌هایی را پیش روی خود می‌بینید؟

چالشهای پیش و رویی که دارم ممکن است مورد انتقاد مردم قرار بگیرم و اینکه می خواهم همچنان تلاش خود را بیش از پیش داشته باشم برای کسب مهارتهای بیشتر و آشنایی با تکنیکهای جدید و انجام کار و فعالیت های جدید پرانرژی تر و قوی تر از قبل .

*شما هنرمند فعالی بوده‌اید و در چه نمایشگاه‌های شرکت داشته‌اید؟

سعی کرده ام از همان شروع دوران هنرستان تاکنون فعال باشم و همیشه در زمینه های هنری فعالیت کنم تاکنون در  دو نمایشگاه گروهی در دوران هنرستان شرکت داشته‌ایم و یک نمایشگاه خیابانی واقع در جنب قلعه ناصری ایرانشهر با موضوع اعتیاد و چند اجرای زنده در مراسمات و مناسبت های مختلف از جمله نقاشی مادر به مناسبت ولادت حضرت فاطمه زهرا (روز مادر) حضور داشته‌ام .

*به نظرتان هنرمندان جوانی که تازه دانشگاه را تمام می‌کنند، در ابتدا باید با چه مشکلاتی دست و پنجه نرم کنند؟

مشکلاتی که ممکن است هنرمندان با آن مواجه شوند این است که شاید مورد بی‌توجهی نسبت به کارشان قرار بگیرند این به فرهنگ محیطی که در آن قرار دارند بستگی دارد ممکن است در آن محیط آن قدر فهم و درک بالایی داشته باشند که جوانان را تشویق کنند برای ادامه کار و پیشرفت و همچنین برعکس ممکن است روحیه جوان را به دلیل دانش کم و اطلاعات کم در زمینه هنر تضعیف کنند شخصی که واقعاً می‌خواهد کار کند در این زمینه نباید با یک حرف یا بی توجهی روحیه خود را از دست بدهد چون هنرمند خیلی روحیه حساس و لطیفی دارد و با تلاش و کوشش بیشتر از پیش به اطرافیان خود را ثابت کند که توانایی انجام کار را دارد و می تواند موفق باشد چون در جامعه ی ما و فرهنگ بلوچستان هنوز هستند کسانی که با جهالت مانع پیشرفت جوانان می شوند و این مشکل باید همانطور که گفتم با تلاش رفع و توانایی ها اثبات شود اینها مشکلاتی بود که خود من نیز همیشه داشتم در حال حاضر این مشکلات و افکار منفی اطرافم نسبت به سابق کمتر شده است.

*چه سخنی با بانوان بلوچ هم سن و سال خود دارید ؟

حرف من با بانوان سرزمینم این است :خود ماهستیم که میتوانیم آینده ی خود را بسازیم نه اینکه هنوز با افکار جاهلانه و تعصبات بی جا بگذاریم حق انتخاب ویا حق زندگی را از ما بگیرند من به شما بانوان سرزمینم بلوچستان می گویم تا جایی که می توانید بیایید در جامعه حضور داشته باشید و برای رسیدن به اهدافتان و اثبات توانایی هایتان تلاش کنید و انشاالله موفق خواهید شد.

*خانواده چه نقشی در موفقیت شما داشته اند ؟ و بیشترین حامی شما برای نقاشی چه کسانی بودند؟

خانواده اصلی ترین نقش در پیشرفت و کار من داشتند با اینکه اوایل با کارم مخالفت داشتند اما به مرور زمان  به این درک رسیدند که می‌توانم در این راه موفق باشم  و مورد حمایت و تشویق شان قرار گرفتم . خانواده نقش خیلی مهمی در پیشرفت و ترقی فرزندانشان دارد و اگر خانواده ام  نبودند  قطعاً نمی‌توانستم به پله های بالاتری از موفقیت دست یابم . بخصوص پدرم که واقعا مدیون زحمات ایشان هستم بهترین مشوق من، که اگر تا الان کنارم می بود حتما بهتر و راحت تر و دلگرم تر می توانستم به راهم ادامه دهم.

بیشترین حامی که من برای تمامی نقاشیهایم در دوران دبیرستان، سرکار خانم سجادی که واقعاً برای من و تمامی دوستانم زحمت کشیدند و یک معلم واقعا دل سوز بودند که با تمام تلاش به پیشرفت و ادامه کار ما دانش آموزان می پرداختند. من از ایشان و تمام معلم ها و اساتیدی که تاکنون برای من زحمت های فراوانی کشیده اند سپاسگزارم.

*سخن پایانی؟

امیدوارم برای فردایی بهتر که در استان سیستان و بلوچستان به هنرمندان ، بخصوص بانوان توجه بیشتری شود. هنرمندان نیاز به حمایت و توجه مردم و مسئولین دارند تا بتوانند بهتر به موفقیت و اهدافشان برسند. و تشکر ویژه از کانون زنان بلوچ ایرانشهر که با معرفی بانوان بلوچ  و هنرمند تا بیشتر دیده شوند و ما هم استعدادهایمان را به همگان نشان دهیم .ما هم تشکر می کنیم از بانو مهرناز رحیمی که وقتشان را در اختیار ما گذاشتند .

786

سرویس : استان
تاریخ : ۱۳۹۷/۷/۱۶ - ۰۷:۴۶
کد خبر: ۴۵۲۷۰۹
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۸/۱/۳۱ - ۰۸:۰۹
غبار روبی مزار شهداي گمنام در خاش
به مناسب روز جوان و میلاد حضرت علی اکبر (ع) غبار روبی مزار شهداي گمنام در خاش برگزارشد.
۱۳۹۸/۱/۳۱ - ۰۸:۰۵
مدرسه یک کلاسه خیری روستای میاندران شهرستان بمپور کلنگ زنی شد
مدیر آموزش و پرورش شهرستان بمپور گفت این مدرسه با پیگیری اعضای مجمع فرهنگ و اندیشه مکران از سوی موسسه مهر آفرین ساخته می شود.
۱۳۹۸/۱/۳۱ - ۰۸:۰۳
شروع عملیات بازگشایی راه های ارتبا‌طی حوزه آبگاه و کوچینک
‌رئیس شورای اسلامی روستای کوچینک از اقدام سریع و همکاری اداره راه و شهرسازی شهرستان نیکشهر نسبت به بازگشایی راه های ارتباطی حوزه آبگاه و کوچینک تقدیر و تشکر کرد
۱۳۹۸/۱/۳۱ - ۰۷:۵۸
جشنواره بازی های سنتی ،بومی و محلی در چابهار برگزار شد
جشنواره بازی های سنتی ،بومی محلی بمناسبت هفته جوان ونیمه شعبان در شهرستان چابهار برگزارشد.
۱۳۹۸/۱/۳۱ - ۰۷:۵۷
بازدید فرماندار نیکشهر از محور ارتباطی نیکشهر - بنت
فرماندار شهرستان نیکشهر در رأس هیأتی از مدیران عضو شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان از محور ارتباطی نیکشهر به بنت بازدید کرد
۱۳۹۸/۱/۳۱ - ۰۷:۵۵
اولین نشست شورای اداری شهرستان نیکشهر درسال 98برگزار شد
اولین نشست شورای اداری شهرستان نیکشهر امروز به ریاست صالحی فرماندار شهرستان نیکشهر در سالن اجتماعات فرمانداری برگزار شد .
۱۳۹۸/۱/۳۱ - ۰۷:۴۸
سلام بر مهدی منتقم (عج)
سلام بر جان‌ها، طراوت هستی، شادابی بخش روزگاران ...
۱۳۹۸/۱/۳۱ - ۰۶:۵۵
همکاری های ایران و آذربایجان درحوزه صنعت افزایش می یابد
شاهین مصطفی اف وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان گفت که این کشور و ایران همکاری های خود را در حوزه صنعت افزایش می دهند.
۱۳۹۸/۱/۳۱ - ۰۶:۵۱
تسلیحات جدید ارتش رونمایی شد
نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران از 6 دستاورد جدید خود رونمایی کرد.
۱۳۹۸/۱/۳۱ - ۰۶:۴۶
هدیه ویژه دولت به سیل زدگان
حالا که اوضاع و احوال پلدختر با کمک دستگاه های اجرایی و گروه های جهادی به سمت عادی شدن کامل می رود، ساخت خانه برای سیل زدگان در خانه های امن به دغدغه اصلی مسوولان تبدیل شده و دولت قرار است خانوار...

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها

۱۳۹۸/۱/۲۷ - ۰۷:۰۹
آماده سازی نمایشگاه توانمندی های دفاعی تیپ 288 زرهی خاش
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی کانون فرهنگی‌زنان بلوچ از خاش به نقل از روابط عمومی تیپ 288 زرهی شهید سلیمان هاشم زهی، یکشنبه ۲۵ فروردین ماه نیروهای تیپ ۲۸۸ در حال آماده سازی نمایشگاه توانمندی ه...
۱۳۹۸/۱/۲۶ - ۰۴:۲۸
آسیاب آبی ریگاره نائین
آشنایی با آسیاب آبی ریگاره نائین- آسیاب آبی ریگاره در محمدیه‌ی شهر نایین به عنوان یکی از شاهکارهای معماری و هنری شهرستان نائین محسوب می‌گردد. این آسیاب با تکنیک و روش کند و به وسعت بسیار زیاد به طول ...
۱۳۹۸/۱/۲۷ - ۰۴:۴۱
آیا رفتارهای بد فرزندانمان را تشدید می‌کنیم
کودکان راهکارهای لازم برای مدیریت ناراحتی‌ها و دردهای خود را ندارند. ذهن آن‌ها ظرفیت هضم ناامیدی را ندارد و نمی‌توانند خود را آرام کرده و واکنش‌هایشان را کنترل کنند. تنبیه کودکان برای این رفتارها نه‌ت...
۱۳۹۸/۱/۲۶ - ۰۴:۲۳
طرز تهیه پیراشکی سیب زمینی
سیب زمینی آب پز: ۲ عدد بزرگ، تخم مرغ: ۲ عدد، آرد سوخاری: مقداری،گوشت چرخ کرده: ۲۰۰ گرم، پیاز ریز شده: ۱ عدد، سیر ریز شده: ۲ حبه،رب گوجه فرنگی: یک قاشق غذاخوری،جعفری خرد شده: ۳ قاشق غذاخوری، نمک و اد...
۱۳۹۸/۱/۲۶ - ۰۴:۱۸
خواص شیره و ارده:
در فصل زمستان از مصرف شیره و ارده غافل نشوید!
۱۳۹۸/۱/۲۸ - ۰۷:۰۵
برگزاری جشن میلاد حضرت علی اکبر (ع) و روز جوان در خاش
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی کانون فرهنگی‌زنان بلوچ از خاش به نقل از روابط عمومی تیپ ۲۸۸ زرهی شهید هاشمزهی، شامگاه سه شنبه ۲۷ فروردین جشن روز میلاد حضرت علی اکبر (ع) به همت تیپ 288 زرهی شهید سل...
۱۳۹۸/۱/۲۹ - ۰۳:۲۸
کالزونه اسفناج و ژامبون
مواد لازم برای خمیر ( برای چهار نفر ) *آرد : 400 گرم، نمک : قاشق چای خوری، خمیر ترش : 30 گرم، آب ولرم : لیتر، روغن زیتون : 3 قاشق غذا خوری...
۱۳۹۸/۱/۲۸ - ۰۵:۲۶
نكات ريز و درشت خانه داري
1-هنگام نظافت خانه به همه وسايل توجه داشته باشيد، بخصوص وسايلي را تميز كنيد كه فكرنمي كنيد نياز به تميز كردن داشته باشند. مثلا گلدان مصنوعي اي كه به نظر شما تميز است، مي تواند آنقدر گرد و خاك در خود...
۱۳۹۸/۱/۲۷ - ۰۷:۰۷
تمامی مسائل و مشکلات مطرح شده از طرف معتمدین قطعا پیگیری خواهد شد
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی کانون فرهنگی‌زنان بلوچ از خاش به نقل از روابط عمومی‌فرمانداری، یکشنبه ۲۵ فروردین جلسه نشست معتمدین شهرستان با نماینده ولی فقیه در استان، مدیر کل سازمان تبليغات اسلا...
۱۳۹۸/۱/۲۶ - ۰۴:۴۴
دیدار امام جمعه شهرستان
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ از سیستان ، دیدار حجت الاسلام والمسلمین کیخا امام جمعه شهرستان زابل با فرمانده قرارگاه عملیاتی شهید هراتی سیستان در راستای حمایت همه جانبه از سبز پوشان سپاه پاس...