وبسایت خبری
امروز: سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸
گفتگو با بانوی موفق بلوچ مهرناز رحیمی – نقاش
مهرناز رحیمی بانوی موفق بلوچ در رابطه با گرایش دختران نوجوان به نقاشی گفت : به دلیل استفاده از رنگها ، خلق یک اثر هنری و جذابیت آن می باشد .

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ از ایرانشهر ؛ این بار به سراغ یکی دیگر از دختران  موفق شهرمان رفته ایم تا در رابطه با فعالیت ها و موفقیت هایشان گفتگویی صمیمانه داشته باشیم مهرناز رحیمی بانوی موفق بلوچ که در حرفه طراحی و نقاشی فعالیت دارد .

*با سلام لطفا ابتدا کمی درباره خودتان بگویید ، متولد کجا هستید و چطور وارد هنر شدید ؟

با سلام مهرناز رحیمی هستم دارای مدرک کارشناسی گرافیک و متولد سال 1370 بمپور شهرستان ایرانشهر می باشم .از دوران کودکی علاقه زیادی به هنر و کارهای هنری به‌خصوص طراحی و نقاشی داشتم. پس از گذراندن دوره های آموزشی ابتدایی و راهنمایی سپس وارد دوره متوسطه شده که در دبیرستان فضیلت بمپور شروع به گذراندن سال اول نمودم و آن را با موفقیت پشت سر گذراندم در شروع سال دوم به اصرار مدیر مدرسه رشته تجربی را برای ادامه تحصیل انتخاب کردم پس از گذشت یک ماه از سال تحصیلی احساس کردم هیچ علاقه‌ای به رشته تجربی ندارم و نمیدونستم چکار کنم ، که اتفاقاً یکی از همکلاسی هایم با من هم عقیده بود او هم به این رشته علاقه ای نداشت تا اینکه تصمیم به تغییر رشته گرفتم  به اصرار زیاد و راضی نمودن مدیر مدرسه پرونده تحصیلی خود را از آن دبیرستان گرفتم تا بتوانم برای انتخاب رشته جدید به مدرسه ای دیگر بروم در این بین خانواده ام مخالفت زیادی با من داشتند اما من مصمم بودم و به آنها گفتم که من می دانم با این رشته آینده خوبی نخواهم داشت و بالاخره توانستم رضایت خانواده را به خصوص پدرم را هم جلب کنم. پس از تحقیقاتی که کردم به همراه پدرم به یکی از هنرستان های فنی حرفه ای در ایرانشهر سر زدیم آنجا در اولین برخورد با یک خانم مواجه شدم که بعدها بهترین معلم من شد. رشته های تحصیلی را برایم معرفی کرد راجع به رشته گرافیک توضیح کامل را داد ولی من معرفی بیشتری خواستم و اینجا بود که تصمیم نهایی خود را گرفتم و خواستم برای ادامه تحصیل رشته گرافیک ، همان چیزی که علاقه داشتم و دنبالش بودم پیدا کنم و ادامه تحصیل بدم پس از گذراندن دوره متوسطه با همین رشته وارد دانشگاه شدم که خدا را شکر توانستم مدرک کارشناسی این رشته را در دانشگاه فرهنگ و هنر زاهدان بگیرم.

*چطور کار حرفه ای خود را انتخاب و شروع نمودید؟ و در واقع کدام بخش هنر حرفه شماست ؟

طبق شناختی که از خود و کارهایم داشتم ، توانستم به صورت حرفه ای تر به کارم ادامه بدهم و در واقع چون تسلط بیشتری به طراحی که یکی از شاخه های رشته گرافیک هست، داشتم . خواستم طراحی و تکنیکهای نقاشی را کار کنم که با کمک این رشته به آنها دست یافتم و نقاشی را به صورت حرفه‌ای ادامه دادم .طراحی و نقاشی حرفه اصلی من است .

*انگیزه اصلی شما چه بود ؟ و بزرگترین رویایتان چه بوده است ؟ آیا این رویا به حقیقت پیوسته ؟

انگیزه من تحصیل بود و تا جایی که می توانم شرایط یا موقعیت اش را داشته باشم آن را ادامه می‌دهم. طبق تحصیلی که دارم می‌توانم یک شغل برای خود داشته باشم و با آن حداقل زحماتی که پدر و مادرم و خانواده ام برایم کشیده‌اند تا حدودی جبران کنم و دوست داشتم آنقدر در کارم پیشرفت کنم و توانایی داشته باشم تا بتوانم حداقل کار یا خدمتی برای جامعه خود داشته باشم و خواستم به عنوان یک دختر بلوچ نشان دهم که دختران و زنان بلوچ نیز میتوانند در جامعه حضور داشته و افتخارآفرین باشند این رویای همیشگی من بود. خداوند را شاکرم تا حدودی توانستم و همچنان نیز تلاش خواهم کرد.

*کدامیک از آثار شخصیتان را بیشتر از همه دوست دارید . لطفا کمی در مورد آن توضیح دهید .

ـ یکی از اثر های شخصی کار من ،  مینیاتور آرش کمانگیر است که یکی از عزیزترین کارهای من است یادگار دوران هنرستان به این دلیل برایم عزیز شد چون یکی از کارهای نسبتاً حرفه ای بود که در آن دوره کار کردم و هنوز برای خود حفظ کرده‌ام .

*برای خلق اثر هنری خود شرایط خاصی را فراهم می‌کنید؟

ـ بله،  معمولا شب و در اتاق ساکت و آرام کار می کنم چون به نظرم شب سکوت و آرامش خاصی دارد.

*اصولا روند آفرینش یک اثر هنری برای شما از ابتدا تا انتها چه مراحلی را پشت سر می‌گذارد؟

ـ اصولاً برای شروع کار باید یک ایده از خود داشته باشم معمولاً بیشتر راجع به کارهایی که می کنم و می خواهم آن را انجام دهم به آن فکر می‌کنم تا یک طرح خاص بتوانم پیاده کنم پس از اینکه طرح یا موضوع کارم را پیدا کردم ابزار و وسایل مورد نیاز کارم را آماده کرده و در همان شرایطی که پیشتر در سوال قبل به آن پاسخ دادم طبق اصول و تکنیک شروع به کار می کنم اصول کار هم بستگی به تکنیک دارد برای مثال کار سیاه قلم با تکنیک مداد رنگی یا رنگ روغن هر کدام با هم متفاوت هستند .

*تاثیر روحیات و عوامل محیطی مانند رخ دادن یک اتفاق خوشایند یا ناگوار تا چه حد می‌تواند روی آفرینش اثر هنریتان تاثیر بگذارد؟

همه اینها می تواند تاثیر قابل توجهی داشته باشد مثلا ممکن است از یک اتفاق یک طرح یا موضوع خاصی به دست آوردم یا افکار یا صحبت های اطرافیانم .

معمولاً قبل از اینکه این کار رو شروع کنم با خانواده و دوستان مشورت می کنم آن هم به این دلیل که ممکن است آنها فکر ، طرح یا ایده ای راجع به کار یا اثری که می خواهم خلق کنم  را  داشته باشند .

*چقدر برایتان مهم است که اثر شما همان گونه‌ای درک شود که شما می‌خواهید؟

واقعا برایم خیلی پیش آمده که بعد از اتمام یک اثر، خیلی بی توجه نسبت به کارم رفتار شده یا اگر هم توجهی بوده خیلی سطحی بوده است .برایم خیلی مهم است درک مفهوم آثاری که به نمایش میگذارم. اگر درک مفهوم یک اثر برایشان سخت است سوال کنند،  دوست دارم معنا و مفهومی که در نظر خودم است به بیننده هم انتقال بدهم که چرا و به چه دلیل این اثر را کار کرده ام .

*به عنوان یک هنرمند جوان چه چالش‌هایی را پیش روی خود می‌بینید؟

چالشهای پیش و رویی که دارم ممکن است مورد انتقاد مردم قرار بگیرم و اینکه می خواهم همچنان تلاش خود را بیش از پیش داشته باشم برای کسب مهارتهای بیشتر و آشنایی با تکنیکهای جدید و انجام کار و فعالیت های جدید پرانرژی تر و قوی تر از قبل .

*شما هنرمند فعالی بوده‌اید و در چه نمایشگاه‌های شرکت داشته‌اید؟

سعی کرده ام از همان شروع دوران هنرستان تاکنون فعال باشم و همیشه در زمینه های هنری فعالیت کنم تاکنون در  دو نمایشگاه گروهی در دوران هنرستان شرکت داشته‌ایم و یک نمایشگاه خیابانی واقع در جنب قلعه ناصری ایرانشهر با موضوع اعتیاد و چند اجرای زنده در مراسمات و مناسبت های مختلف از جمله نقاشی مادر به مناسبت ولادت حضرت فاطمه زهرا (روز مادر) حضور داشته‌ام .

*به نظرتان هنرمندان جوانی که تازه دانشگاه را تمام می‌کنند، در ابتدا باید با چه مشکلاتی دست و پنجه نرم کنند؟

مشکلاتی که ممکن است هنرمندان با آن مواجه شوند این است که شاید مورد بی‌توجهی نسبت به کارشان قرار بگیرند این به فرهنگ محیطی که در آن قرار دارند بستگی دارد ممکن است در آن محیط آن قدر فهم و درک بالایی داشته باشند که جوانان را تشویق کنند برای ادامه کار و پیشرفت و همچنین برعکس ممکن است روحیه جوان را به دلیل دانش کم و اطلاعات کم در زمینه هنر تضعیف کنند شخصی که واقعاً می‌خواهد کار کند در این زمینه نباید با یک حرف یا بی توجهی روحیه خود را از دست بدهد چون هنرمند خیلی روحیه حساس و لطیفی دارد و با تلاش و کوشش بیشتر از پیش به اطرافیان خود را ثابت کند که توانایی انجام کار را دارد و می تواند موفق باشد چون در جامعه ی ما و فرهنگ بلوچستان هنوز هستند کسانی که با جهالت مانع پیشرفت جوانان می شوند و این مشکل باید همانطور که گفتم با تلاش رفع و توانایی ها اثبات شود اینها مشکلاتی بود که خود من نیز همیشه داشتم در حال حاضر این مشکلات و افکار منفی اطرافم نسبت به سابق کمتر شده است.

*چه سخنی با بانوان بلوچ هم سن و سال خود دارید ؟

حرف من با بانوان سرزمینم این است :خود ماهستیم که میتوانیم آینده ی خود را بسازیم نه اینکه هنوز با افکار جاهلانه و تعصبات بی جا بگذاریم حق انتخاب ویا حق زندگی را از ما بگیرند من به شما بانوان سرزمینم بلوچستان می گویم تا جایی که می توانید بیایید در جامعه حضور داشته باشید و برای رسیدن به اهدافتان و اثبات توانایی هایتان تلاش کنید و انشاالله موفق خواهید شد.

*خانواده چه نقشی در موفقیت شما داشته اند ؟ و بیشترین حامی شما برای نقاشی چه کسانی بودند؟

خانواده اصلی ترین نقش در پیشرفت و کار من داشتند با اینکه اوایل با کارم مخالفت داشتند اما به مرور زمان  به این درک رسیدند که می‌توانم در این راه موفق باشم  و مورد حمایت و تشویق شان قرار گرفتم . خانواده نقش خیلی مهمی در پیشرفت و ترقی فرزندانشان دارد و اگر خانواده ام  نبودند  قطعاً نمی‌توانستم به پله های بالاتری از موفقیت دست یابم . بخصوص پدرم که واقعا مدیون زحمات ایشان هستم بهترین مشوق من، که اگر تا الان کنارم می بود حتما بهتر و راحت تر و دلگرم تر می توانستم به راهم ادامه دهم.

بیشترین حامی که من برای تمامی نقاشیهایم در دوران دبیرستان، سرکار خانم سجادی که واقعاً برای من و تمامی دوستانم زحمت کشیدند و یک معلم واقعا دل سوز بودند که با تمام تلاش به پیشرفت و ادامه کار ما دانش آموزان می پرداختند. من از ایشان و تمام معلم ها و اساتیدی که تاکنون برای من زحمت های فراوانی کشیده اند سپاسگزارم.

*سخن پایانی؟

امیدوارم برای فردایی بهتر که در استان سیستان و بلوچستان به هنرمندان ، بخصوص بانوان توجه بیشتری شود. هنرمندان نیاز به حمایت و توجه مردم و مسئولین دارند تا بتوانند بهتر به موفقیت و اهدافشان برسند. و تشکر ویژه از کانون زنان بلوچ ایرانشهر که با معرفی بانوان بلوچ  و هنرمند تا بیشتر دیده شوند و ما هم استعدادهایمان را به همگان نشان دهیم .ما هم تشکر می کنیم از بانو مهرناز رحیمی که وقتشان را در اختیار ما گذاشتند .

786

سرویس : استان
تاریخ : ۱۳۹۷/۷/۱۶ - ۰۷:۴۶
کد خبر: ۴۵۲۷۰۹
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۸/۴/۳ - ۰۸:۰۰
دیدار فرماندار با شهردار و اعضای شورای اسلامی خاش
فرماندار خاش: مسئولین هر بخشی خادمان مردم هستند.
۱۳۹۸/۴/۳ - ۰۷:۵۹
کارگاه آموزشی مهارت برقراری ارتباط موثر برگزار شد
کارگاه آموزشی "مهارت برقراری ارتباط موثر" با حضور 50 نفر از کارکنان دستگاه های اجرایی در سالن همایش های فرمانداری شهرستان ایرانشهر برگزار شد .
۱۳۹۸/۴/۳ - ۰۷:۵۶
دیدار فرماندار با مدیران حوزه جهاد کشاورزی
فرماندار خاش: تمام تلاش مسئولین باید در راستای رفع مشکلات مردم و در کسب رضایت مندی آنان باشد.
۱۳۹۸/۴/۳ - ۰۷:۴۸
دیدار فرماندار نیکشهر با پرسنل فرمانداری و بخشداری مرکزی نیکشهر
فرماندار شهرستان نیکشهر با پرسنل فرمانداری و بخشداری مرکزی دیدار و گفت و گو کرد ....
۱۳۹۸/۴/۳ - ۰۵:۴۸
راه بوجود آمدن سر خوشی
طناب زدن فقط برای بدن ساز ها یا کسانی که به خاطر بیماری قلبی باید ورزش کنند مناسب نیست بررسی ها نشان داده که طناب زدن مقداری زیادی اندروفین در بدن آزاد می کند . اندروفین هورمونی است که موجب بوجود آ...
۱۳۹۸/۴/۳ - ۰۵:۴۶
طلاق چه پیامدهایی برای زن و مرد دارد؟
مردم اعتقاددارند که دراین دوره های عاطفی که احساس ضعف می‌کنند وقادر به درست فکرکردن نیستند، سیستم دفاعی وکلای طلاق و دادگستری نیزمشکلات آنهاراحل میکند بعضی از افراد همچنین معتقد هستند که استخدام یک...
۱۳۹۸/۴/۳ - ۰۵:۴۴
طرز تهیه کامل “ذرت مکزیکی” با طعمی فوق العاده بی نظیر
یک “ذرت مکزیکی” فوق العاده خوشمزه را با دستور تهیه پر از قارچ و سس خوشمزه می توان تهیه نمود.
۱۳۹۸/۴/۳ - ۰۵:۴۲
صبحانه سالم برای کودکان
جالب است بگوییم در چند ماه اول زندگی شیر مادر تنها غذای کودک است. غذایی که ۵۰ درصد آن چربی است ولی نه تنها باعث بیماری کودک نمی شود که او را قوی می کند. نکته دوم این که ۷۰ درصد مغز از چربی تشکیل شده ا...
۱۳۹۸/۴/۳ - ۰۵:۴۱
تاکوی چدار و تخم مرغ
مواد لازم : نان ترتیلا : 2عدد، سس سالسا : 1 قاشق، پنیر چدار کم چرب و رنده شده : 2قاشق غذاخوری،تخم مرغ همزده : 1عدد،روغن مخصوص سرخ کردنی : 1 قاشق مرباخوری

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها

۱۳۹۸/۳/۲۸ - ۰۸:۳۴
مزایا و معایب نوشیدن قهوه
قهوه یکی از نوشیدنی های خاصی است که می تواند در تمام لحظات روز یا بعد از هر غذایی صرف شود. البته بعضی این نوشیدنی را فقط گاهی اوقات و در شرایطی خاص مصرف می کنند.
۱۳۹۸/۳/۲۹ - ۰۹:۰۵
ایران از آمریکا خواست به حضور غیرقانونی خود در سوریه پایان دهد
نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد با تاکید بر تمامیت ارضی و حاکمیت دولت سوریه از آمریکا خواست تا به حضور غیرقانونی خود در این کشور پایان دهد.
۱۳۹۸/۳/۲۸ - ۰۷:۵۳
کوهستانهای باشکوه جهان
ورزش کوهنوردی در سال 1760 متولد شد، زمانی که دانشمندی جوان اهل ژنو به نام هورس بندیکت دو سوسور مبلغی پول به عنوان جایزه برای اولین کسی تعیین کرد که به بالای کوه مون بلان، بلندترین قله اروپا، برسد. و...
۱۳۹۸/۳/۳۰ - ۰۶:۵۰
علت سانسور سعودی درباره ۲ انفجار جده؛ عصبانیت از ولیعهد یا اختلافات در داخل سلطنت
سکوت عربستان درباره انفجار دو خودرویی که ماه ژوئن در جده رخ داد، جنجال گسترده‌ای در میان تحلیل‌گران سیاسی به راه انداخته است و در حالی که ریاض حرفی از این حادثه نزده و رسانه‌های این کشور هم جزئیات را ...
۱۳۹۸/۳/۲۸ - ۰۸:۳۷
مسدود کردن مزاحمان تلفنی در واتس‌اپ
این روزها علاوه بر اپلیکیشن تلگرام، اپلیکیشن واتس‌اپ نیز به دلیل پشتیبانی از قابلیت برقراری تماس تلفنی، یکی از محبوب‌ترین اپلیکیشن‌ها در میان کاربران ایرانی به‌شمار می‌رود.
۱۳۹۸/۳/۲۸ - ۰۸:۳۰
کارگاه آموزشی حقوق در شهرستان ایرانشهر برگزار شد
ارث در لغت به معنای مالی است که از شخص متوفی (درگذشته) باقی مانده و در اصطلاح به معنای انتقال دارایی شخص متوفی به بازماندگان است که انتقال اموال و دارایی‌های شخص متوفی به بازماندگان، بدون اراده متوفی ...
۱۳۹۸/۳/۳۰ - ۰۶:۴۸
درخواست حقوق بشری‌ها از آسه‌آن برای حل بحران روهینجا
در آستانه نشست "مجمع کشورهای جنوب‌شرق آسیا" (آسه‌آن) گروه‌های حقوق بشری دیروز (چهارشنبه) از رهبران این گروه آسیایی خواستد تا در رویکرد خودشان نسبت به بحران آورگان روهینجا تجدیدنظر کنند.
۱۳۹۸/۳/۳۰ - ۰۶:۴۶
هشدار نتانیاهو به اعراب نسبت به محک "قدرت ویرانگر" ارتش رژیم صهیونیستی
نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به کشورهای عربی نسبت به آزمودن قدرت "بسیار ویرانگر" ارتش این رژیم هشدار داد.
۱۳۹۸/۳/۳۰ - ۰۶:۴۴
گروه‌های مقاومت فلسطین خواهان تحریم کارگاه اقتصادی بحرین
گروه‌های مقاومت فلسطین در غزه بار دیگر خواستار تحریم کارگاه اقتصادی بحرین تحت نظارت آمریکا شدند.
۱۳۹۸/۳/۲۹ - ۰۶:۲۸
غار اصحاب کهف کجاست؟
داستان اصحاب کهف را همه ما شنیدیم، چند جوان و یک سگ که برای سال‌ها در یک غار به خواب رفتند. کسانی که نمی توانستند دین خودشان را به فرمانروای وقت روم باستان اعلام کنند، به این غار می روند و بعد از سال‌...